Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Prof. Andrzej K. Koźmiński - w 80 lat dookoła naukowego świata

Niezwykłe życie Andrzeja K. Koźmińskiego, który kończy 80 lat, przebiega jak dobrze wymyślony scenariusz z wieloma wątkami, które na kolejnych etapach splatają się, tworząc przemyślaną, pełną zaangażowania w zachowanie wolności osobistej, politycznej i akademickiej drogę do międzynarodowego sukcesu naukowca i twórcy uczelni otwartej na świat.

Konferencja jubileuszowa: Czy wiemy dokąd zmierzamy?

Nie tylko gospodarka, lecz również polityka społeczno-ekonomiczna i ekologiczna powinny być w coraz większym stopniu oparte na wiedzy. Nadeszły jednak czasy wyjątkowo trudnej przewidywalności zjawisk i procesów. Tym bardziej trzeba stawiać sobie pytanie: czy wiemy dokąd zmierzamy? Podczas interdyscyplinarnej konferencji naukowej, transmitowanej online 1 kwietnia od godz. 15:30, odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą wybitni polscy ekonomiści, socjologowie i specjaliści od zarządzania. Konferencja odbywa się z okazji jubileuszu Profesora Andrzeja K. Koźmińskiego.

Konferencja jubileuszowa: Czy wiemy dokąd zmierzamy?

Prof. Andrzej Koźmiński: Uczelnie muszą się przepoczwarzyć!

- Jeżeli uczelnie mają pozostać istotnym elementem współczesnej cywilizacji muszą dostosować profil i model swojego funkcjonowania do nowych, coraz szybciej zmieniających się warunków - stwierdził prof. Andrzej Koźmiński, guru zarządzania szkołami wyższymi, założyciel oraz wieloletni rektor, honorowy prezydent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie podczas inauguracji w ALK. I podkreślił: - W ciągu tego roku akademickiego musimy się przepoczwarzyć i być gotowi na nowe czasy. Zachęcamy do zapoznania się z całością tego kilkuminutowego, ale niezwykle mocnego wystąpienia.

życie akademickie

Oświadczenie GUMed w sprawie nieprawidłowości dot. kształcenia

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wydały oświadczenie, w którym kategorycznie zaprzeczają istnieniu systemu dot. zdawalności egzaminów.

Wykładowczyni UŚ dr hab. Ewa Budzyńska ukarana naganą

Skład orzekający Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdecydował o ukaraniu naganą emerytowanej obecnie wykładowczyni tej uczelni dr hab. Ewy Budzyńskiej.

Nowa sieć koordynująca badania astronomiczne

Zespół naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UW będzie odpowiedzialny za koordynowanie około stu naziemnych teleskopów. Astronomowie rozpoczynają współpracę w ramach nowej sieci OPTICON-RadioNet Pilot (ORP).

Nabór członków krajowych PAN

Polska Akademia Nauk rozpoczyna nabór kandydatów na członków krajowych PAN - rzeczywistych i korespondentów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 lipca.

o tym się mówi

Bianka Siwińska: Ciągłe stawanie się - skąd biorą się liderzy

Bianka Siwińska: Ciągłe stawanie się - skąd biorą się liderzy

Niedawno ukazała się książka "The Light Book", która jest zbiorem refleksji na temat przywództwa wielu ciekawych liderów i liderek. Wśród nich można przeczytać tekst „Ciągłe stawanie się”, dr Bianki Siwińskiej - CEO Perspektywy Women in Tech.

Targi

Study in Poland 2021

Półmetek kampanii „Study in Poland 2021” online

Ponad 600 kandydatów na studia w Polsce wzięło udział w dotychczasowych targach edukacyjnych „Study in Poland” Online - a najbardziej obiecujące rynki liderów rekrutacji wśród obcokrajowców jeszcze przed nami! Chodzi oczywiście o Ukrainę i Białoruś (14 kwietnia) i Indie (14 maja), skąd łącznie przyjeżdża ponad 50 tys. osób, czyli większość studentów obcokrajowców w Polsce.Energetyczne studia

Konul Jafarova z Sumgayit, z Azerbejdżanu, doktorantka na kierunku socjologia na Uniwersytecie Wrocławskim, swoje studia w Polsce określa jako bardzo energetyczne. - To bardzo międzynarodowa uczelnia z dużą liczbą studentów zagranicznych, która stwarza im wszelkie możliwości - mówi Konul. - Wykładowcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców i bardzo pomocni.
Pełna treść rozmowy videoWybór studiów w Polsce dobrym pomysłem

Aigerim Balkhashbayeva jest zwyciężczynią konkursu "Interstudent" w 2018 roku na najlepszego studenta w Polsce. Pochodzi z Astany, z Kazachstanu. Obecnie jest absolwentką SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie - Jedną z najlepszych decyzji, jaką podjęłam, jest rozpoczęcie studiów w Polsce. Polska to wciąż niedoceniona destynacja - mówi Aigerim.
Pełna treść rozmowy videoStudy in Poland 2021

Kierunek INDIE - tym razem online, ale również z rozmachem!

Ze względu na utrudnienia, spowodowane pogarszającą się sytuacja pandemiczną, a także na prośbę Partnera targów edukacyjnych online w Indiach, EduGo Abroad, przenosimy wydarzenie z 7 kwietnia na 14 maja 2021 (piątek). Zorganizujemy za to ten event z większym rozmachem. Firma EduGo Abroad jest naszym sprawdzonym partnerem - wspólnie organizowaliśmy m.in. misję edukacyjną polskich uczelni do stanu Gujarat (Indie zachodnie) w maju 2018 roku.

Umiędzynarodowienie

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2021” - jednak online!

Bardzo chcieliśmy spotkać się we Wrocławiu „face to face”… Jednak „force majeure” w postaci trzeciej fali pandemii COVID-19 pokrzyżował plany na wydarzenie hybrydowe - zobaczymy się więc 26-27 kwietnia online!

Chiny - Światowy wyścig po naukowe talenty zmienia kierunek

W chińskich mediach zrobił się szum, kiedy okazało się, że uniwersytety w Shenzhen i Suzhou na południu Chin oferują młodym naukowcom, którzy dopiero co obronili swoje doktoraty, uposażenie (roczne) na astronomicznym poziomie miliona juanów (ok. 600.000 zł!).

QS: Czego obecnie pragną studenci zagraniczni?

Z najnowszego raportu QS wynika, że studenci zagraniczni (61%) przede wszystkim chcą wrócić do krajów, w których podjęli studia i uczęszczać na zajęcia stacjonarne. Wskazują też wiele kwestii wymagających szybkiego rozwiązania przez uczelnie.

Collegium Civitas: Strategia internacjonalizacji zdaje egzamin

Collegium Civitas postawiło sobie na czas pandemii ambitny cel: zwiększenie nie tylko liczby przyjmowanych studentów obcokrajowców, ale także liczby krajów pochodzenia studentów. Oba założenia udało się zrealizować.

Erasmus+: Ponad 28 miliardów euro na wsparcie mobilności i edukacji

Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021-2027. Nowy, odnowiony program sfinansuje mobilność edukacyjną i projekty współpracy transgranicznej dla 10 mln Europejczyków w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Times of Israel: Izraelskie uczelnie wznawiają zajęcia stacjonarne

Izraelskie uniwersytety rozpoczną zajęcia stacjonarne na początku kwietnia, po święcie Paschy. To efekt szybkiego tempa szczepień w kraju.

Radio Prague: Czesi pozytywnie zaskoczeni - więcej studentów zagranicznych

W Czechach, w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby studentów zagranicznych na studiach stacjonarnych o ponad 8%. Za wzrostem kryje się m.in. odpowiednia polityka edukacyjna.

Rankingi i akredytacje

Pomorski Ranking Liceów i Techników 2021 na PG

Kolejny raz Politechnika Gdańska była gospodarzem finału Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników. Uroczystość odbyła się ramach Wirtualnego Dnia Otwartego Politechniki Gdańskiej.

Ranking Liceów Warszawskich - Najlepsze licea 30-lecia

Jubileusz pierwszego rankingu „Perspektywy” uczciły przygotowaniem okolicznościowego „Rankingu Liceów Warszawskich”. Zwyciężyło w nim XIV LO im. Stanisława Staszica, które aż 19 razy zajęło pierwsze miejsce w prestiżowej rywalizacji stołecznych ogólniaków!

Czas na maturzystów 2021

Edukacyjny marzec Perspektyw - podsumowanie

Edukacyjny marzec Perspektyw - podsumowanie

Ponad 11.000 ósmoklasistów odwiedziło w ostatni weekend marca platformę edukacyjną Perspektywy, na której odbywał się XXXV Międzynarodowy Salon Edukacyjny.

Gratulujemy

Jan Awrejcewicz

Prof. Jan Awrejcewicz z tytułem doktora honoris causa ukraińskiej uczelni

Prof. Jan Awrejcewicz z Politechniki Łódzkiej otrzymał tytuł doktora honoris causa Prydniprowskiej State Akademy of Civil Engineering and Architekture (PSACEA) na Ukrainie.Dominika Kaczorowska-Spychalska

Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska w międzynarodowej radzie CET

Dyrektor Centrum Mikser Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego została zaproszona do Rady Programowej międzynarodowego Centrum Etyki Technologii.Prof. Piotr Lorens Architektem Miasta Gdańska

Prof. Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej został wybrany Architektem Miasta.Magdalena Łągiewska

Dr Magdalena Łągiewska dyrektorem Instytutu Konfucjusza na UG

Dr Magdalena Łągiewska z Wydziału Prawa i Administracji UG została dyrektorem Instytutu Konfucjusza na UG.życzenia

Najczęściej czytane

do zobaczenia za tydzień

Newsletter Akademicki to miejsce dla wszystkich Czytelników. Zapraszamy na nasze łamy. Czekamy na Państwa analizy, refleksje i propozycje o tym, jak z sukcesem opanować nową "normalność" i wspólnie wygrać przyszłość.

Zespół "Perspektyw"

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>