Perspektywy - Newsletter akademicki nr 3/2020

Czy uczelnie niepubliczne przetrwają pandemię?

Lidia Jastrzębska

Burzę wywołał komunikat MNiSW z 18 marca: Biorąc pod uwagę szczególną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomenduje władzom uczelni rozważenie możliwości zawieszenia pobierania od studentów opłat za studia (wyróżnienie redakcji). Rekomendacja ma na celu ograniczenie obciążeń finansowych studentów w sytuacji wprowadzenia na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego i zamknięcia wielu miejsc takich jak np. lokale gastronomiczne, będące dla wielu studentów miejscem pracy. Przedstawiciele MNiSW apelowali przy okazji: - Pamiętajmy o wzajemnym wsparciu i solidarności!


Nasz komentarz

Trzymamy kciuki, Panie Ministrze Murdzku!

Waldemar Siwiński

Wojciech Murdzek - poprzednio sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej - objął tekę ministra nauki i szkolnictwa wyższego w momencie szczególnym, jak żaden z jego poprzedników.

Uczelnie na świecie

Brytyjskie uniwersytety proszą rząd o pomoc

Aby uczelnie mogły odgrywać pozytywną rolę w odbudowie gospodarki i społeczeństwa, niezbędna jest pomoc państwa – apeluje stowarzyszenie brytyjskich uczelni Universities UK.

Trzęsienie ziemi na australijskich uniwersytetach

Nagła utrata zagranicznych studentów (już do 1 marca wyjechało 56 proc. studentów z Chin) postawiła australijskie uczelnie w dramatycznej sytuacji.

To ważne

KRASP apeluje: Utrzymajmy ciągłość kształcenia uczniów i studentów

Tak jak pracownicy zagrożonych zakładów pracy liczą na pomoc państwa, tak też uczniowie i studenci powinni takie wsparcie od państwa otrzymać. W przeciwnym razie pociągnie to za sobą kryzys na wszystkich szczeblach edukacji.

Sejm: szkolnictwo wyższe i nauka w "tarczy antykryzysowej"

Ustawa daje więcej uprawnień rektorowi; będzie mógł on wydawać zarządzenia w sprawach należących do kompetencji senatu uczelni w przypadku, gdy działanie tego organu nie będą możliwe.

 internacjonalizacjaZdaniem ekspertów

Jakie będzie umiędzynarodowienie polskich i światowych uczelni po pandemii? Co można robić teraz - z punktu widzenia uczelni - aby minimalizować straty i potencjalny regres na tym polu? Zadaliśmy o to czwórkę ekspertów - teoretyków i praktyków internacjonalizacji – laureatów Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”.

Adam Jelonek:
Akademicka geopolityka po pandemii

Marek Kwiek: Umiędzynarodowienie badań na rozdrożu

Wygrają te uczelnie i te grupy badawcze, które najwcześniej wyjdą z izolacji. Paradoksalnie, po pandemii prawdziwe procesy umiędzynarodowienia uczelni staną się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli pandemia w Polsce i w Europie Zachodniej przeciągnie się do jesieni czy zimy 2020, to jej konsekwencje dla współpracy międzynarodowej uczelni mogą być dalekosiężne. Nie bezpośrednio, ale pośrednio - poprzez wpływ na sektor finansów publicznych.

Wiktoria Herun:
Lublin walczy o rekrutację

Ewa Kiszka:
Czas próby i wielka szansa

Sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że dopiero lipiec/sierpień pokażą nam na czym stoimy. Wierzę, że rekrutacja przebiegnie pomyślnie i w październiku przyjmiemy dużo nowych studentów z całego świata.

Rzeczywistość zmienia się jak w kalejdoskopie, liczy się więc rzetelność i tempo przekazywania informacji oraz „wyciągnięta ręka” o każdej porze dnia i nocy.

Zdalne kształcenie

US News: Edukacja online wymaga większej uwagi decydentów

Dostosowanie się do nauki zdalnej było trudne nawet dla Harvard Business School.

Niezdolni do zdalnego?

Magda Tytuła

Podczas gdy służby medyczne całego globu walczą z pandemią, w Polsce w stan najwyższej gotowości postawieni zostali… uczelniani informatycy.

Wybory rektorów

Zapowiedzi do końca kwietnia…

Do końca kwietnia poznamy dziewięciu kolejnych rektorów wybranych na kadencję 2020-2024. Wybory odbędą się m.in. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i na Politechnice Śląskiej.

Prof. Piotr Wachowiak rektorem SGH w Warszawie

Prof. Piotr Wachowiak, obecnie prorektor ds. nauki i zarządzania SGH, został wybrany 15 kwietnia br. na funkcję rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Prof. Krzysztof Wilde rektorem Politechniki Gdańskiej

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, obecny rektor, w wyborach 9 kwietnia br. przeprowadzonych w formie zdalnej zdobył 80 proc. głosów pozytywnych od elektorów uczelni, przy ich 100 procentowej frekwencji.

Dr hab. inż. Marcin Lorenc rektorem Politechniki Opolskiej

Dr hab. Marcin Lorenc, obecny rektor, ponownie został wybrany 9 kwietnia br. przez Kolegium Elektorów na rektora Politechniki Opolskiej. Był jedynym kandydatem Rady Uczelni na to stanowisko.

Uczelnie w dobie koronawirusa

WUM: wynalazek, który obniży ryzyko zakażenia COVID-19

Koszt wyprodukowania jednego namiotu barierowego to niecałe 200 złotych. Pomysł jest całkowicie polski, urządzenia będą szyte z polskich materiałów, w polskich fabrykach.

UR w Krakowie: Zasoby genetyczne trzeba chronić...

Pod moją opieką znajduje się m.in. stado zachowawcze gęsi zatorskiej – mam za zadanie utrzymywać to stado zgodnie z programem ochrony zasobów genetycznych – mówi dr Krzysztof Andres.

Perspektywy Women in Tech

Dziewczyny na Politechniki: Te studia są odporne na wirusy!

W tym roku spotkamy się online - już 23 kwietnia. Już od 15 lat Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wspólnie z KRPUT wspierają młode kobiety w wyborze studiów na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych. Ogólnopolska akcja Dziewczyny na Politechniki! oraz Dziewczyny do Ścisłych! w tym roku po raz pierwszy zorganizowana będzie online. Zapraszamy 23 kwietnia w godzinach 14.00 – 17.30 do dołączania do wydarzenia, którego hasło przewodnie to „Kierunki wirusoodporne”.

Shesnnovation: Kobiety multitasking mają we krwi

Kiedy świat nauki to za mało, warto otworzyć oczy na inne możliwości. To właśnie zrobiła dr Agata Szczeszak, która w programie Shesnnovation Academy założyła własny komercyjny startup Lumekko sp. z o.o. Spółka powstała w celu rozwijania innowacyjnych zastosowań luminescencji nanomateriałów.

Trwa rejestracja na festiwal Women in Tech Days 2020

Świat jeszcze przez chwilę będzie zamknięty, ale umysły studentek kierunków technicznych i ścisłych pozostają stale otwarte. W myśl tego stwierdzenia Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" organizuje Women in Tech Days 2020 (27-29 kwietnia To wydarzenie ma nie tylko inspirować młode kobiety i wzmacniać ich motywację przy stawianiu pierwszych kroków w świecie tech, ale też dostarczać im doskonałej jakości merytorycznej wiedzy.

Wspieramy rekrutację

Informator dla Maturzystów 2021

Perspektywy rozpoczęły już pracę nad 30. jubileuszową edycją najbardziej popularnej publikacji dla kandydatów na studia.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>