Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Znakomite wyniki polskich uczelni w rankingu THE „by subject”

Więcej uczelni, w większej liczbie dyscyplin (subjects), z większą liczbą odnotowanych wskazań – tak można najkrócej określić polską obecność w tegorocznym THE World University Rankings by Subject. Był on publikowany partiami, od 16 września (kiedy opublikowano wyniki w Life Sciences i kilku innych dyscyplinach) do 3 listopada (opublikowano w Arts & Humanities). Był to denerwujący maraton, ale warto było czekać, gdyż z każdą publikacją kolejne nasze uczelnie zyskiwały powody do satysfakcji!

Więcej i lepiej - nasze uczelnie w THE "institutional"

Więcej uczelni i na lepszych pozycjach - to wymiar sukcesu polskich szkół wyższych w opublikowanym 1 września najnowszym Rankingu Times Higher Education – jednym z czterech najbardziej prestiżowych na świecie. Znalazły się w nim 23 nasze uczelnie (cztery więcej niż przed rokiem). Najwyżej Uniwersytet Jagielloński (utrzymał poziom z ub.r.) i Uniwersytet Warszawski (awans do wyższej dwusetki).

Phil Baty o polskich uczelniach w THE World University Rankings

Pisząc o coraz lepszych pozycjach polskich uczelni w THE World University Rankings („institutional” oraz „by subject”) warto też dowiedzieć się, co ma do powiedzenia w polskich sprawach autor tego rankingu - Phil Baty, jedna z najwybitniejszych postaci w świecie rankingowym. Wystąpił on niedawno jako keynote speaker na organizowanej przez Perspektywy V konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywy – rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą 2021”, która odbyła się 15-16 lipca w Warszawie.

Gender Equality Plan

Uczelnie w obliczu równości płci

W piątek 5 listopada Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” zorganizowała webinarium Plany Równości Płci w praktyce – Gender Equality Plan. W spotkaniu online, które poprowadziła dr Bianka Siwińska, CEO „Perspektyw”, wzięło udział ponad 300 osób reprezentujących zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Tak duże zainteresowanie webinarium to przede wszystkim efekt wymagania formalnego postawionego w programie Horyzont Europa.

Prof Bogumiła Kaniewska: Najtrudniej jest zmienić ludzką świadomość

W piątek, 5 listopada na Uniwersyetecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uroczyście zainaugurowało działalność ogólnouniwersyteckie Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej.


Dr Bianka Siwińska: Bez wdrożenia GEP nie będzie środków z Horyzontu Europa

Część polskich uczelni nie będzie mogła ubiegać się o środki z pierwszych konkursów w ramach programu Horyzont Europa, bo nie zdąży wdrożyć Planu Równości Płci - oceniła ekspertka z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dr Bianka Siwińska. Wdrożenie planu musi być poprzedzone diagnozą.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Min. Włodzimierz Bernacki o projektowanych zmianach w ustawie

Prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, w rozmowie z Dziennikiem-Gazetą Prawną, podkreślił, że należy wprowadzić zmiany w zasadach zatrudnienia w szkołach wyższych. Jego zdaniem istniejące układy utrudniają młodym ludziom awans.

Rektorzy i PAN pozytywnie oceniają działalność NCN

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Polska Akademia Nauk i inne grona naukowców pozytywnie oceniają działalność Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Nagrody Fundacji Nauki Polskiej 2021 przyznane

Fundacja Nauki Polskiej przyznała wyróżnienia naukowe. Laureatami zostało czworo wybitnych uczonych – prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek, prof. Jacek Jemielity, prof. Grzegorz Pietrzyński i prof. Cezary Cieśliński.

życie akademickie

Rektorzy bez gronostajów

Rozpoczynamy cykl tekstów, których bohaterami będą rektorzy polskich uczelni. Jednak chcemy zaprezentować Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani, czyli nie w togach i gronostajach. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety. Jak się Państwo przekonają z kolejnych numerów "Newslettera Akademickiego", podeszli oni do tematu w różny sposób, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę. Zatem - zapraszamy do poznania Rektorów z odmiennej niż codzienna perspektywy.

Prof. Jacek Popiel: Pandemia nauczyła mnie pokory

Są wartości, które mają swoje znaczenie i które nie podlegają reinterpretacji – uważa prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Sylwester Tabor: Lubię energię i radość studentów

Równie silnym powodem do radości są sukcesy pracowników. Chwila, w której uczony odkrywa coś nowego, ma w sobie aurę wyjątkowości - podkreśla prof. Sylwester Tabor, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Prof. Radosław Dobrowolski: Nie ukrywam swoich pasji

Jestem zwolennikiem kolekcjonowania małych sukcesów, realizowania strategii małych kroków, konsekwentnego podążania we właściwym kierunku - zaznacza prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

umiędzynarodowienie

Turcja i Mołdawia przystępują do Horyzont Europa

Komisja Europejska podpisała z Turcją i Republiką Mołdawii umowy przyznające im status krajów stowarzyszonych z programem badawczo-innowacyjnym Horyzont Europa na lata 2021-2027.

Komisja UE stawia na różnorodność programu Erasmus+

Komisja Europejska przyjęła ramy mające na celu zwiększenie inkluzywności i różnorodności programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2021-2027.

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach (PIAA) ma już swoją siedzibę. Instytucja służyć będzie wszystkim polskim badaczom dziejów Grecji, nie tylko archeologom.

O tym się mówi

XXVII Krajowa Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej

W dniach 18-20 listopada 2021 roku odbędzie się XXVII Krajowa Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej, której tematem będą główne problemy edukacji, przed którymi stanęły szkoły i uczelnie w dobie pandemii. Warto wziąć w niej udział!

WUM planuje utworzyć ośrodek kardiochirurgii i transplantologii

Warszawski Uniwersytet Medyczny chce utworzyć jeden z największych w kraju ośrodków kardiochirurgii i transplantologii, a także jeden z większych w Europie - poinformował prof. Mariusz Kuśmierczyk, szef Kliniki Kardiochirurgii WUM.

Naukowcy z UG powołani do Rady Gdańskiego Forum Zmian Klimatu

Ośmioro naukowców i ekspertów specjalizujących się w tematyce klimatu i miasta, w tym dr Magdalena Lazarus z Wydziału Biologii UG oraz dr Krzysztof Szczepaniak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, powołanych zostało do Rady Gdańskiego Forum Zmian Klimatu.

Szkolnictwo wyższe na świecie

The Pie News: Chińczycy wybierają studia w krajach nieanglojęzycznych

Badania British Council wykazały, że młodzi Chińczycy są coraz bardziej zainteresowani studiowaniem w krajach europejskich oraz azjatyckich niż w USA i Wlk. Brytanii.

Deutsche Welle: 87% osób w Bundestagu z wyższym wykształceniem

Aż 87 proc. członków nowego Bundestagu ma wykształcenie wyższe. Tylko nieliczni z nich posiadają niskie dochody lub kształcili się w szkołach zawodowych.

Specjalista od rankingów z płacą 81-135 tys. dolarów rocznie!

Udział i miejsce w rankingach akademickich ma dla ambitnych uczelni znaczenie, ale także... wysoką cenę. Kanadyjski Uniwersytet Saskatchewan ogłosił właśnie nabór na stanowisko University Rankings Strategist.

Rankingi i akredytacje

Zapraszamy na IREG 2021 Jeddah Conference

IREG 2021 Jeddah Conference "Effects of Rankings on Community and Society" odbędzie się w formie online w dniach 15-16 listopada. Rejestracja na konferencję jest bezpłatna.

Panel "rektorski" na Forum Liderów Kształcenia Menedżerskiego

O ewolucji (a może: rewolucji?) studiów zarządczo-ekonomicznych w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości dyskutować będą 18 listopada znakomici paneliści - rektorzy uczelni ekonomicznych.

Edukacja dla sztuki mądrego zarządzania

Czy mamy w Polsce optymalny model kształcenia kadr menedżerskich? Czy zdefiniowaliliśmy należycie cele strategiczne i taktykę edukacji przygotowującej do sztuki dobrego zarządzania, która warunkuje mądrze rozumiany gospodarczy progres? Już 18 listopada 2021 w Warszawie odbędzie się Forum Liderów Kształcenia Menedżerskiego Perspektywy 2021.

Architektura na Politechnice Opolskiej wysoko w rankingu IARP

Politechnika Opolska zajęła trzecie miejsce w rankingu Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej TOP 10 2021 uczelni kształcących architektów.

Gratulujemy

Prof. Marta Kosior-Kazberuk we władzach ENAEE

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej, została członkiem Administrative Council of European Network of Accreditation of Engineering Education (ENAEE).Dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk "poczesnym profesorem" Politechniki Lwowskiej

Dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM z Instytutu Nauk Politycznych została Poczesnym Profesorem Politechniki Lwowskiej.Dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska wiceprzewodniczącą KRASzPiP

Dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierująca Instytutem Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Zakładem Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed została wiceprzewodniczącą Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych (KRASzPiP).

W najnowszym numerze:

  • Gaudeamus 2021/2022
  • Na dobrym kursie: Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Rozmowa z prof. Michałem Kleiberem
  • Przyszłość technologii z kobiecą twarzą
  • Seriale na maturze
  • Energetyzujący poradnik dla maturzystów

Przeczytaj całość w formie e-booka


Uwaga: Następny numer Newslettera Akademickiego ukaże się 18 listopada.
Serdecznie zapraszamy do lektury!


Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>