Perspektywy - Newsletter akademicki nr 7/2020

Prof. Jan Szmidt: Jesteśmy w nadzwyczajnym czasie

Prof. dr. hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) udzielił specjalnego wywiadu-rzeki dziennikarce "Newslettera Akademickiego" red. Lidii Jastrzębskiej. Publikujemy obszerne fragmenty tej rozmowy.
Całość jest do pobrania również w formacie pdf.

Życie akademickie

List wiceminister Anny Budzanowskiej do rektorów

Zajęcia na studiach, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być przeprowadzone w sposób zdalny, mogą być realizowane w tradycyjny sposób w siedzibie uczelni.

Dodatkowe ćwierć miliarda złotych dla nauki

Resort nauki zwiększył subwencję dla podległych mu uczelni publicznych. Łącznie jest to dodatkowe 256 mln zł.

Odmłodzony Komitet Polityki Naukowej przy Ministrze

W nowym składzie Komitetu znaleźli się m.in. dr Agata Karska (Gwiazda Umiędzynarodowienia 2018), prof. Marek Pawełczyk, prorektor PŚl, prof. Marcin Moniuszko, prorektor UMed w Białymstoku.

Uczelnie niepubliczne w dobie pandemii

Tarcza antykryzysowa – czy ochroni niepubliczne?

Uczelnie prywatne nie mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach tarczy antykryzysowej. Zwróciły się o interwencję resortu.

Czy uczelnie niepubliczne przetrwają pandemię?

Pracują na pełnych obrotach, dają studentom możliwość kształcenia on-line i zapewniają internetowe kontakty z kadrą naukową.

Zdalne kształcenie

Zdalne kształcenie wymaga kompleksowych rozwiązań

Zdalne kształcenie wymaga kompleksowych rozwiązań

"Partnerstwo dla uczelni", ponad 1 mln zł na służbę zdrowia, bezpłatne wdrożenia dla szpitali to tylko niektóre działania podjęte przez Asseco w obliczu pandemii. O tych inicjatywach mówi Daniel Lala - wiceprezes Zarządu Asseco Data Systems.

Online w czasach Covid-19: Pięć mitów

To doświadczenie zmieni szkolnictwo wyższe, ale jeszcze nie wiemy, jakie to będą zmiany.

Internacjonalizacja na rozdrożu

Paweł Poszytek: Jaka będzie przyszłość programu Erasmus?

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jako Narodowa Agencja programu Erasmus+ od początku wybuchu pandemii jest w stałym kontakcie z koordynatorami programu na uczelniach i śledzi decyzje Komisji Europejskiej.

Adam Jelonek: Akademicka geopolityka przyspieszy po pandemii

Wygrają te uczelnie i te grupy badawcze, które najwcześniej wyjdą z izolacji.

Marek Kwiek: Umiędzynarodowienie badań na rozdrożu

Możemy spodziewać się ograniczenia środków na umiędzynarodowienie badań, ale mniej podróży nie będzie musiało oznaczać mniej współpracy międzynarodowej.

Ze świata

Szkolnictwo wyższe jesienią 2020: trzy scenariusze

Bryan Alexander, ekspert edukacyjny z Georgetown University przedstawia trzy możliwe scenariusze wydarzeń w zależności od rozwoju sytuacji związanej z COVID-19.

Prezydent EUA: Potrzebne inwestycje w infrastrukturę cyfrową

Wkraczamy w fazę, w której powinniśmy ocenić szanse i zagrożenia wynikające z kryzysu wywołanego przez pandemię.

Amerykańscy rektorzy: uczelnie motorem odbudowy gospodarki

Kierownictwo uczelni nie jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się wirus, ale może planować różne rozwiązania w zależności od sytuacji.

Wybory rektorów

Dla kogo gronostaje? - kalendarium wyborów w czerwcu

Do 26 maja wybrano rektorów w 41 uczelniach akademickich (na 108) oraz w 14 uczelniach zawodowych (na 33) – czyli w 40 proc. uczelni publicznych.

Prof. Marcin Gruchała ponownie rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Prof. Zbigniew Pater nowym rektorem Politechniki Lubelskiej

Prof. Teofil Jesionowski nowym rektorem Politechniki Poznańskiej

Prof. Przemysław Wiszewski nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego

Prof. Jerzy Lis rektorem AGH w Krakowie

Prof. Adam Weintrit rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. Jacek Woźny ponownie rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Prof. Piotr Ponikowski ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Women in Tech

Kobiety w Technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza

Jak przebiega ścieżka kariery kobiet w technologiach? Jakie mają aspiracje, jak awansują, dokąd chcą dojść? Czy branża technologiczna pozwala im na pełne rozwinięcie skrzydeł?

Women in Tech Days: razem w cyberprzestrzeni

Women in Tech Days były także okazją do spotkania się z przedstawicielami firm i poznania szczegółów dotyczących oferowanych przez nie praktyk, staży oraz zasad rekrutacji.

Dziewczyny na politechniki 2020!: kierunki wirusoodporne

Blisko dwa tysiące maturzystek i maturzystów z całej Polski 23 kwietnia wzięło udział w wirtualnym Dniu Otwartym na politechnikach i wydziałach ścisłych.

Maturzyści w centrum uwagi

Maturzyści w centrum uwagi

Pomagamy maturzystom on-line!

Dobrze poinformowani mniej się denerwują – ta uniwersalna zasada ma zastosowanie szczególnie w tym roku. Dla wszystkich, którzy 8 czerwca 2020 roku będą przystępować do egzaminu maturalnego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Perspektywy przygotowały cykl wydarzeń on-line.

Trudne czasy wymagają szybkich działań i wymiany informacji. W sytuacjach niepewności wynikającej, z bezprecedensowego zakresu wydarzeń, jakich doświadczamy, rośnie rola nauki i naukowców, gdyż tylko oni mogą "rozpoznać nieznane" i wypracować potrzebne rozwiązania. Dlatego uruchomiliśmy w kwietniu "Newsletter Akademicki", którego celem jest polepszenie jakości komunikacji i debaty w środowisku ludzi związanych ze szkolnictwem wyższym i nauką. Przede wszystkim będziemy przekazywać, co się dzieje na świecie, bo pandemia nie zna granic i wszyscy stają przed podobnymi wyzwaniami.

To jest miejsce również dla wszystkich naszych Czytelników. Zapraszamy na łamy "Newslettera Akademickiego"! Czekamy na Państwa analizy i refleksje o przyszłości, bo przecież po każdej katastrofie ktoś musi odbudowywać to, co zostało zniszczone… Mamy nadzieję, że będziemy to robić WSPÓLNIE.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>