Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Wielka Brytania: Turing zamiast Erasmusa+, Horyzont pozostaje

1 stycznia Brexit stał się faktem. Paradoksalnie zmiana ta, bodaj jako pierwsza, trochę z zaskoczenia uderzyła w świat akademicki tę grupę Brytyjczyków, którzy w swej zdecydowanej większości byli za pozostaniem w Unii Europejskiej. Czy spełnią się butne zapowiedzi premiera Johnsona, że po odejściu z UE Zjednoczone Królestwo stanie się "naukowym supermocarstwem" (science superpower)?

Szkolnictwo wyższe w Polsce

KRASP krytycznie o ministerialnym pakiecie wolnościowym

Zespół zadaniowy, powołany przez Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), zakończył prace nad analizą projektu zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zakresie pakietu wolnościowego. W opublikowanym stanowisku zaproponowane regulacje ocenił zdecydowanie negatywnie.

Kto jest kim w MEiN

Od 1 stycznia funkcjonuje już jednolite Ministerstwo Edukacji i Nauki - utworzone poprzez połączenie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zwiększeniu uległa łączna liczba departamentów. Znana jest już również kompozycja korpusu dyrektorów i wicedyrektorów. Zestawiliśmy tę grupę w zbiorczym dokumencie.

życie akademickie

Koźmiński w globalnym Konsorcjum Executive MBA

Akademia Leona Koźmińskiego dołączyła do grona czołowych szkół biznesu na świecie, tworzących Konsorcjum EMBA - Executive MBA Consortium for Global Business Innovation.

Lektorat języka polskiego na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach

W semestrze letnim na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, największej państwowej uczelni w Grecji, ruszy lektorat języka polskiego. Obecnie prowadzony jest online, ale od października 2021 roku znajdzie się w ofercie zajęć stacjonarnych uczelni.

38 uczelni w "Narodowej Reprezentacji Akademickiej"

Minister Przemysław Czarnek zatwierdził listę uczelni zakwalifikowanych do realizacji II edycji projektu pn. "Narodowa Reprezentacja Akademicka" na rok 2021. Projekt umożliwia równoległe realizowanie kariery sportowej i nauki akademickiej. Do II edycji projektu zakwalifikowano 38 uczelni.

Umiędzynarodowienie

Nagroda Środowiskowa "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021"

Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021. Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych.

Interstudent 2021 - konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce

Interstudent 2021

Rok temu planowaliśmy, że już wkrótce będzie ich w Polsce 100 tysięcy. Potem martwiliśmy się, że z powodu epidemii wszyscy wyjadą. Teraz pora, by nagrodzić najlepszych z nich!

NCN ogłosiło konkurs Weave - UNISONO

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkurs Weave-UNISONO na międzynarodowe projekty badawcze o wyróżniającym się poziomie naukowym, dla których wnioski wspólne będą składane i oceniane w zagranicznych instytucjach partnerskich jako agencjach wiodących.

Szkolnictwo wyższe na świecie

The Scotsman: Szkoccy studenci protestują

We wspólnym oświadczeniu organizacje SNP Students, Scottish Young Liberals, Scottish Young Greens i Scottish Labor Students potępiły decyzję rządu Wielkiej Brytanii o zaprzestaniu udziału w programie Erasmus+ w wyniku Brexitu.

Arab News: Kolejny cios w wolność akademicką w Turcji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nominował na nowego rektora Uniwersytetu Bogazici, jednego z niezależnych uniwersytetów w kraju, osobę związaną z partią rządzącą. W ciągu ostatniego roku powołał on 27 rektorów.

Global Times: Rosnąca popularność chińsko-zagranicznych uczelni

Spośród 2,5 miliona chińskich studentów studiujących za granicą w latach 2016-2019, ponad 2 mln (80%) wróciło do Chin po ukończeniu studiów, poinformowało chińskie Ministerstwo Edukacji (MOE). Tymczasem Chiny rozwijają współpracę z zagranicą poprzez tworzenie chińsko-zagranicznych uczelni spółdzielczych w kraju.

O tym się mówi

Bianka Siwińska

Dr Bianka Siwińska: Wyzwań nie musisz mi życzyć

O kobietach w technologiach, trudnej sztuce organizacji wielkiego międzynarodowego eventu online, technologii 5G wkraczającej w nasze życie i... szklanym suficie, mówi dr Bianka Siwińska w wywiadzie dla “Przeglądu".

Rankingi i akredytacje

Najlepsze licea i technika

Najlepsze licea i technika w rankingu Perspektyw - wyniki już 27 stycznia

Czy szkoły średnie utrzymały w trudnym pandemicznym okresie wysoki poziom? Czy pojawili się nowi liderzy? 27 stycznia, w południe, Perspektywy ogłoszą wyniki najnowszej, 23. edycji Rankingu Liceów i Techników.Akredytacje EIT Label dla programów EIT Food

Dwa programy edukacyjne EIT Food uzyskały prestiżowe akredytacje "EIT Label" przyznawane przez Europejski Instytut Innowacji i technologii (EIT). W obu uczestniczą studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego.

Akredytacja CEEMAN IQA dla Akademii WSB

Akademia WSB uzyskała międzynarodową akredytację CEEMAN IQA. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych i cenionych akredytacji w obszarze edukacji menedżerskiej.

Kierunki UŁ z prestiżową akredytacją IACBE

Dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego – Zarządzania oraz Ekonomiczno-Socjologiczny uzyskały oficjalną akredytację IACBE dla kierunków w języku angielskim.

Czas na maturzystów 2021

Międzynarodowy Salon Edukacyjny w nowej formule - zapraszamy!

Zapraszamy uczelnie do udziału w XXXV Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2021, który w tym roku będzie miał formę czterech cyklicznych spotkań online przeprowadzanych od końca lutego i zakończonych udziałem wszystkich uczelni w Salonie.

Gratulujemy

Marek Pawełczyk

Prof. Marek Pawełczyk prezydentem IIAV

Prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej, został prezydentem International Institute of Acoustics and Vibration (IIAV) - międzynarodowego towarzystwa naukowego o 30-letniej tradycji.Marcin Pałys

Prof. Marcin Pałys w Radzie Zarządzającej Magna Charta Observatory

Magna Charta Observatory wybrała do Rady Zarządzającej byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcina Pałysa. Jak podkreśla organizacja, jest on jedną z osób posiadających duże doświadczenie i szerokie spojrzenie na świat.Jacek Kuźnicki

Prof. Jacek Kuźnicki przewodniczącym Rady NCN

Dwudziestego pierwszego grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady NCN w nowym składzie, podczas którego Rada w drodze głosowania wybrała przewodniczącego - prof. Jacka Kuźnickiego.Marta Foryś

Marta Foryś przewodniczącą Rady IROs Forum

Mgr inż. Marta Foryś, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, została przewodniczącą Rady IROs Forum.Agata Kulesza

Agata Kulesza laureatką nagrody IROs Forum

IROs Forum (International Relations Offices Forum) przyznała Agacie Kuleszy, kierownikowi Biura KRASP, p.o. sekretarz generalnej KRASP, Nagrodę im. Barbary Centkowskiej. Nagroda jest przyznawana m.in. za wybitny wkład w umiędzynarodowienie kształcenia w polskich uczelniach.José Ramos-Horta

Noblista przewodniczącym Rady Naukowej Centrum TIGER

Na czele Rady Naukowej Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, działającego przy Akademii Leona Koźmińskiego, stanął José Ramos-Horta, laureat pokojowej nagrody Nobla i były prezydent Timoru Wschodniego.Jakub Woźniak

Jakub Woźniak przewodniczącym DFUP

Jakub Woźniak, doktorant z Wydziału Teologicznego UMK, po raz drugi został przewodniczącym Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich.

Nowoczesny marketing

Perspektywy Virtual Platform (PVP) - czeka na uczelnie!

Perspektywy Virtual Platform czeka na uczelnie!

Przedstawiamy ofertę, która pozwala realizować udane wydarzenia edukacyjne na sprawdzonej platformie eventowej. Zaprojektowaliśmy i zrobiliśmy ją dla siebie, ale zainteresowanie uczelni - po kilkunastu przeprowadzonych przez nas wydarzeniach online - jest tak duże, że włączamy Perspektywy Virtual Platform (PVP) do naszej oferty stałych usług informacyjno-edukacyjnych dla uczelni.

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2020 r.: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 7, Nr 8, Nr 9, Nr 10, Nr 11, Nr 12, Nr 13, Nr 14, Nr 15, Nr 16, Nr 17, Nr 18, Nr 19, Nr 20, Nr 21, Nr 22, Nr 23, Nr 24, Nr 25, Nr 26, Nr 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>