Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Katarzyna Lubnauer czy Barbara Nowacka?

Która z tych posłanek zasiądzie na ministerialnym fotelu? Po rządach macho polska edukacja przejdzie w kobiece ręce. Wszystko wskazuje na to, że na fotelu Ministra Edukacji i Nauki (o podziale resortu nie ma na razie co dyskutować...) zasiądzie jedna z tych trzech posłanek: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, doktor nauk humanistycznych, posłanka Nowej Lewicy, Katarzyna Lubnauer, doktor nauk matematycznych, posłanka Nowoczesnej z listy Koalicji Obywatelskiej lub Barbara Nowacka, informatyczka, przewodnicząca partii Inicjatywa Polska, posłanka z listy Koalicji Obywatelskiej. Sympatyczna i mądra twarz polskiej edukacji jest nam wszystkim bardzo potrzebna!

Świat Rankingów

Już jutro w Brukseli ogłoszenie wyników EngiRank 2023

W piątek 17 listopada w Brukseli ogłoszone zostaną wyniki European Ranking of Engineering Programs – EngiRank 2023. Jest to ranking nowej generacji, który ma zasięg regionalny, bo obejmuje uczelnie w 27 krajach Unii Europejskiej, a jednocześnie skupia się tylko na kształceniu inżynierów, wykorzystując wskaźniki charakterystyczne dla tej dziedziny, a także związane z uczestnictwem w obszarze edukacyjnym Unii Europejskiej.

MBA Executive Education

List otwarty dyrektorów programów MBA do Ministra

Brak w „Prawie szkolnictwa wyższego” określenia standardów studiów MBA zdemolował w dużym stopniu rynek edukacji menedżerskiej w Polsce, a zarazem dramatycznie obniżył jakość zarządzania naszym wspólnym majątkiem narodowym! Bo dyplomy tych nieistniejących formalnie studiów stały się zarazem ustawową przepustką dla przedstawicieli partii rządzącej do zajęcia posad w radach nadzorczych spółek skarbów państwa i tysiącach spółek municypalnych i samorządowych... Wiele szkół wyższych otworzyło więc „stragany z dyplomami MBA”. Dyrektorzy nielicznych programów Executive MBA z prawdziwego zdarzenia, prowadzonych w czołowych polskich uczelniach, alarmowali o tej sytuacji w „Liście otwartym do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego”, w grudniu 2020 roku. Ale było to pisanie na Berdyczów… Czy jest szansa na zmianę i rozliczenie tego skandalu? Przypominamy ten list.

Zgłoszenia do Rankingu Programów MBA – tylko do 21 listopada!

W połowie października Fundacja Edukacyjna Perspektywy zaprosiła uczelnie i organizatorów studiów MBA do udziału w Rankingu Programów MBA 2023. Spotkało się to z dużym odzewem, co nas oczywiście cieszy! Przypominamy niniejszym, że nieprzekraczalny termin nadsyłania zgłoszeń do rankingu upływa 21 listopada. Ogłoszenie wyników - na łamach miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, w serwisie mba.perspektywy.pl oraz podczas gali w Warszawie będzie miało uroczysty charakter. Dane do rankingu pochodzić będą z „Ankiety Programu MBA” (wypełnionej przez organizatora program), badania opinii absolwentów studiów MBA (przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator”), ze stron rankingów krajowych i zagranicznych oraz z bazorganizacji akredytujących programy MBA i szkoły biznesu. Szczegóły na stronie roboczej: perspektywy.pl/mba/ankiety.

Ranking MBA Perspektywy 2023 w pytaniach i odpowiedziach

Transparentność zasad rankingu to w Perspektywach podstawa, dlatego publikujemy odpowiedzi naszych analityków na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące metodologii i sposobu zbierania danych do rankingu programów MBA 2023.

życie akademickie

Spotkanie rektorów narodowych konferencji Polski i Ukrainy

– To pierwszy raz w historii Politechniki Białostockiej, gdy gościmy tylu rektorów ukraińskich, polskich oraz ekspertów Fundacji Rektorów Polskich w naszej uczelni. W tym gronie rozmawiamy o tematach niezwykle aktualnych, czyli sposobach rozwijania współpracy w warunkach wojny na Ukrainie, ale też podsumowujemy i wskazujemy najlepsze praktyki w naszej dotychczasowej współpracy z wieloma uczelniami - podkreśliła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

UMB członkiem St. Jude Global Alliance

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, dzięki staraniom dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej, lek. Anny Krętowskiej-Grunwald oraz Działu Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został oficjalnym członkiem międzynarodowego stowarzyszenia St. Jude Global Alliance.

Politechnika Rzeszowska zawarła umowę z Boeingiem

Politechnika Rzeszowska jest drugą uczelnią w Polsce i jedną z dwudziestu na świecie, z którymi Boeing nawiązał współpracę. Będzie ona opierać się na rozwijaniu możliwości biznesowych i produktowych w firmie Boeing oraz na działalności naukowo-badawczej w zakresie nowych technologii związanych z potrzebami w produkcji lotniczej.

Zmiany w Systemie Identyfikacji Wizualnej PW

Po kilku latach od wprowadzenia Systemu Identyfikacji Wizualnej Politechnika Warszawska zdecydowała się dokonać w nim kilku modyfikacji. Najważniejsza dotyczy filozofii użytkowania systemu – uczelnia odeszła od jednoznacznego przypisywania języka wizualnego do jednostek uczelni na rzecz dostosowywania używanych narzędzi do komunikatu.

Politechniki świętują

Dzień Politechniki Warszawskiej

15 listopada 1915 roku zabrzmiał głos ówczesnego rektora prof. Zygmunta Straszewicza, który wypowiedział pierwsze słowa w języku polskim i następnie zaczęto wykłady w tym języku – powiedział prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej podczas święta uczelni. – My to nazywamy odnowieniem tradycji Politechniki Warszawskiej i świętujemy je między innymi poprzez organizację Dnia Politechniki Warszawskiej.


78 lat Politechniki Wrocławskiej

Nasza uczelnia nie jest bowiem sama dla siebie. Politechnika ma zobowiązania. Wobec społeczeństwa i gospodarki, wobec ludzkości i planety, wobec tych, którzy zbudowali jej wielkość przed nami. A także wobec naszego pięknego miasta, od stuleci ważnego europejskiego centrum gospodarki, kultury oraz właśnie nauki – powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, podczas obchodów rocznicy powstania uczelni.


Lem Prize 2023 dla prof. Ido Kaminera

Europejską Nagrodą Naukową im. Stanisława Lema za rok 2023 otrzymał fizyk doświadczalny prof. Ido Kaminer z Technion Israel Institute of Technology. O decyzji kapituły poinformował podczas święta Politechniki Wrocławskiej rektor uczelni prof. Arkadiusz Wójs.

rektorzy mają głos

Prof. Krzysztof Kowalczyk: Posiadamy bardzo dobrą ofertę kształcenia

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie odszedł od profilu stricte rolniczego. Od lat rozszerza swoją ofertę edukacyjną, wychodząc naprzeciw potrzebom dynamicznego rynku pracy, w kierunkach przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych. Pomimo niżu demograficznego uczelnia prężnie działa w strefie dydaktycznej i naukowej, w oparciu o nowoczesną bazę dydaktyczną. Prowadzimy badania z myślą o innowacyjnej gospodarce – podkreśla prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor uczelni, w wywiadzie udzielonemu TVP3 Lublin.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Nature: Duńczycy kładą duży nacisk na badania naukowe

Dla kraju liczącego 5,8 miliona mieszkańców wsparcie badań naukowych zarówno przez instytucje prywatne, jak i publiczne ma ogromne znaczenie. Jest to główny czynnik zapewniający sukces duńskiego sektora nauk przyrodniczych, który w ciągu ostatnich kilku lat przyspieszył tempo badań charakteryzujących się wysoką jakością.

Erudera: Mniej studentów z Chin w USA, więcej z Indii

Chiny stanowią wiodącą nację, jeżeli chodzi o liczbę studentów zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (289,526 w roku akademickim 2022/23). Jednak to już trzeci rok z rzędu, kiedy do USA przybywa coraz mniej studentów z tego kraju, jak wynika z raportu Open Doors 2023.

O tym się mówi

Prezydent Finlandii z wizytą na UW

21 listopada w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się spotkanie z prezydentem Finlandii Saulim Niinistö. Podczas wydarzenia poruszona zostanie m.in. kwestia bezpieczeństwa w Europie i sąsiednich regionach. Obowiązują zapisy.

Gratulujemy

Prof. Ryszard Maciejewski pierwszym dziekanem Wydziału Medycznego KUL

Prof. Ryszard Maciejewski został pierwszym dziekanem Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dziekana wybrało zgromadzenie wydziału, większością głosów, w głosowaniu tajnym.Prof. Anetta Undas dołączyła do Academia Europaea

Prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego została przyjęta w poczet członków Academia Europaea.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl ÿp>

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>