Perspektywy - Newsletter Akademicki 2021

umiędzynarodowienie

Komitet Polityki Naukowej: zlikwidować bariery umiędzynarodowienia

Uproszczenie procesu wizowego i likwidacja biurokratycznych barier utrudniających zatrudnianie pracowników naukowych z zagranicy oraz ściślejsza współpraca zaangażowanych resortów to kluczowe postulaty zawarte w stanowisku o Komitetu Polityki Naukowej w sprawie działań niezbędnych do rozwoju umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Jako cenne i wymagające wsparcia KPN uznaje zaangażowanie oraz współpracę różnych instytucji i organizacji, w szczególności NAWA, KRASP, RGNiSW, NCN i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” w promowanie Polski jako atrakcyjnego miejsca do prowadzenia badań naukowych i kształcenia, a także konsolidowanie środowiska naukowego wokół umiędzynarodowienia – czytamy w dokumencie.

Nagroda Środowiskowa "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022"

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022". Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Czekamy na zgłoszenia do 17 grudnia.


Interstudent 2022 - czekamy na zgłoszenia kandydatów

Jest ich blisko 85 tysięcy, przyjechali na studia do Polski ze 189 krajów. W naszym konkursie nagradzamy najwybitniejszych, najbardziej zaangażowanych - tych, którzy są prawdziwymi ambasadorami polskich uczelni. Na zgłoszenia czekamy do 17 grudnia.

Nabór na Horyzontalne Punkty Kontaktowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nabór wniosków na Horyzontalne Punkty Kontaktowe do Programu Ramowego Horyzont Europa. HPK będą wspierać beneficjentów i wnioskodawców programu Horyzont Europa w latach 2022-27. Wnioski należy składać do 13 grudnia 2021 roku.

o nich się mówi

Rektorzy bez gronostajów

W tym cyklu prezentujemy Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę! Zapraszamy do poznania Ich Magnificencji z odmiennej niż codzienna perspektywy.

Prof. Robert Ciborowski: Nabrałem dystansu

Dzisiejszym studentom nie zazdrości niczego, a w wolnym czasie najbardziej lubi oglądać stare filmy europejskie – co jeszcze zdradza prof. dr hab. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku?

Ks. prof. Mirosław Kalinowski: Nie boję się prosić o pomoc

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski marzenie ma, zdawałoby się, proste: Chciałbym, by skończyła się pandemia i byśmy już nie musieli nosić maseczek.

Prof. Andrzej Białkiewicz: Problemy należy rozwiązywać

- Cieszy mnie, gdy przyczyniam się do sukcesów studentów i pracowników mojej uczelni oraz do wzrostu pozycji Politechniki w rankingach – zdradza prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej.

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Plany Równości Płci - Specjalna sesja Q&A

Już w najbliższych konkursach Horyzontu Europa Plan Równości Płci jest obowiązkowy dla uczelni, jednostek badawczych oraz podmiotów administracji publicznej. W wielu instytucjach trwają obecnie intensywne prace nad przygotowaniem i wdrożeniem Planów, co rodzi wiele pytań. Dlatego zapraszamy Państwa na specjalną, dodatkową, specjalną sesję Q&A podczas której eksperci odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania.


Współpraca badawcza w ramach KRUE

27 listopada br. podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) została podpisana umowa ramowa, w której rektorzy zadeklarowali wolę współpracy partnerskiej w prowadzeniu wspólnych badań naukowych.

Nowi członkowie KRAUM

W czasie spotkania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM), które odbyło się w dniach 24-26 listopada, rektorzy przyjęli uchwały w sprawie nadania Uniwersytetowi Rzeszowskiemu i działającemu w jego ramach Kolegium Nauk Medycznych oraz Uniwersytetowi Zielonogórskiemu i działającemu w jego ramach Collegium Medicum, statusu członków zwyczajnych KRAUM.

Apel KRePUZ do środowiska medycznego: - Nie szkalujcie naszego dobrego imienia!

Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych wyraża zdecydowane poparcie dla rozwiązań legislacyjnych, umożliwiających uruchomienie w Publicznych Uczelniach Zawodowych kształcenia na kierunku lekarskim.

życie akademickie

Sukces UAM w konkursie Narodowego Centrum Nauki

Ponad 900 grantów na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu otrzymają naukowcy z całej Polski w konkursach NCN. Tak wielu laureatów nie było w programach OPUS i PRELUDIUM od kilku lat.

Plan Równości dla Politechniki Wrocławskiej

Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej podpisał „Plan Równości dla Politechniki Wrocławskiej na lata 2022-2024”. Uczelnia jest jedną z pierwszych w Polsce, która przyjęła tego typu dokument.

Blisko 30 mln wsparcia dla gdańskich uczelni

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało 30 mln zł Politechnice Gdańskiej, Uniwersytetowi Gdańskiemu i Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu na realizację inwestycji oraz działań rozwojowych i badawczych

Politechnika Łódzka w projekcie FRONTSH1P

Politechnika Łódzka bierze udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów Euro, a lista konsorcjantów obejmuje 34 instytucje z Polski oraz Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Szwajcarii.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Za fałszowanie danych do rankingu dziekanowi z Filadelfii grozi więzienie

Dziekan Szkoły Biznesu Uniwersytetu Temple w Filadelfi, aby poprawić pozycję swojej szkoły w prestiżowym amerykańskim rankingu akademickim, przez lata fałszował dane, jakie wysyłał w odpowiedzi na ankietę organizacji rankingowej.

Erudera: Więcej studentek na uczelniach w krajach UE

Według raportu She Figures, zawierającego wyniki badania monitorującego równość płci w badaniach i innowacjach w UE, w ostatnich latach wzrosła liczba studentek i absolwentek studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.

Women in Tech

Nowa generacja kobiecych startupów - Shesnnovation 2021/22

Dziewczyny, świat nowych technologii czeka na Wasze pomysły! Czy wiecie, że NAUKA może być pierwszym krokiem do biznesu? Średnio co 5 startup w Polsce w strukturach założycielskich posiada naukowca, a co 4 - kobietę. Kobiet naukowców, które decydują się na komercjalizację swoich prac badawczych, jest jeszcze mniej. Czas to zmienić!

O tym się mówi

Konferencja "Na ważny temat"

Jak być skutecznym liderem projektów edukacyjnych? Jak promować swój projekt, aby został zauważony przez media i opinię publiczną? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas konferencji online "Na ważny temat". Weź w niej udział i otrzymaj certyfikat!


Dr hab. Piotr Rzymski z Nagrodą Główną w konkursie Popularyzator Nauki

Za zaangażowanie i ogromną pracę związaną z popularyzacją wiedzy medycznej w odpowiedzi na pandemię COVID-19 Nagrodę Główną w konkursie Popularyzator Nauki otrzymał w piątek dr hab. Piotr Rzymski. Przyznano też nagrody w kategoriach naukowiec, animator, instytucja, media i zespół.

Areopag Uniwersytetów: Relacje w dobie COVID-u

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na nasze relacje osobiste i społeczne? Czy udało się zachować bliskość? A może grozi nam epidemia „covidowych” rozwodów? O tym rozmawiać będą 6 grudnia o 16.00 na UAM uczestnicy debaty pod hasłem „Relacje w dobie COVID-u”.

Magdalena Koleśnik doceniona przez środowisko filmowe

29 listopada w warszawskim kinie Luna odbyła się Gala Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Laureatką przyznanej już po raz 50. Nagrody została Magdalena Koleśnik za rolę w filmie „Sweat”. „Perspektywy” są patronem medialnym Nagrody.

Gratulujemy

Dr hab. Agnieszka Kurczewska prezydentem-elektem ECSB

Prorektor ds. współpracy z otoczeniem dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ została wybrana na prezydenta-elekta europejskiej organizacji The European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB). Funkcję prezydenta będzie pełnić w latach 2023-2025.


Prof. Katarzyna Zabielska-Adamska została prezydentem Polskiego Komitetu Geotechniki

Prof. dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Adamska z Politechniki Białostockiej została prezydentem Polskiego Komitetu Geotechniki. Została wybrana jednomyślnie.

W najnowszym numerze:

  • RANKING MBA
  • Studia menedżerskie
  • Edukacja ekonomiczno-zarządcza w epoce VUCA
  • Rozmowa z prof. Arkadiuszem Wójsem
  • Czego uczy nas matura 2021?

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36

Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>