Polska Akademia Nauk ma nowych członków - wśród nich rektorzy! Trzeciego grudnia Zgromadzenie Ogólne PAN dokonało wyboru 33 nowych członków rzeczywistych i 35 członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk. W tym dostojnym gronie znaleźli się rektorzy i prorektorzy uczelni akademickich. Członek rzeczywisty PAN: prof. Jerzy Lis (AGH). Członkowie-korespondenci PAN: prof. Piotr Stepnowski (UG), prof. Marek Pawełczyk (PŚl), prof. Mariusz Malinowski (PW) i prof. Dariusz Mikielewicz (PG). Członkowie PAN są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne PAN spośród uczonych, którzy wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem oraz posiadają nieposzlakowaną opinię. W sumie liczba członków PAN nie może przekroczyć 350. Godność członka rzeczywistego PAN lub członka korespondenta przysługuje dożywotnio.
Konferencja o umiędzynarodowieniu - w „mieście stu mostów” W dniach 27-28 stycznia 2022 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbędzie się piętnasta doroczna konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce", a to oznacza, że w tych dniach Wrocław stanie się stolicą umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego!
Nagroda Środowiskowa "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022" Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022". Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Czekamy na zgłoszenia do 17 grudnia. Interstudent 2022 - czekamy na zgłoszenia kandydatów Jest ich blisko 85 tysięcy, przyjechali na studia do Polski ze 189 krajów. W naszym konkursie nagradzamy najwybitniejszych, najbardziej zaangażowanych - tych, którzy są prawdziwymi ambasadorami polskich uczelni. Na zgłoszenia czekamy do 17 grudnia. Wiosenny sezon rekrutacyjny 2022 ze "Study in Poland" Po jesiennych, przeważnie wirtualnych spotkaniach z kandydatami, coraz bardziej dostrzegamy potrzebę powrotu do wydarzeń stacjonarnych. Na wiosnę 2022 planujemy powrót do udziału w rzeczywistych targach rekrutacyjnych za granicą. W tym cyklu prezentujemy Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę! Zapraszamy do poznania Ich Magnificencji z odmiennej niż codzienna perspektywy. Prof. Celina M. Olszak: Nigdy nie jest za późno na szczęście i sukces Cieszy mnie, że dzisiejszych studentów cechują luz i pewność siebie – mówi prof. dr hab. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Prof. Sylwester Czopek: Archeologia i… żużel Polskim uczelniom najbardziej dziś potrzeba spokoju i zapewnienia przewidywalnej przyszłości – twierdzi prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prof. Grzegorz Mazurek: Zaufajmy naszym uczelniom Wszystko da się zrobić, gdy jest energia i chęć do działania – przekonuje prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Laureaci Nagrody FNP 2021 7 grudnia br. odbyła się uroczystość wręczenia Nagród FNP 202, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Nagrody zostały wręczone po raz trzydziesty. Nagrody wręczyli laureatom prezes Fundacji prof. Maciej Żylicz oraz przewodniczący Rady Fundacji prof. Tomasz Guzik.
Politechnika Łódzka w sieci innowacyjnych europejskich uczelni Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik otrzymał wiadomość o jednomyślnym zatwierdzeniu wniosku PŁ o uzyskanie statusu pełnoprawnego członka europejskiego konsorcjum skupiającego innowacyjne uczelnie. Oznacza to, że łódzka uczelnia techniczna dołącza do elitarnej sieci the European Consortium of Innovative Universities ECIU. Powstało interdyscyplinarne konsorcjum naukowo-badawcze W Katowicach w ramach szczytu Cyfrowego ONZ-IGF 2021 podpisane zostało porozumienie w sprawie utworzenia Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE. Język polski na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach Ruszył kurs języka polskiego na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Potrwa do czerwca 2022 roku Areopag Uniwersytetów: Globalny kryzys cyfrowy W poniedziałek 6 grudnia w Auli Lubrańskiego Collegium Minus na UAM odbyło się trzecie z kolei spotkanie w ramach cyklu Areopag Uniwersytetów. Tym razem zaproszeni do dyskusji goście starali się odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na relacje osobiste i społeczne. USA: Nauka online jest potrzebna, ale czy wystarczy motywacji? Stanowy University of North Carolina, wykorzystując pandemiczne fundusze osłonowe, postanowił pomóc przedsiębiorcom poprzez szeroki program zdalnego kształcenia osób w wieku ponad 25 lat. Łotewskie uczelnie nie chcą zagranicznej kadry dydaktycznej Łotwa rozpoczęła walkę o otwarcie drzwi uczelni dla zagranicznej kadry dydaktycznej, ale same uczelnie się temu sprzeciwiają. Dlaczego łotewscy naukowcy nie chcą konkurować z zagranicznymi profesorami?
Wystartowało globalne badanie reputacyjne do Rankingów THE Tego nie wolno przegapić: wystartowało globalne Badanie Reputacji Akademickiej 2022, prowadzone przez Times Higher Education. Po raz pierwszy zespół THE poprowadzi je we własnym zakresie. Koźmiński liderem w Europie Środkowo-Wschodniej Na 54. miejscu opublikowanego przez „Financial Times” rankingu najlepszych szkół biznesu w Europie znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego. Koźmiński jest też jedyną polską uczelnią, którą docenił brytyjski dziennik, umieszczając ją w swoim prestiżowym rankingu.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego Poprzednie wydania 2021 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 Poprzednie wydania 2020 r.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 |
Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że: <resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink> |