Perspektywy - Newsletter akademicki 2020

Prof. Andrzej Koźmiński: Uczelnie muszą się przepoczwarzyć!

- Jeżeli uczelnie mają pozostać istotnym elementem współczesnej cywilizacji muszą dostosować profil i model swojego funkcjonowania do nowych, coraz szybciej zmieniających się warunków - stwierdził prof. Andrzej Koźmiński, guru zarządzania szkołami wyższymi, założyciel oraz wieloletni rektor, honorowy prezydent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie podczas inauguracji w ALK. I podkreślił: - W ciągu tego roku akademickiego musimy się przepoczwarzyć i być gotowi na nowe czasy. Zachęcamy do zapoznania się z całością tego kilkuminutowego, ale niezwykle mocnego wystąpienia.

W gronostajach, ale z dystansem - inauguracje inne niż zwykle

Galopująca pandemia sprawia, że wszyscy żyjemy w innych realiach, niż jeszcze przed miesiącem. Przed nowym wyzwaniem stanęli zarówno studenci, jak i wykładowcy. To z czym społeczność akademicka będzie musiała się zmierzyć w nowym roku akademickim wypunktowali rektorzy w swoich inauguracyjnych wystąpieniach. Na szczęście nie brakuje w nich pewnej dozy optymizmu.

O tym się mówi

COVID-19 w natarciu - Ogłaszamy alert dla uczelni!

Tuż przed rozesłaniem tydzień temu poprzedniego Newslettera Akademickiego nasz grafik wmontował w główne zdjęcie (z inauguracji na PW) krzywą zachorowań z 2 października, gdyż była obawa, że zaczyna ona wchodzić we wzrost wykładniczy. Niestety, intuicja go nie zwiodła – w piątek 2 października odnotowano 2297 nowych zachorowań, a w piątek 9 października jest ich 4739. Oznacza to, że trzeba ogłosić Alert dla uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej już to zrobiono!

Uelastycznienie wymagań dotyczących zdalnego kształcenia

Podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zajęcia na studiach mogą być prowadzone zdalnie nawet, jeśli nie przewidziano tego w programie studiów - przewiduje rozporządzenie resortu nauki.

Nasz minikomentarz

Czekanie na ministra – czyli mędrcy i uczniowie

Wymuszona koronawirusem zwłoka w powołaniu nowego Ministra Edukacji i Nauki jest zapewne stresująca dla Przemysława Czarnka (na grafice obok, piórkiem naszego grafika), ale daje chwilę czasu na luźne refleksje związane z różnymi pomysłami na organizację procesu kształcenia na świecie i w Polsce. Bo przecież podobno "wszystko już było"... A ministerstwa edukacji to, historycznie patrząc, całkiem niedawny pomysł!

życie akademickie

Studenci zainteresowani nauką na uczelniach niepublicznych

Liczba studentów na wiodących polskich uczelniach niepublicznych - wbrew wcześniejszym obawom ich władz - utrzymuje się na podobnym poziomie. Niektóre uczelnie odnotowały nawet większe zainteresowanie w czasie obecnej rekrutacji niż w latach poprzednich.

Nowy skład Rady Fundacji Nauki Polskiej

25 września w siedzibie Fundacji odbyło się pierwsze posiedzenie Rady FNP kadencji 2020-2024, która rozpoczęła się 1 września br., po zakończeniu kadencji Rady przypadającej na lata 2016-2020. Posiedzenie poprzedziło uroczyste spotkanie członków Rady ustępującej i rozpoczynającej się kadencji, w którym wzięła również udział dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowa edycja konkursu NCBR „Small Grant Scheme”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nową edycję konkursu Small Grant Scheme. Na wsparcie projektów badawczych realizowanych przez kobiety w obszarze nauk technicznych czeka 5 mln euro.

KE zatwierdziła 71 mln euro dla laboratoriów badawczych w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła wydanie ponad 71 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę sieci światłowodowej i aparaturę badawczą, która ma usprawnić współpracę między laboratoriami w Polsce.

Jak nas widzą inni

UWN: Optimism for new era of excellence for Polish universities

Wdrażana w Polsce Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza (IDUB) wzbudza zainteresowanie na świecie. W bieżącym numerze University World News, prestiżowego tygodnika internetowego o światowym zasięgu, ukazał się - przygotowany na zamówienie redakcji - artykuł pt. Optimism for new era of excellence for Polish universities komentujący konferencję na temat IDUB, która odbyła się w połowie września w Starej Bibliotece UW.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Czy uniwersytetowi potrzebne są wydziały? Dyskusja w Kanadzie

Wobec konieczności oszczędności spowodowanych cięciami budżetowymi wprowadzonymi przez władze prowincji Bill Flanagan, nowy prezydent Uniwersytetu Alberta uznał, że 18 wydziałów to za dużo i trzeba z tym coś zrobić.

Hungary Today: Cudzoziemcy chętnie wybierają węgierskie uczelnie

Według raportu Tempus Public Foundation, która zarządza międzynarodowymi programami edukacyjnymi i szkoleniowymi, liczba studentów zagranicznych studiujących na węgierskich uczelniach wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

BreakingNews.ie: Koszt studiów online nieadekwatny do jakości?

Studenci zagraniczni na studiach doktoranckich w Irlandii uważają, że oferta studiów online nie jest warta swojej ceny ze względu na obecne ograniczenia Covid-19 dotyczące szkół wyższych.

Świat Rankingów

Czy pandemia zmieni rankingi? Odpowiedź na konferencji IREG 2020

Konferencja IREG 2020 - University rankings in the time of uncertainty, 20-21 października, będzie unikalną okazją, by poznać autorów najważniejszych międzynarodowych rankingów uniwersyteckich: Bena Sowtera (QS), Phila Baty (THE), Roberta Morse'a (US News), Lu Wang (ARWU), Gero Federkeil'a (U-Multirank) czy Isidro Aquillo (Webometrics), a także dowiedzieć się od nich bezpośrednio, jakich zmian można się spodziewać w związku z wpływem pandemii COVID na szkolnictwo wyższe.

Czas na maturzystów 2021

Rektorzy zmobilizowali maturzystów 2021 do nauki!

Ponad 55 tysięcy uczniów najstarszych klas liceów i techników wzięło udział w Salonie Maturzystów Perspektywy - zorganizowanym po raz pierwszy w postaci wirtualnej. Swoją ofertę zaprezentowało im na wirtualnych stoiskach i podczas czatów 75 uczelni. 14 rektorów z uczelni będących honorowymi współgospodarzami Salonu osobiście zaapelowało do maturzystów ze swoich województw do przestawienia się na tryb intensywnej nauki. Do 30 września wszyscy maturzyści w Polsce musieli złożyć deklarację odnośnie przedmiotów, które będą zdawać na maturze 2021. Salon Maturzystów im to ułatwił.

Informator dla Maturzystów 2021

Ponad 36 tysięcy gości wirtualnego Salonu Maturzystów Perspektywy 2020 pobrało bezpłatny e-book „Informatora dla Maturzystów 2021”! Wszystkim uczestnikom wydarzenia udostępniliśmy dodatkowo regionalne suplementy prezentujące szkoły wyższe. Tradycyjna, drukowana wersja jest już w liceach i technikach w całym kraju, a do Perspektyw przychodzą codziennie zamówienia na tę wersję od uczniów, ich rodziców, nauczycieli, doradców zawodowych. Wszystkim tym potrzebom sprostamy!

Czytaj e-book

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16, Nr 17Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>