Perspektywy - Newsletter Akademicki 2020

W centrum pandemii - Złota jesień w czerwonych barwach...

Mieliśmy wszyscy tyle planów i miało być tak pięknie… Ale nie będzie. Czerwony kolor, którym zamalowano właśnie mapę naszego kraju zmienił wszystko. Dlatego Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowała o powołaniu 16 wojewódzkich koordynatorów, którzy będą monitorować sytuację epidemiczną na uczelniach w danym regionie. Na pomoc z zewnątrz coraz trudniej liczyć! O bezpieczeństwo wspólnoty akademickiej musimy zadbać sami.

Nowe zasady bezpieczeństwa na uczelniach

W strefie czerwonej w szkołach wyższych nauczanie będzie się odbywać głównie w formie zdalnej - wynika z nowych zasad bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu szefa resortu nauki.

Na uczelniach medycznych część zajęć stacjonarnie

Część zajęć na uczelniach medycznych z czerwonej strefy może odbywać się stacjonarnie. Chodzi o zajęcia, które nie mogą być prowadzone zdalnie i kształcenie na ostatnim roku studiów.

życie akademickie

Przemysław Czarnek ministrem edukacji i nauki

Przemysław Czarnek został zaprzysiężony na stanowisko ministra edukacji i nauki. Rocznik 1977, jest doktorem habilitowanym nauk prawnych związanym z KUL. W latach 2015-2019 był wojewodą lubelskim. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskał mandat poselski. To jego pierwsza kadencja w parlamencie.

Zarobki rektorów w Trójmieście: od 15 tys. do 47 tys. miesięcznie

Afera plagiatowa na Uniwersytecie Gdańskim sprawiła, że również ludzie zupełnie niezwiązani ze środowiskiem akademickim zaczęli się interesować sytuacją na uczelniach.

Umiędzynarodowienie

Mniej studentów zagranicznych na polskich uczelniach

Resort nauki prognozuje spadek liczby studentów zagranicznych na polskich uczelniach z powodu pandemii koronawirusa, zastrzega jednak, że trudno oszacować skalę problemu. Zdaniem Waldemara Siwińskiego, prezesa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pełne dane dotyczące ich rekrutacji możemy poznać dopiero w grudniu.

Ponad 70 proc. studentów zagranicznych przyjeżdża z 10. krajów

Program Study in Poland od początku koncentruje swoją aktywność wyłącznie na 10. krajach, leżących na wschód od Polski: Ukrainie, Białorusi, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Turcji i Indiach. Mamy satysfakcję: procent młodzieży z tych krajów wśród ogółu studentów w Polsce z roku na rok wzrasta! W warunkach pandemii podtrzymanie tego trendu jest szczególnie ważne!

O tym się mówiło

Forbes Women: Nadzieja, Moc i Kobiety w technologiach

Początek grudnia (8-9 grudnia 2020) w tym roku zapowiada się gorący. Już po raz trzeci, choć po raz pierwszy online, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” organizuje niezwykłą imprezę dla kobiet w technologiach – „Perspektywy Women in Tech Summit”.

Szkolnictwo wyższe na świecie

University of Manchester: Jak walczyć z dyskryminacją studentów?

Doświadczenia studentów zagranicznych z dyskryminacją i rasizmem podczas epidemii koronawirusa, szczególnie studentów z Chin lub krajów Azji Wschodniej, pokazały, że problem narasta. Uczelnie na całym świecie zostały wezwane do walki zwłaszcza z rosnącą sinofobią.

Reuters: Większe środki bezpieczeństwa na Wyspach

Wielka Brytania ma zaostrzyć przepisy dotyczące wyboru przedmiotów na studiach przez zagranicznych studentów. Rozporządzenie ma za zadanie zapobiec kradzieży własności intelektualnej przez chińskich studentów.

Radio Canada: Granice Kanady otwarte dla studentów zagranicznych

Kanada otworzyła swoje granice dla studentów zagranicznych, jednak po wjeździe do kraju będą oni musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Obecnie uniwersytety opracowują jej procedury.

Brno Daily: Cudzoziemcy rekomendują czeskie uczelnie

Badania dotyczące jakości życia i nauki, przeprowadzone wśród obcokrajowców na czeskich uniwersytetach, wykazały, że większość z nich, bo aż 90%, jest zadowolona z ogólnych warunków studiów. Od 2000 roku liczba studentów zagranicznych w Czechach stale rośnie.

Świat rankingów i akredytacji

IREG 2020 Conference - Rankingi w czasach niepewności

W dniach 20-21 października odbyła się konferencja IREG 2020 - University rankings in the time of uncertainty, podczas której wystąpili reprezentanci wszystkich najważniejszych organizacji rankingowych na świecie. Zgromadziła ponad 350 uczestników z całego świata.

Isidro Aguillo z Webometrics nagrodzony Honorowym Medalem IREG

Podczas ceremonii kończącej IREG 2020 Beijing Conference, Isidro Aguillo, autor rankingu Webometrics został uhonorowany Medalem IREG Observatory – w uznaniu zasług w rozwoju webometrii oraz za wkład w rozwój tego rankingu.

US News Global Ranking – odpływamy z pierwszego tysiąca...

Opublikowana została tegoroczna edycja czwartego z głównych światowych rankingów akademickich – US News Global Universities Ranking.

Wyróżnienie HR Excellance in Research dla UEK

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie otrzymał wyróżnienie HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską. Tym samym uczelnia dołączyła do prestiżowego grona instytucji posiadających prawo do korzystania ze znaku

Women in Tech

The 2nd Seminar for Computer Science Researchers

Serdecznie zapraszamy do udziału w “The 2nd Seminar for Computer Science Researchers”, które odbędzie się 9 grudnia 2020, o godz. 10.00 ONLINE w ramach wydarzenia „Perspektywy Women in Tech Summit 2020”.

Zmień pomysł na startup w biznesową rzeczywistość

Ruszyła nowa edycja Shesnnovation Academy - programu startupowego dla kobiet w nowych technologiach i nauce. Celem programu jest wsparcie przedsiębiorczych kobiet na drodze do założenia własnej innowacyjnej firmy. Zgłoszenia zbieramy do 30 października.

Z myślą o maturzystach

Informator dla Maturzystów 2021

Ponad 36 tysięcy gości wirtualnego Salonu Maturzystów Perspektywy 2020 pobrało bezpłatny e-book "Informatora dla Maturzystów 2021"! Wszystkim uczestnikom wydarzenia udostępniliśmy dodatkowo regionalne suplementy prezentujące szkoły wyższe. Tradycyjna, drukowana wersja jest już w liceach i technikach w całym kraju, a do Perspektyw przychodzą codziennie zamówienia na tę wersję od uczniów, ich rodziców, nauczycieli, doradców zawodowych. Wszystkim tym potrzebom sprostamy!

Czytaj e-book

Najczęściej czytane

Spotykamy się już po raz dwudziesty! Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16, Nr 17, Nr 18, Nr 19Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>