Polskie NOBLE 2025    •   

Czwórka na milion! Przyznano nagrody FNP za 2025 rok

Znamy laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2025 roku Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych – prof. Ewelina Knapska, prof. Dorota Gryko, prof. Wojciech Knap i prof. Anna Matysiak. Nagroda FNP jest przyznawana za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Nagroda przyznawana jest od 1992 roku w czterech obszarach, a jej wysokość wynosi 250 tys. złotych.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

Najlepsi studenci informatyki z całej Polski zmierzą się w Warszawie podczas XXIX Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym - najważniejszego krajowego konkursu algorytmiczno-programistycznego. W dniach 14-16 listopada 2025 roku w Uniwersytecie Warszawskim zostaną rozegrane XXIX Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ 2025) - najważniejsze krajowe zawody akademickie w algorytmice i programowaniu.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

GUS: Ponad 1,28 mln studentów w Polsce

W roku akademickim 2024/25 w uczelniach w Polsce studiowało ponad 1,28 mln studentów, z czego kobiety stanowiły ponad 58 proc. - wynika z nowego raportu GUS. Średnio dwóch na trzech studentów uczyło się w uczelniach publicznych (63,9 proc.)., a przeciętny koszt kształcenia jednego studenta to ponad 34,6 tys. zł.

Nowe kliniki dla studentów medycyny KUL

Nowe kliniki dla studentów medycyny KUL

Aż 12 klinik, w których kształcić będą umiejętności praktyczne przyszli lekarze studiujący na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, zostanie otwartych dzięki podpisanemu porozumieniu między marszałkiem województwa lubelskiego a rektorem KUL.


UAM otwiera Centrum Studiów Armenistycznych

UAM otwiera Centrum Studiów Armenistycznych

27 października w Gabinecie rektor UAM, prof. Bogumiły Kaniewskiej, odbyła się inauguracja Centrum Studiów Armenistycznych im. Mechitara Gosza oraz wręczenie nominacji członkom jego Rady Programowej.

Politechnika Łódzka dołącza do ScalePL

Politechnika Łódzka dołączyła do prestiżowego przedsięwzięcia ScalePL, ogłoszonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program łączy potencjał polskich uczelni z innowacyjnym ekosystemem Doliny Krzemowej (Silicon Valley), tworząc pomost między światem nauki, technologii i biznesu.

UEK szkoli kadry dla energetyki jądrowej

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie połączył siły z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) na rzecz budowy kadr jądrowych, podpisując porozumienie o współpracy. UEK reprezentowali rektor dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK oraz prorektor ds. współpracy i projektów prof. Łukasz Mamica.

O tym się mówi

Śląski Uniwersytet Medyczny: rozwój medycyny pola walki

Armia potrzebuje wszechstronnych medyków

Dziś medyk pracujący na polu walki zamiast zastosowania procedur szybkiego opatrzenia pacjenta i przygotowania go do natychmiastowej niemal ewakuacji do "normalnego" szpitala częściej musi być gotowy na długotrwałą opiekę nad rannym w warunkach polowych, a nierzadko tak trudnych jak np. przebywanie z pacjentem przez kilka tygodni w prowizorycznym schronieniu - podkreśla w rozmowie z "Perspektywami" Marcin Gałkiewicz, koordynator przedmiotu medycyna pola walki.


Tłumy studentów na Pączkach z Rektorem

Politechnika Śląska: pączki od Rektora

W niespełna godzinę rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk oraz prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Anna Chrobok rozdali około tysiąca pączków na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej w Gliwicach. Druga edycja "Pączków z Rektorem" spotkała się z wielkim zainteresowaniem studentów uczelni.


15 lat Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik: to już 15 lat

15 lat temu, w 2010 roku, powstało w Warszawie miejsce, które podważyło sens tradycyjnego muzeum. W Koperniku można było wszystkiego dotknąć. Eksperymentować. Sprawdzać, co się stanie. Zadawać pytania bez obawy, że są "nie na temat". To była rewolucja - w "muzeum" można było wreszcie działać, a nie tylko patrzeć.

Umiędzynarodowienie

Polskie instytucje pozyskały ponad 823 mln euro z Horyzontu Europa

Polskie instytucje osiągają lepsze wyniki we wszystkich kluczowych miarach uczestnictwa w Programie Ramowym Horyzont Europa niż w Horyzoncie 2020. Niekwestionowanym liderem w skali kraju, zarówno pod względem liczby projektów, jak i koordynacji jest Uniwersytet Warszawski.

Politechnika Poznańska otwiera Welcome Point

Politechnika Poznańska otwiera Welcome Point

W Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyło się uroczyste otwarcie Welcome Point - nowej przestrzeni stworzonej z myślą o studentach i gościach zagranicznych. W wydarzeniu uczestniczyli rektor Politechniki Poznańskiej, prof. Teofil Jesionowski, oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. Mariusz Głąbowski, którzy wspólnie przekazali symbolicznie Mapę Świata kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, mgr Magdalenie Zawirskiej-Wolniewicz.

Szkolnictwo wyższe na świecie

ICEF Monitor: Azja i Bliski Wschód - nowe globalne centra edukacji

Coraz więcej studentów zagranicznych wybiera azjatyckie uczelnie. Jak pokazuje najnowszy raport British Council i Studyportals, o wzroście popularności regionu decydują przede wszystkim niższe koszty, rosnąca liczba programów w języku angielskim oraz wysoka jakość kształcenia.

The Pie News: Kanada ogranicza liczbę studentów zagranicznych

Kanada planuje zmniejszyć liczbę nowych międzynarodowych zezwoleń na studia o ponad 50% w latach 2026-2028. Zgodnie z propozycją premiera Marca Carneya, liczba nowych pozwoleń na studia spadnie z 305 900 w 2025 roku do 155 000 w 2026 roku oraz do 150 000 w każdym z dwóch kolejnych lat.

Zapraszamy

AGH: Technologie kosmiczne dla bezpieczeństwa i obronności

Technologie Kosmiczne dla bezpieczeństwa i obronności

Wydział Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprasza na webinar "Technologie kosmiczne dla bezpieczeństwa i obronności", który będzie poświęcony wieloaspektowemu spojrzeniu na znaczenie technologii kosmicznych w kontekście zarówno cywilnym, jak i obronnym. Wydarzenie odbędzie się online MS Teams 14 listopada o godz. 14.00.

PŁ: Podwójne programy w centrum uwagi

Zbudujmy razem przyszłość edukacji w Europie

Już w dniach 25-27 listopada 2025 r. kampus Politechniki Łódzkiej stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia - Międzynarodowej Konferencji poświęconej wspólnym i podwójnym programom studiów w Europie. Konferencja będzie okazją, by poznać najlepsze europejskie praktyki, usłyszeć historie absolwentów i zainspirować się do działania.

Perspektywy Women in Tech

Girls, it’s time for tech! na Politechnice Śląskiej

"Girls, it’s time for tech!" na Politechnice Śląskiej

28 października uczennice z II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie wzięły udział w warsztatach programu "Girls, it’s time for tech!" pod mecenatem Stellantis Polska, organizowanych przez Fundację Edukacyjną Perspektywy na Politechnice Śląskiej.


Next Engineers: Szansa dla młodych pasjonatów techniki

Next Engineers: Szansa dla młodych pasjonatów techniki

Jeśli znacie uczniów lub uczennice drugich klas liceów albo trzecich klas techników z Warszawy i okolic, którzy interesują się nauką, techniką i nowymi technologiami, warto im o tym powiedzieć: do 5 grudnia trwa rekrutacja do drugiej edycji programu Next Engineers - Engineering Academy, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy Women in Tech we współpracy z GE Aerospace Foundation.

Perspektywy gratulują

Dr hab. Marcin Grabowski przewodniczącym CEEISA

Dr hab. Marcin Grabowski przewodniczącym CEEISA

Dr hab. Marcin Grabowski, prof. UJ z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, został wybrany na przewodniczącego Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Studiów Międzynarodowych (Central and Eastern European International Studies Association - CEEISA) w kadencji 2025- 2028. Po raz pierwszy w historii stanowisko to obejmie naukowiec z Polski.


Dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka w Zespole doradczym ds. akredytacji międzynarodowych

Dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka w Zespole doradczym ds. akredytacji międzynarodowych

Dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, została powołana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Zespołu doradczego ds. akredytacji międzynarodowych, działającego w ramach strategicznego projektu "Akredytacje międzynarodowe dla rozwoju polskich uczelni".


Prof. Renata Krzyżyńska wiceprezydentką T.I.M.E. Association

Prof. Renata Krzyżyńska wiceprezydentką T.I.M.E. Association

Prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem Politechniki Wrocławskiej została wybrana na funkcję wiceprezydentki prestiżowej organizacji T.I.M.E. Association. Wyboru dokonano podczas spotkania T.I.M.E. General Assembly 2025 na fińskim Uniwersytecie LUT w Lappeenranta.


Informator dla Maturzystów 2026

  • Rozmowa z dr hab. Robertem Zakrzewskim, dyr. CKE
  • Dekalog Maturzysty
  • Egzaminatorzy radzą: Matematyka
  • Język polski zdaj z sukcesem
  • Studia za granicą?
  • Twoje opcje po maturze

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane w poprzednim Newsletterze

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:
2025 r.:  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34

2024, 2023, 2022, 2021, 2020


Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych są Perspektywy Press Sp. z o.o. i Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrypcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod adres Administratorów (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres:rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

{{ANNOTATION "footer" "html"}}