Perspektywy - Newsletter akademicki 2020

Portret zbiorowy w gronostajach

1 września władzę w uczelniach przejmują nowi rektorzy wybrani na kadencję 2020-2024. Statystyczny rektor-elekt publicznej uczelni akademickiej ma 56,5 roku, będzie pełnił swoją funkcję po raz pierwszy (dotyczy to 62 rektorów na 90) i jest mężczyzną (w 6 przypadkach na 7). W porównaniu do wyborów sprzed czterech lat średnia wieku rektorów obniżyła się o 2,5 roku, a liczba kobiet-rektorek zwiększyła się 2,6 razy (jest ich obecnie 14, a było 5).

Toga o kobiecym kroju

Wybór aż 14 kobiet na funkcję rektora publicznych uczelni akademickich sporo namieszał w świecie szkolnictwa wyższego, ale też obnażył smutną prawdę: diversity to dla nas słowo wciąż obce.

nowe władze KRASP

Konstruktor czołgu „Anders” z Politechniki Śląskiej, polonista-teatrolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i leśnik z SGGW kierować będą w najbliższej kadencji Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Gratulujemy prof. dr hab. inż. Arkadiuszowi Mężykowi (przewodniczącemu KRASP) oraz prof. dr hab. Jackowi Popielowi i Michałowi Zasadzie (wiceprzewodniczącym) uzyskania zaufania ze strony kolegów rektorów! Nie będzie to łatwa kadencja, pracy będzie więcej niż zaszczytów... „Perspektywy” trzymają za Was kciuki!

Prof. Arkadiusz Mężyk z Politechniki Śląskiej nowym szefem KRASP

Wielokrotnie w wypowiedziach o Politechnice Śląskiej, ostatnio z okazji 75. lecia uczelni, rektor Arkadiusz Mężyk podkreślał, że o kierunku rozwoju uczelni decyduje cała wspólnota i tylko od niej zależy, czy będzie to rozwój dynamiczny i zwieńczony sukcesami. Profesor zasygnalizował także, że w nadchodzącej kadencji głównymi zadaniami będzie optymalizacja funkcjonowania uczelni.

Prof. Jacek Popiel z UJ nowym wiceprzewodniczącym KRASP

Prof. Jacek Popiel jest profesorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i teatrologii. W Uniwersytecie Jagiellońskim pracuje od 1977 roku. Był dyrektorem Instytutu Polonistyki, a następnie dziekanem Wydziału Polonistyki.

Prof. Michał Zasada z SGGW nowym wiceprzewodniczącym KRASP

Wśród wielu stanowisk i funkcji, jakie dotychczas pełnił prof. Michał Zasada należy wyróżnić dwukrotnie funkcję prodziekana Wydziału Leśnego SGGW: w latach 2005-2008 był prodziekanem ds. dydaktyki, a w latach 20122016 prodziekanem ds. nauki. W latach 2008-2012 był dziekanem Wydziału Leśnego.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Inside Higher Ed: Pandemia zweryfikuje zamiary studentów i uczelni

Zdaniem większości ekspertów edukacyjnych, w tym Douga Ledermana z Inside Higher Ed, uczelnie muszą opracować programy nauczania w taki sposób, by przynajmniej nie zaszkodzić efektywności. Istotny będzie również udział wykładowców w szkoleniach z technologii online.

Schengen Visa: Studenci zagraniczni nie chcą studiować online w Europie

Jak wynika z badania Schengen Visa ponad 50% cudzoziemców nie będzie zainteresowanych zajęciami online, jeżeli uczelnie postawią na tę formę nauczania. Studenci obawiają się również, że mimo uczęszczania wyłącznie na zajęcia online, trzeba będzie uiścić pełną opłatę za studia.

The New York Times: Bunt za brak obniżek za naukę online

W rozpoczynającym się właśnie jesiennym semestrze spośród ok. 5 000 amerykańskich koledży tylko jedna czwarta zdecydowała się na prowadzenie zajęć w normalnym trybie „twarzą w twarz”. Informacja o płatności za naukę online tyle samo, co za naukę stacjonarną, rozsierdziła studentów i rodziców.

PIE News: Sposób na przyciągnięcie studentów z Indii

Według ekspertów Indie są już gotowe, by stać się największym rynkiem studenckim. Mimo COVID-19 młodzi Hindusi wciąż chcą studiować za granicą, ale są bardziej ostrożni z wyborem zarówno kraju, kierunku, jak i uczelni.

Universities UK: Media społecznościowe w akcji

Organizacja Universities UK uruchomiła na początku sierpnia szeroką kampanię mającą na celu zachęcenie jak największej liczby absolwentów szkół średnich do podjęcia studiów. Kampania pod nazwą #2020MADEUS ma za zadanie dotrzeć do młodzieży, wykorzystując takie kanały jak: Instagram, Facebook i YouTube.

Ze Świata Rankingów

RSW 2020

W olimpijskim duchu - Najlepsi 2020

W siedzibie Centrum Olimpijskiego odbył się finał Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Obok ministra Wojciecha Murdzka, w gali wzięli udział m. in.: prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP, prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Rankingu i prof. Marek Safjan, honorowy przewodniczący Kapituły, sędzia Trybunały Sprawiedliwości UE.

Errata do rankingu

Zgodnie z zasadami „IREG Berlin Principles of Academic Rankings” i zgłaszanymi uwagami uczelni publikujemy erratę do Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020.

Ranking Szanghajski: Olga Tokarczuk pomogła UW

Dzięki Nagrodzie Nobla uzyskanej przez Olgę Tokarczuk, Uniwersytet Warszawski poprawił swoją pozycję w Rankingu Szanghajskim 2020 i wskoczył ponownie do grupy 301-400 najlepszych uczelni świata. Sukcesem jest pojawienie się w rankingu Politechniki Gdańskiej (dzięki zaliczeniu prof. Jacka Namieśnika, zmarłego w ubr. rektora PG do grupy Highly Cited Researchers za rok 2019). Inne polskie uczelnie pogorszyły swoje pozycje.

Richard Holmes: Światowe rankingi stoją w obliczu zmian

Jaki efekt wywrze COVID-19 na wyniki rankingów? Czy spadki uczelni są nieuniknione? Jak dostosować metodologię do istniejącej sytuacji? Richard Holmes, ekspert ds. rankingów oraz wydawca University Ranking Watch blog, uważa, że znane uczelnie będą musiały walczyć o utrzymanie swoich miejsc w rankingach.

Czas na maturzystów

Salon Maturzystów Perspektywy Online - już 17-30 września

Od 14 lat Perspektywy przygotowują we wrześniu największe targi edukacyjne w Polsce. Salon Maturzystów - miejsce spotkań matury ze studiami – organizujemy, tradycyjnie, w najlepszym momencie, bo na starcie roku szkolnego, na chwilę przed deklaracją w sprawie przedmiotów maturalnych i w okresie “przymiarek” do wyboru kierunku studiów i uczelni. W tym czasie, gdy uczeń ostatniej klasy liceum/technikum marzy już o wyprawie do miasta akademickiego i tęskni do samodzielnego życia z dala od domu.

Informator dla Maturzystów 2021 - ukaże się po raz 30!

Informator dla Maturzystów ”od zawsze” towarzyszy wrześniowym Salonom Maturzystów. Podobnie będzie i w tym roku. Wydaniu drukowanemu, o wysokim nakładzie, towarzyszyć będzie edycja elektroniczna w formie e-Booka.

Matura 2021 zaczyna się we wrześniu

Rok temu pierwszego dnia szkoły można było obliczyć precyzyjnie liczbę dni do matury. Pandemia wysłała te obliczenia w kosmos. W roku szkolnym 2020/21 będziemy zatem ostrożniejsi w planowaniu.

Perspektywy Women in Tech

Mariya Gabriel otworzy Perspektywy Women in Tech Summit 2020!

Mariya Gabriel – charyzmatyczna komisarz Unii Europejskiej ds. Innowacji, Badań i Edukacji – otworzy Perspektywy Women in Tech Summit 2020, który odbędzie się na początku grudnia br. Mariya Gabriel, jako komisarz EU ds. społeczeństwa cyfrowego, była już głównym gościem na inauguracyjnej edycji Summitu, który odbył się w listopadzie 2019 w Warszawie. Jest to największe wydarzenie w Europie dla kobiet w technologiach i nauce. Misją „Perspektywy Women in Tech Summit” jest stworzenie platformy spotkań, inspiracji i wymiany wiedzy dla utalentowanych kobiet z całego świata.

W najnowszym numerze:

"Newsletter Akademicki" startuje po krótkiej wakacyjnej przerwie. To jest miejsce dla wszystkich naszych Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>