Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Konferencja nt. innowacyjnej transformacji Ukrainy – za 3 tygodnie

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” – wspólnie z Ukraińską Fundacją Talentów, Prezydentem miasta Lublina i partnerami akademickimi z Polski i Ukrainy – organizuje międzynarodową konferencję: Post War Innovative Transformation of Ukraine, która odbędzie się 1-2 grudnia 2022 w Lublinie, z udziałem wybitnych przedstawicieli nauki, gospodarki i życia społeczno-politycznego Polski, Ukrainy i innych krajów UE. Podczas konferencji odbędzie się inauguracja projektu INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy. Organizatorzy serdecznie zapraszają na konferencję wszystkie uczelnie, firmy technologiczne i organizacje zainteresowane udziałem w szerokiej koalicji mającej na celu przyspieszenie rozwoju Polski i Ukrainy!

exclusive

Politechnika Lubelska: wyjątkowa skala problemu

To, co do 24 lutego 2022 było atutem Politechniki Lubelskiej w kontekście umiędzynarodowienia, po tej dacie stało się bezprecedensowym wyzwaniem. Na uczelni bowiem aż 11 proc. wszystkich studentów stanowią Ukraińcy! Po wybuchu wojny nagle zostali oni bez środków do życia, co więcej: do studentów przyjechały rodziny uciekające przed zagrożeniem i trzeba było znaleźć sposób, jak im wszystkim pomóc. To trudny test!
Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o działaniach prowadzonych przez Politechnikę Lubelską na rzecz Ukrainy mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor PL.


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej: zacieśnianie współpracy

Pomoc Ukrainie to wieloletni maraton wsparcia, a nie krótkookresowy wysiłek. Po etapie doraźnych działań na początku wojny, kiedy to konieczne było szybkie reagowanie na ekstremalną sytuację (przez Lublin przetoczyła się ogromna, ponadmilionowa rzesza uchodźców), nadszedł czas na aktywność innego typu, która wymaga od polskiego środowiska akademickiego wytrwałości, otwartości i wsłuchiwania się w potrzeby ukraińskich uczelni.
Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o działaniach prowadzonych przez UMCS na rzecz Ukrainy opowiada prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor uczelni.

Działania na rzecz Ukrainy

Brytyjskie uniwersytety pomagają „bliźniaczym” uczelniom w Ukrainie

Choć Wyspy Brytyjskie położone są daleko od wojny w Ukrainie, brytyjskie uczelnie od początku starały się organizować pomoc dla uczelni ukraińskich. Szczególnie popularną formą tej pomocy okazała się inicjatywa zwana „Bliźniacze uniwersytety” (Twinning universities).

Muzeum POLIN wspiera badaczy z Ukrainy

Do 18 listopada naukowcy z Ukrainy mogą się zgłaszać na pobyt badawczy w ramach Global Education Outreach Program (GEOP).

życie akademickie

20-lecie Polskiej Komisji Akredytacyjnej

W sali audytoryjnej dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się jubileuszowa gala z okazji 20-lecia Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W uroczystości uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych SUM już działa

W Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca SUM w Katowicach nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczelnie Wrocławia i Opola razem dla zielonej energii

Uczelnie Dolnego Śląska i Opolszczyzny chcą eliminować ślad węglowy, wytwarzać zieloną energię, podnosić efektywność energetyczną. W planach jest także m.in. farma fotowoltaiczna.

TOP MARKA 2022: UW, UJ i SGH liderami

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie są najsilniejszymi markami w prasie, internecie i mediach społecznościowych według badania TOP MARKA 2022.

Study in Poland w działaniu

W listopadzie Kazachstan, w grudniu Azerbejdżan

Listopad już w pełni, ale "Study in Poland" nie zwalnia tempa i zaprasza uczelnie członkowskie na targi na najbardziej rokujące rynki rekrutacyjne. Już 23-25 listopada 2022 biało-czerwone stoisko narodowe będzie witało przyszłych studentów w Almaty, a 3-4 grudnia - będziemy w Baku!

Akademia Internacjonalizacji - nadchodzące szkolenia

Już od 5 lat Akademia Internacjonalizacji szkoli przedstawicieli społeczności akademickiej w Polsce w zakresie pogłębienia wiedzy na temat kluczowych aspektów umiędzynarodowienia uczelni i profesjonalizacji procesów związanych z tym obszarem. 30 listopada zapraszamy Państwa na szkolenie online "Czy widać nas w sieci? O marketingu społecznościowym dla uczelni".

umiedzynarodowienie

Badacze i badaczki z UŁ w projekcie FEAST

Uniwersytet Łódzki przystąpił do międzynarodowego projektu naukowo-badawczego Food systems that support transitions to healthy and sustainable diets – w skrócie FEAST.

UPWr w międzynarodowym projekcie SusPlant

Naukowcy biorący udział w projekcie zbadają nastawienie i preferencje konsumentów odnośnie do innowacyjnych produktów żywnościowych, m. in. zamienników mięsa.

Otwarcie Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Yanshan

14 listopada 2022 roku na Politechnice Śląskiej swoją działalność zainauguruje Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan. Naukę w nim podjęło już 61 studentów z Chin.

O tym się mówi

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia

W dniach 16–18 listopada 2022 roku odbędzie się Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia - kolejne wspólne wydarzenie, którego organizatorem jest Konsorcjum Akademickie Katowice - Miasto Nauki.

Wnuczka polskiej Noblistki odebrała jej dyplom po 100 latach

Wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, prof. Hélène Langevin-Joliot, odebrała na UAM dyplom doktora honorowego, przyznany 100 lat temu odkrywczyni polonu i radu przez ówczesny Uniwersytet Poznański.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Wolny Uniwersytet Białoruski

W wywiadzie dla Deutsche Welle białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz mówił o działalności WUB. – WUB jest zarejestrowany w Warszawie. Działamy na takiej zasadzie, że wszystko, co tylko się da, robimy na Białorusi, a na obszarze Unii Europejskiej jedynie to, czego nie możemy zrobić w kraju - powiedział Milinkiewicz w rozmowie z dziennikarzem DW.

Erudera: Możliwy powrót Wlk. Brytanii do Erasmusa

Jeśli Partia Pracy wygra kolejne wybory powszechne, Wielka Brytania może ponownie przyłączyć się do unijnego programu Erasmus+, powiedział sekretarz stanu ds. Szkocji, Ian Murray.

Irish Examiner: Katastrofa z zakwaterowaniem

Zagraniczni studenci po przyjeździe do Irlandii nie mają gdzie mieszkać. Jedni spędzają noce w samochodzie, inni w biurze, a jeszcze inni w pomieszczeniach ze szczurami. Są też ofiarami oszustwa.

Women in Tech

Stwórz swój startup z pomocą naszych ekspertów! - Shesnnovation Academy 2023

Średnio co 5 startup w Polsce w strukturach założycielskich posiada naukowca, a co 4 - kobietę. Kobiet naukowców, które decydują się na komercjalizację swoich prac badawczych, jest jeszcze mniej. Czas to zmienić!

Gratulujemy

Dr hab. Marcin Grabowski ponownie z zarządzie CEEISA

Dr hab. Marcin Grabowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego został po raz drugi wybrany na członka zarządu Central and Eastern European International Studies Association (CEEISA).Dr hab. Anna Jurkowska-Zeilder przewodniczącą UKU

Pierwszą Przewodniczącą Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia na lata 2023-24 została prorektor ds. współpracy międzynarodowej UG dr hab. Anna Jurkowska-Zeilder, prof. UG.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>