Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Polskie uczelnie w Rankingu Szanghajskim GRAS 2021: lekko w górę!

25 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych na świecie w corocznym rankingu dyscyplin – Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) - opublikowanym 26 maja przez chińską agencję ShanghaiRanking Consultancy. Nasze uczelnie znajdują się w 28 spośród 54 objętych rankingiem dyscyplin („subjects”). Generalnie, w porównaniu z ubiegłym rokiem poszliśmy lekko w górę. Ranking przynosi ciekawy obraz naszego szkolnictwa wyższego.

2317 profesorów i dr. habilitowanych wskazało najlepsze uczelnie

Rekordowa liczba respondentów, bo aż 2317 najmłodszych profesorów belwederskich i doktorów habilitowanych wzięło udział w badaniu opinii akademickiej na temat poziomu kształcenia w polskich szkołach wyższych. Daje to rewelacyjny dla tego typu badań „response rate” w wysokości ponad 27 procent! Dziękujemy za zaufanie! Wyniki tego badania są podstawą jednego z kluczowych wskaźników (prestiż uczelni) wchodzących w skład metodologii Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 – finał 22 czerwca

Podobnie jak przed rokiem, uroczyste ogłoszenie wyników najnowszego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 odbędzie w formule tradycyjnej (żegnaj online!) w Centrum Olimpijskim w Warszawie, w najdłuższym dniu w roku, czyli 22 czerwca. Opublikowane zostaną: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Kierunków Studiów, Ranking Uczelni Niepublicznych i Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych.

życie akademickie

życie akademickie

Nowy rok akademicki – stacjonarnie?

Do wznowienia nauki w trybie stacjonarnym w roku akademickim 2021/2022 przygotowują się największe uniwersytety w Polsce: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski. Ich rzecznicy przekazali PAP, że wykłady z dużą liczbą uczestników mogą jednak odbywać się hybrydowo.

UTP zmienia się w Politechnikę Bydgoską

Przekształcenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską daje uczelni dużo większe możliwości rozwojowe – powiedział w czwartek w Bydgoszczy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W jego ocenie to dobra wiadomość dla całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Inauguracja Collegium Intermarium

W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie podczas międzynarodowej konferencji naukowej zainaugurowano działalność Collegium Intermarium, uczelni założonej przez Ordo Iuris. Pierwsi studenci rozpoczną studia w jej murach już w październiku.

AGH: koncepcja sieci uczelni kosmicznych

Wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i badań w obszarze technologii kosmicznych, stworzenie platformy dyskusyjnej i ułatwienie współpracy między grupami badawczymi.

Dwa nowe centra badawcze na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska, w ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, powołała dwa ogólnouczelniane, interdyscyplinarne centra badawcze: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Technologii Wodorowych.

Nowa identyfikacja wizualna SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiła nową stronę internetową Uczelni. Uruchomienie witryny jest elementem premiery nowej identyfikacji wizualnej, która stanowi odpowiedź na zmieniający się świat oraz potrzeby nowoczesnej komunikacji.

OPI PIB i Akademia Leona Koźmińskiego będą demaskować fake newsy

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy podpisały umowę, która ma wspierać postęp technologiczny, innowacje oraz rozwój badawczy obu jednostek.

Collegium Civitas w International Association of Universities

Collegium Civitas zostało członkiem International Association of Universities (IAU). IAU to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych globalnych stowarzyszeń uczelni wyższych, utworzone 71 lat temu pod auspicjami UNESCO.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Euronews: W Rumunii opłaty czesnego możliwe w kryptowalutach

Lucian Blaga University of Sibiu (ULBS) będzie pierwszą instytucją szkolnictwa wyższego w Rumunii, która od nowego roku akademickiego będzie oferować opcję płatności w kryptowalutach.

Budapest Times: Coraz więcej obcokrajowców na węgierskich uczelniach

Liczba studentów zagranicznych wzrosła na Węgrzech od 2013 roku o ponad dwie trzecie. W roku akademickim 2019/2020 wynosiła 38 000. Cel, jakim jest wzrost liczby obcokrajowców na uczelniach do 40 000 w 2023 roku jest zatem bliski zrealizowania.

Konferencja w Budapeszcie: rankingi a nauki społeczne

W ubiegłym tygodniu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona rankingom akademickim. W konferencji, zorganizowanej online wspólnie przez uniwersytet Eötvös Loránd i IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, wśród przedstawicieli 40 krajów było ponad 30 uczestników z polskich uczelni.

Zdaniem rektora

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym cotygodniowym komentarzem prof. Przemysława Wiszewskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

Musimy wracać – dla siebie teraz i społeczeństwa w przyszłości

Dlaczego jest tak ważne, żebyśmy wracali krok za krokiem do normalnego trybu pracy, w tym do normalnego trybu prowadzenia zajęć dydaktycznych? Banalne pytanie? Nie do końca. Im bliżej powrotu, tym więcej odzywa się głosów, że może jednak nie trzeba? Że przecież sporo się w trakcie pandemii nauczyliśmy i nie można tego zmarnować.

Prof. Elżbieta Żądzińska: Publikowanie musi być tańsze

Aby polscy naukowcy byli bardziej widoczni na świecie, niezbędne jest obniżenie kosztów publikacji w czasopismach wydawanych w otwartym dostępie, bo często jest to - szczególnie dla młodych badaczy - zbyt duży wydatek - powiedziała rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska.

Z myślą o rekrutacji 2022

Informator dla Maturzystów 2022 juz wkrótce!

Perspektywy rozpoczęły pracę nad 31. edycją Informatora Dla Maturzystów 2022, który ukaże się - jak co roku – na przełomie sierpnia i września, a jego premiera nastąpi podczas Salonów Maturzystów Perspektywy 2021.

Salon Maturzystów 2021: na pewno online, może hybrydowy

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" przystępuje do pracy nad Salonem Maturzystów 2021. To ważny element kalendarza przygotowań uczniów do matury i rekrutacji na studia - do 30 września muszą złożyć deklaracje maturalne, zgodne z wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni.

Women in Tech

Kobiety biorą sprawy w swoje ręce

Women in Tech Days 2021 udowodnił, że znakomity merytorycznie program online’owego wydarzenia jest w stanie zagwarantować liczną publiczność, która wie, czego chce i umie tego aktywnie szukać. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” po raz kolejny zainspirowała młode kobiety i odpowiedziała na ich prawdziwe problemy.

Gratulujemy

Prof. Teofil Jesionowski Profesorem Honorowym UŚ

Prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej został uhonorowany tytułem „Profesora honorowego Uniwersytetu Śląskiego”.Prof. Paweł Rowiński w radzie SAPEA

Prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN, został zastępcą przewodniczącego rady europejskiej sieci akademii SAPEA jako reprezentant Europejskiej Federacji Akademii Nauk.

Pożegnanie

Zmarł prof. Henryk Samsonowicz

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Henryka Samsonowicza – wybitnego historyka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1980-1982, ministra edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Prof. Samsonowicz miał 91 lat.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>