Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Doktorat honoris causa dla Profesora Michała Kleibera

W Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej odbyła się 23 września 2021 uroczystość nadania doktoratu honoris causa Profesorowi Michałowi Kleiberowi - wybitnemu polskiemu naukowcowi, byłemu prezesowi Polskiej Akademii Nauk oraz byłemu ministrowi nauki i informatyzacji, a od wielu lat przewodniczącemu Kapituły Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. - Profesor Michał Kleiber jest przede wszystkim człowiekiem wielkiego umysłu, mistrzem, autorytetem moralnym - mówiła rektor Akademii WSB, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, otwierając uroczystość. - Nadając najwyższą godność akademicką, tytuł doktora honoris causa, społeczność Akademii WSB pragnie wyrazić swoje najwyższe uznanie dla dostojnego doktora, osobowości przyczyniającej się do kształtowania otaczającej nas rzeczywistości w sposób niezaprzeczalny.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Spotkanie ministra Przemysława Czarnka z Prezydium KRASP

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, na czele z prof. Arkadiuszem Mężykiem, spotkało się z kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki - ministrem Przemysławem Czarnkiem oraz wiceministrem Wojciechem Murdzkiem. Było to pierwsze spotkanie władz KRASP kadencji 2020-24 z władzami Ministerstwa w tym składzie.

Uczelnie zawodowe będą kształcić lekarzy?

Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowały projekt, który będzie dopuszczał kształcenie lekarzy w uczelniach zawodowych.

IntVP - Czas upowszechniania rezultatów

Kolejna grupa polskich uczelni podejmuje wysiłki w tworzeniu swojej międzynarodowej postrzegalności (visibility). Większość uczelni już uczestniczących w International Visibility Project (IntVP) odniosła w tym roku sukcesy w instytucjonalnych rankingach uczelni lub w rankingach przedmiotowych (by subject). Zainteresowane uczelnie spotkały się 20 września w Warszawie na seminarium rankingowym, zorganizowanym w formule otwartego posiedzenia Rady IntVP. W spotkaniu uczestniczył Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w MEiN.Polskie uczelnie mierzą wysoko!

W obecności Wojciecha Murdzka, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz 40 rektorów i prorektorów uczelni akademickich odbyła się prezentacja filmu promocyjnego w jęz. angielskim (Polish Universities Aiming High) przygotowanego przez Perspektywy. Znani międzynarodowi eksperci i polscy rektorzy mówią w nim o ambitnych planach najlepszych polskich uczelni.

życie akademickie

UG będzie prowadzić badania z Głównym Urzędem Miar

Inicjowanie wspólnych badań naukowych, wykorzystanie wiedzy i technologii z obszaru metrologii naukowej, transfer wiedzy to niektóre z założeń podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Głównym Urzędem Miar a Uniwersytetem Gdańskim.

Alchemium Politechniki Łódzkiej już otwarte

Otwarto nowy budynek Wydziału Chemicznego "Alchemium - magia chemii jutra" To pierwszy etap większej inwestycji, na którą uczelnia otrzymała 100 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

SGH będzie mieć nowy gmach

Przy ul. Batorego 8 w Warszawie zostanie zbudowany nowy gmach dydaktyczny SGH.

Zapraszamy do udziału w "Study in Poland" w roku akad. 2021/22

Zapraszamy serdecznie do udziału w programie Study in Poland - w roku akademickim 2021/22 prowadzić będziemy jego szesnastą już edycję! Program międzynarodowej promocji oferty polskich uczelni prowadzony jest wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Jesień 2021 - tam będziemy stacjonarnie!

Jesienią 2021 program "Study in Poland" powraca - w trybie rygoru sanitarnego - do promocji polskiego szkolnictwa wyższego na zagranicznych targach stacjonarnych.

Jesień 2021 - uzupełniające wydarzenia online

W ramach uzupełnienia oferty wyjazdów na targi stacjonarne, a także chcąc dotrzeć do kandydatów na ważnych dla Polski rynkach, do których dostęp jest obecnie z różnych względów utrudniony, wzbogacamy jesienną ofertę "Study in Poland" o szereg wydarzeń online.

Nowa aplikacja programu Erasmus+

Dzięki niej każdy student otrzyma cyfrową europejską legitymację studencką, ważną w całej Wspólnocie. Aplikacja jest dostępna we wszystkich językach Unii Europejskiej - informuje Komisja Europejska.

"Laur Europejski" dla Collegium Civitas

Program studiów magisterskich International Security Studies (ISS) w Collegium Civitas został nagrodzony "Laurem Europejskim" za innowacyjne i unikatowe rozwiązania w zakresie umiędzynarodowienia studiów.

Szkolnictwo wyższe na świecie

BBC: University of St. Andrews najlepszy w rankingu brytyjskim

Ani Oxford University, ani Cambridge University nie są najlepsze w narodowym rankingu uczelni Wielkiej Brytanii. Jest nią szkocki University St Andrews. Taka detronizacja zdarzyła się po raz pierwszy od 30 lat.

Więcej studentów zagranicznych na studiach licencjackich?

Około 41% uniwersytetów na całym świecie spodziewa się wzrostu liczby międzynarodowych studentów na studiach licencjackich w roku akademickim 2021/22.

Konferencje naukowe - powrócą, ale jakie?

Choć covidowe widmo wciąż krąży, podejmowane są próby powrotu do tradycyjnej formy spotkań twarzą w twarz. Czy się to uda? Amerykańskie doświadczenia wskazują na kilka problemów, których kiedyś albo nie było, albo ich nie postrzegaliśmy.

O tym się mówi

EuroSkills 2021 - #PolskaDrużyna wchodzi do gry!

20 września w Warszawie odbyła się konferencja WorldSkills Poland, podczas której poznaliśmy skład polskiej kadry narodowej, która będzie reprezentować Polskę na EuroSkills w Graz.

Salon Maturzystów - jeszcze do 29 września

Salon Maturzystów Perspektywy 2021 trwa do 29 września. Przed nami jeszcze Łódzki i Świętokrzyski Salon Maturzystów, Dolnośląski i Opolski Salon Maturzystów oraz Wielkopolski Salon Maturzystów. Wciąż można się rejestrować na poszczególne Salony."Informator dla Maturzystów 2022" w formie interaktywnego e-booka

Kultowy "Informator dla Maturzystów 2022" został już udostępniony uczniom najstarszych klas liceów i techników w nowoczesnej formule interaktywnego e-booka. Publikację tę Perspektywy przygotowały już po raz 31!

Women in Tech

Akademia Edukatorów - firmy technologiczne ze wsparciem dla edukacji

Zapraszamy, w ramach programu IT FOR SHE, na trzecie i ostatnie webinarium z cyklu “Akademia Edukatorów" - pod tytułem "Dziewczynki w technologiach & nauka dzieci", które odbędzie się 21 października br.Edukacja technologiczna dla najmłodszych

W ramach programu wolontariackiego “IT for SHE Kids" tylko od lipca 2021 zrealizowaliśmy aż 35 projektów edukacyjnych w szkołach podstawowych z małych miejscowości i wsi. Do końca października 2021 do udziału w programie zgłoszonych jest jeszcze 27 projektów z całej Polski.10 wyjątkowych kobiet z branży rolno-spożywczej

16 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej. Z tej okazji - w ramach programu Empowering Women in Agrifood (EWA) - przygotowaliśmy wyjątkowy Masterclass poświęcony zwiększaniu świadomości ekologicznej, budowaniu zrównoważonych firm oraz wzajemnej wymianie doświadczeń.

Nowe inicjatywy

Nowe wyróżnienie w świecie nauki - Politechnika Wrocławska przyzna nagrodę im. Stanisława Lema

15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej, poznamy pierwszego laureata Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema. Otrzyma ją młody naukowiec, którego badania mają potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji.

Gratulujemy

Prof. Marek J. Sarna prezesem PTA

Astronomowie zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Astronomicznym (PTA) wybrali władze na kadencję 2021-2025. Prezesem organizacji został prof. dr hab. Marek J. Sarna.Prof. Janusz Kotowicz przewodniczącym RN Instytutu Sieci Łukasiewicz

Prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym na Politechnice Śląskiej został przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Sieci Łukasiewicz

W najnowszym numerze:

  • ALARM MATURALNY 2022: "zdalni" maturzyści za 8 miesięcy przystąpią do egzaminów!
  • Rozmowa z dr. Marcinem Smolikiem, dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
  • Salon Maturzystów 2021
  • Dobry maturzysta = lepszy student
  • Filologia polskiego języka migowego

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>