Komitet Polityki Naukowej: zlikwidować bariery umiędzynarodowienia Uproszczenie procesu wizowego i likwidacja biurokratycznych barier utrudniających zatrudnianie pracowników naukowych z zagranicy oraz ściślejsza współpraca zaangażowanych resortów to kluczowe postulaty zawarte w stanowisku o Komitetu Polityki Naukowej w sprawie działań niezbędnych do rozwoju umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Jako cenne i wymagające wsparcia KPN uznaje zaangażowanie oraz współpracę różnych instytucji i organizacji, w szczególności NAWA, KRASP, RGNiSW, NCN i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” w promowanie Polski jako atrakcyjnego miejsca do prowadzenia badań naukowych i kształcenia, a także konsolidowanie środowiska naukowego wokół umiędzynarodowienia – czytamy w dokumencie.
Nabór na Horyzontalne Punkty Kontaktowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nabór wniosków na Horyzontalne Punkty Kontaktowe do Programu Ramowego Horyzont Europa. HPK będą wspierać beneficjentów i wnioskodawców programu Horyzont Europa w latach 2022-27. Wnioski należy składać do 13 grudnia 2021 roku. W tym cyklu prezentujemy Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę! Zapraszamy do poznania Ich Magnificencji z odmiennej niż codzienna perspektywy. Prof. Robert Ciborowski: Nabrałem dystansu Dzisiejszym studentom nie zazdrości niczego, a w wolnym czasie najbardziej lubi oglądać stare filmy europejskie – co jeszcze zdradza prof. dr hab. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku? Ks. prof. Mirosław Kalinowski: Nie boję się prosić o pomoc Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski marzenie ma, zdawałoby się, proste: Chciałbym, by skończyła się pandemia i byśmy już nie musieli nosić maseczek. Prof. Andrzej Białkiewicz: Problemy należy rozwiązywać - Cieszy mnie, gdy przyczyniam się do sukcesów studentów i pracowników mojej uczelni oraz do wzrostu pozycji Politechniki w rankingach – zdradza prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej.
Współpraca badawcza w ramach KRUE 27 listopada br. podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) została podpisana umowa ramowa, w której rektorzy zadeklarowali wolę współpracy partnerskiej w prowadzeniu wspólnych badań naukowych. W czasie spotkania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM), które odbyło się w dniach 24-26 listopada, rektorzy przyjęli uchwały w sprawie nadania Uniwersytetowi Rzeszowskiemu i działającemu w jego ramach Kolegium Nauk Medycznych oraz Uniwersytetowi Zielonogórskiemu i działającemu w jego ramach Collegium Medicum, statusu członków zwyczajnych KRAUM.
Sukces UAM w konkursie Narodowego Centrum Nauki Ponad 900 grantów na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu otrzymają naukowcy z całej Polski w konkursach NCN. Tak wielu laureatów nie było w programach OPUS i PRELUDIUM od kilku lat. Plan Równości dla Politechniki Wrocławskiej Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej podpisał „Plan Równości dla Politechniki Wrocławskiej na lata 2022-2024”. Uczelnia jest jedną z pierwszych w Polsce, która przyjęła tego typu dokument. Blisko 30 mln wsparcia dla gdańskich uczelni Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało 30 mln zł Politechnice Gdańskiej, Uniwersytetowi Gdańskiemu i Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu na realizację inwestycji oraz działań rozwojowych i badawczych Politechnika Łódzka w projekcie FRONTSH1P Politechnika Łódzka bierze udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów Euro, a lista konsorcjantów obejmuje 34 instytucje z Polski oraz Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Szwajcarii. Za fałszowanie danych do rankingu dziekanowi z Filadelfii grozi więzienie Dziekan Szkoły Biznesu Uniwersytetu Temple w Filadelfi, aby poprawić pozycję swojej szkoły w prestiżowym amerykańskim rankingu akademickim, przez lata fałszował dane, jakie wysyłał w odpowiedzi na ankietę organizacji rankingowej. Erudera: Więcej studentek na uczelniach w krajach UE Według raportu She Figures, zawierającego wyniki badania monitorującego równość płci w badaniach i innowacjach w UE, w ostatnich latach wzrosła liczba studentek i absolwentek studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Dr hab. Piotr Rzymski z Nagrodą Główną w konkursie Popularyzator Nauki Za zaangażowanie i ogromną pracę związaną z popularyzacją wiedzy medycznej w odpowiedzi na pandemię COVID-19 Nagrodę Główną w konkursie Popularyzator Nauki otrzymał w piątek dr hab. Piotr Rzymski. Przyznano też nagrody w kategoriach naukowiec, animator, instytucja, media i zespół. Areopag Uniwersytetów: Relacje w dobie COVID-u Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na nasze relacje osobiste i społeczne? Czy udało się zachować bliskość? A może grozi nam epidemia „covidowych” rozwodów? O tym rozmawiać będą 6 grudnia o 16.00 na UAM uczestnicy debaty pod hasłem „Relacje w dobie COVID-u”. Magdalena Koleśnik doceniona przez środowisko filmowe 29 listopada w warszawskim kinie Luna odbyła się Gala Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Laureatką przyznanej już po raz 50. Nagrody została Magdalena Koleśnik za rolę w filmie „Sweat”. „Perspektywy” są patronem medialnym Nagrody.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 |
Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że: <resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink> |