Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

Naukowa „brygada tygrysa” na Politechnice Wrocławskiej

1 października na Politechnice Wrocławskiej zaczęła oficjalnie funkcjonować elitarna Academia Iuvenum (AI), w której rektor Arkadiusz Wójs pokłada największe nadzieje odnośnie zmian na uczelni. – Stwarzamy młodym naukowcom warunki, które zachęcą ich zarówno do dalszego rozwoju, jak i związania swojej przyszłości z Politechniką – mówi Wójs. W pierwszym składzie Academii znalazło się 24 młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 lat i są niedługo po doktoracie. Prezydium AI tworzy trójka przebojowych młodych naukowców: dr inż. arch. Marta Rusnak z Wydziału Architektury (przewodnicząca), dr inż. Andrzej Żak z Wydziału Mechanicznego i dr inż. Sławomir Czarnecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Czy pomogą rektorowi przywrócić należne Politechnice Wrocławskiej miejsce na światowej mapie akademickiej?

Świat już wie: polskie uczelnie mierzą wysoko!

W prestiżowych serwisach międzynarodowych, m.in. na stronie University World News promowany jest film w jęz. angielskim (Polish Universities Aiming High) przygotowany przez Perspektywy. Znani międzynarodowi eksperci i polscy rektorzy mówią w nim o ambitnych planach najlepszych polskich uczelni. Jeżeli polskie uczelnie będą się trzymały swojej strategii… to i kraj, i polskie uczelnie czeka ekscytująca przyszłość - podkreśla Alex Usher z Kanady.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

MEiN: Zwalczanie mobbingu spoczywa na rektorach

Resort edukacji i nauki na bieżąco monitoruje sytuacje na uczelniach pod kątem przejawów dyskryminacji i przemocy, ale to rektorzy odpowiadają za to, by działały one we właściwy sposób – oświadczyło Ministerstwo Edukacji i Nauki, odnosząc się do raportu NZS na temat mobbingu na uczelniach.

Sejm: Kierunki lekarskie nie dla uczelni zawodowych

Szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich oraz zmiany w kredytach na studia medyczne przewiduje ustawa, którą przyjął w czwartek Sejm.

KRASP popiera stanowisko EUA dot. ochrony akademickiej

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich poparła stanowisko European University Association (EUA) w sprawie ochrony współpracy akademickiej w zakresie badań i innowacji między UK i UE (w ramach programu Horyzont Europa).

Inauguracje roku akad. 2021

Politechnika Białostocka:
Należy rozwijać Xylopolis

- Strategia Rozwoju Politechniki Białostockiej to kwestia przyszłości naszej uczelni – przyszłości, którą wspólnie projektujemy – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej podczas przemówienia inauguracyjnego. Rektor przypomniała również, że Politechnika Białostocka współtworzyła Xylopolis, wystawę w polskim pawilonie na EXPO w Dubaju.


Szkoła Główna Handlowa: Społeczna odpowiedzialność miarą wartości uczelni

- Społeczna odpowiedzialność nie jest dla nas modnym sposobem promocji, czy obecności w przestrzeni publicznej, ale prawdziwym zobowiązaniem – podkreślił rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Piotr Wachowiak podczas inauguracji nowego roku akademickiego.


UP Wrocław: Kantata Uniwersytecka na 70-lecie

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu świętował w tym roku 70-lecie istnienia uczelni. Z tej okazji, po raz pierwszy zabrzmiała publicznie Kantata Uniwersytecka Krzesimira Dębskiego specjalnie skomponowana na obchody jubileuszowe.


UMed w Białymstoku: Priorytetem rozwój onkologii i chirurgii

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski podkreślił podczas inauguracji nowego roku akademickiego, że jednym z głównych celów uczelni jest rozwój medycyny wysokiej jakości. Jednocześnie marzeniem społeczności akademickiej UMB jest budowa nowego centrum dydaktyki.


Warszawski Uniwersytet Medyczny: 2821 nowych studentów

- Dzisiaj jest wasz szczególny dzień, już na zawsze stajecie się członkami społeczności Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jesteście najlepszymi z najlepszych. Z 12260 maturzystów, którzy starali się o indeks naszej uczelni, zostało przyjętych 2821 osób - powiedział rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.

życie akademickie

W poniedziałek rozpoczyna się „Areopag uniwersytetów”

18 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się pierwsza debata w ramach cyklu „Areopag Uniwersytetów – świat w dobie COVID-u” z udziałem największych polskich uczelni. Jej tematem będzie „System wartości w dobie COVID-u”.

"Ramię w ramię" - kampania UW na rzecz szczepień

„Zależy mi na innych”, „wierzę w naukę”, „chcę podróżować po świecie”, „chcę studiować normalnie”, „chcę żyć” – to powody, dla których warto się zaszczepić przeciw COVID-19. Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się kampania zachęcająca do szczepień „Ramię w ramię”.

Doktorzy dobrze sobie radzą na rynku pracy!

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) po raz pierwszy udostępnił nowe funkcje w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Eksperci OPI PIB rozbudowali również system ELA o monitorowanie ścieżek kształcenia studentów. Z nowych danych wynika, że osoby ze stopniem doktora otrzymują wyższe wynagrodzenie niż absolwenci uzyskujący w tym samym czasie tytuł magistra.

umiędzynarodowienie

Dąb symbolem różnorodności w Koźmińskim

W ramach „Dni Erasmusa”, w kampusie Akademii Leona Koźmińskiego posadzono dąb. Ma on być symbolem rozwoju, integracji, różnorodności i siły, czyli wartości programu Erasmus+.

Nowa apka Erasmus+ już do ściągnięcia

Zaktualizowaną wersję Erasmus+ App można już pobrać na telefon i sprawdzić, jakie oferuje funkcje.

Study International: Polska dobrym miejscem na rozwój kariery

W ostatnich latach wzrosła liczba cudzoziemców przenoszących się do pracy w Polsce w trakcie lub po zakończeniu studiów. Eksperci z London School of Economics podkreślają, że warto rozważyć jej wybór na miejsce pracy.

Szkolnictwo wyższe na świecie

BBC: Studenci z UE wystraszyli się Brexitu i pandemii w Wlk. Brytanii

Od czasu Brexitu liczba studentów z Unii Europejskiej zmniejszyła się na Wyspach niemal o połowę. Rząd zapowiedział podjęcie kroków zmierzających do zmiany tej sytuacji.

Haaretz: Studia w Izraelu z zaświadczeniem o szczepieniu

Studenci w Izraelu będą musieli przedstawić tzw. Zieloną Przepustkę przed wejściem na kampus uniwersytecki. Większość uczelni zdecydowała się na nauczanie stacjonarne.

Zdaniem rektora

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym cotygodniowym komentarzem prof. Przemysława Wiszewskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

Przyszłość tylko wspólna i racjonalna

Protestuję przeciwko stawianiu znaku równości między wspieraniem nauki i Akademii Kopernikańskiej – o której to, co wiemy, sugeruje, że może to być bardziej niż cokolwiek tylko przybudówką ideologiczną dla bieżących potrzeb władz, jak bez skrępowania mówi się o tym w przypadku tzw Collegium Intermarium czy tzw Akademii Zamojskiej. Nie zgadzam się też na kolejne – nie pierwsze i nie tylko za tych rządów – oczernianie naszej akademii przez pryzmat rzekomych wpływów 'komunistycznych’. Mój Boże, żeby to było dziś naszym problemem! - pisze prof. Wiszewski.

Rankingi i akredytacje

Zapraszamy na IREG 2021 Jeddah Conference

IREG 2021 Jeddah Conference Effects of Rankings on Community and Society odbędzie się w formie online w dniach 15 - 16 listopada. Rejestracja na konferencję jest bezpłatna.Ranking MBA Perspektywy 2021 już za miesiąc

Już 18 listopada 2021 ogłoszone zostaną – podczas Gali w hotelu Novotel Warszawa Centrum – wyniki Rankingu Programów MBA Perspektywy 2021. Ranking ten, przygotowany przez Perspektywy po raz ósmy po „pandemicznej przerwie”, będzie aktualną diagnozą polskiego rynku studiów menedżerskich.

Women in Tech

“Poland IT Hub” w podróży na Kaukaz

Ostatnie dni delegacja Fundacji Edukacyjnej Perspektywy spędziła, eksplorując akademicki i technologiczny świat Armenii i Gruzji. Celem wyjazdu była promocja programu Poland IT Hub, w ramach którego organizowany jest program stypendialny dla najbardziej utalentowanych studentek informatyki, umożliwiający przyjazd do Warszawy na nadchodzący Perspektywy Women in Tech Summit.

Gratulujemy

Prof. Marek Rocki odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Podczas Inauguracji roku akademickiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. dr hab. Marek Rocki zostało odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wręczył go sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.Prof. Grzegorz W. Kołodko doktorem doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, w uznaniu wybitnych osiągnięć w naukach ekonomicznych, przyznał profesorowi tytuł doktora honoris causa Grzegorzowi W. Kołodko, wykładowcy i dyrektorowi Centrum Badawczego TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego.Dr Jacek Kolanowski przewodniczącym Akademii Młodych Uczonych

Akademia Młodych Uczonych PAN wybrała nowe władze. Przewodniczącym został dr Jacek Kolanowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Informator dla Maturzystów 2022

  • Interaktywny E-BOOK Informatora dla Maturzystów 2022
  • Zasady przyjęć na wszystkie uczelnie w Polsce
  • Kierunki wirusoodporne
  • Dobra matura = najlepsze studia
  • Miasta akademickie

Przeczytaj całość w formie interaktywnego e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>