Perspektywy - Newsletter Akademicki 2023

Nowy rząd już sprząta – nadejdzie czas budowania

Liczba i skala problemów, jakie rząd Donalda Tuska odziedziczył po poprzednikach jest zaiste porażająca. Rozbrojenie tykających bomb i posprzątanie po poprzednikach jest w tych dniach koniecznością. Ale koniecznością jest też normalizowanie polskiego życia publicznego, w tym oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki. Ministrowie Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek pierwsze dni spędzili w Poznaniu i Krakowie, bo ani sytuacja wokół "Jowity", ani wyczyny byłej już kurator Barbary Nowak nie mogły być dłużej tolerowane. Sytuacji typu "emergency" jest więcej... Ale tuż po tych nerwowych dniach środowisko edukacyjne oczekuje na poważną rozmowę i działania rozwojowe. Na to też jak najszybciej musi się znaleźć czas!

Ministra Barbara Nowacka: Średniowiecze się skończyło

Barbara Nowak skutecznie odwołana z funkcji Kuratora Oświaty. Wojewoda Krzysztof Klęczar właśnie mi to potwierdził. Szczęśliwej szkoły już czas! – napisała na platformie X Barbara Nowacka trzeciego dnia swojego urzędowania. To początek wielkich zmian i, jak stwierdziła ministra, "koniec średniowiecza".

Minister Dariusz Wieczorek: "Jowita" zostaje

Zgodnie z obietnicą minister nauki Dariusz Wieczorek udał się na spotkanie z władzami Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz protestującymi studentami, by rozwiązać kwestię związaną z nieczynnym domem studenckim "Jowita". Zapewnił ich, że będą pieniądze na jego odnowienie. - Sprawy studentów i uczelni będą absolutnym priorytetem dla nowego rządu - powiedział minister.

Incubating Freedom

1200 Ukrainek zdobędzie kompetencje w Cybersecurity i Pythonie

15 grudnia Perspektywy zakończyły adresowany do uchodźczyń z Ukrainy nabór na prowadzone wspólnie z Cisco i Wyższą Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie szkolenie w zakresie CYBERSECURITY i programowania w języku PYTHON. Zgłosiło się ponad 1200 uczestniczek! Wszystkie rozpoczną szkolenie tuż po przerwie noworocznej.

Świat Rankingów

Dominika Bettman przewodniczącą Kapituły Rankingu MBA 2024

29 lutego poznamy najlepsze programy MBA w Polsce. Tego dnia, zgodnie z decyzją Kapituły Rankingu, podczas Forum Kształcenia Menedżerskiego, zostaną ogłoszone wyniki Rankingu MBA Perspektywy 2024.

SGH najlepszą szkołą biznesową w roku 2022/23

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zajęła pierwsze miejsce wśród 33 uczelni programu CEMS (Global Alliance in Management Education).

Ministrowie deklarują

Barbara Nowacka: Odbudować zaufanie do polskiej szkoły

Nowo powołana na urząd ministra edukacji Barbara Nowacka podczas briefingu prasowego w budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha ogłosiła planowane działania na najbliższe dni i tygodnie obejmujące m.in. spotkania z organizacjami pozarządowymi, zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli o 30% od nowego roku, propozycje dot. zadań domowych i audyt MEiN.


Dariusz Wieczorek: To będą działania ewolucyjne

30 proc. podwyżki dla nauczycieli akademickich, rozwój badań naukowych, likwidację jednostek naukowych powołanych przez poprzedniego ministra, a także zmianę punktacji czasopism naukowych zapowiedział minister nauki Dariusz Wieczorek w audycji "Gość Radia Zet".

życie akademickie

UP w Poznaniu troszczy się o dobrostan i zdrowie zwierząt

To początek nowej ery badań na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UPP), która połączy naukowców z różnych dziedzin, umożliwiając przenikanie się kompetencji i współpracę z przemysłem na najwyższym światowym poziomie.

Na Politechnice Śląskiej powstanie Centrum Kompetencji

Będzie to ultranowoczesne Centrum Kompetencji w zakresie bezpieczeństwa, analityki operacyjnej i zarządzania sytuacjami niebezpiecznymi w przemyśle.

W Collegium Civitas powołano Centrum Praw Człowieka

Celem działalności Centrum jest wypracowywanie wkładu we współczesny dyskurs nad prawami człowieka, w szczególności w aspektach związanych z rozwojem socjologii praw człowieka, poszanowaniem praw człowieka w działalności biznesu oraz ewolucją praw człowieka w XXI wieku.

Who is who

Nowi wiceministrowie w Ministerstwie Edukacji

Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że nowymi wiceministrami edukacji będą:

Katarzyna Lubnauer (KO)

Polityk, matematyk i nauczycielka akademicka, doktor nauk matematycznych, w latach 2017–2019 przewodnicząca partii Nowoczesna, posłanka na Sejm VIII, IX i X kadencji. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, na którym później została wykładowczynią.



Joanna Mucha (Polska 2050-TD)

Działaczka polityczna i ekonomistka, posłanka na Sejm VI, VII, VIII, IX i X kadencji, w latach 2011–2013 minister sportu i turystyki. Ukończyła studia z zakresu zarządzania i ekonomiki zdrowia na UW; doktorat z ekonomii zdrowia obroniła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.



Henryk Kiepura (PSL-TD)

Polityk, prawnik i samorządowiec, w latach 2014–2023 starosta powiatu kłobuckiego, poseł na Sejm X kadencji. Absolwent prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył także studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim, na kierunku Fundusze Unii Europejskiej.



Paulina Piechna-Więckiewicz

Działaczka polityczna i prawniczka, związana z ruchami lewicowymi i centro-lewicowymi. Wiceprzewodnicząca partii Nowa Lewica. W latach 2006-2018 radna w radzie miasta stołecznego Warszawa. W latach 2011-2016 wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.



Izabela Ziętka

Zawodowo związana z edukacją, zwłaszcza osób z niepełnosprawnością. Była dyrektorką placówki specjalnej w Polsce oraz placówki reprezentującej podejście inkluzywne w Niemczech, a także psychologiem szkolnym. Ukończyła m.in. pedagogikę na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Konferencja Study in Poland

Zapraszamy do Poznania!

W dniach 8-9 lutego 2024 odbędzie się kluczowa ogólnopolska konferencja poświęcona strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego "Studenci zagraniczni w Polsce 2024". To już siedemnasta edycja konferencji, organizowanej w ramach programu "Study in Poland". Jej gospodarzem będzie Politechnika Poznańska.

Nagroda Środowiskowa "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2024"

Przed nami siódma edycja prestiżowej Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia - wyróżnienia, którego misją jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w działaniach na rzecz umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Na zgłoszenia kandydatów czekamy do 21 grudnia 2023.

INTERSTUDENT 2024 - wybieramy najlepszych studentów zagranicznych

21 grudnia mija termin nadsyłania ankiet ze zgłoszeniami kandydatów do konkursu Interstudent 2024. A skoro mamy już w Polsce ponad 100 tysięcy zagranicznych studentów, to wybór będzie naprawdę trudny. Kogo szukamy? Dobrych studentów, ciekawych i ambitnych ludzi, ale przede wszystkim aktywnych i zaangażowanych w środowisko akademickie swojej uczelni. Z pewnością nie brakuje takich na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych.

O tym się mówi

Jak uratować naszą planetę?

- Ludzkość stoi przed trzema głównymi wyzwaniami cywilizacyjnymi: ocieplenie klimatu, degradacja środowiska, lawina odpadów z tworzywami sztucznymi na czele. (...) Zaspakajając konsumpcyjne potrzeby ludzi wprowadzamy niszczące dla środowiska sposoby, nie tylko hodowli, ale również produkcji rolnej, faszerujemy grunty rolne toksycznymi pestycydami, sztucznymi nawozami, które zatruwają ziemię, wodę, niszczą bioróżnorodność - mówi dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

umiedzynarodowienie

UW liderem programu "Horyzont Europa"

Uniwersytet Warszawski jest na pierwszym miejscu wśród instytucji naukowych będących beneficjentami Programu Ramowego Unii Europejskiej "Horyzont Europa". Naukowcy z UW są zaangażowani w realizację sześćdziesięciu sześciu przedsięwzięć na łączną kwotę ponad 26 mln euro.

Erasmus+ wsparł 1,2 mln studentów i wykładowców

Jak poinformowała Komisja Europejska, program Erasmus+ umożliwił w ubiegłym roku mobilność ponad 1,2 mln studentów, nauczycieli akademickich i młodzieży. W ramach programu wsparto 26 000 projektów, z których skorzystało ponad 73 000 organizacji.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Szwedzi pokazali, jak rozwijać międzynarodową współpracę naukową

W połowie listopada delegacja czołowych szwedzkich uczelni spotkała się w Londynie ze znanymi na świecie uniwersytetami i ośrodkami badawczymi wielkich firm, aby zbadać możliwości współpracy w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w szkolnictwie wyższym i badaniach.

ICEF Monitor: Niemcy chcą przyciągnąć absolwentów z zagranicy

W Niemczech uruchomiono dwie inicjatywy mające na celu zatrzymanie w kraju studentów zagranicznych po ukończeniu studiów oraz przyciągnięcie absolwentów uczelni spoza Niemiec. Niemieckie władze pokładają w nich duże nadzieje, zważywszy na duże zapotrzebowanie.

Międzynarodowy Salon Edukacyjny 2024

Zapraszamy na Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2024

Serdecznie zapraszamy uczelnie z całej Polski do udziału w Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym, który odbędzie się w dniach 15-16 marca 2024 w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie. To tu maturzyści decydują o wyborze dalszej ścieżki kształcenia - przez ponad 20 lat na targach Perspektyw swoje studia wybrało ponad 1 mln maturzystów.

Gratulujemy

Dr hab. Anetta Kępczyńska-Walczak wiceprezydentem eCAADe

Dr hab. Anetta Kępczyńska-Walczak, prof. Politechniki Łódzkiej w Instytucie Architektury i Urbanistyki, została jednomyślnie wybrana przez radę europejskiej organizacji Education and Research in Computer Aided Architectural Design in Europe (eCAADe) na wiceprezydenta.


Dr Dorota Anna Krawczyk Ambasadorem Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu

Dr hab. Dorota Anna Krawczyk, prof.PB, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej, została powołana przez Komisję Europejską na Ambasadora Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce.


Prof. Anna Chełmońska-Soyta przewodniczącą Senatu konsorcjum EU GREEN

Prof. Anna Chełmońska-Soyta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu została przewodniczącą Senatu konsorcjum EU GREEN - sojuszu 9 europejskich uniwersytetów zbudowanego na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27



Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl ÿp>

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>