Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

To będzie rok ewaluacji, rankingów i powrotu do uczelni

Wprawdzie większość inauguracji odbędzie się tradycyjnie w okolicach 1 października, to Nowy Rok Akademicki 2021/22 trwa już w najlepsze (zresztą formalnie zaczyna się on 1 września i trwa do 31 sierpnia). Można odnieść wrażenie, że świat edukacyjno-akademicki postanowił za wszelką cenę wszystkie przesuwane od półtora roku kongresy, konferencje i narady zorganizować właśnie teraz, aby spotkać się wreszcie face to face i zarazem uprzedzić „czwartą falę”… Miałem okazję przekonać się kilkakrotnie, jak wygląda teraz kalendarz prof. Arkadiusza Mężyka, przewodniczącego KRASP - cztery duże wydarzenia dziennie to minimum. Podziwiam i… współczuję! Jak ten (nie)rozpoczęty Rok Akademicki 2021/22 będzie wyglądał?

zapraszamy do Study in Poland

Zapraszamy do udziału w "Study in Poland" w roku akad. 2021/22

Zapraszamy serdecznie do udziału w programie Study in Poland - w roku akademickim 2021/22 prowadzić będziemy jego szesnastą już edycję! Program międzynarodowej promocji oferty polskich uczelni prowadzony jest wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Jesień 2021 - tam będziemy stacjonarnie!

Jesienią 2021 roku wracamy - w trybie podwyższonego rygoru sanitarnego - do promocji polskiego szkolnictwa wyższego na zagranicznych targach stacjonarnych.

Jesień 2021 - uzupełniające wydarzenia online

W ramach uzupełnienia oferty wyjazdów na targi stacjonarne, a także chcąc dotrzeć do kandydatów na ważnych dla Polski rynkach, dostęp do których jest obecnie z różnych względów utrudniony, wzbogacamy jesienną ofertę "Study in Poland" o szereg wydarzeń online.

życie akademickie

Uniwersytet Gdański rozwinie energetykę wiatrową

Podjęcie i realizacja wspólnych działań w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i budowy morskich farm wiatrowych są celami podpisanego w Warszawie Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (Polish Offshore Wind Sector Deal). Wśród 180 sygnatariuszy porozumienia jest Uniwersytet Gdański.

PWr - fotonika, informatyka, zarządzanie na nowych wydziałach...

Na Politechnice Wrocławskiej oficjalnie pojawiły się trzy nowe wydziały: Informatyki i Telekomunikacji, Zarządzania oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

PP - marszałek Marek Woźniak pomoże rozwinąć lotnisko w Kąkolewie

„To bez wątpienia innowacyjna przyszłość regionu, odpowiedź na czekające nas wyzwania. Budujemy to razem. Pan marszałek wykazuje tu ogromne zrozumienie” - tak prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej scharakteryzował plany inwestycyjne uczelni na lotnisku w Kąkolewie.

WUM rozszerzy kształcenie fizjoterapeutów

Prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego fizjoterapeutów.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Rektorzy uczelni rolniczych spotkali się w Krynicy Zdroju

W Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Uniwersytetu Rolniczego w Krynicy Zdroju odbyła się Konferencja Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych.

Prorektorzy politechnik o zdrowiu psychicznym studentów

Politechnika Lubelska była gospodarzem konferencji prorektorów do spraw kształcenia i do spraw studenckich polskich uczelni technicznych.

NCN - cztery konkursy na początek kolejnego dziesięciolecia

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło cztery nowe konkursy w programach: OPUS, SONATA, PRELUDIUM BIS i POLONEZ BIS. Wsparcie na badania mogą otrzymać badacze i badaczki o różnym stażu i doświadczeniu, i naukowcy z zagranicy, którzy przyjadą prowadzić badania w Polsce.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Standard: Wlk. Brytania ma najwyższe czesne w krajach OECD

Jak wynika z badania OECD największy wzrost opłat za studia licencjackie w ciągu ostatniej dekady miał miejsce na uniwersytetach finansowanych ze środków publicznych w Wlk. Brytanii. Istnieje obawa, że studenci zagraniczni mogą je kwestionować.

Helsinki Times: Fińska uczelnia uruchamia bezpłatny kurs

Uniwersytet Aalto w Finlandii uruchomił bezpłatny kurs online dla studentów zagranicznych. Ma on przybliżyć im fińską kulturę pracy i pomóc w przebiegu kariery.

Zdaniem rektora

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym cotygodniowym komentarzem prof. Przemysława Wiszewskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

Doskonałość nauki i dydaktyki jest jedną wartością

To był bardzo ciekawy tydzień. I piszę to bez ironii. Przede wszystkim dzięki drugiej konferencji sprawozdawczej programu IDUB. Z wyjątkiem Uniwersytetu Warszawskiego wzięli w nich udział rektorzy niemal wszystkich najważniejszych polskich uczelni wyższych, przewodniczący KRASP, prezes PAN, dyrektorzy NCN i NCBiR.

Rozpoczął się Salon Maturzystów Perspektywy 2021

Wystartował Salon Maturzystów Perspektywy 2021, przeznaczony dla uczniów ostatnich klas liceów i techników przygotowujących się do matury w maju 2022. 16 września w onlinowym wydarzeniu na platformie Perspektyw wzięło udział ponad dwa tysiące uczniów z województw lubelskiego i podkarpackiego, powitanych przez uczelnie-gospodarzy Salonu: Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Rzeszowski.„Informator dla Maturzystów 2022” w formie interaktywnego e-booka

Kultowy „Informator dla Maturzystów 2022” został już udostępniony uczniom najstarszych klas liceów i techników w nowoczesnej formule interaktywnego e-booka. Publikację tę Perspektywy przygotowały już po raz 31!

Women in Tech

Nowe Technologie dla Dziewczyn - wybrano 25 laureatek VII edycji!

Jest to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami realizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i firmę INTEL. Stypendystki programu „Nowe technologie dla dziewczyn” otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe.

Świat Rankingów

Najlepsze studia z zarządzania według „Financial Times”

Wśród stu najlepszych na świecie studiów magisterskich z zarządzania, których ranking ukazał się 13 września br. w „Financial Times”, znalazł się kierunek z Akademii Leona Koźmińskiego. Zwycięzcą rankingu jest szwajcarski Uniwersytet St. Gallen.

Gratulujemy

Dr hab. Dominik Antonowicz dyrektorem Ośrodka Analiz Strategicznych UMK

Dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych został dyrektorem Ośrodka Analiz Strategicznych - nowej uniwersyteckiej jednostki, której rolą będzie doradzanie władzom w kluczowych kwestiach dotyczących przyszłości uniwersytetu.Prof. Alina Kułakowska prezesem elektem PTN

Walne Zebranie delegatów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego wybrało prof. dr hab. Alinę Kułakowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prezesem elektem PTN.W najnowszym numerze:

  • ALARM MATURALNY 2022: "zdalni" maturzyści za 8 miesięcy przystąpią do egzaminów!
  • Rozmowa z dr. Marcinem Smolikiem, dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
  • Salon Maturzystów 2021
  • Dobry maturzysta = lepszy student
  • Filologia polskiego języka migowego

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>