Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Mamy coraz więcej studentów z zagranicznym paszportem!

Nieodłącznym elementem inauguracji roku akademickiego są immatrykulacje nowych studentów. Cieszy, że jest w tej grupie coraz więcej obcokrajowców. Są wśród nich nowi studenci Politechniki Śląskiej (zdjęcie powyżej): Salehe Anthony Mshana z Tanzanii,przyjęty na kierunek magisterski MSc Cognitive Technologies i Tanan Abdo Tahir z Etiopii,która będzie studiować na kierunku inżynierskim BSc Interdisciplinary studies: Control, Electronics, and Information Engineering (CEIE). Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że jednym z głównych celów uczelni jest wzrost liczby obcokrajowców wśród studentów i doktorantów oraz pozyskanie wybitnych naukowców. Łącznie w Polsce na koniec grudnia 2020 było 84.689 studentów obcokrajowców (w tabeli podajemy po raz pierwszy ich charakterystykę wg krajów pochodzenia).

Inauguracje roku akad. 2021

Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Uniwersyteckie Centrum Filmowe

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim otwarte zostało Uniwersyteckie Centrum Filmowe im. A. Wajdy. Jednocześnie odbył się wernisaż rysunków Andrzeja Wajdy.


Uniwersytet Jagielloński: Ponad 1200 projektów, w tym 1080 badawczych

Aktualnie na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowanych jest ponad 1200 projektów na łączną kwotę 1,171 mld zł, w tym 1080 o charakterze badawczym na kwotę około 928 mln zł, poinformowano podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.


Uniwersytet Łódzki: Rekordowa liczba naukowców zagranicznych

Naukę na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęło około 10 000 studentów, kolejne 16 000 będzie ją kontynuować. Do społeczności UŁ, dzięki konkursowi IDUB, dołączyło ponad 40 naukowców z całego świata. To największy „transfer” w historii uczelni.


Uniwersytet Warszawski: Szansa na uruchomienie wydziału lekarskiego

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Z. Nowak zapowiedział podczas inauguracji nowego roku akademickiego, że poczyni wszelkie kroki, aby na uczelni powstał niezależny wydział lekarski.


Politechnika Śląska: Doktorat honoris causa dla prof. Jurija Bobalo

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej połączona była z nadaniem tytułu doktora honoris causa prof. Jurijowi Bobalo, rektorowi Politechniki Lwowskiej. Rektor prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że jednym z głównych celów uczelni jest stały wzrost umiędzynarodowienia oraz pozyskanie wybitnych naukowców.


Politechnika Wrocławska: Prace nad nową strategią uczelni

Ponad 21 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. W trakcie uroczystości tytuł doktora honoris causa uczelni otrzymał dr inż. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018.


Na WAT powstanie Radiowe Centrum Naukowo-Dydaktyczne

Nowy rok akademicki w roku jubileuszu uczelni rozpoczęło niemal 10 tysięcy studentów. Aktualnie prowadzonych jest w Akademii dziewięć dużych inwestycji budowlanych. Rektor-Komendant WAT płk prof. Przemysław Wachulak zaznaczył, że w planach jest też m.in. dalsza informatyzacja uczelni oraz opracowanie nowych anglojęzycznych programów studiów.

O tym się mówi

Święto w królestwie informacji naukowej i edukacyjnej - 30 lat OPI PIB

7 października Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) obchodził jubileusz trzydziestolecia. W okolicznościowym spotkaniu wziął udział Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w MEiN, a także przedstawiciele najważniejszych instytucji naukowych i akademickich oraz przedsiębiorstw związanych z nowoczesną technologią.

Olga Tokarczuk doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autorka przetłumaczonych na ponad trzydzieści języków książek, które doczekały się międzynarodowego uznania, została 7 października uhonorowana tytułem doktora honoris causa najstarszej polskiej uczelni.

życie akademickie

Wręczono Nagrody Narodowego Centrum Nauki za 2020 i 2021 rok

Dr Paweł L. Polkowski, dr hab. Sebastian Glatt oraz prof. Jonatan Gutman zostali laureatami Nagród Narodowego Centrum Nauki 2021, przyznawanych utalentowanym naukowcom za osiągnięcia w zakresie badań podstawowych.

Otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia to samodzielna jednostka powstała w ramach Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Jest jedną z najważniejszych inwestycji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uniwersytet Gdański w Polskim Forum Technologii Morskich

Uniwersytet Gdański został Członkiem Wspierającym Związek Pracodawców Polskie Forum Technologii Morskich (PFTM).

Poznański Uniwersytet Federacyjny coraz bardziej realny

Rektorzy poznańskich uczelni publicznych podpisali list intencyjny w sprawie poznańskiego uniwersytetu federacyjnego.



Politechnika Częstochowska ma nowe logo

Uruchomienie witryny jest elementem premiery nowej identyfikacji wizualnej.



UE Katowice z nowym filmem o uczelni

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zaprezentował krótki film ukazujący uczelnię jako centrum życia studenckiego, naukowego i biznesowego w samym sercu metropolii.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

MEiN: łatanie „maturalnych dziur” w wiedzy studentów I roku

Zajęcia wyrównawcze dla studentów I roku, 30 godzin lekcyjnych w grupach 25-osobowych – takie rozwiązanie zaproponowało Ministerstwo Edukacji i Nauki na pierwsze miesiące roku akademickiego 2021/22. To ważny krok mający na celu zapobieżenie groźbie katastrofalnego obniżenia się poziomu kształcenia na polskich uczelniach, o czym pisaliśmy w tekście „Alarm maturalny!” w poprzednim numerze „Perspektyw”.

Pakiet wolnościowy uchwalony

Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego – zdecydował Sejm uchwalając nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Apel KRUP o bezpieczne prowadzenie zajęć

Rektorzy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich zaapelowali o przyjęcie zasady i możliwości sprawdzania dokumentów szczepień zarówno studentów, jak i pracowników uczelni.

Białoruskie władze blokują promocję polskiej uczelni

W Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej w tym roku akademickim jest mniej studentów z Białorusi. Promocja uczelni na wschodzie jest blokowana przez tamtejsze władze.

Studenci z byłego ZSRR nadzieją dla polskiego rynku pracy

Prawie 55 tys. studentów w Polsce pochodzi z krajów byłego ZSRR – to ponad 10 razy więcej niż 15 lat temu – wynika z analiz ekonomistek Politechniki Gdańskiej.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Le Monde: Maleje wpływ Francji na badania międzynarodowe

Francja coraz bardziej pozostaje w tyle za innymi krajami. Zauważalny jest spadek liczby publikacji naukowych, wynagrodzeń badaczy, liczby stanowisk i udział w produkcie krajowym brutto (PKB).

Slovenia News: Cudzoziemcy wybierają słoweńskie uczelnie

Słowenia stała się atrakcyjnym miejscem do studiowania dla zagranicznych studentów. Ich liczba wzrasta w szybkim tempie.

Rankingi i akredytacje

Zapraszamy na IREG 2021 Jeddah Conference

IREG 2021 Jeddah Conference Effects of Rankings on Community and Society odbędzie się w formie online w dniach 15 - 16 listopada. Rejestracja na konferencję jest bezpłatna.



Ranking MBA Perspektywy 2021

Specjalne wydanie Perspektyw z wynikami rankingu programów MBA oraz serwis dedykowany studiom biznesowym na portalu Perspektywy.pl to okazja do promocji oferty studiów MBA rozpoczynających się w 2022 r. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości!


SGH otrzymała akredytację EQUIS

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie otrzymała prestiżową akredytację EQUIS. Przygotowania do jej uzyskania trwały kilka lat.

Gratulujemy

Prof. Jan Potempa pierwszym laureatem Nagrody Heisiga

Pierwszą Nagrodę Heisiga przyznano mikrobiologowi i biochemikowi z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.



Prof. Jacek Prokop przewodniczącym PIM

Prof. Jacek Prokop, prorektor SGH ds. współpracy z zagranicą, został wybrany na stanowisko przewodniczącego The Partnership in International Management (PIM) na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.



Prof. dr hab. Marcin Moniuszko wiceprezydentem PTA

Prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju, kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych UMB został wybrany wiceprezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) w kadencji 2021-2024.

Informator dla Maturzystów 2022

  • Interaktywny E-BOOK Informatora dla Maturzystów 2022
  • Zasady przyjęć na wszystkie uczelnie w Polsce
  • Kierunki wirusoodporne
  • Dobra matura = najlepsze studia
  • Miasta akademickie

Przeczytaj całość w formie interaktywnego e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27



Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>