Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Atak na wolną Ukrainę jest atakiem na cały świat

Twarz Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego codzienne poruszające meldunki z frontu są symbolem minionego roku. Przypominamy poniżej, jak w poszczególnych tygodniach towarzyszyliśmy w Newsletterze Akademickim dramatycznym wydarzeniem na Ukraine i staraliśmy się dołożyć swój skromny wkład we wspieranie naszych Sąsiadów. A słowa Olgi Tokarczuk, że atak na wolną Ukrainę jest atakiem na Europę, wypowiedziane na Uniwersytecie Warszawskim 23 lutego 2022 nie straciły, niestety, w niczym na ostrości… Trzymaj się Ukraino, jesteśmy z Wami!

perspektywy o ukrainie

Wobec agresji: Olga Tokarczuk wyraziła emocje nas wszystkich!

Atak na wolną Ukrainę jest atakiem na Europę! - te słowa wypowiedziane przez naszą noblistkę w pierwszym dniu agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę są najtrafniejszym określeniem dziejących się na naszych oczach dramatycznych wydarzeń.Trudne powroty pozaeuropejskich studentów z Ukrainy

W Ukrainie studiowało ok. 76.000 zagranicznych studentów, czyli prawie tyle samo, co w Polsce, z tą różnicą, że studenci na uczelniach ukraińskich pochodzili nie z krajów ościennych, lecz głównie z Indii oraz Afryki (Nigeria, Maroko i Egipt).Potrzebni budowniczowie mostów między nauką Polski i Ukrainy

Ukraińskie uczelnie potrzebują nie tylko wsparcia politycznego i finansowego, ale także koncepcyjnego i kadrowego. Dlatego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza inwestuje w ludzi, którzy zbudują mosty między światem nauki w Polsce i Ukrainie…Konferencja nt. innowacyjnej transformacji Ukrainy

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” – wspólnie z Ukraińską Fundacją Talentów, Prezydentem miasta Lublina i partnerami akademickimi z Polski i Ukrainy – organizuje międzynarodową konferencję: Post War Innovative Transformation of Ukraine.Wicepremier Iryna Wereszczuk: To szansa na zmianę losu

Z Iryną Wereszczuk, wicepremierką Ukrainy, minister ds. reintegracji terenów okupowanych, rozmawia Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

interstudent 2023

Brawo najlepsi studenci zagraniczni w Polsce


9 lutego, w ramach konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2023", odbyła się uroczysta gala w Pałacu Branickich w Białymstoku, podczas której nagrodzono najlepszych studentów zagranicznych w Polsce. To już trzynasta edycja konkursu "INTERSTUDENT 2023". Jest on organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu "Study in Poland", realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Przedstawiamy sylwetki laureatów.

Vitalii Morskyi: Istotne jest zaangażowanie

Interstudent 2023 - Studia licencjackie
Na Politechnice Rzeszowskiej ma opinię studenta wybitnego. Za dobre wyniki w nauce otrzymał stypendium rektora PRz w 2021 i 2022 r. Obecnie jest studentem III roku na kierunku inżynieria i analiza danych na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej. Studiuje po polsku. Studia na Politechnice Rzeszowskiej Vitalii Morskyi rozpoczął w październiku 2020 r. i już od pierwszego semestru mocno zaangażował się w prace studenckiego Koła Naukowego Machine Learning (KNML), a od roku jest jego przewodniczącym.


Shamiram Shammy Benjamin: Wykorzystaj każdą chwilę

Interstudent 2023 - Studia magisterskie
Bądź elastyczny, zorganizowany i myśl pozytywnie – radzi Shamiram Benjamin młodszym kolegom przyjeżdżającym na Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Przewodnicząca EPSU (English Programs’Student Union na UMP, organizatorka PUMS Welcome Week – wydarzeń skierowanych do nowo przyjętych studentów, mających na celu ich integrację ze społecznością akademicką, inicjatorka imprezy „Springsgiving 2022”, której nowa formuła podkreślała różnorodność kulturową studentów.


Fatma Edemen: Miłość do polskiego kina

Interstudent 2023 - Studia doktoranckie
Fatma Edemen do Polski przyjechała pięć lat temu. Zajmuje się kinem kurdyjskim. Swoją pracę doktorską nt. Curating Kurdishness: Kurdish Film Festivals in Europe, tworzoną pod merytoryczną opieką prof. Małgorzaty Radkiewicz, realizuje z pasją i zaangażowaniem. Fatma była jurorką na Women Make Waves International Festival na Tajwanie. Pracowała w komisjach selekcyjnych 22 i 23 Flying Broom International Womens Film Festiwal w Turcji w 2019 i 2020 r. Jej artykuły na tematy filmowe można przeczytać w wielu renomowanych czasopismach.


Tetiana Bezpalko: Bohaterka z pola walki

Interstudent 2023 - Nagroda Specjalna
W roku 2020 przyjechała do Polski, żeby studiować pielęgniarstwo, bo jej ambicją było unowocześnienie tej dziedziny w Ukrainie. W roku 2022 okazało się, że jej umiejętności zawodowe są potrzebne, jeszcze zanim otrzymała dyplom. Tetiana od początku była pilną i zaangażowaną studentką. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie Tetiana jest bardzo zaangażowana w niesienie pomocy żołnierzom i ludności cywilnej. Nie tylko koordynowała pomoc w dostarczaniu środków medycznych, ale też trafiła na pole walki, pełniąc również rolę tłumaczki.


Amaliya Iskhakova: Energia cheerleaderki

Interstudent 2023 - Nagroda Specjalna
Studiuje kierunek Computer Science i jest cheerleaderką AZS AGH. Na zajęciach zgłębia tajniki programowania, na meczach – dopinguje koszykarzy, siatkarzy i zawodników futbolu amerykańskiego. Zawsze z uśmiechem i niezwykłą energią, za którą cenią ją koleżanki i koledzy z uczelni. Mówi po uzbecku, po polsku, po angielsku, po rosyjsku i po bułgarsku. Dzięki znajomości kilku języków – pomaga w rozmowach między polskimi i zagranicznymi studentami AGH, a także w ich kontaktach z lokalną społecznością.


Anna Caroline Zurbel: Chcę pracować w szpitalu

Interstudent 2023 - Nagroda Specjalna
Była wykwalifikowaną pielęgniarką, chciała zostać lekarzem. Pracowitością i zdolnościami wyróżniała się od pierwszych miesięcy studiowania. Każdego roku w rankingu najlepszych studentów swojego wydziału zajmowała czołowe miejsce, a III rok skończyła jako najlepsza studentka w grupie 80 koleżanek i kolegów. Aktywnie włącza się w życie uczelni - od pierwszego semestru działa w stowarzyszeniu German Medical Students (GMS), jest członkiem zarządu i aktywnie wspiera młodszych kolegów przyjeżdżających na studia medyczne do Polski.

życie akademickie

Uniwersytety na właściwej drodze!

„Family photo” z posiedzenia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich na UMK w Toruniu 20 lutego. To jeszcze nie jest pożądany „gender balance”, ale pierwszy rząd wygląda wspaniale!

Uniwersytet Łódzki przyjęty do COPE

COPE zaakceptowała członkostwo Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnia została przyjęta do tej organizacji jako instytucja badawcza. COPE, czyli Committee in Publications Ethics, to istniejąca od 1997 r. organizacja non profit, która wyznacza światowe standardy etyczne w nauce.

Habitat w AGH – kosmiczne symulacje w sercu kampusu uczelni

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje habitat. To wyspecjalizowane laboratorium umożliwi prowadzenie symulacji misji kosmicznych.

rektorzy mają głos

Prof. Jerzy Lis, rektor AGH: Z głębi ziemi do gwiazd

Chcemy, by nasi studenci, pracownicy i absolwenci znakomicie radzili sobie w świecie: tym, który jest, i tym, który dopiero nadejdzie - mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, która jest częścią Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH.Teofil Jesionowski, rektor PP: Chcemy odnieść spektakularny sukces

Łączy nas idea realizowania edukacji dopasowanej do potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego. Zależy nam na sprzężeniu z gospodarką, ale także np. administracją lokalną – mówi w wywiadzie dla "Forum Akademickiego" prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, która przewodzi europejskiemu konsorcjum EUNICE.

studyinpoland-wdzialaniu

Zapraszamy do Turcji - stamtąd mamy studentów!

„Study in Poland” zaprasza uczelnie na wyjazdy rekrutacyjne tylko do tych krajów, z których przyjeżdżają (lub realnie mogą przyjechać) do Polski studenci zagraniczni – a Turcy są trzecią (po Ukraińcach i Białorusinach) grupą obcokrajowców w polskich uczelniach! W roku akademickim 2021/22 było ich 2854 (o 881 więcej niż rok wcześniej). Wkrótce ich liczba może przekroczyć 4 tysiące! Aby to ułatwić – zapraszamy na super wyjazd rekrutacyjno-informacyjny do Stambułu, Ankary i i Izmiru!

umiedzynarodowienie

Uczelnie intensyfikują współpracę z amerykańskimi badaczami

W ciągu ostatniego roku polskie uczelnie i instytucje naukowe zacieśniły współpracę z ich amerykańskimi odpowiednikami. Jest to spowodowane m.in. polskim zaangażowaniem w konflikt na terenie Ukrainy.

ICEF Monitor: Ekspansja Kazachów na zagraniczne uczelnie

W 2018 roku według UNESCO Kazachstan był ósmym co do wielkości na świecie krajem wysyłającym studentów na zagraniczne uczelnie. Wybierali oni głównie Rosję, ale obecnie wśród krajów cieszących się największą popularnością jest także Polska.

O tym się mówi

Finał konkursu Genius Universitatis 2023 – już 10 marca!

Zakończyły się obrady Kapituły, która oceniła aż 103 prace biorące udział w konkursie Genius Universitatis. Do konkursu zgłosiło się w tym roku 35 uczelni, w tym po raz pierwszy - 8 wydziałów. Lista zgłoszonych uczelni/wydziałów dostępna jest tutaj.

Rankingi i akredytacje

Obradowała Kapituła Rankingu Szkół Wyższych

Wpływ ewaluacji na Ranking Szkół Wyższych, kryteria umiędzynarodowienia, metodologia rankingu uczelni zawodowych – to tylko niektóre kwestie omawiane podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Kapituły Rankingu Szkół Wyższych, które odbyło się w siedzibie Perspektyw 23 lutego.

Politechnika Łódzka z akredytacjami ECTN

Trzy międzynarodowe certyfikaty: Chemistry Bachelor, Chemistry Euromaster i Chemical Technology Euromaster uzyskały dwa kierunki prowadzone na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej: chemia (I i II st.) oraz technologia chemiczna (II st.).

MSE 2023

Eksperci edukacyjni pomogą zniwelować stres przedmaturalny

Maturalne lęki są…. naturalne! Rzeczowe spotkania z dobrze poinformowanymi: z ekspertami OKE, rekruterami z uczelni, edukatorami i znawcami rynku pracy mogą zastąpić nadmierny stres uporządkowanymi informacjami i inspiracjami. I o to właśnie chodzi podczas Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego, który odbędzie się 10-11 marca w warszawskim centrum EXPO przy ul. Prądzyńskiego.

Women in Tech

Rusza VII edycja Programu dla studentek kierunków technologicznych IT for SHE!

Rusza VII edycja Programu IT for SHE - bezprecedensowego działania, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków ścisłych i technologicznych w wejściu na rynek pracy.

Gratulujemy

Prof. Adam Weintrit przewodniczącym IAMU

Prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, został przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich (IAMU) i jednocześnie szefem Komitetu ds. Polityki i Planowania (Policy and Planning Committee).Prof. Krzysztof M. Górski sekretarzem generalnym Akademii Kopernikańskiej

Polski astronom prof. Krzysztof M. Górski został powołany w Toruniu na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej.Andrzej Dybczyński nowym prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał nowego prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz. Został nim Andrzej Dybczyński, menedżer i naukowiec mający ponadpiętnastoletnie doświadczenie w zarządzaniu firmami i instytucjami.Prof. Piotr Wachowiak powołany do Rady Metropolitarnej

Do Rady Metropolitarnej powołano 16 członków, w tym rektora SGH dr. hab. Piotra Wachowiaka, prof. SGH.Prof. Grzegorz Mazurek będzie reprezentantem Polski w Radzie ds Innowacji EUA

Prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, z ramienia KRASP będzie reprezentował Polskę w Radzie ds. innowacji (EUA Expert Group on Innovation) w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (EUA).

W najnowszym numerze:

  • IT Specjalista pilnie poszukiwany (a właściwie: 150 tys. IT specjalistów)
  • Ukrainki i Polki dla cyfrowej przyszłości
  • Szkoła po polsku dla uchodźców
  • AI pomoże w uczeniu krytycznego myślenia
  • Kierunki unikatowe? Tak, ale nie dla każdego!

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>