Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Pomóżmy wspólnie maturzystom 2022

Uczniowie najstarszych klas liceów i techników, czyli kandydaci na studia w roku akademickim 2022/23 zaczynają trudny rok przygotowań do egzaminów, do wyboru kierunku studiów i uczelni. Mają za sobą dwa lata niepewności wynikającej najpierw ze strajku nauczycieli, a teraz z epidemii coronawirusowej. Są często niepewni siebie, brak im motywacji i wiary w to, że poradzą sobie z wyzwaniami „nowej normalności”. Czy muszą być „pechowym pokoleniem”, które wejdzie na uczelnie jako najsłabszy rocznik w najnowszej historii Polski?

Salon Maturzystów - już za dwa tygodnie

Wrześniowy Salon Maturzystów, organizowany przez Perspektywy, jest dla każdego rocznika maturzystów obowiązkowy. Tu bowiem „matura spotyka się ze studiami” – wykładom o tajnikach matury 2022 towarzyszy prezentacja ofert edukacyjnych uczelni i zasad przyjęć na studia w roku akademickim 2022/23. Tegoroczny Salon Maturzystów odbędzie się 16-29 września w całej Polsce - w postaci dziesięciu wydarzeń regionalnych.

Kultowy "Informator dla Maturzystów" - premiera na Salonie

Oferty wszystkich uczelni wraz z zasadami przyjęć, porady pomocne w tworzeniu indywidualnych strategii maturalnych, prezentacje uczelni i miast akademickich, a także tegoroczny Ranking Szkół Wyższych i Ranking Kierunków Studiów - biorący „pod lupę” aż 71 kierunków - to zawartość najnowszej publikacji Perspektyw, adresowanej do kandydatów na studia w roku akademickim 2022/23.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Bydgoszcz ma wreszcie swoją Politechnikę!

31 sierpnia odbyły się uroczystości inauguracyjne Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (PBŚ), połączone z kulminacją obchodów jubileuszu 70-lecia uczelni.

Justyna Orłowska przeprowadzi transformację cyfrową MEiN

Minister Przemysław Czarnek powołał Justynę Orłowską na Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej. Powołanie Justyny Orłowskiej będzie uzupełniać jej misję jako Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech. W 2019 roku Justyna Orłowska została wyróżniona przez Perspektywy tytułem TOP20 CyberWoman.

KRASP apeluje o pomoc dla naukowców z Afganistanu

KRASP znalazł się wśród sygnatariuszy dokumentu „Take Action for Afghanistan’s scholars, researchers, and civil society actors” wzywającego Unię Europejską oraz rządy krajów europejskich do podjęcia akcji pomocowej wobec naukowców i badaczy z Afganistanu.

Studenci kierunku lekarskiego z szansą na preferencyjny kredyt

Według projektu resortu zdrowia studenci kierunku lekarskiego w języku polskim będą mogli ubiegać się o kredyt z możliwością jego późniejszego umorzenia już w I semestrze roku akademickiego 2021/2022.

Rankingi i akredytacje

Więcej i lepiej - polskie uczelnie w Rankingu Times Higher Education

Więcej uczelni i na lepszych pozycjach – tak najkrócej można określić sukces polskich szkół wyższych w opublikowanym 1 września najnowszym Rankingu Times Higher Education – jednym z czterech najbardziej prestiżowych na świecie. Znalazły się w nim 23 nasze uczelnie (cztery więcej niż przed rokiem). Najwyżej Uniwersytet Jagielloński (utrzymał poziom z ub.r.) i Uniwersytet Warszawski (awans do wyższej dwusetki).

Phil Baty: THE World University Rankings od kuchni

Phil Baty, Chief Knowledge Officer w „Times Higher Education” był keynote speakerem podczas organizowanej przez Perspektywy dorocznej konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkoła wyższą”, która odbyła się w lipcu br. w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z jego wystąpieniem podczas tej konferencji.

18 polskich uczelni w Rankingu “The Three University Missions”

W Moskwie opubkowana została najnowsza edycja rankingu „The Three University Missions (MosIUR)”. Wśród 1650 uczelni z całego świata znalazło się w nim 18 z Polski (cztery więcej niż przed rokiem). Najwyżej, na 119 miejscu, ulokował się Uniwersytet Warszawski, przed Uniwersytetem Jagiellońskim (401-450) i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza (651-700).

życie akademickie

Powstanie Polska Unia Metrologiczna

Politechnika Lubelska otrzyma ponad 1,3 mln zł na utworzenie Polskiej Unii Metrologicznej w Lublinie Unia ma integrować środowisko metrologów i służyć rozwijaniu tej dziedziny nauki w Polsce.

Agnieszka Żyra: Należy zmienić status doktorantów

W wielu krajach Europy doktoranci traktowani są nadal jak studenci. Trzeba zmienić ich status – zauważa Agnieszka Żyra z Politechniki Krakowskiej, przewodnicząca Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców (Eurodoc) na kadencję 2021/2022.

Uniwersytet Opolski na pomoc Afgańczykom

Uniwersytet Opolski zaopiekuje się 15-tką Afgańczyków – byłych studentów uczelni i rodziną pracownika uczelni. Na początku zamieszkają oni w akademiku.

Politechnika Białostocka w IROs Forum

Rada IROs Forum podjęła decyzję o przyjęciu Politechniki Białostockiej do grona członków sieci IROs Forum.

Szkolnictwo wyższe na świecie

UWN: Rosja – nowa inicjatywa doskonałości „Priorytet 2030”

Rosyjski rząd stopniowo wprowadza nową, ogromną inicjatywę wsparcia dla uniwersytetów, pod nazwą „Priorytet 2030”. Zgodnie z planem obejmie on ponad 100 uczelni, które zostaną wybrane w drodze konkursu.

90% studentów Harvarda zaszczepionych przeciw COVID-19

Na dzień 23 sierpnia 90 procent studentów i 94 procent pracowników Harvard University zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Duże zainteresowanie środkami w ramach Horyzont Europa

Naukowcy i przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki na badania i innowacje w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont Europa. Jego budżet to ponad 95 mld euro. Od początku 2021 r. KPK Programów Badawczych UE przeprowadził 11 tys. konsultacji wśród zainteresowanych.

Women in Tech

Perspektywy Women in Tech na Campusie Polska Przyszłości

Za nami niesamowicie emocjonujący weekend - 27-30.08 Perspektywy Women in Tech zostały zaproszone do Kortowa na Campus Polska Przyszłości. Było to wydarzenie mające na celu dialog i przestrzeń do rozwoju młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na przyszłość kraju. Perspektywy poprowadziły na Campusie dwa warsztaty na temat przywództwa kobiet oraz kariery w technologiach.

Gratulujemy

Prof. Arkadiusz Wójs Honorowym Profesorem Óbuda University

Prof. dr hab. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej odebrał w Budapeszcie tytuł Honorowego Profesora Óbuda University. Uroczystość połączona była z inauguracją nowego roku akademickiego.Dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ w Chełmie rektorem Akademii Zamojskiej

Minister Przemysław Czarnek powołał dr. hab. Pawła Skrzydlewskiego, prof. PWSZ w Chełmie na stanowisko Rektora Akademii Zamojskiej. Uczelnia powstała z przekształcenia Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Akademia rozpocznie swoją działalność 1 września.Dr Marcin Jacoby dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych SWPS

Z dniem 1 września dr Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, objął stanowisko dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych SWPS.Dr Krzysztof Celuch w Radzie Ekspertów ds. Turystyki

Dr Krzysztof Celuch, wykładowca Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dołączył do Rady Ekspertów ds. Turystyki utworzonej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.Prof. Piotr Manikowski prezydentem APRIA

Dr hab. Piotr Manikowski, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, z Katedry Ubezpieczeń, został wybrany na prezydenta Asia Pacific Risk and Insurance Association (APRIA) na kadencję 2021–2022.

Pożegnanie

Zmarł Rektor Senior UG prof. Andrzej Ceynowa

Wybitny organizator, wizjoner, zaangażowany całym sercem w działalność Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. UG dr hab. Andrzej Ceynowa był wybitnym amerykanistą, zafascynowanym kognitywistyką, pasjonatem literatury, teatru, podróżnikiem i znakomitym znawcą muzyki klasycznej.

W najnowszym numerze:

  • ALARM MATURALNY 2022: "zdalni" maturzyści za 8 miesięcy przystąpią do egzaminów!
  • Rozmowa z dr. Marcinem Smolikiem, dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
  • Salon Maturzystów 2021
  • Dobry maturzysta = lepszy student
  • Filologia polskiego języka migowego

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>