Perspektywy - Newsletter akademicki 2020

Analiza: Umiędzynarodowienie w wariancie online

Jak wobec wyzwań wynikających z COVID-19 powinny zachować się polskie uczelnie, aby nieuchronne krótkoterminowe ograniczenia i straty w zakresie umiędzynarodowienia nie stały się nieodwracalne?

"Study in Poland" - to już 15 lat!

Kiedy w maju 2005 roku Zgromadzenie Plenarne KRASP podjęło decyzję o uruchomieniu - wspólnie z Fundacją Edukacyjną "Perspektywy" - programu Study in Poland mającego na celu promocję polskich uczelni za granicą i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce, kształciło się u nas 8829 studentów zagranicznych. Obecnie jest ich ponad 83 tysiące.

Ponad 70 proc. studentów zagranicznych przyjeżdża z 10. krajów

Program "Study in Poland" od początku koncentruje swoją aktywność wyłącznie na 10. krajach, leżących na wschód od Polski: Ukrainie, Białorusi, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Turcji i Indiach. Mamy satysfakcję: procent młodzieży z tych krajów wśród ogółu studentów w Polsce z roku na rok wzrasta! W warunkach pandemii podtrzymanie tego trendu jest szczególnie ważne!

Czas na maturzystów

Salon Maturzystów Perspektywy - tym razem online

W dniach 17-30 września odbędzie się 14. edycja Salonu Maturzystów Perspektywy - corocznego wydarzenia, podczas którego matura "spotyka się" ze studiami. Tym razem, ze względu na sytuację epidemiczną, będą to spotkania online. Podczas dziesięciu salonów, skorelowanych z zasięgiem okręgowych komisji egzaminacyjnych, uczniowie najstarszych klas liceów i techników uzyskają od ekspertów OKE wiedzę o egzaminie maturalnym 2021, a od uczelni z całej Polski - informacje o przyszłorocznej rekrutacji na studia.

gratulujemy!

Prof. Michał Kleiber przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Prof. Michał Kleiber odebrał z rąk ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua nominację na przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

życie akademickie

Prof. Bogumiła Kaniewska przewodniczącą KRUP

Pracami Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w kadencji 2020-2024 kierowała będzie prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Teofil Jesionowski przewodniczącym KRPUT

Pracami Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w kadencji 2020-2024 kierował będzie prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Prof. Marcin Gruchała przewodniczącym KRAUM

Pracami Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w kadencji 2020-2024 kierował będzie prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Krystian Kiełb przewodniczącym KRUA

Pracami Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w kadencji 2020-2024 kierował będzie prof. dr hab. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Prof. Piotr Wachowiak przewodniczącym KRUW

Pracami Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich w kadencji 2020-2024 kierował będzie prof. dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH.

Prof. Barbara Marcinkowska przewodniczącą KRUP

Pracami Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych w kadencji 2020-2024 kierowała będzie prof. dr hab. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Prof. Marek Pawełczyk przewodniczącym KŚUP

Pracami Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych w kadencji 2020-2024 kierował będzie prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.

Umiędzynarodowienie

Uniwersytet Śląski przygotował 40 miejsc dla studentów z Białorusi

Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.

Szkoła Letnia "Security and Society" UNITAR i Collegium Civitas

Po podpisaniu porozumienia o współpracy między Collegium Civitas a Instytutem ONZ ds. Szkoleń i Badań (UNITAR) w czerwcu 2020 r. obie instytucje połączyły siły organizując tegoroczną edycję programu Szkoły Letniej "Security and Society in the Information Age".

Agencja TASS: Studenci zagraniczni w Rosji bez restrykcji

Zagraniczni studenci, którzy już są w Rosji, mogą bez ograniczeń rozpocząć studia na uczelniach. Obowiązani są jedynie do noszenia maseczek na twarzach. Ci, którzy jeszcze nie przyjechali do kraju, będą mogli to zrobić, jeżeli będzie na to pozwolenie ze strony poszczególnych krajów.

China TV Network: Chińscy studenci szturmują brytyjskie uczelnie

Wszystko wskazuje na to, że chińscy studenci aż tak bardzo nie wystraszyli się koronawirusa, co spowodowało 14-procentowy wzrost liczby zgłoszeń na studia w Wlk. Brytanii. To także efekt skutecznej polityki promocyjnej tego kraju.

Ze Świata Rankingów

THE Ranking: Więcej dobrych wiadomości - jeszcze nie teraz

Wprawdzie w najnowszym THE World Academic Ranking 2021 znajduje się 19 polskich uczelni, więcej niż przed rokiem, ale tylko trzy z nich są wśród Top-1000 (w ubr. było ich pięć). Uniwersytet Jagielloński poprawił swoją pozycję i wskoczył do grupy 501-600, a Warszawski Uniwersytet Medyczny pojawił się w rankingu po raz pierwszy i to od razu w grupie 801-1000. Ale to koniec dobrych wiadomości.

Three University Missions: UW wysoko notowany w Moskwie

W Moskwie opublikowano wyniki międzynarodowego rankingu akademickiego Three University Missions 2020. W swojej czwartej edycji objął on 1500 uczelni w 97 krajach. Ranking uwzględnia trzy główne misje uniwersytetu: nauczenie, badania naukowe oraz oddziaływanie na społeczność. Tradycyjne najwyżej uplasowały się uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Znalazło się w nim też 14 uczelni polskich. Najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski zajmując 130. miejsce. Gratulujemy!

Studia 2020

Przed nami wrześniowa giełda wolnych miejsc

Za nami trzy etapy kampanii informacyjnej online Studia 2020, realizowanej przez "Perspektywy" w partnerstwie z MNiSW: Dzień Maturzysty, Kierunkowskaz Kariery i ABC Rekrutacji. Celem tej kampanii jest wsparcie tegorocznych maturzystów w wyborze studiów. Przed nami ostatni jej etap - Giełda Wolnych Miejsc 15 i 16 września.

Miesięcznik Perspektywy

"Perspektywy" najbardziej opiniotwórczym miesięcznikiem w Polsce!

Najczęściej cytowanym w lipcu - 547 razy - tytułem kategorii "Miesięcznik" były "Perspektywy". Magazyn wyprzedził popularny miesięcznik biznesowy "Forbes". Na trzecim miejscu uplasował się miesięcznik "Press".

Specjalny "rektorski" numer "Perspektyw" - teraz w formie e-book

Perspektywy

Najnowszy numer miesięcznika edukacyjnego "Perspektywy" prezentuje wszystkich rektorów publicznych uczelni akademickich w Polsce. Udostępniamy go wszystkim zainteresowanym jako bezpłatny e-book

Warto zachować te edycję w swoim archiwum!

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki startuje po krótkiej wakacyjnej przerwie. To jest miejsce dla wszystkich naszych Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>