Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2021” już za trzy dni

Tu trzeba być! 11 sesji panelowych, 40 mówców, dwa raporty specjalne i dwie gale nagród – to najkrótsza charakterystyka XV konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2021", która odbędzie się 26-27 kwietnia online. Wśród mówców prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Edukacji, prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i kilkunastu rektorów z uczelni KRASP oraz szefowie organizacji zaangażowanych w umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego (NAWA , FRSE, KRD, PS RP, IROs Forum, PRom i innych). Konferencja organizowana jest wspólnie - w ramach programu "Study in Poland" - przez KRASP, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Zarejestrowało się ponad 700 osób!

Sesja rektorska

Sesja rektorska

W szczególności zapraszamy do udziału w „sesji rektorskiej” - ze znakomitym gronem uczestników! Z zapowiedzi sesji można się dowiedzieć, że „Głównymi podmiotami realizującymi procesy umiędzynarodowienia, a zarazem ich beneficjentami są uczelnie. Nowe władze rektorskie, wybrane wiosną 2020, stanęły przed wyzwaniami o niewyobrażalnym wcześniej charakterze, komplikacji i stopniu odpowiedzialności. Jak radzą sobie z wymogami utrzymania bezpiecznej pracy uczelni, a zarazem zapewnieniem warunków do rozwoju badawczego i dydaktycznego, których immanentną cechą jest internacjonalizacja? Jak widzą przyszłość umiędzynarodowienia – z perspektywy swojej uczelni i systemu szkolnictwa wyższego w Polsce?” Sesja odbędzie się 26 kwietnia o godz. 15:00. Rejestracja: www.studyinpoland.pl/konferencja2021

życie akademickie

UAM: Uczelnia w strategicznym momencie

Jak będzie wyglądał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu UAM za 10 lat? - odpowiedź na to pytanie znajdzie się w Strategii UAM na lata 2020-2030. Właśnie rozpoczęły się konsultacje nad przygotowanym dokumentem.

Prof. Elżbieta Żądzińska o doskonałości naukowej

Kto stoi za sukcesem badawczym? W jaki sposób warto rozumieć hasło „jedność w różnorodności”? Jaką rolę pełni uczelnia w kontekście rozwoju kariery naukowej badaczy? O zarządzaniu nauką, łódzkim doświadczeniu różnorodności i wyzwaniach ewaluacji opowiadała w podkaście KRASP prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ.

UWr podpisał porozumienie z Instytutem Helmholtza

Wspólne badania naukowe nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w pojazdach autonomicznych zakłada porozumienie podpisane przez Uniwersytet Wrocławski i Centrum Helmholtza, jedną z najważniejszych niemieckich sieci badawczych. Instytucje zamierzają też organizować wspólne warsztaty i programy wymiany.

Sojusz 4EU+ stowarzyszeniem

Rektorzy sześciu uniwersytetów członkowskich Sojuszu 4EU+, do którego należy UW, przyjęli rezolucję o utworzeniu stowarzyszenia „4EU + European University Alliance e.V.”.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

KRASP krytycznie o projekcie Narodowego Programu Kopernikańskiego

Prezydium KRASP wydało 23 kwietnia oświadczenie dotyczące projektu ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim, w którym wyraża swoje zaniepokojenie.

RGNiSW zaniepokojona Narodowym Programem Kopernikańskim

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego podziela niepokój środowiska akademickiego wywołany projektem Narodowego Programu Kopernikańskiego. Wskazuje m.in., że nakłady związane z jego realizacją obciążą budżet nauki, co skutkowałoby pogorszeniem sytuacji istniejących instytucji.

Co PAN(-u) dolega?

Jeśli rząd przymierza się do majstrowania przy Polskiej Akademii Nauk, musi to robić ostrożnie, bo to najlepsza instytucja naukowa w kraju. Zmarnować gromadzony tam przez dekady potencjał będzie bardzo łatwo – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Nie ma decyzji odnośnie trybu zajęć w nowym roku akademickim

Decyzja, w jakim trybie będą prowadzone zajęcia uzależniona jest, zdaniem uczelni, od wytycznych ministerialnych, postępu szczepień i sytuacji epidemiologicznej.

UW przygotowuje się do kształcenia stacjonarnego

Władze UW podjęły decyzję o rozpoczęciu przygotowań do prowadzenia kształcenia stacjonarnego w roku akademickim 2021/2022. Ponadto rekomendowane będą spotkania stacjonarne o charakterze integrującym dla nowo przyjętych studentów na terenie Uniwersytetu jeszcze we wrześniu.

Umiędzynarodowienie

Jubileuszowa konferencja EUA: From vision to reality

Po raz pierwszy w 20-letniej historii European University Association (EUA) doroczna konferencja tej prestiżowej organizacji odbyła się w formie wirtualnej w dniach 22-23 kwietnia.Europejski Korpus Solidarności 2021–2027

Startuje nowy program EKS dysponujący budżetem 1 miliarda 9 milionów euro na wsparcie działań wolontariuszy i realizację młodzieżowych projektów lokalnych.

PŁ koordynatorem projektu e-CLOSE

Nowy projekt „A model for Interactive (A)Synchronous Learning in Online STEM Education e-CLOSE” będzie realizowany przez Politechnikę Łódzką w międzynarodowym towarzystwie.

Horyzont Europa uroczyście zainaugurowany w Polsce

Wydarzenie pod hasłem „Europa. Horyzont możliwości” odbyło się 16 kwietnia 2021 r. w formule on-line. Zarejestrowało się w nim ponad 2 tysiące uczestników. Było adresowane zarówno do beneficjentów programów ramowych UE, jak i do wszystkich zainteresowanych realizacją innowacyjnych projektów.

Zdaniem rektora

Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowymi komentarzami prof. Przemysława Wiszewskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, publikowanymi na stronie: http://przemyslawwiszewski.pl/ . Będziemy je co tydzień prezentować również na łamach Newslettera Akademickiego. Zachęcamy do lektury!

Przyszłość, nie przeszłość Rzeczpospolitej

Zmiany, które dokonują się na naszych oczach w systemie nauki i szkolnictwa wyższego, też mają związek z rzeczywistością – tylko z inną jej warstwą.

Przewrót kopernikański

Świat i lektury kształcą. Spór o to, jaką rolę społeczną mają pełnić uniwersytety, nie jest polską specyfiką.

Przyszłość?

Przeraża mnie beztroska, z jaką w naszym kraju pisze, mówi się i podejmuje działania polityczne w zakresie wiedzy i edukacji.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Malta Independent: Szkoły językowe w obliczu zapaści

Wiadomość, że popularne wśród studentów Szkoły Nauki Języka Angielskiego (ELT) na Malcie będą mogły w najbliższym czasie jedynie nauczać online, podczas gdy pozostałe szkoły zaczynają się ponownie otwierać, wywołała zaskoczenie.

Business Insider: Amerykańskie uczelnie planują wymóg szczepień

Coraz więcej amerykańskich uczelni rozważa wprowadzenie wymogu szczepienia przeciw COVID-19 dla studentów przed ich powrotem na kampusy. Zamierzają to zrobić, mimo że może być to sprzeczne z prawem stanowym.

Rankingi i akredytacje

Więcej polskich uczelni w rankingu THE Impact 2021

Opublikowano wyniki najnowszej edycji rankingu Times Higher Education Impact Rankings. W klasyfikacji ogólnej znalazło się 1115 uczelni z 94 krajów lub regionów. Jest to dopiero trzecia edycja rankingu, ale jego popularność szybko rośnie. Świadczy o tym chociażby znaczny wzrost liczby uczestników. W edycji 2020 było ich 768, a w 2019 zaledwie 450. Liczba polskich uczelni wzrosła w tych edycjach z jednej do 12.HR Excellence in Research dla PW

Politechnika Warszawska otrzymała wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers.

Naukowcy UŚ ekspertami PKA

Państwowa Komisja Akredytacyjna (PKA) zakończyła nabór kandydatów do grona ekspertów. Do grup eksperckich z zakresu nauk społecznych dołączyło troje pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pożegnanie

Waldemar Kamrat

Zmarł prof. Mirosław Handke

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci prof. Mirosława Handkego – wybitnego chemika, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1993–1998, ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997–2000, współtwórcy reformy systemu oświaty z 1999 r.

Gratulujemy

Waldemar Kamrat

Prof. Waldemar Kamrat członkiem Komitetu Sterującego NCBiR

Profesor Waldemar Kamrat z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej został powołany przez Ministra Edukacji i Nauki na członka Komitetu Sterującego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Prof. Edmund Wittbrodt na czele Komisji Nauk Kosmicznych gdańskiego oddziału PAN

Na przewodniczącego Komisji Nauk Kosmicznych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku na kadencję 2021-2025 ponownie wybrano prof. dr. hab. inż. Edmunda Wittbrodta z Politechniki GdańskiejPaweł Zagrajek

Dr Paweł Zagrajek w Sektorowej Radzie Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego

Z upoważnienia ministra rozwoju, pracy i technologii dr Paweł Zagrajek z SGH powołany został w skład Sektorowej Rady Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego.Marek Czyżewski

Dr hab. Marek Czyżewski w komitecie PAN

Dr hab. Marek Czyżewski, prof. UŁ (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) został powołany na Członka Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2021-2022.Nowoczesny marketing

raport Kobiety na politechnikach 2021

Raport: Czy na politechnikach istnieje szklany sufit dla kobiet?

22 kwietnia br. Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaprezentowali raport „Kobiety na politechnikach 2021”.

Przeczytaj całość w formie e-booka

W najnowszym numerze:

  • Droga Koźmińskiego
  • Ranking Liceów Warszawskiech ma już 30 lat
  • Najlepsi z najlepszych
  • Studia, po których przyszłość stanie przed Tobą otworem
  • Zmiana w technologiach zaczyna się od kobiet

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>