Perspektywy - Newsletter Akademicki 2020

Nasz komentarz: Jak zachować universitatis w czasie społecznej burzy?

Jeśli na serio brać etymologię słowa uniwersytet (z łac. universitatis = jedność; wszechświat) jako wspólnoty mistrzów i ich uczniów (studentów), a w procesie kształcenia widzieć nie tylko dążenie do przekazywania wiedzy, ale przede wszystkim zapewnianie wolności do swobodnego rozwijania postaw i poglądów, których fundamentem ma być krytyczne myślenie, a celem dawanie odpowiedzi na współczesne i przyszłe problemy, to dzisiaj za niewłaściwą postawę uznać należałoby raczej milczącą obojętność uniwersyteckich władz wobec sytuacji w Polsce niż wyrażaną słowem (oświadczenia, listy, publikowane stanowiska) bądź czynem (wyznaczanie godzin dziekańskich i rektorskich) empatię.

Rektorzy wobec kryzysu

To cios w naukę i prawa kobiet - Rektorka UAM o wyroku TK

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Bogumiła Kaniewska, zabrała głos w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z Trybunałem Konstytucyjnym.


Rektor UŚ po orzeczeniu TK wspiera pracownice i studentki

Solidarność i wsparcie dla kobiet studiujących i pracujących w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, które czują się dotknięte orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji, wyraził rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek.


Rektor UMK: Deklarujemy pomoc i wsparcie dla uczestników protestów

Uniwersytet jest instytucją publiczną, co oznacza, że członkowie jego społeczności, niezależnie od różnic poglądów i ocen, powinni angażować się w życie publiczne. – czytamy w liście, który w imieniu Kolegium Rektorskiego podpisał rektor UMK prof. Andrzej Sokala.


Prorektor Politechniki Krakowskiej: Proszę dziekanów o przychylność wobec protestujących studentów

Wszyscy stanowimy jedną, nierozerwalną Społeczność Akademicką PK. W tym trudnym czasie, niezależnie od poglądów, działajmy z wzajemnym poszanowaniem i zróbmy wszystko co w naszej mocy by – niezależnie od dalszego rozwoju wypadków – tak pozostało – apeluje dr inż. Marek Bauer, prorektor ds. studenckich.


Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego: Uniwersytet jest miejscem artykułowania różnych poglądów i postaw

Uważamy, że demokracja to także prawo do zaangażowania społecznego i głośnego wyrażania swoich poglądów. Rozumiemy powody, dla których tak wiele Polek i Polaków obecną sytuację uważa za zagrożenie wolności obywatelskich, a wybrany moment ogłoszenia orzeczenia – za wyjątkowo niefortunny – oświadczył prof. Waldemar Tarczyński, rektor USz.


Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego: Wierzymy w światło ludzkiego rozumu

Jako nauczyciele i jako studenci uczymy się budować między sobą mosty oparte o logikę, eksperyment, dowód – zawsze w trosce o człowieka. Odrzucamy jako sprzeczne z godnością człowieka przemoc, pogardę, chęć dominacji ze strony silniejszych. Wierzymy w światło ludzkiego rozumu nawet wtedy, gdy okoliczności wydają się temu przeczyć.- napisał w liście do społeczności akademickiej rektor UWr prof. Przemysław Wiszewski.


Apel Kolegium Rektorskiego UJ do władz w sprawie wyroku TK

Kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaapelowało w poniedziałek do władz państwowych o "pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

życie akademickie

KRASP i inne organizacje akademickie apelują o dialog

O podjęcie dialogu, uwzględniającego nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, opinie kobiet, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi - apelują wspólnie przedstawiciele kilku organizacji szkolnictwa wyższego i nauki.

PAU: Wzywamy do kierowania się rozsądkiem

Rada akademii wezwała wszystkie strony konfliktu "do kierowania się rozsądkiem", a władze "do znalezienia rozwiązań prawnych, pozwalających na złagodzenie konfliktu, uspokojenie nastrojów i koncentrację wysiłków na sprawie w chwili obecnej najważniejszej, czyli ochronie zdrowia nas wszystkich".

Minister Czarnek: będą decyzje wobec uczelni, które wprowadziły godziny rektorskie

Będę podejmował decyzje, które leżą w kompetencji ministra nauki i edukacji, wobec uczelni, w których wprowadzone tzw. godziny rektorskie i zachęcać wręcz do udziału w manifestacjach - zapowiedział w czwartek minister Przemysław Czarnek.

Umiędzynarodowienie

Dr Paweł Poszytek członkiem Rady NAWA

Dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), został powołany do Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Horyzont 2020: Kolejne miliardy na badania i innowacje

660 mln euro pozyskała Polska w unijnym programie badań i innowacji Horyzont 2020 (2014-2020). To o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie jego poprzedniej edycji (2007-2013).

Powstał portal dla polskich naukowców za granicą

Powstała Polonium Network, internetowa platforma dla polskich naukowców pracujących za granicą. Ma pomóc m.in. polonijnym specjalistom w nawiązywaniu kontaktów i współpracy ze specjalistami w kraju i z przedstawicielami biznesu.

Szkolnictwo wyższe na świecie

DutchNews: Mniej studentów zagranicznych chce pozostać w Holandii

Według badań Nuffic, holenderskiej agencji rządowej zajmującej się umiędzynarodowieniem edukacji, mniej studentów zagranicznych rozważa pozostanie w Holandii po ukończeniu studiów. Powodem są m.in. słabe perspektywy zawodowe w związku z koronawirusem.

Radio New Zealand: Nowa Zelandia powoli otwiera granice

W przyszłym miesiącu do Nowej Zelandii zostanie wpuszczonych 250 magistrantów i doktorantów. To pierwszy krok do ponownego otwarcia granic i wsparcia rynku edukacyjnego, którego wartość opiewa na kilka miliardów dolarów. Problem w tym, że każdy student, który chce przylecieć do kraju, musi nie tylko pokryć koszt biletu lotniczego, ale także 3000 dolarów za obowiązkowy pobyt w hotelu na czas kwarantanny.

Czego brytyjscy rektorzy zazdroszczą australijskim kolegom? Zarobków!

Na australijskie uniwersytety przyszły ciężkie czasy. Przez pandemię COVID-19 stracą one, przynajmniej w najbliższym czasie, miliardy dolarów (australijskich) bowiem skurczy się strumień słono za naukę płacących studentów z Chin i innych krajów Azji Południowo Wschodniej.

Świat rankingów i akredytacji

THE by Subject: Więcej polskich uczelni, ale awansów niewiele

Opublikowano wyniki prestiżowego rankingu „Times Higher Education by Subject 2021”. O ile w ubiegłym roku było w nim 13 polskich uczelni, to obecnie jest ich 19 – częściowo jednak dlatego, że organizatorzy zwiększyli liczbę uczelni ocenianych w poszczególnych dziedzinach.

Studia Executive MBA w Koźmińskim wśród najlepszych na świecie

Akademia Leona Koźmińskiego znalazła się w rankingu stu najlepszych programów Executive MBA na świecie przygotowanym przez Financial Times

Women in Tech

The 2nd Seminar for Computer Science Researchers

Serdecznie zapraszamy do udziału w “The 2nd Seminar for Computer Science Researchers”, które odbędzie się 9 grudnia 2020, o godz. 10.00 ONLINE w ramach wydarzenia „Perspektywy Women in Tech Summit 2020”.

Zmień pomysł na startup w biznesową rzeczywistość

Ruszyła nowa edycja Shesnnovation Academy - programu startupowego dla kobiet w nowych technologiach i nauce. Celem programu jest wsparcie przedsiębiorczych kobiet na drodze do założenia własnej innowacyjnej firmy. Zgłoszenia zbieramy do 30 października.

Z myślą o maturzystach

Informator dla Maturzystów 2021

Ponad 36 tysięcy gości wirtualnego Salonu Maturzystów Perspektywy 2020 pobrało bezpłatny e-book "Informatora dla Maturzystów 2021"! Wszystkim uczestnikom wydarzenia udostępniliśmy dodatkowo regionalne suplementy prezentujące szkoły wyższe. Tradycyjna, drukowana wersja jest już w liceach i technikach w całym kraju, a do Perspektyw przychodzą codziennie zamówienia na tę wersję od uczniów, ich rodziców, nauczycieli, doradców zawodowych. Wszystkim tym potrzebom sprostamy!

Czytaj e-book

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16, Nr 17, Nr 18, Nr 19, Nr 20Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>