Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Ogólnopolski Salon Maturzystów 2023 wystartuje w Lublinie

Już 5 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II nastąpi inauguracja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Adresowana jest ona do uczniów ostatnich klas szkół średnich i ma im pomóc w przygotowaniu się do matury i właściwym wyborze studia.

Dyrektor CKE ostrzega maturzystów: okres ochronny już się kończy

Oblana matura to zawsze dramat, ale dla maturzystów 2024 to będzie prawdziwy armagedon – ci, którzy nie uzyskają świadectwa dojrzałości, w roku 2025 będą zdawać dużo trudniejszą poprawkę. - A wtedy przynajmniej z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym muszą – aby zdać – uzyskać co najmniej 30 procent punktów.


Salon Maturzystów zdominował warszawskie metro

Rozpoczęła się ogólnopolska promocja wrześniowego Salonu Maturzystów Perspektywy 2023. W Warszawie na stacji metra „Świętokrzyska”, najtłoczniejszej w stolicy, gdzie krzyżują się obie linie metra, salon promują trzy reklamy na ekranach cyfrowych: 32, 29 i 22 metrowa!


Super-publikacja: Zasady przyjęć na uczelnie w jednym miejscu

Uczestnicy tegorocznego Salonu Maturzystów będą mogli otrzymać bezpłatnie (po wypełnieniu Ankiety Maturzysty) bestseller Perspektyw - „Informator dla Maturzystów 2024” . To już 33. (!) edycja publikacji, przygotowana z myślą o kandydatach na studia na rok akademicki 2024/25. To komplet wiedzy, która pozwala – jak z dobrą nawigacją – przejść przez trudny maturalny rok i świadomie podjąć decyzję o dalszym kształceniu.

O tym się mówi

125 lat Politechniki Kijowskiej – wspaniały jubileusz w cieniu wojny

Inauguracja pierwszego roku akademickiego w „Kijowskim Instytucie Politechnicznym” (KPI) odbyła się 31 sierpnia 1898 roku. Ta wybitna i wielce zasłużona dla Ukrainy uczelnia, obecnie „Igor Sikorski Kijowski Instytut Politechniczny”, wzbogaciła swoją nazwę o nazwisko jednego ze swoich wybitnych studentów, znanego na całym świecie konstruktora helikopterów (notabene produkowanych teraz również w Polsce maszyn Sikorski - Black Hawk).

EuroSkills Gdańsk 2023

Paweł Poszytek

Paweł Poszytek: EuroSkills to most łączący kształcenie z biznesem

Szybki rozwój technologii, transformacja gospodarki w ujęciu globalnym to wszystko wymusza przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy wyposażonych w niezbędne kompetencje. Szeroko pojmowana edukacja ma służyć temu, aby sprostali wyzwaniom stawianym im z chwilą wejścia do świata poszczególnych profesji, jak również uczyniła z nich poszukiwanych fachowców, którzy swoją karierę będą budować w oparciu o zdobytą wiedzę, doświadczenie i pasję.

Wielkie odliczanie do EuroSkills 2023

Niecały tydzień pozostał do najważniejszego w Europie konkursu umiejętności zawodowych, czyli EuroSkills, który w tym roku organizowany jest w Polsce. EuroSkills Gdańsk 2023 powita ponad 600 młodych profesjonalistów w wieku do 25 lat z 32 krajów, którzy wezmą udział w 40 dyscyplinach. Umiejętności pogrupowane są w sześć kategorii branżowych: technologia budowlana, sztuka i moda, technologia informacyjna i komunikacja, technologia wytwarzania i inżynieria, transport i logistyka, usługi społeczne.


Trzy razy, czyli w sam raz

Czy rodzinne miasto okaże się szczęśliwe dla 20-letniego Mateusza Janty, który w zawodach EuroSkills/WorldSkills startował już trzykrotnie, jak dotąd bez sukcesu? Przekonamy się już za tydzień – w czasie prestiżowego konkursu EuroSkills Gdańsk 2023. Mateusz ukończył Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku i dziś jest już nauczycielem w tej szkole (prowadzi warsztaty). Na zdjęciu Mateusz w rozmowie z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

życie akademickie

Nagroda Heisiga w "Noblowskim wymiarze" – druga edycja

20 polskich uczelni biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza wytypowało 8 swoich kandydatów, a spośród nich Kapituła Nagrody wyłoniła 3 nominowanych do drugiej edycji Nagrody Heisiga, nazywanej także „Polskim Noblem”. Zwycięzcę, do którego trafi 200.000 złotych, poznamy 2 października 2023 roku na Uniwersytecie Wrocławskim.

Staże dla polskich absolwentów w ESA

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny European Space Agency (ESA) dr Josef Aschbacher podpisali porozumienie dotyczące programów wspierających rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Uniwersytet w Siedlcach zamiast dotychczasowego UPH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach od 1 października będzie funkcjonował pod nową nazwą – Uniwersytet w Siedlcach.

Rusza nabór wniosków o stypendia m.st. Warszawy

Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

rektorzy mają głos

Prof. Piotr Wachowiak: Przed nami ambitne plany i nowe wyzwania

Przynależność Polski do Unii Europejskiej jest dla nas fundamentalną i nienaruszalną wartością. Akcesja do Unii otworzyła przed Polską wiele nowych dróg w ostatnich dwóch dekadach mogliśmy zobaczyć, jak dynamicznie rozwijał się nasz kraj. Konsekwentnie więc realizujemy w SGH dwa cele: propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej w naszej społeczności oraz zacieśnianie współpracy uczelni z instytucjami europejskimi - podkreśla prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.


Prof. Tomasz Szczepański: Otwartość i dialog to podstawy komunikacji

O tym, co zdecydowało o statusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jego roli w życiu regionu, aktywnym uczestnictwie w wydarzeniach związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiej Stolicy Nauki, konsorcjum siedmiu uczelni publicznych oraz celach i wyzwaniach placówki mówi prof. Tomasz Szczepański, rektor uczelni.

umiedzynarodowienie

Businessday.ng: Nigeryjczycy wybierają studia w Polsce

Gwałtowny wzrost czesnego w krajach takich jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone sprawiły, że Nigeryjczycy wybierają tańsze alternatywy studiów i emigracji. Według konsultantów ds. imigracji, popularnymi krajami wśród studentów z Nigerii jest m.in. Polska.

BBC: Kanada ograniczy liczbę studentów zagranicznych?

Próbując rozwiązać kryzys mieszkaniowy, Kanada rozważa wprowadzenie ograniczenia liczby studentów zagranicznych. Eksperci twierdzą, że pomysł ten niewiele pomoże.

Gratulujemy

Dr hab. Piotr Orleański nowym dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych PAN

Dr hab. Piotr Orleański będzie piątym dyrektorem CBK PAN od chwili powstania jednostki w 1977 roku. Jego kadencja rozpocznie się 7 września.Dr hab. Piotr Fiedorczyk ponownie wiceprezydentem ISFL

Dr hab. Piotr Fiedorczyk, prof. UwB z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ponownie został wybrany wiceprezydentem stowarzyszenia International Society of Family Law (ISFL).

W najnowszym numerze:

  • Perspektywy University Ranking 2023
  • Short Story of Succesful Ranking
  • In Pursuit of Academic Excellence
  • Waldemar Siwiński: A Breaktrough in Ranking is Coming
  • Prof. Andrzej Kozmiński: New Frontiers of Higher Education in Europe

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>