Perspektywy - Newsletter Akademicki 2020

życie akademickie

Pakiet Wolności Akademickiej - niechciany prezent?

Minister Przemysław Czarnek uznał za konieczne przygotowanie Pakietu Wolności Akademickiej – projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - choć sam mówi, że przypadki ograniczania wolności akademickiej są „pojedyncze”. - W Polsce nie ma deficytu wolności akademickiej - odpowiada na to KRASP.

życie akademickie

Gdańskie uczelnie łączą siły – w imię Fahrenheita

To jedno z najważniejszych wydarzeń w akademickiej historii Gdańska, otwierające również drogę do przyszłej federalizacji najsilniejszych uczelni regionu. Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański utworzyły Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita i zamierzają wspólnymi siłami budować pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego w Polsce i za granicą.

Nowy skład Rady NCN

Rada NCN pracuje w nowym składzie. Funkcję członka Rady NCN na okres od 15 grudnia 2020 roku do 14 grudnia 2024 roku objęło dwunastu profesorów. Nominację otrzymało ośmiu nowych profesorów oraz czterech dotychczas zasiadających w Radzie NCN.

O tym się mówi

DGP ujawnia bulwersujące praktyki promocyjne uczelni

Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” ostrzega uczelnie przed tzw. „certyfikatami jakości”, których posiadacz staje się „Uczelnią Liderów” lub prowadzi „Studia z Przyszłością”. Tekst noszący tytuł: „Uczelnie dały się nabić w tani PR” (na czołówce gazety) oraz „Uczelnie nabite w fundację” (na stronie 5), prezentuje bulwersujące praktyki, ale również przytacza szokujące wyjaśnienia niektórych uczelni, które „certyfikaty” te nabywają.

Europejskie programy badawcze

Znamy laureatów Kryształowej Brukselki 2020

Znamy laureatów Kryształowej Brukselki 2020

Doceniono działania 10 osób i organizacji, których aktywność w największym stopniu przełożyła się na udział Polski w unijnym programie badań i innowacji – Horyzont 2020. Nagrody „Kryształowej Brukselki” już po raz dziewiąty przyznał Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. To szczególna edycja nagrody, bo program Horyzont 2020 właśnie dobiega końca (od 1 stycznia 2021 startuje program Horyzont Europa).Zygmunt Krasiński: Horyzont 2020 to europejska „Liga Mistrzów” badań i innowacji

Polska myśl naukowa i technologiczna nabiera rozpędu. Na horyzoncie dobrze przygotowany program ramowy „Horyzont Europa” i kolejne miliardy na badania i innowacje z budżetu Unii Europejskiej – pisze do Neslettera Akademckiego dr inż. Zygmunt Krasiński, do niedawna dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Programów Badawczych UE.

Porozumienie w sprawie Horyzont Europa

Parlament Europejski i Rada Europejska zawarły porozumienie polityczne w sprawie programu Horyzont Europa. Program wspierający badania naukowe i innowacje będzie dysponował budżetem w wysokości około 95,5 mld euro na lata 2021–2027. Obecne porozumienie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez PE i Radę.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Erudera College News: W Belgii studenci bez pracy

Od wybuchu epidemii COVID-19 ubyło ponad 100 000 miejsc pracy dla studentów w całej Belgii, jak wynika z najnowszych danych belgijskiego Krajowego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych (ONSS).

Schengen Visa Info: Komisja UE upomina Szwecję

Komisja Unii Europejskiej skierowała do władz szwedzkich wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z nieprawidłowym wdrożeniem dyrektywy (UE) 2016/801, która określa przepisy UE dotyczące warunków wjazdu i pobytu obywateli Państw Trzecich w następujących celach: studia, badania, szkolenia, wymiana studentów, wolontariat, projekty edukacyjne i au pair.

UWN: Chińscy naukowcy podejrzewani o szpiegostwo

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ujawnił, że ponad tysiąc wizytujących naukowców z Chin, pracujących na amerykańskich uniwersytetach, opuściło kraj w ciągu ostatniego pół roku. Byli oni podejrzewani o działania na rzecz rządu chińskiego.

POLITICO: Koniec Erasmus+ w Wlk. Brytanii?

Jak podaje POLITICO, od 1 stycznia, po okresie przejściowym po brexicie, w Wlk. Brytanii może przestać działać Erasmus+. Przedstawiciele UE i Wlk. Brytanii nie doszli do porozumienia w sprawie udziału kraju w programie.

Świat rankingów i akredytacji

International Visibility Project

International Visibility Project: Czas na rankingi "by subject"

Ponad 120 uczestników wzięło udział w seminarium Polskie uczelnie w rankingach "by subject" – droga do sukcesu, które odbyło się 17 grudnia online, w ramach International Visibility Project (IntVP), realizowanego przez Fundację Edukacyjna Perspektywy (program DIALOG). W spotkaniu uczestniczyła Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

CIMA i Global Excellence Award dla SGH

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie otrzymała wyróżnienia CIMA Prize-Winner Award oraz Global Excellence Award.

Gratulujemy

Bianka Siwińska członkinią Rady Uczelni Akademii Muzycznej w Łodzi

Dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, została członkinią Rady Uczelni znakomitej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kadencję 2021-24.Dominik Antonowicz członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Gdańskiego

Dr hab. Dominik Antonowicz został członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Gdańskiego. Antonowicz jest laureatem Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2018” w kategorii Research Star. Jest to najwyższa nagroda środowiskowa w Polsce dla osób mających szczególne zasługi w umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego.

Umiędzynarodowienie

Prawie 900 Białorusinów otrzymało stypendia

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyłoniły stypendystów w ramach „Solidarni ze studentami”. Prawie 900 obywateli Białorusi będzie kształciło się na 73 polskich uczelniach ze wsparciem stypendiami NAWA.

Nowoczesny marketing

Perspektywy Virtual Platform (PVP) - czeka na uczelnie!

Perspektywy Virtual Platform czeka na uczelnie!

Przedstawiamy ofertę, która pozwala realizować udane wydarzenia edukacyjne na sprawdzonej platformie eventowej. Zaprojektowaliśmy i zrobiliśmy ją dla siebie, ale zainteresowanie uczelni - po kilkunastu przeprowadzonych przez nas wydarzeniach online - jest tak duże, że włączamy Perspektywy Virtual Platform (PVP) do naszej oferty stałych usług informacyjno-edukacyjnych dla uczelni.

Pożegnanie

Odszedł Profesor Adam Koseski

11 grudnia br. po długiej chorobie zmarł prof. dr hab. Adam Koseski, jeden z głównych inicjatorów i twórców pułtuskiej uczelni – Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, słynnego „Oxfordu nad Narwią”.

Miesięcznik Perspektywy

Najnowszy numer "Perspektyw" - teraz w formie e-book

Perspektywy

W najnowszym numerze Perspektyw m.in.

  • Przyszłość należy do 5G; TOP15 kobiet w 5G
  • RAPORT - Publiczne Uczelnie Zawodowe
  • Europejski Ranking Studiów Inżynierskich
  • Rób to, o czym marzysz - radzi astronautka NASA
  • Poczet rektorów PUZ w kadencji 2020 - 2024

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16, Nr 17, Nr 18, Nr 19, Nr 20, Nr 21, Nr 22, Nr 23, Nr 24, Nr 25, Nr 26Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>