Perspektywy - Newsletter Akademicki 2024

Umiędzynarodowienie - gra idzie o najlepszych z najlepszych!

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienie - to hasło tegorocznej konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce", którą już jutro rozpoczynamy w Poznaniu. Dlaczego to nowe spojrzenie jest tak pilnie potrzebne? W ubiegłym roku osiągnęliśmy pierwszy ilościowy cel programu "Study in Poland", jakim było przekroczenie liczby 100 tysięcy studentów obcokrajowców w polskich uczelniach oraz uzyskanie średniej europejskiej we współczynniku umiędzynarodowienia, który dla Polski wynosi już 8,6%. Liczby te oznaczają - nawiązując do tytułu książki Melchiora Wańkowicza - że internacjonalizacja w Polsce jest już "opierzona". Można więc pójść dalej.

Opublikowano raport "Studenci zagraniczni w Polsce 2023"

W roku akademickim 2022/23 liczba studentów zagranicznych po raz pierwszy przekroczyła barierę 100 000, studiowało ich w Polsce 105 404 ze 179 krajów, wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2023" opublikowanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" - w oparciu o dane GUS, uwzględniające również studentów przyjeżdżających w ramach wymiany. Zagraniczni studenci stanowią obecnie ponad 8,61 proc. ogółu studentów w naszym kraju, co oznacza, że doszliśmy pod tym względem do średniej europejskiej.

Nagrody dla Gwiazd Internacjonalizacji 2024

W Polsce kształci się już ponad 105 studentów z zagranicy − na przekroczenie pułapu 100 tys. cudzoziemców studiujących w naszym kraju polskie uczelnie czekały kilkanaście lat. Osiągnięty rezultat to efekt pracy wielu osób, które z poświęceniem zaangażowały się w proces umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Najwybitniejsi z tego grona są corocznie honorowani prestiżową Nagrodą Środowiskową Gwiazdy Umiędzynarodowienia. Nagrody zostaną wręczone 8 lutego podczas uroczystej gali w ramach konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2024".

Gwiazdy

Wybory rektorów 2024

W blisko 140 uczelniach publicznych rok 2024 jest rokiem wyborczym. Społeczności akademickie uczelni dokonują wyborów do Uczelnianych Kolegiów Elektorów, zgłaszanych kandydatów na rektora oraz rektora uczelni na kadencję 2024-2028. O przebiegu tego gorącego dla uczelni czasu relacjonujemy na stronie internetowej Perspektyw od grudnia ub.r. w zakładce Wybory rektorów 2024.
Rektorami na kadencję 2024-2028 zostali już wybrani:

Prof. Piotr Ponikowski ponownie rektorem UMed we Wrocławiu

W kadencji 2024-2028 rektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie ponownie prof. Piotr Ponikowski. Był jedynym kandydatem. 2 lutego elektorzy poparli przedstawiony program przyznając rektorowi mocny mandat zaufania. Prof. Piotr Ponikowski to uznany na całym świecie kardiolog, od wielu lat jeden z najczęściej cytowanych naukowców świata.


Dr hab. Donat Mierzejewski ponownie rektorem ANS w Pile

Dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS ponownie został rektorem Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile na kadencję 2024-2028 w wyniku wyborów 25 stycznia br. Był jedynym kandydatem wskazanym przez Radę Uczelni oraz zaopiniowanym przez Senat Uczelni.

Nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce

NCBR będzie podlegać ministrowi nauki

Sejm przyjął nowelę ustaw o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zmiany przewidują przywrócenie nadzoru ministra nauki nad NCBR oraz doprecyzowanie zasad powoływania przez centrum spółek prawa handlowego.

Do czerwca decyzje o zamknięciu kierunków lekarskich

Do maja lub czerwca zapadną decyzje o ewentualnym zamknięciu kierunków lekarskich, których kontrola da negatywny wynik - zapowiedział minister nauki Dariusz Wieczorek w audycji "Sygnały Dnia".

Wspólne projekty Politechniki Wrocławskiej i Intela

Podpisana umowa pomiędzy PWr a Intelem zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

życie akademickie

UJD w Częstochowie utworzy Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie planuje we współpracy z częstochowskim Urzędem Miasta stworzenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Nowa struktura miałaby powstać na bazie Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej powalczy ze smogiem

Na Politechnice Krakowskiej otwarto Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To unikatowe w skali światowej narzędzie do walki o czyste powietrze - nie tylko w Krakowie i Małopolsce, ale też innych regionach kraju.

Na Uniwersytecie Łódzkim utworzono Zespół ds. GenAI

Uniwersytet Łódzki powołał specjalny Zespół ds. Generatywnej Sztucznej Inteligencji. Jego działania koncentrują się na analizie trendów w rozwoju AI i ocenie ich znaczenia dla uczelni, w tym zwłaszcza w zakresie kształcenia i aktywności naukowo-badawczej.

rektorzy mają głos

Prof. Arkadiusz Wójs: Kluczem do sukcesu jest siła wspólnoty

Parafrazując słowa Stanisława Lema, które stały się mottem przyjętej w maju strategii PWr: marzenia wygrały z rzeczywistością. A mówiąc konkretniej: przede wszystkim siłą PWr jest duma i entuzjazm wspólnoty oraz kultura organizacyjna instytucji. I w kontekście realizacji planu powołania kierunku lekarskiego na PWr dwa słowa są kluczowe: wizja i ludzie - powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej w wywiadzie dla "Perspektyw".

O tym się mówi

Król Danii z wizytą w SGGW

Król Danii Fryderyk X drugiego dnia wizyty w Polsce przyjechał do SGGW, aby wziąć udział w dyskusji panelowej na temat "Rolnictwa przyjaznego środowisku i biogazu". Tradycja obecności duńskich monarchów w SGGW sięga 1993 r., kiedy uczelnia miała zaszczyt podejmować Jej Królewską Mość Małgorzatę II Królową Danii. Królowa Małgorzata II uczestniczyła w uroczystościach promujących polsko-duńską współpracę w zakresie rolnictwa.

umiedzynarodowienie

NCN rozwija współpracę z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta

Stypendystki i stypendyści programu Fulbright Senior Award organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta po powrocie do Polski będą mogli kontynuować współpracę z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych, dzięki finansowaniu uzyskanemu z Narodowego Centrum Nauki. To efekt porozumienia między obiema instytucjami.

Europejskie Partnerstwo zaprasza do składania wniosków

EURAMET (Europejskie Stowarzyszenie Krajowych Instytucji Metrologicznych, odpowiedzialne za realizację Partnerstwa w dziedzinie Metrologii) otworzył pierwszy etap wezwania 2024 w ramach programu Partnerstwo w dziedzinie Metrologii i zaprasza do zgłaszania propozycji tematów badawczych.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Chiny - krok naprzód, dwa kroki w tył

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad chińskie uczelnie dokonały gigantycznego skoku jakościowego. Widać to najlepiej w międzynarodowych rankingach akademickich. Do "Top 100" awansowało już - w zależności od rankingu - od 7 do 10 chińskich uniwersytetów.

Campus France: Rada Konstytucyjna przeciwna zmianom

Rada Konstytucyjna Francji uznała za niezgodne z konstytucją rozwiązania dotyczące studentów zagranicznych m.in. obowiązek corocznego przedstawiania dowodów, że są zapisani na "prawdziwy i poważny" program studiów oraz podwyżki czesnego dla studentów spoza UE.

The Pie News: Nowy Jork wesprze start-upy zagranicznych studentów

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul chce stworzyć nowe możliwości dla przedsiębiorców-imigrantów, w tym studentów zagranicznych. Zaproponowała między innymi przyznanie grantów uniwersytetom i uczelniom badawczym.

Międzynarodowy Salon Edukacyjny 2024

Salon Edukacyjny Perspektyw rośnie w liczbach

Zapraszamy na Międzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY 2024 - miło nam, że jest już z nami na Salonie na EXPO w Warszawie ponad 60 Wystawców. Wszystkich, którzy się jeszcze nie zgłosili serdecznie zapraszamy - mamy jeszcze wolne miejsca!

Study in Poland - tam będziemy

Study in Poland zaprasza do Turcji!

W marcu 2024 w ramach programu "Study in Poland" organizujemy wyjazd rekrutacyjno-informacyjny do Ankary, Izmiru i Stambułu. Turcy są trzecią grupą obcokrajowców w polskich uczelniach, a program "Study in Poland" tradycyjnie jest obecny na najbardziej perspektywicznych rynkach rekrutacyjnych!

Gratulujemy

Dr Bartłomiej Nowak przewodniczącym Rady NAWA

Funkcję przewodniczącego Rady NAWA będzie pełnił dr Bartłomiej Nowak, politolog, dr nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce (UNAP).



Dr hab. Adam Gendźwiłł zastępcą przewodniczącego Rady NAWA

Dr hab. Adam Gendźwiłł (prof. Uniwersytetu Warszawskiego) został wyznaczony na zastępcę przewodniczącego Rady NAWA.



Prof. Damian Gąsiorek dyrektorem Centrum GovTech

Nowym dyrektorem Centrum GovTech będzie prof. Damian Gąsiorek. Zadaniem nowego szefa będzie m.in przegląd zatrudnienia w instytucji, będącej w stanie likwidacji.



Karolina Różaniecka członkinią RGNiSW

Karolina Różaniecka, doktorantka IV roku kształcenia w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, została powołana na dwuletnią kadencję członkini Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako przedstawicielka Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

W najnowszym numerze:

  • EngiRank in Brussels
  • EngiRank Results at a Glance 2023
  • WUST Power of Community
  • TDU - Innovation Ecosystem
  • TU Delft - Engineering Leaders Change the Future

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2024 r.:
1, 2, 3

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27



Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>