Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

W poczuciu odpowiedzialności - rozmowa z nowym szefem KPN

Nowym przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej, czyli oficjalnego zespołu doradców Ministra Edukacji i Nauki w sprawach naukowych jest od 1 czerwca prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, wybitny uczony w zakresie automatyki i systemów sterowania, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej. Rola KPN staje się z dnia na dzień coraz bardziej istotna, co stawia przed przewodniczącym Komitetu szczególne wyzwania. Zapytaliśmy prof. Pawełczyka, jak zamierza tym wyzwaniom sprostać.

życie akademickie

KRASP podtrzymał negatywną opinię wobec "ustawy wolnościowej”

Obradujące 20 maja Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich podtrzymało swoje krytyczne stanowisko odnośnie projektów ustawy nt. wolności akademickich, a także wątpliwości odnośnie tzw. akademii praktycznych, w tym zmian zasad kształcenia nauczycieli.

Sieć Badawcza Łukasiewicz podsumowała dwa lata działalności

Blisko 400 dodatkowych ofert dla biznesu na badania, produkty i usługi, nowi klienci, wyższy zysk i przychody z komercjalizacji, a także ukierunkowana na strategiczne obszary praca 4500 naukowców i inżynierów to efekty działań Łukasiewicza na rzecz innowacyjnej gospodarki.

Cztery uczelnie rozpoczynają współpracę z Imperial College London

Współpraca dotyczy komunikacji naukowej. Jej celem jest budowanie mostów między nauką, badaczami, decydentami, aby kształtować politykę i postawy społeczne.

Uniwersytet Gdański - współpraca z Hevelianum w zakresie SDG

Współpraca w zakresie edukacji ekologicznej, ochrony środowiska oraz propagowanie 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 wśród uczniów, studentów i mieszkańców regionu pomorskiego - to cele porozumienia zawartego między Uniwersytetem Gdańskim a Hevelianum.

Drgnęło w federacjach?

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita powołał 21 liderów

Priorytetowym celem Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita jest budowanie pozycji Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego o niekwestionowanej wysokiej pozycji w Polsce oraz na świecie, a także optymalne wykorzystanie potencjału trzech uczelni w obszarze edukacyjnym, badawczym i rozwojowym celem uzyskania efektu synergii.

Federacja poznańskich uczelni już za dwa lata?

1 stycznia 2023 roku - to planowany termin utworzenia federacji poznańskich uczelni publicznych. Taką zapowiedź przedstawiła Rada ds. Integracji Poznańskiego Środowiska Akademickiego przy Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

O tym będzie się mówić

Koniec anglo-amerykańskiej "białej” hegemonii w nauce i edukacji?

Jacek Popiel

"Globalizacja, która pojawiła się po 1990 r. w gospodarce, kulturze, edukacji i nauce, nie była wspólną przestrzenią opartą na szacunku dla innych i wzajemnym uczeniu się; była to hegemoniczna globalizacja pod amerykańskim przewodnictwem, zakorzeniona w europejskim dziedzictwie (helleńsko-judeo-chrześcijańskim)” - na takiej mocnej tezie opiera swój niezwykle interesujący wywód prof. Simon Marginson. Dla ilustracji przytacza wymowny fakt: "Choć angielski jest pierwszym językiem tylko 5% światowej populacji, 93% zawartości Scopus i 95% Web of Science jest po angielsku”.

Umiędzynarodowienie

Erasmus+ z podwójnym budżetem

Wśród priorytetów włączenie społeczne, środowisko i adaptacja do cyfryzacji. Będą pieniądze na edukację dorosłych.

UE przyjęła program badawczo-szkoleniowy Euratom

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie ustanawiające program badawczo-szkoleniowy Euratom na lata 2021-2025. Program będzie finansować badania m.in. nad syntezą jądrową i rozszczepieniem.

Kommersant: Rosja walczy o studentów zagranicznych

Federacja Rosyjska aktywnie angażuje się w proces umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego kraju. Do Dumy Państwowej trafi niebawem projekt ustawy, zawierający szereg istotnych ułatwień formalnych dla studentów zagranicznych.

YLE: Pielęgniarze w Finlandii potrzebni od zaraz

Dwa fińskie uniwersytety nauk stosowanych mają rozpocząć programy pilotażowe, których celem jest pomoc zagranicznym studentom pielęgniarstwa w znalezieniu zatrudnienia w Finlandii po ukończeniu studiów.

Umiędzynarodowienie - o tym się mówi

Tych z Czytelników "Newslettera Akademickiego", którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2021" zachęcamy do wysłuchania zapisu debat podczas kilku z 11 sesji panelowych.

Umiędzynarodowienie pod lupą - prezentacja aktualnych raportów nt. umiędzynarodowienia

Wyzwania i dobre praktyki w obszarze umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego

Wyzwania internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce

Rankingi i akredytacje

1727 uczestników badania prestiżu uczelni!

W poniedziałek wystartowało badanie prestiżu uczelni do Rankingu Perspektywy 2021. Do udziału w nim zaprosiliśmy ponad 7 tysięcy najmłodszych profesorów belwederskich i doktorów habilitowanych. W ciągu czterech dni otrzymaliśmy odpowiedzi od 1727 osób, co oznacza "response rate" na poziomie prawie 25 procent. Dziękujemy za tak wysokie zaufanie!

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 - publikacja w czerwcu!

Chcesz skutecznie promować uczelnię? Myślisz o budowie silnej marki i efektywnej kreacji wizerunku? Chciałbyś pokazać się w prestiżowym miejscu, wśród najlepszych, a zarazem dotrzeć do jak największej liczby maturzystów i ich rodziców?

Certyfikat AESOP QR dla UAM

Kierunek gospodarka przestrzenna, studia inżynierskie, prowadzony przez Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, został uhonorowany prestiżowym certyfikatem Association of European Schools of Planning Quality Recognition (AESOP QR).

Zdaniem rektora

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym cotygodniowym komentarzem prof. Przemysława Wiszewskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

Szczepimy, myślimy i patrzymy w przyszłość

Szczepienia przeciw wirusowi powinny być obowiązkowe. Ale, z żalem stwierdzam, nie są. Więc pozostaje mi tylko zachęcać, wspierać i robić wszystko, by moi koleżanki i koledzy, moi doktoranci i studenci byli bezpieczni w swoich domach, na wakacjach - i w murach Uniwersytetu - przyjąwszy szczepienie.

Z myślą o rekrutacji 2022

Bestseller Perspektyw - Informator dla Maturzystów 2022

Najnowsze wydanie - dla maturzystów 2022 - trafi do Czytelników tradycyjnie we wrześniu, synchronicznie z Salonem Maturzystów. Informator ułatwi uczniom wybór przedmiotów maturalnych pod kątem preferowanych kierunków i uczelni.

Women in Tech

Pierwsze online kobiece Targi Kariery w TECH & IT

Już 25-26 maja odbędzie się jedyny w swoim rodzaju wirtualny festiwal Women in Tech Days 2021 organizowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy". To wydarzenie ma nie tylko inspirować młode kobiety i wzmacniać ich motywację przy stawianiu pierwszych kroków w świecie tech, ale też dostarczać im merytorycznej wiedzy.

Gratulujemy

Jacek Popiel

Prof. Jacek Popiel w Radzie Muzeum przy Zamku Królewskim na Wawelu

Prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, odebrał nominację na członka Rady Muzeum przy Zamku Królewskim na Wawelu - Państwowych Zbiorach Sztuki.Marcin Gruchała

Prof. Marcin Gruchała w Krajowej Radzie ds. Kardiologii

Prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed został jednym z członków Krajowej Rady do spraw Kardiologii

Zapraszamy

Lekarka, która ratowała zatrute dzieci

Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 27 maja br. o godz. 10.00. Jego uczestnicy poznają m.in. historię Jolanty Wadowskiej-Król - lekarki, która w latach siedemdziesiątych badała ołowicę u dzieci mieszkających w pobliżu Huty Szopienice i uratowała setki z nich.

Forum for Internationalization of Higher Education

Organizowane przez Akademię WSB w dniach 24-26 maja 2021 r. Forum for Internationalization of Higher Education - Enhancing international students' experience to spotkanie dedykowane problematyce umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>