Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Finał Rankingu Szkół Wyższych 2021 w olimpijskim stylu

22 czerwca w Centrum Olimpijskim PKOl wręczono dyplomy najlepszym polskim uczelniom akademickim, niepublicznym i zawodowym, a także wydziałom i innym jednostkom prowadzącym najlepsze studia w 71 kierunkach – laureatom XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Było to pierwsze od wielu miesięcy spotkanie „w realu” polskiego środowiska akademickiego.

UJ, UW i PW biegną w tym roku najszybciej!

Uniwersytet Jagielloński jest najlepszą uczelnią akademicką w Polsce, minimalnie wyprzedzając Uniwersytet Warszawski, na trzecim miejscu znajduje się Politechnika Warszawska, na czwartym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a na piątym AGH. Za to UW jest liderem pod względem największej liczby najlepszych kierunków studiów – prowadzi ich aż 23, przed PW, która ma ich 17 i przed UJ który zwyciężył w 15 kierunkach.

Gratulacje od Ministra Włodzimierza Bernackiego

Prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki wystosował pismo z gratulacjami dla Waldemara Siwińskiego, prezesa Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, oraz dla uczelni, które zajęły najwyższe miejsca w RSW 2021.


Huawei Partnerem Głównym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

- Żyjemy w czasach, w których gospodarka oparta na wiedzy nabiera dużego znaczenia i w związku z tym potrzeba będzie dobrze wykształconych absolwentów – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska podczas gali Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Tegoroczny Partner Główny Rankingu Huawei współpracuje obecnie z ponad 133 uczelniami w Europie, w tym z wieloma w Polsce.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Rada Ministrów: będą „Akademie praktyczne”!

Umożliwienie uczelni posiadającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki używania w swojej nazwie wyrazów "akademia praktyczna" - przewiduje m.in. projekt noweli, który we wtorek przyjęła rada ministrów.

KRASP oburzony wypowiedzią małopolskiej kurator

Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak dot. Uniwersytetu Jagiellońskiego narusza zasady prowadzenia debaty publicznej i jest próbą ingerencji w autonomię uczelni i wolność akademicką - podkreśla prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

życie akademickie

„Perspektywy” i Microsoft zapraszają uczelnie na super-seminarium

Szukasz możliwości i rozwiązań, które wesprą wykładowców w pracy, a studentów w nauce czy to zdalnej, hybrydowej czy stacjonarnej? Zastanawiasz się, jak technologia może pomóc Ci w zarządzaniu tak skomplikowaną instytucją jak szkoła wyższa? Chcesz poznać przykłady wdrożeń nowych rozwiązań na uczelniach? O tym, i nie tylko o tym, opowiedzą goście w trakcie spotkania organizowanego przez firmę Microsoft i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, które odbędzie się 29 czerwca, o godzinie 14:00.

Radość nad Brdą – będzie „Politechnika Bydgoska”!

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą nazwę Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy na Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Umiędzynarodowienie

Innowacyjność w UE - Polska „Wschodzącym Innowatorem”

KE opublikowała europejską tablicę wyników innowacyjności – European Innovation Scoreboard 2021, która pokazuje, że wyniki Europy w zakresie innowacji stale się poprawiają w całej UE. Polska oceniana jest jako Wschodzący Innowator.

822 mln euro dla programu „Maria Skłodowska-Curie” 2021

W ramach programu „Maria Skłodowska-Curie” – sztandarowego programu Komisji Europejskiej, finansującego kształcenie doktorantów i postdoktorów, naukowcy z całego świata w 2021 roku mogą ubiegać się o granty łącznej wartości 822 mln euro.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Wall Street Journal: Chiny ograniczają wjazd do kraju do 2022 roku

Podczas gdy większość krajów otwiera swoje granice, Chiny rozszerzyły restrykcje związane z wjazdem do kraju do 2022 roku. Wynika to z obaw przed nowymi wariantami koronawirusa.

Kyiv Post: Ukraina upraszcza procedurę przyjmowania na studia

Zagraniczni studenci, którzy chcą studiować na Ukrainie, muszą najpierw zmierzyć się z biurokracją. Rząd obiecał, że wkrótce ten problem zostanie rozwiązany. Ministerstwo Cyfrowej Transformacji, Edukacji i Nauki uruchomi nową e-platformę dla obcokrajowców.

Women in Tech

Premiera Raportu: Przywództwo kobiet 2021. Technologie biznes, nauka

Tylko 6% prezesów największych firm na świecie to kobiety. W Polsce kobiety stanowią około 15% członków zarządu spółek giełdowych (średnia UE to 25%), a na poziomie senior managementu jest ich około 30% (przy czym w branży technologicznej nieco mniej – około 20%). Stanowią też 1/3 właścicieli innowacyjnych startupów. Wśród rektorów uczelni stanowią około 8% (do ostatniej kadencji nie było ich na tym szczeblu w ogóle). Badania pokazują, że organizacje z wyższym udziałem kobiet osiągają lepsze wyniki finansowe i w zakresie zarządzania.

Z myślą o rekrutacji 2022

Bestsellerowy "Informator dla Maturzystów 2022" już we wrześniu!

Perspektywy rozpoczęły pracę nad 31. edycją Informatora dla Maturzystów, który ukaże się - jak co roku - na przełomie sierpnia i września, a jego premiera nastąpi podczas Salonów Maturzystów Perspektywy 2021.

Salon Maturzystów 2021 startuje 16 września

Salon Maturzystów to stały i ważny element kalendarza przygotowań uczniów do majowych egzaminów - 30 września muszą złożyć deklaracje maturalne. Ze względów bezpieczeństwa - zarówno uczniów, jak i wystawców - odbędzie się, tak jak przed rokiem, online, w oparciu o strukturę organizacyjną okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Zdaniem rektora

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym cotygodniowym komentarzem prof. Przemysława Wiszewskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

We don’t need no education?

Ciosanie dzieci, młodzieży według jednego wzoru nie jest edukacją. Zwłaszcza, że nasz świat jest dziś duuużo bardziej dynamiczny w zachodzących zmianach i tym samym potrzebuje dużo większego marginesu indywidualności.

Gratulujemy

Prof. Arkadiusz Mężyk Diamentowym Inżynierem 2021

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich uhonorowanym został główną nagrodą i tytułem Diamentowego Inżyniera w prestiżowym plebiscycie „Przeglądu Technicznego” i Naczelnej Organizacji Technicznej NOT.Prof. Marek Krawczyk doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Marek Krawczyk, wybitny naukowiec i chirurg, członek Kapituły Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw, były rektor WUM, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.Prof. Stanisław Wrzosek nowym przewodniczącym PKA

Prof. dr hab. Stanisław Wrzosek, profesor Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz profesor zwyczajny Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu został nowym przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>