Perspektywy - Newsletter Akademicki 2020

Śląskie uczelnie potrafią skutecznie zarządzać koronakryzysem!

Na głównych stronach Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej można codziennie sprawdzić aktualny "Status zabezpieczeń COVID-1" na tych uczelniach zaprezentowany w czytelny, zrozumiały i genialnie prosty sposób! Cztery zdefiniowane precyzyjnie poziomy zagrożeń, cztery kolory (zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony) - i każdy na uczelni wie co ma robić - lub czego mu robić nie wolno! Wprowadzenie tego systemu jest pomysłem rektora prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego, który zainspirowany został po części systemem zagrożenia lawinowego w górach (Magnificencja jest pasjonatem turystyki górskiej), a częściowo poziomami zagrożenia epidemicznego wprowadzonymi w Oxfordzie.

MNiSW przypomina: Zasady odbywania kwarantanny

W związku ze szczególną sytuacją epidemiczną w Polsce, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomina wszystkim członkom społeczności akademickiej obowiązujące „Zasady odbywania kwarantanny i izolacji”. Warto się z nimi zapoznać – na wszelki wypadek…

życie akademickie

Czekanie na ministra - już w poniedziałek?

Prawdopodobnie już w najbliższy poniedziałek prof. Przemysław Czarnek obejmie oficjalnie stanowisko Ministra Edukacji i Nauki. Wymuszona koronawirusem zwłoka w powołaniu szefa połączonych resortów (oświaty i wychowania oraz nauki i szkolnictwa wyższego) zakończy się. To dobrze, gdyż sytuacja wymusza konieczność skoordynowanych działań - zarówno w łączonych działach gospodarki, jak i na ich styku. Jako Fundacja, która zawsze starała się "łączyć maturę ze studiami" dobrze o tym wiemy!

Prof. Krzysztof Jóźwik na czele Konferencji Rektorów Uczelni Łódzkich

Rektor Politechniki Łódzkiej Prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik został jednomyślnie wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych.

Jeszcze o plagiacie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego

Artykuł rektora Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Gwizdały, to 15 proc. mojego doktoratu. To jest wprost przepisane przez Gwizdałę – powiedział w rozmowie z PAP wykładowca Politechniki Gdańskiej Błażej Kochański, którego pracę doktorską recenzował były już rektor UG.

O tym się mówiło

Białystok: Ponad 100 studentów UMB zakażonych koronawirusem

Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), 30 kolejnych studentów jest na kwarantannie - podał we wtorek PAP rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Na studiach anglojęzycznych wprowadzono nauczanie online.

Studenci i pracownicy UMed Wrocław z koronawirusem

U 30 studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i u 10 pracowników tej uczelni przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem. Około 200 osób z najbliższego kontaktu poddano kwarantannie.

Opole: Politechnika Opolska przechodzi na zdalne nauczanie

Ze względu na sytuację epidemiczną, od najbliższego poniedziałku do końca miesiąca Politechnika Opolska przechodzi w tryb zdalnego nauczania - poinformowało biuro prasowe uczelni.

Uniwersytet Zielonogórski ogranicza dostęp do swoich obiektów

W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) wraca do ograniczonego dostępu do swoich obiektów. Wszystkie budynki uczelni zostają zamknięte dla osób postronnych. Wejść do nich będą mogły osoby w nich pracujące - poinformowała w piątek rzeczniczka UZ Ewa Sapeńko.

Politechnika Wrocławska w trybie nauczania zdalnego

Od piątku zajęcia na Politechnice Wrocławskiej prowadzone w trybie stacjonarnym zostaną tymczasowo zamienione na zajęcia zdalne - poinformował w czwartek rektor uczelni. Powodem decyzji jest znaczny przyrost zakażeń koronawirusem na Dolnym Śląsku.

Inauguracja roku na UE w Katowicach przełożona z powodu koronawirusa

Wybrana w czerwcu nowa rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celina M. Olszak ze względu na zagrożenie koronawirusem przełożyła planowaną na poniedziałek inaugurację nowego roku akademickiego.

Zdalne nauczanie

Czy ktoś jest jeszcze z nami?!

Magda Tytuła

W pandemicznych czasach stałam się amatorką memów, zwłaszcza tych o edukacji. Zapewniam: gdy się odsieje wszystkie plewy, trafić można na prawdziwie złote ziarna dowcipu i skojarzeń. Takie choćby jak obrazek, udostępniony przez Marcina Mellera na kilka dni przed Świętem Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela.

Psycholog: niska motywacja problemem w nauczaniu zdalnym

Głównym problemem w nauczaniu zdalnym może być niska motywacja do nauki - uważa dr Marta Znajmiecka-Sikora z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Nauczycielom akademickim rekomenduje pracę przy włączonych kamerach, zamianę prac semestralnych na mniejsze projekty o ściśle wyznaczonym terminie złożenia i nagradzanie aktywności studentów podczas zajęć online.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Ponad 300 tys. studentów w domach z powodu zakażeń na uczelniach

Ponad 300 tys. słuchaczy hiszpańskich uczelni wyższych nie bierze w środę udziału w zajęciach z powodu licznych zakażeń koronawirusem i zawieszenia pracy placówek akademickich. Naukę pobierają oni w formie wykładów prowadzonych przez internet.

Jak nas widzą inni

Optimism for new era of excellence for Polish universities

Wdrażana w Polsce Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza (IDUB) wzbudza zainteresowanie na świecie. W bieżącym numerze University World News, prestiżowego tygodnika internetowego o światowym zasięgu, ukazał się - przygotowany na zamówienie redakcji - artykuł pt. Optimism for new era of excellence for Polish universities komentujący konferencję na temat IDUB, która odbyła się w połowie września w Starej Bibliotece UW.

Świat Rankingów

Główne rankingi świata na IREG 2020 Conference - już we wtorek

Konferencja IREG 2020 - University rankings in the time of uncertainty, która odbędzie się 20 i 21 października, będzie jedynym tego rodzaju forum. Po raz pierwszy od 6 lat na tym głównym międzynarodowym spotkaniu na temat rankingów, reprezentowane będą WSZYSTKIE najważniejsze organizacje rankingowe na świecie. Wystąpi 30 czołowych rankerów z całego świata, a także międzynarodowi eksperci od szkolnictwa wyższego.

Akademia Koźmińskiego z re-akredytacją EQUIS na kolejne 5 lat

Obecność w gronie niespełna 200 uczelni na świecie, które mogą obok swojego logo stawiać znak akredytacji to pozytywny wyróżnik i powód do dumy. Niemniej akredytacja EQUIS pełni także ważną rolę porządkującą sposób zarządzania uczelnią, jej wartości i strategię.

Z myślą o maturzystach

Komentarz edukacyjny: Czas milowych kroków

Magda Rulska

W obecnej trudnej sytuacji uświadamiamy sobie, jak ważna jest szkoła, ile trzeba zrobić, by umiała przygotować do samodzielnego zdobywania wiedzy przez przyszłych studentów. Perspektywy ten strumień nowej świadomości, "edukacyjny prąd" odczuwają dzięki współpracy ze znakomitymi nauczycielami rozumiejącymi swoją pracę jako proces relacji, których celem jest przygotowanie młodych ludzi do studiów, samodzielności i zawodowego życia. Potwierdził to Salon Maturzystów 2020.

Informator dla Maturzystów 2021

Ponad 36 tysięcy gości wirtualnego Salonu Maturzystów Perspektywy 2020 pobrało bezpłatny e-book "Informatora dla Maturzystów 2021"! Wszystkim uczestnikom wydarzenia udostępniliśmy dodatkowo regionalne suplementy prezentujące szkoły wyższe. Tradycyjna, drukowana wersja jest już w liceach i technikach w całym kraju, a do Perspektyw przychodzą codziennie zamówienia na tę wersję od uczniów, ich rodziców, nauczycieli, doradców zawodowych. Wszystkim tym potrzebom sprostamy!

Czytaj e-book

Women in Tech

Zmień pomysł na startup w biznesową rzeczywistość

Ruszyła nowa edycja Shesnnovation Academy - programu startupowego dla kobiet w nowych technologiach i nauce. Celem programu jest wsparcie przedsiębiorczych kobiet na drodze do założenia własnej innowacyjnej firmy. Zgłoszenia zbieramy do 30 października.

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16, Nr 17, Nr 18Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>