Perspektywy - Newsletter Akademicki 2024

Wiemy jak wspólnie rozwijać umiędzynarodowienie w Polsce!

Z udziałem minister Marii Mrówczyńskiej, wiceprezes PAN prof. Mirosławy Ostrowskiej i przewodniczącego KRASP prof. Arkadiusza Mężyka odbyła się w Poznaniu 3-dniowa strategiczna konferencja o przyszłości umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Uczestniczyło w niej łącznie ponad 600 uczestników, z czego 350 "in person", 60 rektorów i szefów lub wiceszefów wszystkich instytucji i organizacji zaangażowanych w internacjonalizację: MNiSW, PAN, KRASP, NAWA, FRSE, OPI-PIB Perspektywy, IDEAS NCBR, KRD, PSRP, IROs Forum, PRom, ESN. Goście honorowym było British Council. Organizatorami XVII już konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce” – przeprowadzanej w ramach programu „Study in Poland” - był KRASP i Fundacja Edukacyjna Perspektywy, a obowiązki uczelni-gospodarza znakomicie pełniła Politechnika Poznańska. Wydarzenie objął patronatem honorowym Minister Nauki.

Gwiazdy Internacjonalizacji 2024

Akademia nagrodziła mistrzów internacjonalizacji!


od lewej: Paweł Kaczmarczyk, Tomasz Orłowski, Katarzyna Specjalska, Andrzej Jajszczyk, Olga Vakhrina,
Bogusława Drelich-Skulska, Jerzy Duszyński, Krzysztof Walkowiak.

Podczas gali na Politechnice Poznańskiej polskie środowisko akademickie nagrodziło mistrzów umiędzynarodowienia 2024 w dziewięciu kategoriach - od badań poprzez dyplomację naukową do marketingu. Uhonorowano znakomite grono osób od lat aktywnie działających na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Łączy ich profesjonalizm, wizja i skuteczność (gwiazdyinternacjonalizacji.pl).

Prof. Andrzej Jajszczyk: Nie bójmy się ryzyka

Wybitna Gwiazda (Distinguished Star)
Zdaniem laureata: Jeżeli chce się osiągnąć naukowy sukces, nie należy bać się ryzyka, chociaż ryzyko to powinno być utrzymane w racjonalnych granicach. Jakkolwiek przede wszystkim liczy się zawartość merytoryczna publikowanych prac naukowych, a nie miejsce, w którym je opublikowano, warto pamiętać, że renoma czasopisma czy konferencji powoduje, że wyniki będą lepiej widoczne dla społeczności naukowej. Opublikowanie wyników w czołowych czasopismach i prezentacja ich na wiodących konferencjach jest też znakiem jakości naszych prac, wynikającym z solidnego procesu recenzyjnego.


Prof. Jerzy Duszyński: Głos naukowców musi być wysłuchany

Gwiazda Dyplomacji Naukowej (Science Diplomacy Star)
Zdaniem laureata: Nauka jest niezwykle istotnym czynnikiem w pomyślnym rozwoju państw, dlatego zabieganie o jej wpływ na rozwiązywanie aktualnych problemów powinno być troską zarówno polityków, władzy, biznesu czy ogólnie społeczeństwa, jak i samych naukowców. Powinnością akademików jest przekonywać opinię publiczną o roli nauki w harmonijnym rozwoju świata, a w bardziej zawężonym zakresie − w umacnianiu pozycji Polski. Nasz akademicki głos nie może się sprowadzać tylko do prostych żądań o podwyższanie nakładów na naukę, ale trzeba przede wszystkim stanowczo wypowiadać się, że bez nauki dobrze zarządzanej, silnie wspieranej przez władze i poważnie traktowanej jako głos ekspercki, nie mamy co liczyć na szacunek do naszego kraju i podniesienie jego pozycji w świecie.


Tomasz Orłowski: Wiedza łączy!

Gwiazda Dyplomacji (Public Diplomacy Star)
Zdaniem laureata: Międzynarodowa współpraca intelektualna jest jednym z najważniejszych filarów stosunków dyplomatycznych. Ruch intelektualny ma niezwykłe znaczenie w nowoczesnych stosunkach dyplomatycznych, dlatego że uczy przekonywać do racji drugiej strony w sposób dużo bardziej trwały niż tylko ustalenia międzyrządowe. Buduje się w ten sposób głębokie przekonanie o bliskości, o argumentacji, która towarzyszy dyplomacji poprzez ten pogłębiony aspekt intelektualny. Wiedza jest uniwersalna. Wiedza łączy, a nie dzieli. I z tego powodu udział w międzynarodowej współpracy intelektualnej jest tak fundamentalny dla takich państw jak Polska.


Prof. Bogusława Drelich-Skulska: Zwiększyć rozpoznawalność uczelni

Gwiazda Zarządzania (Management Star)
Zdaniem laureatki: Jako uczelnia biznesu chcemy kształcić odpowiedzialnych liderów, którzy będą zmieniać globalny świat. Dodatkowo uniwersalnymi normami, na których opieramy naszą działalność międzynarodową, są tolerancja, otwartość i poszanowanie różnorodności. Chcemy, aby nasz Uniwersytet był przestrzenią otwartej debaty naukowej, wolnym od uprzedzeń kulturowych i społecznych miejscem studiowania i pracy przyjaznym każdemu człowiekowi.


Prof. Paweł Kaczmarczyk: Bez dyskusji i krytyki nie ma rozwoju

Gwiazda Badań (Research Star)
Zdaniem laureata: Z mojej perspektywy najważniejsze cechy badacza to naukowa ciekawość i otwartość rozumiana jako gotowość do wychodzenia ze strefy komfortu, którą w swoisty sposób tworzy własna dyscyplina naukowa. Warunkiem naukowego sukcesu są także: świadomość teoretyczna i metodologiczna, pozostawanie w ciągłym procesie samokształcenia, w tym niezmienne starania, by śledzić najnowsze osiągnięcia naukowe. I cierpliwość. Istotna dla badacza jest także gotowość przyjęcia krytyki oraz umiejętność korzystania nie tylko z pozytywnych, ale przede wszystkim z krytycznych opinii. Wreszcie liczy się dojrzała interdyscyplinarność.


Dr Katarzyna Świerk: Żaden dzień nie jest podobny do drugiego

Gwiazda Rozwoju (Development Star)
Zdaniem laureatki: Uczelnie funkcjonują w bardzo zmiennym środowisku i zarządzanie procesem umiędzynarodowienia, kreowanie nowych zadań, czy wdrażanie strategii, nie jest proste, wymaga dużej elastyczności oraz wielu kompetencji prospołecznych. Uniwersytet Gdański jest uczelnią, dla której umiędzynarodowienie jest priorytetem w strategii rozwoju i konsekwentnie ją realizuje. Oczywiście może i czerpie wzorce z rozwiązań i dobrych praktyk, które są stosowane w innych uczelniach w Europie. Tak naprawdę będąc częścią sojuszu w ramach Uniwersytetów Europejskich SeaEU, jesteśmy w samym centrum działań zmierzających do zapewnienia najwyższej jakości kształcenia i badań naukowych, a dzieje się to wszystko w międzynarodowej społeczności akademickiej.


Prof. Krzysztof Walkowiak: Umiędzynarodowienie to sport zespołowy

Gwiazda Kształcenia (Teaching Star)
Zdaniem laureata: Umiędzynarodowienie to sport zespołowy. I to zarówno w kontekście współpracy promotora z doktorantem – dzielenia się kontaktami zagranicznymi, włączania do prac międzynarodowych zespołów badawczych, wskazywania konferencji czy czasopism, w których warto zaistnieć – jak i w kontekście pracy całej Szkoły Doktorskiej: szkoleń dla promotorów, organizowania kursów, a wreszcie pracy całej uczelni – współdziałania z różnymi jednostkami (wydziały, rady dyscyplin naukowych, Dział Współpracy Międzynarodowej, Dział Projektów, Dział Nauki), które są naszymi partnerami i wspierają nas w zwiększaniu umiędzynarodowienia. Nie bez znaczenia jest też współpraca z całym środowiskiem akademickim w Polsce i dzielenie się doświadczeniami z pracy szkół doktorskich w ramach comiesięcznych spotkań.


Olga Vakhrina: Efektywna wymiana energii

Gwiazda Marketingu (Marketing Star)
Zdaniem laureatki: Podwójne dyplomowanie wspólnie z uczelniami ukraińskimi: Politechniką Kijowską "KPI", Politechniką Lwowską i Ukraińskim Państwowym Uniwersytetem Transportu Kolejowego w Charkowie to moje ukochane "dziecko". Jestem na wszystkich obronach prac magisterskich uczestników programu i cieszę się z ich sukcesów. Pandemia i wojna ograniczyły ten program, ale liczę na to, że już wkrótce uda się wrócić do niego w pełnym wymiarze.


Katarzyna Specjalska: Praca z ludźmi daje satysfakcję

Wschodząca Gwiazda (Rising Star)
Zdaniem laureatki: Współpraca międzynarodowa to nie jest one-man-mission, to relacje, o które warto dbać, aby nie tracić z oczu kursu, który sobie obraliśmy. Praca nad umiędzynarodowieniem uczelni otwiera drzwi do współpracy ze światowej klasy specjalistami z najróżniejszych obszarów. Wielką zaletą jest możliwość uczestniczenia w projektach o zasięgu międzynarodowym, jednak kluczowe jest dla mnie budowanie zespołu tu, w SGGW. Praca z moim zespołem daje mi satysfakcję z realizacji misji, której jestem częścią i którą mam zaszczyt kierować. Czuję dumę z tego, iż moje zaangażowanie i doświadczenia przyczyniają się do rozwoju społeczności SGGW oraz pomagają budować UNIgreen.

Nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce

"Perspektywy" z wizytą u Ministra Nauki

Rozwój edukacji inżynierskiej w Polsce i Europie, pozyskiwanie talentów w branży IT, wzmacnianie pozycji polskich uczelni na arenie międzynarodowej oraz podnoszenia jakości kształcenia to główne tematy spotkania ministra nauki Dariusza Wieczorka z kierownictwem Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".

Polska obejmuje prezydencję w Wysokiej Radzie EUI

Rok 2024 jest rokiem polskiego przewodnictwa w Wysokiej Radzie Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Priorytetem naszej prezydencji będzie m.in. zainicjowanie dyskusji nad rozszerzeniem partnerstw EUI z partnerami z państw trzecich, ustanowieniem nowych form współpracy.

Wzrost wynagrodzeń dla ekspertów edukacyjnych?

Minister nauki Dariusz Wieczorek chce, aby nastąpił wzrost wynagrodzeń przysługujących przewodniczącym i członkom instytucji, organów i zespołów oraz ekspertom i rzecznikom dyscyplinarnym działającym w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.

SGH dołączyła do United Nations Global Compact

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie formalnie przystąpiła do United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy ONZ działającej na rzecz zrównoważonego biznesu.

Politechnika Warszawska założyła fundusz venture capital

Celem funduszu Warsaw University of Technology Investment Factory jest inwestowanie w spółki z sektora deep-tech tworzone przez zespoły wywodzące się z Politechniki Warszawskiej oraz innych polskich uczelni.

Interstudent 2024

Ambasadorowie polskich uczelni A.D. 2024

Konkurs organizowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" w ramach programu "Study in Poland", realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), od czternastu lat służy wyłonieniu najlepszych, najbardziej zaangażowanych zagranicznych studentów kształcących się na polskich uczelniach. W tym roku Kapituła miała wyjątkowo trudne zadanie, bo dostaliśmy ponad 120 zgłoszeń. Stąd dłuższa niż zwykle lista laureatów, a także pierwsza w historii zbiorowa Nagroda Specjalna dla trojga studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy troszczą się o czystość Odry! (studyinpoland.pl/interstudent/)

Illia Podorov, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

W kategorii studia licencjackie
Illia jest znakomitym studentem ze średnią 4,33, niezwykle zaangażowanym społecznie, promującym wielokulturowość, równość, działającym na rzecz integracji uchodźców. Jest wolontariuszem Fundacji Jedność w Krakowie, założonej przez ukraińskie uchodźczynie. Założył ruch Future is in Our Heads, którego misją jest aktywizacja młodzieży i kreowanie młodych liderów. Był managerem projektu "Jesteśmy z Ukrainy. A wy?". Współorganizował także wydarzenie "Przyszłość się rodzi", którego celem było wsparcie osób przygnębionych wojną w Ukrainie i niepokojem na świecie.


Heybat Naghiyev, Uniwersytet Warszawski

W kategorii studia magisterskie
Od początku pobytu w Polsce wykazuje wybitne zaangażowanie w sprawy społeczności studenckiej oraz w promocję i pogłębianie dialogu międzykulturowego. Choć zna angielski, rosyjski i turecki, w ciągu roku nauczył się języka polskiego, co ułatwia mu jeszcze skuteczniejsze działanie na rzecz społeczności studenckiej UW. Heybat pracuje w zespole Welcome Point UW, udziela informacji na temat studiów i pracy na swojej uczelni, a także doradza w kwestiach organizacyjnych dotyczących pobytu w Polsce. Odpowiada także za organizację wydarzeń i warsztatów dla zagranicznych studentów.


Waheed Adewale Rasaq, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

W kategorii studia doktoranckie
Reprezentuje UPWr w takich imprezach jak Survival Race, Company Run czy Wild Run, uprawia wioślarstwo, biega, ale przede wszystkim – prowadzi bardzo innowacyjne i ważne badania dotyczące przetwarzania odpadów żywności na fosfolipidy, co ma doprowadzić do stworzenia technologii recyklingu prawdziwie zero waste. Niedawno uzyskał prestiżowy grant Narodowego Centrum Nauki.


Evelina Voloskova, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Nagroda Specjalna za osiągnięcia artystyczne
Studentka kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej należy do zespołu o wybuchowej nazwie Dynamit, biorącego udział w wielu koncertach, uroczystościach i festiwalach. Reprezentuje swoją uczelnię w realu i wirtualnie (m.in. na kanale YouTube), zdobywa liczne nagrody. Uzyskała tytuł najlepszego absolwenta studiów I stopnia za rok akademicki 2022/2023. Pomaga potrzebującym w rodzinnym Wilnie i w Olsztynie uczestnicząc w akcjach takich jak "Światełko dla Rossy", "Pola Nadziei", "Pomoc Ukrainie".


Alireza Tabrizikahou, Politechnika Poznańska

Nagroda Specjalna za wyróżniające badania naukowe
Jest utalentowany, ambitny i… doskonale zorganizowany, co umożliwia mu łączenie pracy naukowej na najwyższym poziomie (opublikował już 11 artykułów w prestiżowych czasopismach, uzyskując łącznie 1300 punktów ministerialnych) z aktywnością na rzecz społeczności akademickiej. Alireza uczestniczy w programach dla nowoprzybyłych na Politechnikę Poznańską studentów zagranicznych, organizuje wizyty w fabrykach i na budowach, prowadzi zajęcia po angielsku i po polsku. Współpracuje z naukowcami z renomowanych uczelni w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Chin, Kanady, a nawet – z NASA.


Esteban Ortiz Escobar, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Nagroda Specjalna za działalność charytatywną
Esteban jest łowcą nagród i stypendiów, a sukcesy zaczął osiągać od pierwszego roku studiów, a właściwie już od rozmowy rekrutacyjnej. Dwa razy dostał stypendium dla najlepszych studentów studiów I stopnia na kierunku International Relations and Area Studies. Ale to mu nie wystarcza – wiele czasu poświęca działalności charytatywnej. Przygotowuje posiłki dla potrzebujących, pomaga w domu dziecka, udziela się w Czerwonym Krzyżu i innych fundacjach dobroczynnych. A poza tym – jest powszechnie lubiany. Wykładowcy cenią jego znakomite przygotowanie do zajęć, koledzy doceniają to, że zawsze jest gotowy do pomocy.


Helena Gebarska, Natalia Hiler i Chidubem Odera Mba

Nagroda Specjalna za proekologiczne działanie zespołowe
Clean Up Odra – grupa studentów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Choć studiują na trudnym kierunku lekarskim, stworzyli kolektyw zaangażowany w poprawę stanu Odry. Zebrali już 10 tysięcy kilogramów śmieci z jej brzegów! Zimą dokarmiają żyjące na brzegach ptaki (co poprawia bioróżnorodność nadrzecznej fauny), planują też kolejne działania, m.in. przygotowywanie jedzenia, ubrań i innych potrzebnych ludziom i zwierzętom rzeczy na nadchodzące miesiące. Najważniejsze jest dla nich, że akcja przyciąga wolontariuszy z uczelni i spoza niej, a każdy uczestnik kończy pracę z uśmiechem na twarzy.

Wybory rektorów 2024

W blisko 140 uczelniach publicznych rok 2024 jest rokiem wyborczym. Społeczności akademickie uczelni dokonują wyborów do Uczelnianych Kolegiów Elektorów, zgłaszanych kandydatów na rektora oraz rektora uczelni na kadencję 2024-2028. O przebiegu tego gorącego dla uczelni czasu relacjonujemy na stronie internetowej Perspektyw od grudnia ub.r. w zakładce Wybory rektorów 2024.
Rektorami na kadencję 2024-2028 zostali już wybrani:

Prof. Jacek Zieliński nowym rektorem AWF w Poznaniu

Prof. dr hab. Jacek Zieliński został wybrany na stanowisko rektora Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu na kadencję 2024-2028. Był jedynym kandydatem. W spotkaniu wyborczym 8 lutego br. wzięło udział 63 elektorów, kandydat otrzymał 62 głosów poparcia i jeden głos wstrzymujący.


Prof. Tadeusz Stefaniak nowym rektorem AWF we Wrocławiu

Dr hab. Tadeusz Stefaniak, prof. AWF został rektorem Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu na kadencję 2024-2028. Obecny dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu był jednym z pięciu kandydatów ubiegających się o to stanowisko.

Szkolnictwo wyższe na świecie

W dobie AI będą potrzebni inżynierowie z humanistycznymi talentami

Według ekspertów inżynierowie w przyszłości spędzać będą mniej czasu na kodowaniu, a więcej na komunikowaniu się i współpracy z innymi. Podobnie jak po poprzednich rewolucjach technologicznych, sztuczna inteligencja sprawi, że powstaną nowe zawody i nowe miejsca pracy.

Dutch News: Holandia redukuje liczbę studentów zagranicznych

Holenderskie uniwersytety przedstawiły plan zmniejszenia liczby studentów zagranicznych. Opracowane zostały także wytyczne mające na celu zredukowanie liczby stopni licencjackich oferowanych w języku angielskim oraz poprawę znajomości języka niderlandzkiego.

The Pie News: Internacjonalizacja szkockiej edukacji

Rząd Szkocji opublikował kompleksową strategię dotyczącą internacjonalizacji. - Szkocja ma już więcej najlepszych uniwersytetów na głowę mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj na świecie – twierdzi szkocki minister edukacji Graeme Dey.

Międzynarodowy Salon Edukacyjny 2024

Ruszają zapisy na spotkania programowe

Jak co roku w marcu maturzystów i 8-klasistów czeka ważne wydarzenie, jakim jest Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy, który odbędzie się już po raz czterdziesty. Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" wspólnie m.in. z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie przygotowały specjalny program.

Women in Tech

Zaangażowanie, pasja, kreatywność

Zaangażowanie, pasja, kreatywność, energia do działania, wiele inspirujących pomysłów na promocję kierunków technicznych wśród dziewczyn oraz tegoroczne kampanie "Dziewczyny na Politechniki" i "Dziewczyny do Ścisłych", a oprócz tego współpraca, integracja i wymiana doświadczeń - to wszystko działo się na spotkaniu naszych wspaniałych pełnomocniczek w gościnnych przestrzeniach Paramount Polska w Warszawie.


"Dziewczyny do nauki!"

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce na Politechnice Łódzkiej odbyła się konferencja „Dziewczyny do nauki!”. Spotkanie zainaugurowało wspólne przedsięwzięcie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Fundacji Młodej Nauki i Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych.

Study in Poland - tam będziemy

Study in Poland zaprasza do Turcji!

W marcu 2024 w ramach programu "Study in Poland" organizujemy wyjazd rekrutacyjno-informacyjny do Ankary, Izmiru i Stambułu. Turcy są trzecią grupą obcokrajowców w polskich uczelniach, a program "Study in Poland" tradycyjnie jest obecny na najbardziej perspektywicznych rynkach rekrutacyjnych!

W najnowszym numerze:

  • EngiRank in Brussels
  • EngiRank Results at a Glance 2023
  • WUST Power of Community
  • TDU - Innovation Ecosystem
  • TU Delft - Engineering Leaders Change the Future

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2024 r.:
1, 2, 3, 4

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27



Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>