Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Pandemia nie zmieniła metodologii Rankingu Perspektyw!

W czwartek 8 kwietnia, pod przewodnictwa prof. Michała Kleibera, obradowała Kapituła Rankingu Szkół Perspektywy 2021. Wszystkich zainteresowanych najbliższą edycją rankingu, przygotowywanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz XXII, możemy już poinformować, że Ranking Uczelni Akademickich oparty będzie generalnie na takiej samej metodologii, jak w roku ubiegłym, ten sam będzie również (z jedną zmianą) zestaw kryteriów, wskaźników i wag uwzględnianych w rankingu. Ale zarazem doprecyzowany został sposób liczenia kilku wskaźników, co wpłynie na jakość finalnej wersji rankingu.

życie akademickie

Nowy Przewrót Kopernikański - rewolucja czy kontrrewolucja?

Gdy kilka dni temu ujawniony został projekt ustawy dotyczącej powołania Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, opinia publiczna nie kryła zaskoczenia. Bo co właściwie kryje się za tym pomysłem? Czy działalność Polskiej Akademii Nauk będzie powoli wygaszana, czy w jej miejsce powstanie instytucja zupełnie zależna od władz państwowych, które przejmą kontrolę nad nauką i badaniami?

Federacja wszystkich uczelni w Poznaniu?

Jeśli wszystkie uczelnie publiczne miasta Poznania przystąpią do federacji będzie to największa taka organizacja w Polsce. Postrzegamy to jako ogromną siłę poznańskiego środowiska naukowego - pisze na łamach Życia Uniwersyteckiego prof. Andrzej Lesicki.

KRASP: w marcu rosła liczba zakażonych mieszkańców akademików

Od początku marca rosła liczba zakażonych studentów i doktorantów mieszkających w akademikach - wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Prof. Janusz Moryś stracił stanowisko kierownika Katedry Anatomii

Prof. Janusz Moryś przestał pełnić funkcję kierownika Katedry Anatomii i kierownika Zakładu Anatomii i Neurobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - poinformowały władze uczelni.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

MEiN: Jesteśmy świadomi obaw środowiska akademickiego

Zapewniamy, że aktualnie obowiązujące zasady ewaluacji jakości działalności naukowej nie będą skutkować masową utratą uprawnień przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki - podkreśliło Ministerstwo Edukacji i Nauki

Nabór wniosków w projekcie Doskonała Nauka

Do 30 kwietnia trwa nabór wniosków na wsparcie uczelni, instytutów naukowych i badawczych oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w ramach programu Doskonała Nauka.

Lista „Forbes”: Uczelnie wśród najlepszych pracodawców polskich

„Forbes” ogłosił listę 300 Najlepszych Polskich Pracodawców. Wśród nich jest 16 uczelni. Najwyżej plasuje się Uniwersytet Warszawski (25 miejsce).

Umiędzynarodowienie

Ambasadorka polskich uczelni na Białorusi

Yauheniya Barkun

Yauheniya Barkun z Mogilewa na Białorusi, doktorantka Politechniki Białostockiej, laureatka konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce 2020, jest twarzą kampanii promującej wśród młodzieży białoruskiej studia w Polsce. Prawie 40 najlepszych polskich uczelni zaprasza ukraińską młodzież do odwiedzenia strony. To znakomita okazja do zapoznania się z atrakcyjną ofertą studiów i możliwościami zdobycia europejskiego dyplomu. Spotkamy się 14 kwietnia w godzinach 10:00-18:00. Serdecznie zapraszamy!


Ambasador polskich uczelni na Ukrainie

Danylo Funtovoi

Danylo Funtovoi z Gluhiva na Ukrainie, studiujący architekturę na Politechnice Lubelskiej, laureat konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce 2019, jest twarzą kampanii promującej wśród młodzieży ukraińskiej studia w Polsce. Targi "Study in Poland" na Ukrainie już 14 kwietnia. Rejestracja: www.edufair.studyinpoland.pl

Zostań ekspertem KE i oceniaj wnioski w Horyzont Europa

Komisja Europejska wystosowała nowe zaproszenie do rejestrowania się w bazie ekspertów na okres programowania 2021-2027. Eksperci będą m.in. oceniać składane wnioski oraz realizację projektów finansowanych z unijnych środków.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Euronews: Studenci medycyny wyjeżdżają z Bułgarii

Trzecia fala koronawirusa po raz kolejny wystawia kraje i systemy opieki zdrowotnej na próbę. Jest to szczególnie widoczne w Bułgarii, gdzie jednym z głównych problemów jest brak personelu medycznego.

University World News: Dania spadła z podium?

Duńczycy zwykli myśleć o sobie jako o kraju, który jest w światowej czołówce pod względem edukacji w szkolnictwie wyższym. Tymczasem zdaniem autorów raportu „International Perspective on the Quality of Danish Higher Education”, wcale tak nie jest...

Study International: Rośnie zainteresowanie studiami MBA

Nowy raport pokazuje, że pomimo pandemii zainteresowanie zagranicznych absolwentów studiami MBA nie osłabło. Według raportu Graduate Management Admission Council (GMAC) 2021 Prospective Students Survey wynika, że programy w 2021 roku cieszą się coraz większą popularnością wśród potencjalnych studentów.

Gratulujemy

Andrzej Rychard

Prof. Andrzej Rychard ponownie dyrektorem IFiS PAN

Prof. dr hab. Andrzej Rychard został dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN na kolejną kadencję. Kieruje Instytutem od 2012 roku.Halina Brdulak

Dr hab. Halina Brdulak w radzie UN GNCP Board

Dr hab. Halina Brdulak, prof. SGH została powołana na trzyletnią kadencję (2021-2024) do Rady UN Global Compact Network Poland (UN GCNP Board) - największej na świecie platformy angażującej biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).Joanna Wyleżałek

Dr hab. Joanna Wyleżałek rzecznikiem dyscyplinarnym MEiN

Minister Edukacji i Nauki powołał dr hab. Joannę Wyleżałek, prof. SGGW do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego.Aleksander Nawrat

Prof. Aleksander Nawrat przewodniczącym Państwowej Rady Ochrony Środowiska

Prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat z Politechniki Śląskiej został przewodniczącym Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Kadencja Rady trwa 5 lat.Nowoczesny marketing

"Akademia Edukatorów Perspektyw" już w poniedziałek

Zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjno-konsultacyjnym na temat II. edycji "Akademii Edukatorów Perspektyw" oraz wydarzenia online "Kierunki przyszłości". Odbędzie się ono 12 kwietnia o godz. 16.00, na platformie Zoom.

Nowoczesny marketing

Newsletter Akademicki - rok w graficznej pigułce!

Przed rokiem ukazał się pierwszy numer cotygodniowego Newslettera Akademickiego Perspektyw. Pisaliśmy wówczas: „Trudne czasy wymagają szybkich działań i wymiany informacji. W sytuacjach niepewności wynikającej, z bezprecedensowego zakresu wydarzeń, jakich doświadczamy, rośnie rola nauki i naukowców, gdyż tylko oni mogą "rozpoznać nieznane" i wypracować potrzebne rozwiązania.”
Przeglądając dzisiaj archiwalne już wydania NA i patrząc na symboliczne grafiki Artura Żebrowskiego (obok w formie e-booka), którymi staraliśmy się odzwierciedlać nastrój i problemy kolejnych tygodni - widzimy, jak dużo się zmieniło. I ile jeszcze niepewności przed nami… Do zobaczenia za tydzień!

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>