Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Europejski uniwersytet bez murów - słodka wizja 2030

European University Associaton (EUA), prestiżowe stowarzyszenie europejskich uniwersytetów, opublikowało 29 stycznia dokument „Universities without walls” prezentujący wizję europejskiej uczelni w perspektywie do roku 2030. Spoglądając w przyszłość autorzy widzą „uniwersytety, które nie mają murów, są otwarte, społecznie zaangażowane zachowując jednocześnie swoje podstawowe wartości”. Autorzy wierzą też, że wszystkie uniwersytety w Europie „będą odpowiedzialne, autonomiczne i wolne”, a także, że „nadal będą popierały pluralistyczne i demokratyczne społeczeństwo oparte na otwartej, opartej na dowodach publicznej debacie.” Ale czy nie jest to wizja zbyt polukrowana?

życie akademickie

Rektorzy WUM i UMK nie ulegają ministerialnej presji

„Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska” – oświadczył prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. „Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa” – napisał do ministra Przemysława Czarnka prof. Andrzej Sokala, rektor UMK.

Szczepionka przeciw COVID-19? Minister obiecuje wsparcie

Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19.

Współpraca w zakresie technologii kwantowych

Osiem polskich instytucji naukowych podpisało list intencyjny, dotyczący koordynacji działań na rzecz rozwoju polskich badań kwantowych.

SGH i Ministerstwo Finansów zawarły umowę o współpracy

Ministerstwo Finansów i Szkoła Główna Handlowa zawarły umowę o współpracy. Jej efektem ma być wspólna oferta badawcza i edukacyjna, kierowana do studentów i absolwentów SGH

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Nowe przepisy dotyczące funkcjonowania uczelni

Od 26 stycznia obowiązują nowe przepisy, które zawierają szczególne rozwiązania dotyczące funkcjonowania uczelni oraz podmiotów prowadzących kształcenie doktorantów w roku 2021.

Nabór uzupełniający na członków PKA

Rozpoczął się nabór uzupełniający zgłoszeń kandydatów na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kadencji 2020–2023. Zgłoszenia należy przesłać do 19 marca 2021 roku.

Umiędzynarodowienie

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2021” - zmiana daty

Konferencja Studenci zagraniczni w Polsce 2021

Uwzględniając aktualną sytuacje epidemiczną w kraju, po konsultacjach, organizatorzy konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2021" (KRASP, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”) zdecydowali się na przesunięcie jej terminu na 26-27 kwietnia 2021. Zakładamy, że konferencja odbędzie się we Wrocławiu w formule hybrydowej - bo onlinów mamy już dosyć!


Nagroda Środowiskowa "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021"

Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021". Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Czekamy na zgłoszenia do 10 lutego.


Interstudent 2021 - zgłoszenia kandydatów do połowy lutego

Interstudent 2021

Rok temu planowaliśmy, że już wkrótce będzie ich w Polsce 100 tysięcy. Potem martwiliśmy się, że z powodu epidemii wszyscy wyjadą. Teraz pora, by nagrodzić najlepszych z nich! Laureatów poznamy 26 kwietnia, po zakończeniu pierwszego dnia obrad konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2021” we Wrocławiu.

Porozumienie NCBR z Narodowym Funduszem Badań Ukrainy

Organizacja wspólnych konkursów bilateralnych, wymiana wiedzy i najlepszych praktyk - to założenia podpisanego porozumienia o współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) z Narodowym Funduszem Badań Ukrainy.

Szkolnictwo wyższe na świecie

The Sydney Morning Herald: Zniżki deską ratunku dla uczelni

Uczelnie w całej Australii oferują zniżki do 50% w opłatach, stypendia oraz obniżają wymagania dotyczące wpisu na kurs. Wszystko po to, aby aby przyciągnąć studentów zagranicznych.

University World News: Rosyjscy studenci pozywają uczelnie

Studenci rosyjskich uniwersytetów wnoszą pozwy zbiorowe przeciwko swoim uczelniom. Domagają się obniżenia kosztów czesnego z powodu przejścia na naukę online.

JEDI ratunkiem dla Europy

Po raz pierwszy w historii Europejskiego Biura Patentów w roku 2017 najwięcej wniosków o rejestrację patentów złożyła firma z Chin. Był to jeden z sygnałów, że w dziedzinie innowacyjności Europa pozostaje w tyle nie tylko za Stanami Zjednoczonymi, ale także za Chinami.

O tym się mówi

Miesięcznik „Perspektywy” wiceliderem rankingu opiniotwórczości 2020

1676 cytowań magazynu Perspektywy uplasowało go na drugim miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych miesięczników i dwumiesięczników w roku 2020. Przed nami tylko „Forbes”, za nami m.in. „Twój Styl”, „Press”, „Zwierciadło” i „Pani”.

Rankingi i akredytacje

Times Higher Education czeka na dane do rankingu

Times Higher Education udostępnił swój portal danych w związku z World University Rankings 2022. Uczelnie z całego świata mogą teraz dostarczyć dane, które zostaną uwzględnione w rankingu.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu z akredytacją EFMD

Program Finance Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uzyskał prestiżową akredytację EFMD (dawniej EPAS) dla obu stopni tj. licencjat i magister.

Czas na maturzystów 2021

Międzynarodowy Salon Edukacyjny

Edukacyjny marzec - Zapraszamy na Salon Szkół Wyższych 2021

Najbliższe tygodnie to czas decyzji edukacyjnych, ostatnia prosta przed rekrutacją do szkół i uczelni. Aby ułatwić maturzystom dokonanie wyboru kierunku i uczelni Perspektywy zapraszają maturzystów 2021 na XXXV Międzynarodowy Salon Edukacyjny – tym razem w wersji online, w marcu. Przewidujemy, że wtedy platforma eventowa Perspektyw rozgrzeje się do czerwoności!

Gratulujemy

Daniel Duda

Prof. Daniel Duda doktorem honoris causa UMG

Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podjął uchwałę o uhonorowaniu prof. dr. kpt.ż.w. Daniela Dudy tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.Maciej Duszczyk

Dr hab. Maciej Duszczyk przewodniczącym Rady Uczelni UG

- Od dziś czuję się pełnoprawnym członkiem, szeroko rozumianej, społeczności Uniwersytetu Gdańskiego – powiedział dr hab. Maciej Duszczyk, prof. UW wybrany na przewodniczącego Rady Uczelni UG.Joanna Kruczalak - Jankowska

Dr hab. Joanna Kruczalak - Jankowska rzecznikiem ds. równego traktowania na UG

Dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG z Wydziału Prawa i Administracji została powołana na rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi.Magdalena Nowacka

Dr Magdalena Nowacka dyrektorem International Hub

Na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęła działalność nowa jednostka - International Hub. Pokieruje nią dr Magdalena Nowacka.

Nowoczesny marketing

Perspektywy Virtual Platform (PVP) - czeka na uczelnie!

Perspektywy Virtual Platform czeka na uczelnie!

Przedstawiamy ofertę, która pozwala realizować udane wydarzenia edukacyjne na sprawdzonej platformie eventowej. Zaprojektowaliśmy i zrobiliśmy ją dla siebie, ale zainteresowanie uczelni - po kilkunastu przeprowadzonych przez nas wydarzeniach online - jest tak duże, że włączamy Perspektywy Virtual Platform (PVP) do naszej oferty stałych usług informacyjno-edukacyjnych dla uczelni.

Najczęściej czytane

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym, jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>