Newsletter Akademicki

Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Jakość matury 2022 – akademicki problem numer jeden!

Pierwsze po wakacjach wydanie „Newslettera Akademickiego” rozpoczynamy tematem pozornie mało akademickim, bo Alarmem Maturalnym 2022, którym sygnalizujemy obawy i zagrożenia związane z realną groźbą obniżenia poziomu wiedzy kandydatów na studia w roku akademickim 2022/23. Świadomie używamy stylistyki z filmów wojennych, aby uzmysłowić wszystkim powagę sytuacji. Do przyszłorocznej matury przystąpią uczniowie, którzy w przedostatniej klasie stracili prawie cały rok tradycyjnej nauki, a także kilka miesięcy w roku wcześniejszym. Nie ma cudów, aby nie odbiło się to na poziomie przygotowania maturzystów do studiów. Zwłaszcza, że nie ma gwarancji, iż najbliższy rok szkolny przebiegnie bez pandemicznych zakłóceń…

Dyrektor Marcin Smolik: Jak udźwignąć maturę?

Dlaczego matura jest niezbędna nawet podczas pandemii i jak będzie wyglądać ten egzamin w roku 2022 mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zachęca też maturzystów, aby powtórki do matury 2022 rozłożyli na 8 miesięcy i rozpoczęli je już 1 września.

5 powodów, dla których uczelnie potrzebują dobrych maturzystów

Matura i studia to system naczyń połączonych. Dobry maturzysta nie tylko dostaje się na lepszy kierunek i lepszą uczelnię, ale także podnosi poziom kształcenia. Wniosek: jak najlepsze przygotowanie maturzystów jest żywotnym interesem uczelni.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Politechnika Bydgoska: nowy początek

1 września na akademickiej mapie Polski pojawi się nowa uczelnia, ale od razu z 70-letnią tradycją: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (akronim: PBŚ). Będzie kontynuować tradycje Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, zarazem rozwijając się w nowych kierunkach.

Politechnika Bydgoska: nowy początek

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich jest najmłodszą polską politechniką utworzoną na mocy ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.Prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej: Otwieramy nowy rozdział!

Przekształcenie w Politechnikę Bydgoską jest naturalną konsekwencją rozwoju największej w województwie kujawsko-pomorskim uczelni technicznej.

List Ministra Edukacji i Nauki do rektorów

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował list do rektorów. Poinformował w nim o uchyleniu rozporządzenia czasowo ograniczającego działalność uczelni. Wskazał jednocześnie, że w nowym roku akademickim Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje co do zasady powrót do kształcenia w trybie stacjonarnym.

Uczelnie wracają do zajęć stacjonarnych?

Polskie uczelnie, m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet SWPS czy Politechnika Wrocławska, szykują się do zajęć stacjonarnych w nowym roku akademickim.

Kierunki lekarskie nie tylko na uczelniach medycznych

Wczesną jesienią w Sejmie będzie głosowany przepis, który uwalnia możliwość otwierania kierunków lekarskich na innych uczelniach niż medyczne.

RPO zaniepokojony ograniczeniami wobec niezaszczepionych

RPO Marcin Wiącek skierował pisma do MEiN oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w których porusza problem obowiązujących na niektórych uczelniach ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

życie akademickie

Nowe logo Uniwersytetu Opolskiego

Uczelnia będzie się posługiwać nową identyfikacja wizualną na wszelkich polach eksploatacji. Dotychczasowe logo nawiązywało do herbu miasta. Obecnie jest bardziej nowoczesne.

Politechnika Łódzka z nowym centrum badawczym

Instytut Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej otrzymał ponad 3,9 miliona złotych na projekt „Centrum badań nowych związków aktywnych biologicznie, potencjalnie użytecznych w diagnostyce medycznej”.

Nowy system oznakowania kampusu SGGW

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wprowadzono system oznakowania kampusu i pomieszczeń. Celem jest zwiększenie komfortu i ułatwienie aklimatyzacji nowych studentów i kadry akademickiej, w tym obcokrajowców.

Rankingi i akredytacje

Trudna wspinaczka - polskie uczelnie w Rankingu Szanghajskim 2021

Polskie uczelnie w większości utrzymały lub poprawiły swoje pozycje w opublikowanym 15 sierpnia Rankingu Szanghajskim 2021 – wśród 1000 najlepszych na świecie jest ich już 10 (przed rokiem było 8), z czego dwie po raz pierwszy (SGGW i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Dwie najlepsze to tradycyjnie Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (obie w grupie 401-500). O dwieście pozycji awansował Warszawski Uniwersytet Medyczny (do grupy 701-800). Kluczem do sukcesu polskich uczelni było w tym roku posiadanie wśród kadry tzw. Highly Cited Researchers czyli naukowców cytowanych w swoich dziedzinach najczęściej na świecie.

Gratulacje Ministra dla 10 polskich uczelni z Listy Szanghajskiej

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował listy gratulacyjne do rektorów 10 polskich uczelni, które znalazły się w prestiżowym rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie, zwanym Listą Szanghajską.

ZUT w Szczecinie z największą liczbą patentów

Według raportu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) za rok 2020, w rankingu krajowych i zagranicznych podmiotów, którym udzielono patenty na zgłoszone wynalazki, pierwsze miejsce zajął Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie z liczbą 85 patentów.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika ponownie z akredytacją AMBA

Program Executive Master of Business Administration, realizowany na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskał po raz kolejny prestiżową akredytację The Association of MBAs (AMBA).

Szkolnictwo wyższe na świecie

Dutch News: Holendrzy ograniczają rekrutację zagranicznych studentów

Większość holenderskich uniwersytetów przestała aktywnie rekrutować zagranicznych studentów. Zamiast tego uczelnie koncentrują się na dostarczaniu informacji potencjalnym studentom, którzy się do nich zwracają. Powodem są m.in. przepracowane kadry, brak mieszkań studenckich i zbyt duże grupy studentów na zajęciach.

TASS: Studenci zagraniczni mogą wjechać do Rosji

Rosyjskie Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że zagraniczni studenci będą mogli wjechać do Rosji w celu kontynuowania nauki na uczelniach. Zasady wjazdu zostały już sformułowane i zostaną wkrótce zatwierdzone.

Z myślą o rekrutacji 2022

Salon Maturzystów - sukces matury 2022 kształtuje się już teraz

Wrześniowy Salon Maturzystów, organizowany przez Perspektywy, jest dla każdego rocznika maturzystów obowiązkowy. Tu bowiem „matura spotyka się ze studiami” – wykładom o tajnikach matury 2022 towarzyszy prezentacja ofert edukacyjnych uczelni i zasad przyjęć na studia w roku akademickim 2022/23. Tegoroczny Salon Maturzystów odbędzie się 16-29 września w całej Polsce - w postaci dziesięciu wydarzeń regionalnych.

Women in Tech

Shesnnovation - technologiczne samurajki wystartowały!

Mimo trwającej od ponad roku pandemii, niepewności biznesowej oraz mimo pokutujących stereotypów związanych z płcią są w Polsce młode kobiety, które decydują się właśnie teraz na założenie swojego startupu.

W najnowszym numerze:

  • ALARM MATURALNY 2022
  • Rozmowa z dr. Marcinem Smolikiem
  • Salon Maturzystów 2021
  • Rozmowa z Patrycją Ciborowską
  • Filologia polskiego języka migowego

Przeczytaj całość w formie e-booka

Gratulujemy

Prof. Krzysztof Kowalczyk członkiem EASA

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk znalazł się w prestiżowym gronie członków Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki (European Academy of Sciences and Arts).Prof. Anna Wypych-Gawrońska z tytułem doktora honoris causa WUN

Wołyński Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku nadał tytuł doktora honoris causa rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Annie Wypych-Gawrońskiej.Dr Anna Wałek na czele International Association of University Libraries

Dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, została powołana na stanowisko prezydent International Association of University Libraries.Prof. Arkadiusz Żukowski we władzach Międzynarodowego Towarzystwa Politologicznego

Prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM, ponownie został wybrany członkiem Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Towarzystwa Politologicznego (Executive Committee, International Political Science Association, IPSA) na kadencję 2021-2023.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>