Perspektywy - Newsletter akademicki 2020

Inauguracje w wersji „zamaskowanej”

Quod felix, faustum fortunatumque sit (oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne). Startujemy do nowego roku akademickiego w maskach, w dystansie lub zdalnie. Po raz pierwszy też, bez wiedzy o dokładnej liczbie studentów, bo ze względu na przesunięcie egzaminu maturalnego, na wielu uczelniach wciąż trwa rekrutacja. Początek kadencji nowych rektorów upływa pod znakiem pandemicznych ograniczeń i dużej niepewności.

Uczelnie IDUB rozpoczęły decydujący rok

Nowy rok akademicki jest wyzwaniem dla wszystkich uczelni w Polsce, ale dla dziesiątki uczelni, które zwyciężyły w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza jest to wyzwanie szczególnie, gdyż od tego, jak wystartują w tym pierwszym roku wdrażania IDUB zależy w istocie, które z nich przyznany awansem tytuł „uczelni badawczej” obronią. Dlatego warto zapoznać się, o czym mówili podczas inauguracji ich rektorzy.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Przemysław Czarnek: zadbać o wzmocnienie etosu nauczyciela

Trzeba zadbać o wzmocnienie etosu nauczyciela – powiedział PAP kandydat na ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił też, że postawy niezgodne z polskim prawem, w tym podważające wartości chrześcijańskie, spotkają się z jego sprzeciwem.
Wojciech Murdzek: Chciałbym, aby reforma była kontynuowana

Chciałbym, żeby to wszystko co zostało zawarte w wielkiej reformie - Konstytucji dla Nauki - Ustawie 2,0 było nie tylko kontynuowane, ale rozwijane; jest dużo rzeczy do podjęcia, do zrobienia - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

życie akademickie

Na Uniwersytecie Gdańskim będą nowe wybory rektora

29 września 2020 r. odbyło się posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego z udziałem prorektorów UG oraz przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW). Celem posiedzenia Rady było omówienie aktualnej sytuacji uczelni, związanej z rozpoczęciem roku akademickiego 2020/2021 oraz ustalenie harmonogramu działań zmierzających do jak najszybszego wyboru nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Opłaty za studia niestacjonarne bez zmian

Uczelnie nie planują obniżenia opłat za studia niestacjonarne, choć wiele zajęć w I semestrze prowadzonych będzie w trybie zdalnym. Szkoły wyższe zapewniają, że wprowadziły konkretne wymogi i standardy dot. takiej formuły studiów.

Umiędzynarodowienie

Przesłanie min. Wojciecha Maksymowicza do studentów zagranicznych

− Chciałbym serdecznie powitać wszystkich zagranicznych studentów i naukowców w Polsce w tych niecodziennych okolicznościach ograniczenia międzynarodowej mobilności spowodowanej przez COVID-19 – zwrócił się do studentów prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAN wesprze młodych naukowców z Białorusi

Od stycznia 2021 r. ruszy specjalny program pomocowy Polskiej Akademii Nauk dla młodych naukowców z Białorusi.

Uniwersytety Europejskie – "Perspektywy" partnerem ENHANCE

W konsorcjum ENHANCE złożonym z 7 liczących się politechnik europejskich, w którym znajduje się Politechnika Warszawska, ważną rolę odegra współpraca z partnerami stowarzyszonymi. Wśród partnerów ENHANCE znajduje się również Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"

Szkolnictwo wyższe na świecie

Forbes: Nadchodzą trudne czasy dla studentów zagranicznych w USA

Administracja Donalda Trumpa chce uchwalić nowe zarządzenie, które ograniczyłoby czas pobytu międzynarodowych studentów w Stanach Zjednoczonych.

The Local DK: Wzrosły wydatki Danii na stypendia studenckie

Wydatki państwa na zagranicznych studentów, którzy otrzymują państwowe stypendium studenckie w Danii, nadal rosną, pomimo prób parlamentu, aby temu zapobiec.

The Pie News: Turcy chcą podjąć studia za granicą mimo COVID-19

Covid-19 nie spowodował spadku popytu na studia za granicą wśród studentów z Turcji. Jednak opóźnienia w uzyskaniu wizy studenckiej utrudniają im wyjazd.

Świat Rankingów

Czy pandemia zmieni rankingi? Odpowiedź na konferencji IREG 2020

Konferencja IREG 2020University rankings in the time of uncertainty, 20-21 października, będzie unikalną okazją, by poznać autorów najważniejszych międzynarodowych rankingów uniwersyteckich: Bena Sowtera (QS), Phila Baty (THE), Roberta Morse'a (US News), Lu Wang (ARWU), Gero Federkeil'a (U-Multirank) czy Isidro Aquillo (Webometrics), a także dowiedzieć się od nich bezpośrednio, jakich zmian można się spodziewać w związku z wpływem pandemii COVID na szkolnictwo wyższe.

Kierunek zarządzanie w ALK doceniony na świecie

Brytyjski dziennik „Financial Times” już po raz szesnasty publikuje ranking studiów magisterskich z zarządzania. Wśród 90 uczelni – światowych liderów kształcenia menedżerów - znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego.

Czas na maturzystów 2021

Matura i studia w wirtualnej pigułce

Do 30 września wszyscy maturzyści w Polsce musieli złożyć deklarację odnośnie do przedmiotów, które będą zdawać na maturze 2021. Aby im to ułatwić, Fundacja Edukacyjna Perspektywy już po raz piętnasty zorganizowała Salon Maturzystów, tym razem w formule online. W dziesięciu regionalnych odsłonach Salonu uczestniczyło ponad 55 tysięcy uczniów najstarszych klas liceów i techników.
Informator dla Maturzystów 2021

Ponad 36 tysięcy gości wirtualnego Salonu Maturzystów Perspektywy 2020 pobrało bezpłatny e-book „Informatora dla Maturzystów 2021”! Wszystkim uczestnikom wydarzenia udostępniliśmy dodatkowo regionalne suplementy prezentujące szkoły wyższe. Tradycyjna, drukowana wersja jest już w liceach i technikach w całym kraju, a do Perspektyw przychodzą codziennie zamówienia na tę wersję od uczniów, ich rodziców, nauczycieli, doradców zawodowych. Wszystkim tym potrzebom sprostamy!

Czytaj e-book

Rektorzy zapraszają na studia 2021

Prof. Krzysztof Zaremba, rektor PW: studiuj w zgodzie ze swoją pasją

Rektor zaczął swoje wystąpienie od przekonywania maturzystów, że tylko wybór kierunku kształcenia zgodnego z indywidualnymi zainteresowaniami może sprawić, że studia będą dla człowieka okresem, przez który przejdzie z radością i bez zbytniego wysiłku. – Zachęcam Was do tego, żebyście szukali uczelni i kierunku studiów jak najbliższego Waszym fascynacjom.
Pełna treść wystąpienia video

Prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr: studia to czas nawiązywania kontaktów

– Wśród najważniejszych rzeczy, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze uczelni, jest m.in. to, jacy są studenci danej szkoły wyższej, czy tworzą oni grupę osób, z których można być dumnym, których chce się naśladować – przekonywał rektor Politechniki Wrocławskiej.
Pełna treść wystąpienia video

Prof. Teofil Jesionowski, rektor PP: dywersyfikujemy kierunki studiów

Udział w Salonie Maturzystów da Wam szansę wstąpienia w poczet studentów naszej, ale i innych wielkopolskich uczelni – mówił rektor Politechniki Poznańskiej. – Politechnika Poznańska daje bardzo ciekawe możliwości studiowania, pewną dywersyfikację kierunków studiów, a także zapewnia atrakcje związane z życiem studenckim.
Pełna treść wystąpienia video

Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ: kluczowy jest wybór kierunku

Udany wybór ścieżki zawodowej to sztuka dostosowania własnych pasji do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Dlatego tak ważny jest wybór kierunku studiów, który pozwoli połączyć pasję ze zdobywaniem kompetencji potrzebnych w późniejszym życiu zawodowym – tłumaczył rektor Politechniki Łódzkiej. Dodał też, że Salon Maturzystów to wyjątkowa okazja, by poznać możliwości oferowane przez polskie uczelnie.
Pełna treść wystąpienia video

Gratulujemy

Prof. Jan Szmidt odznaczony Krzyżem Oficerskim

Prof. dr hab. Jan Szmidt, były rektor Politechniki Warszawskiej i przewodniczący KRASP w kadencji 2016-2020, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie.

Sala pamięci

Odsłonięcie portretu prof. Marka Tukiendorfa

Poczet rektorów w galerii zdobiącej ściany Sali Senatu Politechniki Opolskiej powiększył się o kolejny, dziesiąty już obraz. Prof. Marek Tukiendorf, który kierował uczelnią dwukrotnie: w latach 2012-2016 i 2016-2019 otrzymał tam miejsce zgodnie z wieloletnią, akademicką tradycją, choć sama uroczystość miała przebieg inny niż zwykle.

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>