Perspektywy - Newsletter Akademicki 2020

Prestiżowy grant ERC Synergy - 14 mln euro dla astronomów z PAN

Zespół naukowców pod kierownictwem astronoma prof. Grzegorza Pietrzyńskiego otrzymał najbardziej prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Synergy wart prawie 14 mln euro. Jest to jeden z największych grantów naukowych na świecie i pierwszy tego typu w Polsce. Projekt badawczy zatytułowany „Precyzyjna kalibracja kosmicznej skali odległości w dobie wielkich przeglądów” będzie realizowany w konsorcjum, którego liderem jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Będą kolejne sukcesy - 10 lat Centrum Nauki Kopernik

Legendarne już Centrum Nauki Kopernik w Warszawie obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Jego zasługi dla popularyzacji nauki w naszym kraju trudno przecenić. Sukces Centrum to zarazem sukces jego twórcy i dyrektora - Roberta Firmhofera. Gratulujemy! I zachęcamy do przeczytania rozmowy z Robertem.

Zrównoważony rozwój - wyzwanie stulecia

Akademia Koźmińskiego ogłasza Cele Zrównoważonego Rozwoju

Akademia Leona Koźmińskiego jako pierwsza uczelnia w Polsce określiła własny program dążenia do zrównoważonego rozwoju na lata 2020-2030. Tym samym uczelnia wpisuje się w globalną troskę o lepsze jutro dla świata i deklaruje konkretne działania na rzecz poprawy losów ludzi, środowiska i całej planety. Podczas ostatniego forum Ekonomicznego w Davos, w styczniu 2020, ALK otrzymała tytuł Uczelni Pozytywnego Wpływu i trafiła do prestiżowego zestawienia Positive Impact Rating.

Collegium Civitas - uczelnia odpowiedzialna społecznie

Od Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, przez certyfikat Ashoka Journey to Changemaker, współpracę z ONZ do projektów badawczych i inicjatyw popularyzatorskich - Collegium Civitas konsekwentnie podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, związane nie tylko ze zmianami klimatycznymi, lecz także pozostałymi celami zrównoważonego rozwoju wyznaczonymi przez ONZ.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Minister Czarnek: ruszają prace nad nowelizacją ustawy

Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że w piątek pod raz pierwszy spotka się zespół, którego celem będzie przedstawienie rekomendacji w zakresie reformy szkolnictwa wyższego. Reforma Jarosława Gowina jest reformą dobrą, ale jak każda reforma ma szereg mankamentów - dodał.

Włodzimierz Bernacki sekretarzem stanu

Prof. Włodzimierz Bernacki został powołany na sekretarza stanu w resorcie nauki oraz pełnomocnika rządu do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki - poinformował w środę resort edukacji i nauki.

Wiceminister Maksymowicz podał się do dymisji

Wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz podał się do dymisji. Jak poinformował, wraca do swego zawodu - lekarza, będzie pracował m.in. na oddziale covidowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Zaapelował, by w jego ślady poszli inni, którzy nie pracują obecnie w zawodzie.

Apel MEiN do rektorów w sprawie kształcenia kadry medycznej

Minister edukacji i nauki apeluje do rektorów uczelni kształcących przyszłe kadry medyczne, o prowadzenie z wykorzystaniem Centrów Symulacji Medycznej szkoleń dla personelu medycznego dot. pomocy chorym na COVID-19. Zaleca też, by centra te udostępniać dla ćwiczeń i krótkich kursów.

Krajowy Punkt Kontaktowy w strukturze NCBR

Z dniem 1 listopada 2020 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powiększyło się o nową sekcję - Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Połączenie nastąpiło w wyniku decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało NCBR pełnienie funkcji Krajowego Punktu Kontaktowego do programu Horyzont Europa.

życie akademickie

Wybory na UG: Krzysztof Bielawski kontra Piotr Stepnowski

Wybory nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego będą pojedynkiem prorektorów: prof. Krzysztofa Bielawskiego, prorektora pełniącego obowiązki rektora UG i prof. Piotra Stepnowskiego, byłego prorektora UG, aktualnie dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita i przewodniczącego Rady ASP w Gdańsku. Głosowanie odbędzie się 23 listopada, poprzedzi je seria spotkań online z kandydatami na tę zaszczytną funkcję.

Studenci zaliczą zajęcia, pracując na rzecz walki z koronawirusem

Weszło w życie rozporządzenie skierowane do uczelni medycznych, które umożliwia zmiany w programach studiów. Studenci ostatnich lat będą mogli zaliczać określone zajęcia i praktyki zawodowe, pracując w instytucjach zaangażowanych w zwalczanie koronawirusa.

Wykładowcy o zaletach i wadach nauki online

Większa dyscyplina czasowa, ale też brak reakcji słuchaczy, mniej pytań i dyskusji czy zmęczenie wzroku to, według nauczycieli akademickich, efekt prowadzenia wykładów online.

Nauka zdalna wyzwaniem dla części studentów

Jak wynika z raportu Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW nauczanie zdalne stanowi większe wyzwanie dla osób ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i osoby z różnorodnymi zaburzeniami funkcjonowania.

Umiędzynarodowienie

Co groźniejsze dla umiędzynarodowienia: COVID-19 czy geopolityka?

Od kilkunastu lat, na fali globalizacji, tak na świecie jak i u nas w Polsce, panowała niezachwiana wiara w to, że liczba międzynarodowych studentów będzie stale rosła. Wystarczy wspomnieć, że w polskich uczelniach liczba zagranicznych studentów zwiększyła się w tym okresie dziesięciokrotnie (z 8 106 w roku akad. 2003/2004 do 82 000 w roku akad. 2019/20).

GUS: Wzrost liczby cudzoziemców na polskich uczelniach

W roku akademickim 2019/20 na polskich uczelniach studiowało 1,2 mln studentów. Z tego 6,8 proc. stanowili studenci z zagranicy - było ich aż 82 tys. - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Szkolnictwo wyższe i jego finanse w 2019 r.".

PAN rozpoczyna program PASIFIC

Polska Akademia Nauk chce sprowadzić 50 wyróżniających się naukowców z całego świata, by w jej instytutach przez rok lub dwa lata prowadzili innowacyjne badania. W tym celu uruchamia program stypendialny PASIFIC.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Indian Express: Indyjscy studenci wybierają mniejsze kraje

Kampusy w Nowej Zelandii, Szwecji i w Izraelu zaczęły być ponownie otwierane dla zagranicznych studentów. Z tej okazji korzystają młodzi Hindusi, którzy porzucają myśl o studiach w krajach zwykle przez nich wybieranych.

Erudera College News: Niemcy tworzą fundusze pomocowe

W obliczu trwającego kryzysu gospodarczego i drugiej fali epidemii uniwersytety w całych Niemczech utworzyły fundusze pomocowe. Za ich pośrednictwem oferują wsparcie finansowe studentom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19.

Uczelnie przeciwne cięciom funduszy UE

Stowarzyszenie European University Association (EUA) wsparło wspólne oświadczenie Konferencji Rektorów Niemieckich (HRK), Uniwersytetów Austrii (UNIKO) oraz Stowarzyszenia Uniwersytetów w Holandii (VSNU). Wzywają one rządy do wzmocnienia edukacji, badań i innowacji w Wieloletnich Ramach Finansowych UE.

Women in Tech

Anna Fisher, legendarna astronautka NASA przyjęła zaproszenie „Perspektyw

Z dumą informujemy, że keynote speech na Perspektywy Women in Tech Summit 2020 wygłosi Anna Fisher, legendarna astronautka NASA. Poleciała w kosmos - gdy jej córeczka Kristin miała 14 miesięcy - stając się ikoną dla determinacji w spełnianiu marzeń dla kobiet na całym świecie.

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16, Nr 17, Nr 18, Nr 19, Nr 20, Nr 21Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>