Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Jak zdobyć „szklaną górę” rankingów? Narada strategiczna 15-16 lipca

Zanim wejdziemy od września w Nowy Rok Akademicki, trzeba się naradzić, co należy zrobić, aby polskie uczelnie były lepiej widoczne w światowej Akademii. A oznacza to również - zajmowały wyższe pozycje w rankingach międzynarodowych. Taki jest właśnie cel konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą, na którą zapraszamy 15-16 lipca do Warszawy. Uwaga: to nie będzie kolejny Zoom, ani inny online! Zapraszamy jak najbardziej realnie, do realnej Warszawy, na konferencję „w realu”. Będą „żywi ludzie” – również z zagranicy! Plus elita polskiego świata akademickiego i tematy z grupy „to be or not to be”… Na tym spotkaniu trzeba być! Są ku temu ważne powody.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Rozmowa z prof. Arkadiuszem Mężykiem – przewodniczącym KRASP

O drodze do sukcesu, umacnianiu poziomu naukowo-badawczego uczelni, wspieraniu rozwoju talentów, skutkach pandemii i wolności akademickiej mówi prof. dr. hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), rektor Politechniki Śląskiej.

Nowy program MEiN - Nauka dla Społeczeństwa

Do 2 mln zł na projekty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, które wzmacniają współpracę nauki z gospodarką i społeczeństwem. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ustanowił program Nauka dla Społeczeństwa.

Na SGGW powstanie Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych

Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. dr hab. Michał Zasada podpisał umowę z firmą Skanska dotyczącą budowy Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych. Pracownicy ICNŻ będą prowadzić szeroko zakrojone badania nad żywieniem i jego wpływem na zdrowie, a także edukować społeczeństwo w zakresie zdrowego odżywiania.

PG i UM w Gdyni otworzą wspólnie nowy kierunek studiów

Politechnika Gdańska i Uniwersytet Morski w Gdyni zawarły porozumienie dotyczące utworzenia międzyuczelnianego kierunku studiów II stopnia: Morska Energetyka Wiatrowa.

Przeżyjmy to jeszcze raz

22 czerwca w Centrum Olimpijskim PKOl wręczono dyplomy najlepszym polskim uczelniom akademickim, niepublicznym i zawodowym, a także wydziałom i innym jednostkom prowadzącym najlepsze studia w 71 kierunkach – laureatom XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Powróćmy do tego dnia raz jeszcze.

Uniwersytet Jagielloński: satysfakcja i duma lidera

Prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej” po opublikowaniu Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 powiedział: "Pierwsze miejsce Uniwersytetu Jagiellońskiego w tegorocznym rankingu jest dla mnie oczywiście źródłem satysfakcji i dumy".

Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej – przebój rankingu 2021

Akademia WSB po raz pierwszy na podium Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw! Uczelnia zajęła 3. miejsce w Polsce (awans z pozycji 6. na 3.) i jest jedyną uczelnią niepubliczną spoza Warszawy, która uzyskała tak wysoką pozycję w zestawieniu.

Najbardziej efektywne naukowo uczelnie w Polsce

W czym tkwi moc nauki? Co sprawia, że wśród wielu innych uczelni akurat te zostają uznane za najbardziej efektywne? Trzy uczelnie medyczne w Polsce: Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Gdański Uniwersytet Medyczny to uczelnie o największej efektywności.

Poznań w akademickim natarciu

Najlepsze uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw to także te, które są blisko podium. Akademicki Poznań ma powody do dumy, analizowane szeroko na m.in. na łamach "Głosu Wielkopolskiego": „UAM podskoczył o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku, gdy zajął piąte miejsce."

Ranking Perspektyw szlagierem Internetu!

Ponad milion odsłon odnotowaliśmy na stronie internetowej Perspektyw od momentu publikacji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021!

Umiędzynarodowienie

Sukcesy Politechniki Białostockiej w konkursie Erasmus+

Sukcesem Politechniki Białostockiej zakończył się dodatkowy nabór wniosków w programie Erasmus+, który został ogłoszony przez Brukselę w reakcji na pandemię i zamknięcie szkół. Uczelnia otrzymała ponad 750 tys. euro na realizację projektów dotyczących rozwoju edukacji cyfrowej.

Zmiany w Erasmus+

Nowa siedmiolatka programu Erasmus+ przynosi modyfikacje w poszczególnych sektorach, związane głównie z realizowaniem wskazanych przez Unię Europejską priorytetów i uproszczeniem procedur.

„Horizon Europe” Program Guide

KE opublikowała Programme Guide, czyli przewodnik po programie Horyzont Europa. Dokument jest przydatny przy pisaniu wniosku projektowego, a także wyjaśnia wiele kwestii związanych z uczestnictwem w programie.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Rywalizacja USA - Chiny grozi przełamaniem świata naukowego na pół

Rywalizacja między USA a Chinami obejmuje różne dziedziny, ale jednocześnie wciąga do niej resztę świata. Może się okazać, że uczelnie i naukowcy, zwłaszcza w Europie, staną przed wyborem albo współpracować z uczelniami amerykańskimi, albo chińskimi.

UWN: Potrzebny Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich

21 uczelni badawczych wezwało do utworzenia funkcji Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w celu obrony wolności akademickiej. "W czasach, gdy odkrycia naukowe są kwestionowane, zniekształcane i podważane przez wpływowe instytucje zaprzeczające dowodom i faktom, wolność akademicka ma kluczowe znaczenie" - czytamy w oświadczeniu.

Apel KRASP o respektowanie wolności akademickiej na Białorusi

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyraziło głębokie zaniepokojenie aktualną sytuacją na Białorusi związaną z represjami wobec pracowników i studentów białoruskich uczelni.

Z myślą o rekrutacji 2022

Salon Maturzystów i Informator dla Maturzystów już we wrześniu!

Pandemia, ale także demografia, każą z troską patrzeć na rekrutację na studia na rok akademicki 2022/23. Udział we wrześniowym Salonie Maturzystów Perspektywy 2021 i mocna obecność uczelni w Informatorze dla maturzystów 2022  są remedium na szczególną sytuację, z jaką mierzą się szkoły wyższe.

Zdaniem rektora

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym cotygodniowym komentarzem prof. Przemysława Wiszewskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

Koniec i początek – nie bójmy się przyszłości

Nie mogę pogodzić się z faktem, że naszych studentów i uczniów w szkołach chce się dzielić wymuszając deklarację światopoglądowe, że można ich bezkarnie obrażać atakując biologiczne uwarunkowania ich egzystencji.

Women in Tech

Program Nowe Technologie dla Dziewczyn z rekordową liczbą zgłoszeń

Program Nowe Technologie Dla Dziewczyn, organizowany przez Intel-Perspektywy, okazał się być niesamowicie popularny wśród maturzystek i studentek! Daje on szansę na stypendium w wysokości 12 000 zł, mentoring z pracownikami firmy Intel oraz staż w centrum badawczo-rozwojowym firmy!

Gratulujemy

Dr hab. Joanna Dyduch

Dr hab. Joanna Dyduch w zarządzie Association of Israel Studies

Dr hab. Joanna Dyduch, prof. UJ z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego została wybrana na członka Zarządu Stowarzyszenia Studiów Izraelskich (Association of Israel Studies).Prof. Tomasz Kapitaniak członkiem Academia Europaea

To elitarne stowarzyszenie naukowców, które doradza Komisji Europejskiej. Prof. Tomasz Kapitaniak jest członkiem sekcji physics & engineering sciences, w której zrzeszonych jest obecnie 437 naukowców.Dr hab. Justyna Matysiewicz wiceprezydentem DUKENET

Dr hab. Justyna Matysiewicz, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach została jednogłośnie wybrana na wiceprezydenta zarządu na 2-letnią kadencję.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>