Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

EngiRank inauguruje nową erę rankingów międzynarodowych

Prof. Rasmus Larsen, Provost i Executive Vice President Technical University of Denmark w Kopenhadze (DTU) oraz prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) mogą być dumni: kierowane przez nich uczelnie zwyciężyły w pierwszej edycji Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank – DTU w rywalizacji europejskiej, AGH w krajowej. Sukces jest tym większy, że EngiRank zainaugurował nowy rodzaj regionalnych rankingów „by subject”, w pełni transparentnych i opartych wyłącznie na zewnętrznych źródłach danych, do których należy przyszłość rankingów międzynarodowych. EngiRank przygotowała Fundacja Edukacyjną „Perspektywy” w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, (FRSE) i przy współpracy merytorycznej z Elsevier. Uroczyste „odpalenie” rankingu odbyło się 17 listopada w Brukseli, w obecności europejskich uczelni i przedstawicieli profesjonalnych organizacji „Engineers Europe” i ENAEE.

Waldemar Siwiński: Dlaczego EngiRank?

Oddaliśmy w Państwa ręce pierwszą edycję Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank, którego nazwę rozszerzyliśmy o frazę NEXT GENERATION. Wszystkie z tych słów są ważne i wymagają dookreślenia. Dlaczego potrzebny jest nowy Ranking? Dlaczego jest on Europejski? Dlaczego dotyczy Studiów Inżynierskich? I dlaczego uznaliśmy za stosowne użyć słów NEXT GENERATION?

EngiRank a edukacja inżynierska w Europie – w opinii rektorów

Uroczyste ogłoszenie w Brukseli wyników pierwszej edycja Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank 2023, było znakomitą okazją do wysłuchania wielu ciekawych opinii o wyzwaniach stojących przez Europą i roli inżynierów w ich rozwiązywaniu oraz zapoznania się „z pierwszych ręki” z opiniami o przygotowanych wspólnie przez Perspektywy, FRSE i Elsevier rankingu NOWEJ GENERACJI, bo takim jest właśnie Engirank.

Incubating Freedom

Zapraszamy uchodźczynie z Ukrainy na bezpłatne szkolenia

"Incubating Freedom for Ukraine - Adapting women to digital economy" to polsko-ukraiński projekt, koordynowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy", który przygotowuje uchodźczynie z Ukrainy do podjęcia pracy w sektorze cyfrowym w Polsce. Obecnie oferowane są dwa bezpłatne kursy: Cyberbezpieczeństwo oraz Programowanie w Pythonie realizowane we współpracy z firmą Cisco i Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Zapisy trwają do 30 listopada dla pierwszej grupy oraz do 15 grudnia dla drugiej grupy.

Who is who

Barbara Nowacka ministrą edukacji

Jak podała „Wyborcza” i źródła nieoficjalne nową ministrą edukacji ma zostać Barbara Nowacka, a rozważana wcześniej na tę funkcję kandydatka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ma objąć resort pracy i polityki społecznej.


Nowy skład Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży

- Będziemy słuchać nauczycieli – powiedziała Krystyna Szumilas, posłanka KO, nowa przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wybrano również czterech wiceprzewodniczących. Jedną z pierwszych spraw, którą zajmie się komisja, będą podwyżki dla nauczycieli.

Świat Rankingów

Ranking MBA 2023 – czas na analityków i badanie opinii absolwentów

21 listopada upłynął termin nadsyłania „Ankiet programu” do Rankingu MBA Perspektywy 2023. Otrzymaliśmy ponad 40 zgłoszeń, przy czym 36 z nich spełniło niezbędne warunki brzegowe uczestnictwa w rankingu. Ankiety nadesłały wszystkie liczące się programy MBA w Polsce, zarówno z uczelni publicznych, jak i czołowych uczelni niepublicznych. Dziękujemy za zaufanie! Teraz pracę zaczynają analitycy Perspektyw i specjaliści od badania opinii absolwentów z Centrum Badań Marketingowych INDICATOR.


Ranking Liceów i Techników - 1040 szkół weryfikuje ankiety olimpijskie

Analitycy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 intensywnie pracują nad przygotowaniem jego XXVI edycji, której zwycięzcy zostaną ogłoszeni 11 stycznia, podczas gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Aktualnie trwa weryfikacja ankiet olimpijskich przez szkoły, które tych olimpijczyków wychowały. Ranking przygotowywany jest pod nadzorem Kapituły, której pracami kieruje prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. Piotr Ponikowski najczęściej cytowanym polskim naukowcem

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ponownie najczęściej cytowanym polskim naukowcem - wynika z najnowszego rankingu Highly Cited Researchers Top 1 %. W tegorocznym zestawieniu światowej czołówki badaczy ujęto sześciu Polaków, w tym tylko dwóch w dziedzinie nauk medycznych.

O tym się mówi

Andrzej Koźmiński - życie jak sen

To nie jest kolejna odsłona sylwetki prof. Andrzeja Koźmińskiego, ale znacznie szersza od poprzednich publikacji „spowiedź” z życia na przestrzeni ponad 80 lat. „Sen o Szkole” autorstwa Andrzeja „Kosmosa” Koźmińskiego i Ewy Barlik sięga do korzeni jego rodziny z kresów Rzeczypospolitej, maluje portret warszawskiej, profesorskiej rodziny i dość chronologicznie dokumentuje kolejne etapy życia w kontekście wyzwań, jakie stwarzały zmieniające się losy „jego świata”, którego był świadkiem i uczestnikiem.

życie akademickie

PWr z nowym laboratorium elektromobilności

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej powstało nowe laboratorium elektromobilności. Można w nim m.in. wyznaczyć poszczególne etapy przetwarzania energii.

WAT i APEIRON podejmą działania na rzecz bezpieczeństwa

Wspólne badania naukowe i kształcenie w zakresie nauk o bezpieczeństwie to główne założenia porozumienia podpisanego między Wojskową Akademią Techniczną a Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „APEIRON” w Krakowie.

OPI PIB: Maleje liczba studentów na studiach magisterskich

Z powodu zmian demograficznych maleje liczba studentów na studiach magisterskich; wg danych w systemie ELA, w 2021 r. tych osób było niemal o 30 tysięcy mniej, niż w 2015 r. - przekazał w czwartek na swojej stronie Ośrodek Przetwarzania Informacji.

rektorzy mają głos

Prof. Ryszard Koziołek: Należy zaprosić studenta do wyboru drogi

- Trzeba myśleć o świecie, który nas otacza, a przede wszystkim próbować zrozumieć nowego kandydata. Uczenie to fantastyczna rzecz, bo mamy do czynienia z kolejnymi pokoleniami studentów wnoszących ze sobą nową rzeczywistość, która nie jest już do końca naszą - mówi prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

 Study in Poland

Study in Poland w Turcji

W dniach 11-16 listopada br. polskie uczelnie w ramach programu Study in Poland prezentowały swoją ofertę kształcenia skierowaną do studentów w Turcji na targach edukacyjnych IEFT (International Education Fairs of Tὔrkiye).

INTERSTUDENT 2024 - wybieramy najlepszego studenta zagranicznego

Od kilkunastu lat udaje nam się pokazać zagranicznych studentów, którzy studiują, działają społecznie, angażują się w życie swoich społeczności. Są przykładem dla kolegów i ambasadorami polskich uczelni w swoich krajach. W tej edycji 14. raz szukamy dobrych studentów, ciekawych i ambitnych ludzi, ale przede wszystkim aktywnych i zaangażowanych w środowisko akademickie swojej uczelni.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Erudera: Londyn najbardziej przyjaznym miejscem dla studentów

Z najnowszego badania MastersDegree.net wynika, że Londyn został uznany za najbardziej przyjazne miasto do studiowania. Tuż za Londynem uplasowały się Wiedeń, Melbourne, Monachium i Paryż.

The Pie News: Amerykańscy studenci częściej wybierają Europę

Ponad 188 000 studentów z USA podjęło studia za granicą w roku akademickim 2021/22. Z badania IIE Spring Snapshot Survey 2023 wynika, że liczba Amerykanów studiujących w Europie będzie w dalszym ciągu wzrastać.

Gratulujemy

Naukowcy z UW otrzymali prestiżowe granty ERC Consolidator

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC) ogłosiła wyniki konkursu na Consolidator Grants. Granty otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Ewa Szczurek, prof. Szymon Toruńczyk, prof. Paweł Caputa oraz prof. Magdalena Wojcieszak.

Profesor Marek Opielak nowym rektorem Lubelskiej Akademii WSEI

Prof. Marek Opielak znany jest z wieloletniej działalności w obszarze nauki i edukacji. Pełnił m.in. funkcje prorektora Politechniki Lubelskiej w latach 2002-2008, a następnie rektora tej uczelni do 2012 roku.



Dr hab. Agnieszka Kurczewska prezydentem ECSB

Dr hab. Agnieszka Kurczewska, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z otoczeniem, objęła prezydencję europejskiej organizacji The European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB). Funkcję będzie pełnić do 2025 roku.



Dr hab. Ewa Golachowska nową dyrektor Instytutu Slawistyki PAN

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski powierzył funkcję dyrektora Instytutu Slawistyki dr hab. Ewie Golachowskiej. Jej czteroletnia kadencja potrwa do końca października 2027 roku.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27



Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl ÿp>

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>