Perspektywy - Newsletter akademicki 2020

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 – już w piątek

Już w piątek 17 lipca o godz. 11:00 odbędzie się uroczyste podsumowanie 21. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Wydarzenie odbędzie się w formule tradycyjnej – w nowoczesnym i przestronnym Centrum Olimpijskim w Warszawie, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. Obecni będą rektorzy najlepszych uczelni i wydziałów w Polsce oraz kierownictwo MNiSW z ministrem Wojciechem Murdzkiem na czele. Gala finałowa rankingu będzie też transmitowana w internecie.

Ranking uczelni - Jakość pod lupą

21 edycja Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy - przygotowana w warunkach pandemii, co wiązało się z opóźnieniem w uzyskaniu danych - ma charakter szczególny, gdyż uwzględnia zmiany wprowadzone Ustawą "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" z 20 lipca 2018 roku. Wpłyną one zwłaszcza na Ranking Kierunków Studiów.

Ranking kierunków studiów - Wielka kalibracja

Przygotowanie tegorocznego Rankingu Kierunku Studiów wymagało od Kapituły i analityków z Działu Rankingów "Perspektyw" szczególnego wysiłku – związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" z 20 lipca 2018 roku. Wyzwań było kilka.

Umiędzynarodowienie

Jak rozwijać kontakty międzynarodowe w czasie pandemii?

Katarzyna Maniszewska

Czy obecna sytuacja może nam pomóc w rozwoju współpracy międzynarodowej? Doświadczenia Collegium Civitas świadczą, że tak. Umiędzynarodowienie w nowej odsłonie, określane internacjonalizacją 3.0 jest elastyczne, hybrydowe, optymalizuje dostosowanie do potrzeb różnych grup odbiorców i wykorzystanie zasobów uczelni.Prestiż i visibility w centrum uwagi

Jak zwiększyć międzynarodową postrzegalność (visibility) uczelni? W jaki sposób dbać o jej prestiż i jakie należy wykorzystać w tym celu narzędzia? O tym dyskutowano podczas kolejnego Webinarium Perspektyw pt. "Budowanie międzynarodowej reputacji uczelni w warunkach pandemii", które odbyło się 1 lipca br.

Przykłady dobrych praktyk uczelni w obliczu Covid-19 i lockdownu

Podczas webinarium "Internacjonalizacja w czasach pandemii", zorganizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy 16 czerwca, staraliśmy się nie tylko przybliżyć aktualną sytuację dotyczącą umiędzynarodowienia w tym szczególnym czasie – na podstawie Raportu "Internacjonalizacja w czasach pandemii" - ale także stworzyć platformę do dyskusji na temat przyszłości umiędzynarodowienia polskich uczelni.

Study in Poland: Letnie targi edukacyjne online

Tego lata program "Study in Poland" weźmie udział w targach edukacyjnych online z myślą o wsparciu uczelni w bieżącej rekrutacji studentów zagranicznych. Wraz z blisko 20 uczelniami, zrzeszonymi w programie "Study in Poland", będziemy obecni na targach "Education abroad: Studies in Poland" – 21-22 lipca br. Kolejna impreza targowa online, skierowana do innych grup narodowościowych, odbędzie się na początku września.

Nowi rektorzy

Kobiety rektorki

Kobiety w gronostajach – przełom na polskich uczelniach!

Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii tyle poważnych uczelni akademickich zdecydowało się powierzyć swoje losy w ręce kobiet. Od września będziemy mieć aż 12 Rektorek uczelni akademickich. Serdecznie gratulujemy, życzymy udanej kadencji. I czekamy na zmiany:)


Wybory na finiszu

Końcówka czerwca i początek lipca to kulminacja wyborów w tych uczelniach, które nie zdążyły tego dokonać wcześniej. Wprawdzie nie jest to jeszcze definitywne zakończenie kampanii wyborczej, ale lista Ich Magnificencji 2020-2024 jest praktycznie kompletna. Gratulujemy nowym rektorom!

Prof. Elżbieta Żądzińska nowym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego

Prof. Radosław Dobrowolski nowym rektorem UMCS w Lublinie

Prof. Bogumiła Kaniewska nowym rektorem UAM w Poznaniu

Prof. Celina M. Olszak nowym rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Prof. Michał Zasada nowym rektorem SGGW w Warszawie

Prof. Krzysztof Zaremba nowym rektorem Politechniki Warszawskiej

Prof. Arkadiusz Wójs nowym rektorem Politechniki Wrocławskiej

Prof. Andrzej Wojtyła ponownie rektorem PWSZ w Kaliszu

Prof. Zbigniew Barabasz nowym rektorem KPU w Krośnie

Dr inż. Grzegorz Koc nowym rektorem PUZ w Ciechanowie

Dr hab. Anna Szylar nowym rektorem PUZ w Tarnobrzegu

Prof. Zbigniew Koruba nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej

Prof. Elżbieta Aleksandrowicz nowym rektorem AM w Łodzi

Prof. Robert Włodarczyk rektorem PPUZ w Nowym Targu

Prof. Andrzej Białkiewicz nowym rektorem Politechniki Krakowskiej

Prof. Krzysztof Jóźwik nowym rektorem Politechniki Łódzkiej

Prof. Jacek Nowakowski nowym rektorem ATH w Bielsko-Białej

Prof. Wojciech Widłak nowym rektorem AM w Krakowie

Dr hab. Milenia Fiedler nowym rektorem PWSTiT w Łodzi

Prof. Krzysztof Kowalczyk nowym rektorem UP w Lublinie

Prof. Wojciech Pukocz nowym rektorem ASP we Wrocławiu

Dr hab. Mirosława Jarmołowicz nowym rektorem Akademii Sztuki w Szczecinie

Ze świata

USA: Wstrzymano wydawanie wiz dla studentów zagranicznych uczących się zdalnie

Władze imigracyjne USA poinformowały, że wstrzymane zostanie wydawanie w br. wiz powrotnych dla studentów zagranicznych uczących się w amerykańskich uczelniach kontynuujących nauczanie wyłącznie online. Decyzję umotywowano pandemią koronawirusa.

W. Brytania: Think tank - 13 uniwersytetom grozi bankructwo z powodu epidemii

Trzynaście brytyjskich uniwersytetów stoi przed "bardzo realną perspektywą" niewypłacalności w efekcie epidemii koronawirusa, o ile nie otrzymają pomocy rządowej - wynika z analizy Instytutu Studiów Fiskalnych (IFS).

Raport DAAD o wpływie pandemii na wymianę studencką w Niemczech

Niemiecka Agencja Wymiany Akademickiej DAAD przygotowała raport na temat wpływu pandemii Covid-19 na międzynarodową wymianę studencką w Niemczech. Opublikowany 8 lipca raport opiera się na badaniu przeprowadzonym w niemieckich uczelniach na przełomie kwietnia i maja. Od tej pory, jak to zresztą przyznają sami autorzy, wiele się w Niemczech i na świecie zmieniło.

Uniwersytety europejskie

Komisja Europejska ogłosiła na początku lipca kolejne wyniki konkursu na „Europejskie Uniwersytety”. W składzie zwycięskich konsorcjów znalazło się pięć polskich uczelni: Uniwersytet Śląski oraz cztery uczelnie techniczne: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska i Politechnika Poznańska. Gratulujemy!

Akademia Górniczo-Hutnicza: Badania kosmosu w ramach UNIVERSEH

W prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej "European Universities" Akademia Górniczo-Hutnicza uzyskała zaszczytny tytuł Uniwersytetu Europejskiego. Zwycięskie konsorcjum pod nazwą "European Space University for Earth and Humanity" (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) UNIVERSEH Akademia tworzyć będzie wspólnie z czterema innymi europejskimi uczelniami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji.

Politechnika Śląska: Laureat w grupie EURECA-PRO

Politechnika Śląska znalazła się wśród laureatów 2. konkursu Uniwersytetów Europejskich. Komisja Europejska wybrała 24 konsorcja spośród 62 złożonych wniosków.

Politechnika Poznańska: Lider projektu EUNICE

9 lipca 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła wyniki związane z prestiżowym projektem Uniwersytety Europejskie. Politechnika Poznańska znalazła się w elitarnym gronie Uczelni w Europie, które w kolejnych latach będą tworzyć podwaliny Uniwersytetów Europejskich.

Politechnika Warszawska: Laureat w ramach konsorcjum ENHANCE

Konsorcjum ENHANCE, które tworzy m.in. Politechnika Warszawska, jest jednym z beneficjentów konkursu Komisji Europejskiej "Uniwersytety Europejskie". W ciągu najbliższych trzech lat konsorcjum otrzyma 5 mln euro na rozwój współpracy.

Uniwersytet Śląski: Laureat konsorcjum "Transform4Europe – T4E"

Komisja Europejska ogłosiła wyniki drugiego konkursu European Universities. Do grona konsorcjów, które uzyskały status Uniwersytetu Europejskiego, dołączył Uniwersytet Śląski w Katowicach – członek grupy uczelni, które połączyła idea "Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs".

Analiza: Jaki będzie naukowy stopień europejski? Trzy scenariusze

Idea przyznania stopnia europejskiego jest atrakcyjna, ale rodzi wiele pytań. Co oznaczałby? Czym różniłby się od obecnych stopni przyznawanych przez uniwersytety w całej Europie? Kto go przyzna? Jaka byłaby jego wartość dodana? Maria Kelo, dyrektor European Association for Quality Assurance in Higher Education (ENQA) oraz Tia Loukkola z Dep. Rozwoju European University Association (EUA) przedstawiają trzy możliwe opcje.

Pomagamy maturzystom

Wrześniowy Salon Maturzystów w formule online!

Salon Maturzystów Perspektywy 2020 odbędzie się tradycyjnie we wrześniu, ale tym razem wyłącznie w formule online! Podyktowane jest to troską o dostarczenie uczniom klas maturalnych liceów i techników niezbędnej wiedzy na temat wymogów rekrutacyjnych uczelni w 2021 roku, ale w warunkach maksymalnego bezpieczeństwa zdrowotnego.
Bestseller Perspektyw - Informator dla Maturzystów 2021

Informator dla Maturzystów "od zawsze" towarzyszy wrześniowym Salonom Maturzystów. Podobnie będzie i w tym roku. Wydaniu drukowanemu, o wysokim nakładzie, towarzyszyć będzie edycja elektroniczna w formie e-Booka.
Studia 2020 - przed nami wrześniowa giełda wolnych miejsc

Za nami trzy etapy kampanii informacyjnej online Studia 2020, realizowanej przez "Perspektywy" w partnerstwie z MNiSW: Dzień Maturzysty, Kierunkowskaz Kariery i ABC Rekrutacji. Przed nami ostatni etap – wrześniowa Giełda Wolnych Miejsc.

Najczęściej czytane

To jest miejsce dla wszystkich naszych Czytelników. Zapraszamy na łamy "Newslettera Akademickiego"! Czekamy na Państwa analizy i refleksje o przyszłości, bo przecież po każdej katastrofie ktoś musi odbudowywać to, co zostało zniszczone… Mamy nadzieję, że będziemy to robić WSPÓLNIE.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>