Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Focus on Ukraine – rozmowy o wspólnej przyszłości

Po okresie, gdy nasza działania koncentrowały się głównie na pomocy humanitarnej, czas na nowy etap: zaczynamy budowę wspólnej przyszłości Polski i Ukrainy – powiedział na zakończenie pierwszego dnia konferencji “Focus on Ukraine” Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press. Podczas drugiej już konferencji “Focus on Ukraine” na Uniwersytecie Gdańskim (2-4 kwietnia) o pomocy dla Ukrainy ze wszystkich perspektyw opowiedzieli rektorzy, dyrektorzy, naukowcy, ministrowie, żołnierze, reprezentanci zagranicznych ośrodków badawczych i studenci.

życie akademickie

Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna współpracę z Łukasiewiczem

Porozumienie między Uniwersytetem Jagiellońskim a Centrum Łukasiewicz obejmuje współpracę naukowo-badawczą oraz techniczno-technologiczną.

UWr zakończył współpracę z Instytutem Konfucjusza

Uniwersytet Wrocławski nie przedłużył ze stroną chińską umowy na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza, ale zamierza rozwijać sinologię, która cieszy się popularnością wśród studentów.

Powołano nowy skład Komisji Ewaluacji Nauki

W skład KEN wchodzi po trzech przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki, wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze i instytuty międzynarodowe. Do komisji weszło także siedem osób z doświadczeniem w zakresie polityki naukowej.

Powstało Centrum Transferu Technologii UMG

Misją Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest kreowanie relacji biznesowych, wzmacnianie wynalazczości akademickiej oraz transfer wiedzy i technologii zorientowany na innowacyjność.

AGH otwiera studia MBA

Oferta kształcenia w Akademii Górniczo-Hutniczej od nowego roku akademickiego poszerzy się o studia z zakresu Master of Business Administration (MBA), które skierowane będą głównie do kadry zarządzającej firmami, przedsiębiorstwami i administracją.

Uczelnie niepubliczne ze statusem uniwersytetów

Wyższe Szkoły Bankowe w Gdańsku, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa zostały uniwersytetami. Od teraz uczelnie tworzące największą grupę niepublicznych szkół wyższych w Polsce, funkcjonują jako Uniwersytety WSB Merito i Uniwersytet Dolnośląski DSW.

o nich się mówi

Rektorzy bez gronostajów

W tym cyklu prezentujemy Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę! Zapraszamy do poznania Ich Magnificencji z odmiennej niż codzienna perspektywy.

Prof. Adam J. Krętowski: Zamieniam marzenia na rzeczywistość

„Samo się nie zrobi” – takim mottem kieruje się rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Adam J. Krętowski. Co jeszcze zdradził „Perspektywom”?

Prof. Małgorzata Kołpa: Najważniejsze to być dobrym człowiekiem

Jako rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie prof. Małgorzata Kołpa najbardziej sobie ceni możliwość budowania wspólnoty akademickiej, a swojej uczelni życzyłaby systematycznego rozwoju.

Prof. Maciej Żukowski: Marzy mi się lepszy świat

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że na rozwój cywilizacyjny wpłyną różne dziedziny nauki – każda ma swoją rolę do odegrania w rozwiązywaniu kluczowych problemów, przed jakimi stoimy.

umiedzynarodowienie

Rektorzy Polski i Uzbekistanu spotkają się w Taszkiencie

Rozwój współpracy w zakresie kształcenia i badań to wspólny cel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i szkolnictwa wyższego Uzbekistanu; jego osiągnięciu służyć będzie pierwsze w historii Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu – 26 kwietnia w Taszkiencie. Towarzyszyć mu będą 27-28 kwietnia Prezentacje Polskich Uczelni „Study in Poland” w Taszkiencie i Samarkandzie, a także międzynarodowa konferencja rankingowa IREG 2023, w której szeroki udział wezmą rektorzy z krajów Azji Centralnej. Delegacji rektorów ponad 20 polskich uczelni przewodniczy szef KRASP, prof. Arkadiusz Mężyk.

Wskazówki dla uczestników Erasmus+ i EKS z Ukrainy

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komunikatem NA nt. dalszych wskazówek dotyczących zasad programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w odniesieniu do uczestników przyjeżdżających z Ukrainy.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Japan Times: Japończycy wykluczają chińskich i rosyjskich naukowców

Instytut naukowy należący do japońskiej agencji kosmicznej zakazał wstępu do swojego instytutu chińskim i rosyjskim naukowcom.

Euronews: Dania poszukuje międzynarodowych talentów

Dania przyznała zagranicznym studentom dłuższy okres na poszukiwanie pracy po ukończeniu studiów. Poprawki do duńskiej ustawy o cudzoziemcach weszły w życie 1 kwietnia br.

Women in Tech

Przedstawiamy ambasadorki programu Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych. Kampania zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. W kampanii 2023 pierwszy raz biorą udział firmy technologiczne. Włączenie do kampanii przedstawicieli biznesu z branży nowych technologii pozwoli na pokazanie kandydatkom perspektyw zawodowych dla absolwentek kierunków ścisłych i technicznych.

UG - Olha Babicheva: Zaczęło się od gier

- Cyfrowy świat stał się miejscem, w którym postanowiłam się na poważnie rozwijać - mówi Olha Babicheva, studentka II roku studiów I stopnia na kierunku modelowanie matematyczne i analiza danych na Uniwersytecie Gdańskim.PW - Kamila Czak-Żukowska: Pozory mylą!

- Dziewczyny mogą wnieść na uczelnie techniczne wiele dobrego. Chociażby kompetencje miękkie - mówi Kamila Czak-Żukowska, studentka III roku na kierunku inżynieria biomedyczna na Politechnice Warszawskiej.Milena Jaworska: Nasze umysły są takie same

- Chodzi o to, aby dziewczyny nie bały się studiować tego, co je interesuje, i nie kierowały się w swoich wyborach sugestiami w rodzaju „męskie/kobiece” - uważa Milena Jaworska, channel marketing specialist, Schneider Electric.

O tym się mówi

Konferencja KRAUM już 21 kwietnia

Jak rozwiązać problemy kadrowe w ochronie zdrowia? Jakie najważniejsze kompetencje muszą mieć lekarze, kończąc studia? O tym rozmawiać będą eksperci podczas zbliżającej się konferencji „Nowoczesna edukacja medyczna odpowiedzią na potrzeby zdrowotne społeczeństwa”. Jej organizatorem jest Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM).

Gratulujemy

Prof. Filip M. Szymański przewodniczącym Komisji Ewaluacji Nauki

Prof. Filip M. Szymański, dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, został powołany na przewodniczącego Komisji Ewaluacji Nauki.Dwóch polskich naukowców z grantami ERC Advanced

Wśród 218 laureatów konkursu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych ERC Advanced Grant 2022 znaleźli się prof. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN.Nagroda Alexandra von Humboldta dla prof. Romana Słowińskiego

Prof. Roman Słowiński, pracownik naukowy WIiT Politechniki Poznańskiej, jest światowym autorytetem w dziedzinie badań operacyjnych. Jego badania mają zastosowania w medycynie, farmakologii, inżynierii i ekonomii.Dr hab. Łukasz Korporowicz prorektorem UŁ ds. nauki

Dotychczasowy prodziekan Wydziału Prawa i Administracji ds. nauki, dr hab. Łukasz Korporowicz (prof. UŁ), objął stanowisko prorektora Uniwersytetu Łódzkiego w tym samym obszarze.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>