Gender balance 50:50 - sposób na gronostaje?
Każdy kandydat na rektora ma swój sposób na zdobycie upragnionych gronostajów. Najpewniejszą strategią było do tej pory spowodowanie, aby na liście wyborczej był tylko jeden kandydat/ka… Ale pomysł prof. Andrzeja Tretyna z UMK, aby zaproponować elektorom nie tylko siebie, ale pełny zespół rektorski, idealnie zbalansowany pod względem płci, okazał się strzałem w „10” i skutecznie pokonał urzędującego rektora – co przecież zdarza się nieczęsto! Podobnym tropem poszedł prof. Rafał Matera z Uniwersytetu Łódzkiego i jego „idealna” genderowo ekipa również pokonała dotychczasową rektorkę! A więc rada dla ambitnych kandydatów z uczelni, w których wybory odbędą się dopiero w kwietniu-maju: Gender team to jest dream! To naprawdę działa! Przynajmniej w uniwersytetach… A oto najciekawsze liczby i fakty z dotychczasowej kampanii.
|
|
|
100 dni ministra Dariusza Wieczorka i jego ekipy
Dziś mija 100 dni rządów obecnej koalicji. To dobra okazja do podsumowania działań zrealizowanych w tym czasie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O najważniejszych dokonaniach resortu nauki mówił podczas konferencji prasowej minister Dariusz Wieczorek. W wydarzeniu wzięli również udział wiceministrowie MNiSW: Maria Mrówczyńska, Marek Gzik, Maciej Gdula oraz Andrzej Szeptycki.
Ministrowie cyfryzacji i nauki podpisali Quantum Pact
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i minister nauki Dariusz Wieczorek podpisali w imieniu RP Quantum Pact - Europejską Deklarację dotyczącą Technologii Kwantowych. Jest to dokument wzmacniający europejską współpracę na rzecz rozwoju ekosystemu technologii kwantowych światowej klasy.
|
|
Habilitacja blokuje kariery kobiet
W bezprecedensowym badaniu 2,7 miliona karier naukowczyń i naukowców z 45 krajów dr Natalii Letki i dr hab. Piotra Sankowskiego znajdujemy dowody na to, że istnienie wymogu habilitacji blokuje kariery kobiet w nauce. A najmocniej - w naukach technicznych i ścisłych - podkreśla dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
|
List Otwarty do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Polska nauka poddawana była w ostatnich latach wielu reformom i zmianom. Nawet jeżeli wynikały one z dyskusji ze środowiskiem, to zazwyczaj były podejmowane bez oparcia na danych czy dogłębnej analizy wpływu konkretnych regulacji na sytuację i rozwój badaczy - czytamy w Liście Otwartym, w sprawie zmian w habilitacji, wystosowanym przez autorów badania karier naukowców i grono ekspertów reprezentujących środowisko naukowe.
Natowska DIANA zawitała do AGH
Wszyscy mamy świadomość tego, w jak istotnym wydarzeniu uczestniczymy – powiedział prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, o powstaniu polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO (DIANA), który poprowadzą AGH i Krakowski Park Technologiczny. To dla uczelni wyróżnienie, ale też wielkie zobowiązanie: sieć służyć ma bezpieczeństwu i obronności krajów NATO.
PWSZ w Koszalinie będzie Państwową Akademią Nauk Stosowanych
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek ogłosił, że wszczął procedurę przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie w Państwową Akademię Nauk Stosowanych.
KUL otwiera w Brazylii Centrum Badań nad Kulturą Polską
Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II jako jednostka akademicka za cel stawia sobie promocję i nauczanie języka polskiego, upowszechnianie historii i kultury polskiej w Brazylii oraz zabezpieczanie polskiego dziedzictwa kulturowego, obecnego w wielu miejscach tego kraju.
W blisko 140 uczelniach publicznych rok 2024 jest rokiem wyborczym. Społeczności akademickie uczelni dokonują wyborów do Uczelnianych Kolegiów Elektorów, zgłaszanych kandydatów na rektora oraz rektora uczelni na kadencję 2024-2028. O przebiegu tego gorącego dla uczelni czasu relacjonujemy na stronie internetowej Perspektyw od grudnia ub.r. w zakładce Wybory rektorów 2024.
Rektorami na kadencję 2024-2028 zostali już wybrani:
|
|
Prof. Krzysztof Zaremba rektorem Politechniki Warszawskiej
Prof. dr hab. Krzysztof Zaremba, obecny rektor Politechniki Warszawskiej, będzie kierował uczelnią w kadencji 2024-2028. To wynik głosowania 115 osobowego Kolegium Elektorów, wybranych przedstawicieli ze wszystkich grup społeczności akademickiej. Był jedynym kandydatem.
|
|
|
Prof. Rafał Matera nowym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego
Obecny dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ zostanie 20. rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, na kadencję 2024-2028 r. Spośród 200 głosów elektorskich 119 oddanych zostało na niego, a jego kontrkandydatka, obecna rektor prof. Elżbieta Żądzińska, otrzymała ich 80; jeden głos był nieważny. Kadencja nowego rektora formalnie rozpocznie się 1 września br.
|
|
|
Prof. Zbigniew Osadowski ponownie rektorem Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku
Dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. UP, urzędujący rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, także w kolejnej kadencji – 2024-2028 – będzie kierował uczelnią. W wyborach 20 marca br. za kandydaturą prof. Osadowskiego zagłosowało 125 osób, przeciw – 15, w głosowaniu brało udział 140 elektorów spośród 148 uprawnionych do głosowania. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.
|
|
|
Prof. Mirosława Jarmołowicz ponownie rektorem Akademii Sztuki w Szczecinie
Dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS, obecna rektor Akademii Sztuki w Szczecinie, uzyskała reelekcję w wyborach na kadencję 2024-2028. W głosowaniu członków Uczelnianego Kolegium Elektorskiego 20 marca br. wygrała bezwzględną większością głosów, kandydaturę dr hab. Mirosławy Jarmołowicz poparło 47 osób, jej kontrkandydat, prof. dr hab. Andreaas Guskos otrzymał 34 głosów elektorów.
|
|
|
Prof. Elżbieta Wtorkowska ponownie rektorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska po raz drugi została wybrana rektorem Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Była jedyną kandydatką, starając się o reelekcję na kadencję 2024-2028. W zdalnym głosowaniu 18 marca br. wzięło udział 35 spośród 40 uprawnionych elektorów. Frekwencja wyniosła 87.5 proc. Oddano 35 głosów ważnych, jednogłośnie popierających obecną rektor AMFN.
|
|
|
Prof. Marcin Lorenc ponownie rektorem Politechniki Opolskiej
Dr hab. inż. Marcin Lorenc, obecny rektor Politechniki Opolskiej, został wybrany 19 marca br. na rektora PO na kadencję 2024-2028. Był jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję. Otrzymał poparcie 71 elektorów spośród 98 osób, które brały udział w głosowaniu (uprawnionych do głosowania było 100 elektorów), 22 osoby było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.
|
|
|
W Turcji warto rekrutować!
Program "Study in Poland" wraz z uczelniami jest na półmetku wyprawy rekrutacyjnej do Turcji. Za nami targi w Ankarze i Izmirze, ale za chwile nadchodzi pracowity weekend targowy w Stambule, gdzie spotkamy jeszcze wielu kandydatów na studia w Polsce.
|
|
|
UZBEKISTAN: W kwietniu zapraszamy do Taszkientu i Samarkandy
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" do udziału w targach edukacyjnych "Education and Career 2024" w Uzbekistanie. Wydarzenia targowe odbędą się w Taszkiencie w dniach 17-18 kwietnia oraz w Samarkandzie* w dniu 20 kwietnia 2024.
|
Diario As: Najlepiej płatne zawody w USA po studiach
Według listy najlepiej opłacanych zawodów w 2024 roku pierwsze miejsce zajmują inżynierowie komputerowi, którzy po ukończeniu studiów mogą zarabiać średnio 80 000 dolarów (320 tys. złotych) rocznie.
NL Times: Coraz bliżej parytetu
Na głównych stanowiskach kierowniczych w 14. uniwersytetach publicznych w Holandii jest mniej więcej tyle samo kobiet co mężczyzn. Uniwersytet w Amsterdamie (UvA) ogłosił, że Edith Hooge została nową prezeską zarządu uczelni.
Delegacja uczelni z Chin odwiedzi Polskę
W związku z planowaną na jesieni wizytą w Polsce kilkudziesięcioosobowej delegacji rektorów oraz dyrektorów ds. międzynarodowych uniwersytetów z Chin, Waldemar Siwiński, założyciel i prezes wydawnictwa „Perspektywy Press” spotkał się w siedzibie „Perspektyw” z Zhang Yuchuan, drugim sekretarzem Ambasady CHRL, oraz Yi Jun, doradcą ds. edukacyjnych.
Zapraszamy na łamy rankingowego wydania "Perspektyw"
Uprzejmie informujemy, że tuż po zakończeniu egzaminów maturalnych 2024 opublikowany zostanie Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Ukaże się on w czerwcowym numerze Miesięcznika Edukacyjnego "Perspektywy" oraz na stronie www.ranking.perspektywy.pl.
Najlepsze pomorskie licea i technika uhonorowane na PG
To już tradycja, z której jesteśmy dumni, że gala Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Fundacji Edukacyjnej Perspektywy po raz kolejny odbywa się w murach Politechniki Gdańskiej – powiedziała prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich witając gości w murach uczelni. Na PG przyjechali dyrektorzy dziesięciu najlepszych liceów i najlepszych techników z województwa pomorskiego.
|
|
Olga Tokarczuk doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego
Najwyższą godność honorową Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. 18 marca w Dworze Artusa odbyło się uroczyste nadanie pisarce tytułu doktora honoris causa, w którym wzięli udział członkowie społeczności akademickiej UG oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji na Pomorzu.
|
|
|
Tłumy na Salonie Perspektyw w Warszawie
Za nami XL Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2024. To były dwa dni (15-16 marca) pełne edukacyjnych inspiracji, mądrych porad i rzetelnej wiedzy. Tłumy (Salon odwiedziło 15 tys. osób) warszawskich i mazowieckich uczniów, ich rodziców i nauczycieli, a także wszystkich osób zainteresowanych podjęciem mądrej decyzji związanej z karierą zawodową dowiodły, jak bardzo takie wydarzenia są potrzebne.
|
Debata o przyszłości
Jednym z najważniejszych punktów programu Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy była debata pt. „Rozwijanie kompetencji społecznych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych” z udziałem najwyższej klasy ekspertów. Relację z niej można obejrzeć na Youtube Perspektyw.
|
|
Mentoring w nowych technologiach pod okiem czołowych ekspertek i ekspertów
Uwaga, studentki, absolwentki i doktorantki kierunków ścisłych, technicznych lub informatycznych! Jeśli zastanawiacie się, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, zaprojektować ścieżkę kariery i rozwinąć kluczowe kompetencje w branży nowych technologii - do 28 kwietnia br. możecie zgłaszać się do 10. edycji programu mentoringowego IT for SHE.
|
|
|
Aplikuj o bezpłatny bilet studencki na Summit 2024
Perspektywy Women in Tech z dumą wspierają kobiety w nauce, biznesie i branży tech & IT! Dlatego zachęcamy Studentki i Studentów (z Polski i zagranicy) kierunków STEM do wzięcia udziału w największej konferencji (nie tylko!) dla kobiet w nowych technologiach w Europie i Azji - Perspektywy Women in Tech Summit 2024, która odbędzie się 12 - 13 czerwca w Warszawie!
|
|
|
W najnowszym numerze:
- Ranking programów MBA
- Forum Liderów Edukacji Menedżerskiej
- Czas na budowanie jakości
- Gala Rankingu Liceów i Techników 2024
- Spełnić światowe standardy
Przeczytaj całość w formie e-booka
|
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI
Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.
www.perspektywy.pl
Poprzednie wydania:
2024 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
2023 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27