Perspektywy - Newsletter Akademicki 2024

NCBR wróciło pod nadzór Ministra Nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przejęło nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Pierwszą decyzją ministra było odwołanie dotychczasowego dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i powołanie nowego. Minister Nauki Dariusz Wieczorek powołał na to stanowisko prof. Jerzego Małachowskiego, dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej.

mba

Oni prowadzą najlepsze studia MBA!

Studia posiadają prestiżowe międzynarodowe akredytacje i uznawane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Za otwarcie furtki dla niektórych tzw. dyplomów MBA odpowiadają politycy. I teraz pora na polityków by to naprawić. Wprawdzie Polska 2050 złożyła Sejmie projekt ustawy o poprawie ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, ale… trefny zapis o dyplomach MBA pozostał. Jest okazja, aby w pracach sejmowych ten niechlubny przepis wreszcie usunąć!

Skończyć z systemem pozwalającym „chodzić na skróty”!

Prowadzony przez dr Biankę Siwińską, prezeskę Fundacji Edukacyjnej Perspektywy panel rektorski rozważał, jak uregulować kwestie tytułu MBA w Polsce i czy w ogóle jest to potrzebne?

życie akademickie

Prof. Maria Mrówczyńska: I nauka, i biznes potrzebują pieniędzy

Prof. Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, odpowiadająca m.in. za innowacje, w rozmowie z "Głosem Uczelni" Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mówi o odbudowie prestiżu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, konsekwencjach kryzysu demograficznego, współpracy z otoczeniem biznesowym i konsolidacji uczelni.

PW stworzy program nauczania związany z energią jądrową

Firma Bechtel Polska oraz Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy dotyczącą uruchomienia programu rozwoju kariery w obszarze energetyki jądrowej. Celem programu jest m.in. wykształcenie specjalistów, którzy wesprą rozwój polskiego obszaru energetyki jądrowej, w tym projekt budowy.

Szkoła Doktorska na PG członkiem PRIDE Network oraz EUA-CDE

Szkoła Doktorska na Politchnice Gdańskiej została członkiem dwóch uznanych, międzynarodowych sieci łączących szkoły doktorskie: Pride Network oraz EUA (European University Association) – CDE (Council for Doctoral Education).

Raport OPI: W Polsce jest ponad 72 tys. badaczy

Jak wynika z nowego raportu "Nauka w Polsce 2023", opublikowanego przez OPI, w Polsce działają 132 uczelnie akademickie, 69 instytutów badawczych, 77 instytutów PAN, 26 instytutów sieci Łukasiewicz.

Trzech kandydatów na rektora Uniwersytetu Warszawskiego

Do 11 marca br. Rada Uczelni UW może wskazać swoich kandydatów na rektora, 20 marca wszystkie kandydatury zaopiniuje Senat UW. Wybory rektora UW odbędą się 18 kwietnia br.

promujemy

Nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce

Minister nauki powołał sześciu nowych pełnomocników

Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał w środę sześciu nowych pełnomocników, m.in. do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie UE oraz spraw studenckich.

Prof. Patrycja Matusz pełnomocniczką Ministra Nauki ds. europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej

Dr hab. Patrycja Matusz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego została powołana na funkcję pełnomocniczki ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej.


Wiktor Portka pełnomocnikiem Ministra Nauki ds. inicjatyw społecznych w w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego

Głównym celem Wiktora Portki jako pełnomocnika jest tworzenie i koordynowanie wdrożenia inicjatyw społecznych, używając narzędzi business design w długotrwałej strategii polskiego szkolnictwa wyższego.


Anna Rutz pełnomocniczką Ministra Nauki ds. wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności kształcenia dla osób niepełnosprawnych

Anna Rutz, pełnomocniczka ds. studentów z niepełnosprawnościami Uniwersytetu Adama Mickieiwcza, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UAM, została pełnomocniczką ds. wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności kształcenia dla osób niepełnosprawnych.

Prof. Jerzy Lis Diamentowym Inżynierem!

Prof. Jerzy Lis - specjalista w dziedzinie inżynierii materiałowej i technologii chemicznej, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, otrzymał tytuł Diamentowego Inżyniera "Przeglądu Technicznego". Prof. Jerzy Lis prowadzi działalność naukową w zakresie inżynierii materiałowej oraz technologii chemicznej, w tym zwłaszcza: technologii otrzymywania zaawansowanych i klasycznych tworzyw ceramicznych, specjalnych technik syntezy materiałów ceramicznych, badania właściwości ceramiki i kompozytów oraz ich zastosowania.

Wybory rektorów 2024

W blisko 140 uczelniach publicznych rok 2024 jest rokiem wyborczym. Społeczności akademickie uczelni dokonują wyborów do Uczelnianych Kolegiów Elektorów, zgłaszanych kandydatów na rektora oraz rektora uczelni na kadencję 2024-2028. O przebiegu tego gorącego dla uczelni czasu relacjonujemy na stronie internetowej Perspektyw od grudnia ub.r. w zakładce Wybory rektorów 2024.
Rektorami na kadencję 2024-2028 zostali już wybrani:

Prof. Piotr Wachowiak ponownie rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH będzie rektorem SGH na drugą kadencję 2024-2028. W wyborach 7 marca br. spośród 213 uprawnionych do głosowania elektorów oddano łącznie 209 głosów, z tego 207 głosów ważnych i dwa nieważne. Głosów na „tak” było 189, na „nie” 10, osiem osób wstrzymało się od głosu. Liczba głosów spełniających warunek bezwzględnej większości wynosiła 104. Prof. Piotr Wachowiak był jedynym kandydatem na rektora.


Prof. Marek Adamski ponownie rektorem Politechniki Bydgoskiej

Prof. Marek Adamski, obecny rektor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 6 marca br. po raz kolejny został wybrany na rektora PB. Był jedynym kandydatem, uzyskał wymaganą większość głosów poparcia wśród grona elektorów, za wyborem głosowało 86 osób, przeciw – 9, wstrzymały się 3 osoby.


Prof. Krystian Kiełb ponownie rektorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Prof. Krystian Kiełb, urzędujący rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu został 6 marca br. wybrany przez Uczelniane Kolegium Elektorów na rektora AMKL na kadencję 2024-2028. Był jedynym kandydatem wskazany przez Radę Uczelni po uzyskaniu opinii Senatu Akademii Muzycznej.


Prof. Sonia Grychtoł ponownie rektorem Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu

Dr n. o zdr. Sonia Grychtoł, prof. MUP została 7 marca br. wybrana na kolejną kadencję 2024-2028. rektorem Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

studyinpoland-wdzialaniu

UZBEKISTAN: W kwietniu zapraszamy do Taszkientu i Samarkandy

Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" do udziału w targach edukacyjnych "Education and Career 2024" w Uzbekistanie. Wydarzenia targowe odbędą się w Taszkiencie w dniach 17-18 kwietnia oraz w Samarkandzie* w dniu 20 kwietnia 2024.


Szkolnictwo wyższe na świecie

Jak goły tyłek karzełka na Florydzie ma się do Olimpiady Matematycznej?

12-letni szóstoklasista z Poznania, Julek Kuryłłowicz-Kaźmierczak, zakwalifikował się do finału Olimpiady Matematycznej, w której normalnie uczestniczą uczniowie głównie wyższych klas licealnych. Czy zatem nie przesadzamy nadmiernie z krytyką polskiego systemu edukacyjnego?

Science Insider: Chińscy studenci wciąż na cenzurowanym

Ważna wiza amerykańska nie powstrzymała deportacji chińskich absolwentów. Seria incydentów na lotniskach odstrasza osoby ubiegające się o doktorat z nauk ścisłych w USA.

who is who

Bartosz Stawiarz dołączył do zespołu Perspektyw

Bartosz Stawiarz został nowym dyrektorem operacyjnym Perspektywy Press. Będzie odpowiadał za działania operacyjne spółki, rozbudowę portfolio firmy, współpracę z kluczowymi klientami oraz realizację jej strategicznych inicjatyw, takich jak Ranking Szkół Wyższych, Salon Maturzystów czy Informator dla Maturzystów.

Międzynarodowy Salon Edukacyjny 2024

Zapraszamy na XL Międzynarodowy Salon Edukacyjny

Aż 100 wystawców (w tym: 64 uczelnie, 14 instytucji edukacyjnych, 22 licea i technika), ponad 40 spotkań, wykładów i prezentacji, 5 znakomitych osobistości zasiadających w Komitecie Honorowym (w tym: minister edukacji i minister nauki i szkolnictwa wyższego!), 2 pełne wrażeń i edukacyjnych inspiracji dni (15-16 marca), 1 miejsce (EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie), 0 zł za wstęp − to tylko kilka liczb dowodzących, że XL Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2024 jest wydarzeniem, jakiego nikt, kto stoi przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia dla siebie lub swoich dzieci, nie może pominąć w swoim terminarzu!

Women in Tech

Dołącz do naszych programów i buduj swoją karierę w STEM!

Dziś 8 marca, ale w Perspektywy Women in Tech święto kobiet trwa cały rok! Mamy dla Ciebie stypendia, relacje mentoringowe, możliwości stażu oraz wolontariatu pod okiem ekspertów z branży. Właśnie startuje rekrutacja do naszych programów.

Gratulujemy

Robert Piaskowski dyrektorem Narodowego Centrum Kultury

Robert Piaskowski odebrał nominację z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Jednym z priorytetowych zadań nowego dyrektora powołanego na siedmioletnią kadencję będzie przygotowanie instytucji do aktywnego udziału w polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 r.



Hubert Cichocki nowym prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz

Dr Hubert Cichocki, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, został prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2024 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6

2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27



Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna - prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>