Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Rozpoczyna się europejska gra o najwyższą stawkę!

Europeizacja szkolnictwa wyższego i nauki poprzez europejską strategię dla uniwersytetów (European Strategy for Universities) – tak można najkrócej określić ujawnione na początku roku intencje Komisji Europejskiej. Na pierwszy rzut oka ogłoszone 18 stycznia przez KE propozycje zmian w szkolnictwie wyższym i nauce mogą robić wrażenie kontynuacji takich programów jak Erasmus+ czy Horizont Europe. W istocie chodzi o coś znacznie więcej. To, co zaproponowała KE na najbliższych kilka lat urasta do programu głębokiej integracji (europeizacji) szkolnictwa wyższego i nauki - i to w kilku wymiarach. O skali zamierzeń KE najlepiej świadczy gotowość przeznaczenia na wparcie tych działań w latach 2021-2027 z budżetu UE łącznie około 80 mld euro (dla porównania cały budżet UE na rok 2022 to 170 mld euro).

Zapraszamy na webinarium nt. usieciowienia internacjonalizacji

Jakie są propozycje i oczekiwania Komisji Europejskiej wobec uniwersytetów europejskich? Jak skutecznie pozyskiwać fundusze z Erasmusa+ dla konsorcjów uniwersytetów europejskich? Jakie są dotychczasowe doświadczenia polskich uczelni uczestniczących w konsorcjach europejskich? Jak usieciowienie uczelni wpłynie na rozwój internacjonalizacji? - to główne pytania, na które odpowiedzą uczestnicy webinarium „Usieciowienie internacjonalizacja w praktyce”, które odbędzie się 22 lutego w godz. 13:00-15:00.

webinarium

Konferencja nt. umiędzynarodowienia: 31 marca – 1 kwietnia!

W nawiązaniu do wcześniejszej informacji o zmianie terminu konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” we Wrocławiu, uprzejmie informujemy, że nowy jej termin, uzgodniony podczas obradującego we wtorek online Prezydium KRASP, to 31 marca – 1 kwietnia. Spowodowane to zostało troską o uniknięcie ewentualnych negatywnych skutków zdrowotnych związanych z przewidywanym przebiegiem V fali pandemii.

życie akademickie

Prof. Pałys: Jaką rolę sektor nauki ma pełnić w przyszłości Polski?

Bez odpowiedzi na pytanie o to, jaką rolę ma pełnić sektor nauki w przyszłości Polski, trudno zaplanować jego finansowanie. W wielu krajach nauka jest motorem gospodarek. W Polsce poświęca się jej mało uwagi, m.in. w takich dokumentach, jak Krajowy Plan Odbudowy – powiedział PAP prof. Marcin Pałys.

PB i UMB podpisały porozumienie o współpracy

Wraz z podpisaniem porozumienia pomiędzy Politechniką Białostocką i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku możliwa będzie między innymi współpraca w zakresie kształcenia na nowych kierunkach w szczególności na takich jak : bioinformatyka, biostatystyka czy inżynieria biomedyczna.


Naukowcy z UŁ budują teleskopy LST

LST, czyli Large Size Telescope, pozwalają obserwować promieniowanie kosmiczne łączących się gwiazd i supermasywnych czarnych dziur. Najnowsze teleskopy LST pomaga obecnie budować prof. Julian Sitarek z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.

Politechnika Wrocławska dołączyła do Konsorcjum FAMO

Politechnika Wrocławska dołączyła do Konsorcjum Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO). Organizacja skupia się na wspomaganiu badań w tym zakresie zapewniając m.in. dostęp do najnowszej aparatury badawczej dla uczonych z całej Polski.

Uniwersytet Wrocławski - praktycznie o geologii

MBA w geologii i ochronie środowiska to najnowszy przedmiot wprowadzony do oferty dydaktycznej Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest on inspirowany studiami typu Masters of Business Administration, w których zajęcia prowadzone są przez praktyków posiadających doświadczenie w zarządzaniu podmiotami gospodarczymi i instytucjami państwowymi.

Akademia Morska w Szczecinie będzie Politechniką Morską?

Zachodniopomorski Zespół Parlamentarny w środę podczas posiedzenia zarekomendował zmianę nazwy Akademii Morskiej w Szczecinie na Politechnikę Morską. Projekt ma trafić do Sejmu w ramach poselskiej inicjatywy.

o nich się mówi

Rektorzy bez gronostajów

W tym cyklu prezentujemy Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę! Zapraszamy do poznania Ich Magnificencji z odmiennej niż codzienna perspektywy.

Prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk: Nikogo nie skrzywdzić

Prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, nie wie, czym jest uczucie zazdrości, a w zdobywaniu przez niego doświadczenia życiowego porażki nie odgrywały znaczącej roli.

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała: Ważne jest, by walczyć o wspólnotę

Podziwiam wszystkie polskie uczelnie za to, że chcemy wszyscy nieustannie szybować w górę – mówi ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Prezydent Czech wręcza nominacje nowym rektorom. Kobieta rektorem Uniwersytetu Karola

W środę, 26 stycznia na Praskim Zamku odbyła się uroczysta nominacja rektorów czeskich uczelni wybranych na nową kadencję. Nominacje wręczał osobiście prezydent Miloš Zeman. Najwięcej uwagi przyciągnęła nominacja prof. Mileny Králíčkovej na stanowisko rektora, a ściślej rektorki Uniwersytetu Karola.


Forbes: USA czekają na zagranicznych studentów STEM

Administracja Bidena ogłosiła, że wprowadza zmiany w polityce dla międzynarodowych studentów specjalizujących się w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce (STEM), aby zachęcić ich do przyjazdu do Stanów Zjednoczonych na studia i pobytu w kraju po ich ukończeniu.

Nowy konkurs Horyzont Europa – trwa nabór wniosków

Komisja Europejska otworzyła nabór w nowym konkursie Klastra 2 programu Horyzont Europa: Kultura, kreatywność i społeczeństwo włączające. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2022 roku.

 Study in Poland

Aktualizacja wydarzeń targowych „SiP” wiosną 2022

Sytuacja na świecie koryguje nasze plany… Chodzi głównie o pandemię COVID-19, ale także o sytuację w Kazachstanie i ograniczenia w lotach do tego kraju. Dlatego rezygnujemy z udziału w targach "Bolashaq" w Astanie / Nur-Sułtanie. Pozostawiamy natomiast udział w targach w Taszkencie (Uzbekistan) 27-28 marca 2022. Dodatkowo serdecznie zapraszamy uczelnie członkowskie SiP do udziału w międzynarodowych targach edukacyjnych "International Education Fair Georgia" w Tbilisi - 18-19 marca 2022. Jednocześnie podajemy potwierdzony przez organizatorów termin targów edukacyjnych w Kijowie: 7-8 kwietnia 2022.

Świat Rankingów

Prestiżowy Journey to Changemaker Certificate dla Collegium Civitas

Kierunek Zarządzanie Collegium Civitas otrzymał prestiżowy certyfikat programu Journey to Changemaker Certificate (J2CC).

Uniwersytet Gdański otrzymał certyfikaty ECTN

Wydział Chemii UG otrzymał decyzję o odnowieniu oraz uzyskaniu certyfikatów stowarzyszenia European Chemistry Thematic Network Association (ECTN).

Uczelnie grają z WOŚP

Trzydzieści licytacji UG na trzydziesty finał WOŚP

Uniwersytet Gdański zagra już po raz drugi podczas finału WOŚP. Przedmiotami naszych aukcji są m.in. złote medale za osiągnięcia AZS, album rzeźbiarski Rektora UG oraz kawa z psychologiem.

Sztab WOŚP na Politechnice Łódzkiej działa!

Tradycyjnie w Politechnice Łódzkiej działa Sztab WOŚP, w tym roku #6387. Do Sztabu zgłosiło się 325 wolontariuszy w różnym wieku. Jak zwykle kwestować będą także władze rektorskie.

Politechnika Białostocka przekazała sanie Świętego Mikołaja WOŚP

Politechnika Białostocka przekazała sanie Świętego Mikołaja Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Każdy może je wylicytować podczas 30. Finału WOŚP.

Politechnika Wrocławska na rzecz WOŚP

Partia szachów z rektorem prof. Arkadiuszem Wójsem? Unikalna bluza PWr w rozmiarze dziecięcym? Prowadzenie audycji w Radiu Luz? Trening wioślarski z wicemistrzem olimpijskim? A może sterowanie podwodnym dronem, przejażdżka elektrycznym motocyklem, bolidem lub szybowcem?

Women in Tech

LeaderSHEp in Tech Academy 2022 – ruszyła rekrutacja do programu mentoringowego!

Program LeaderSHEp in Tech Academy to program mentoringowo-szkoleniowy, realizowany przez Perspektywy Women in Tech ze wsparciem Motorola Solutions Foundation. Ma pomóc młodym kobietom na początku kariery zawodowej rozwinąć się jako liderki, zarówno przez mentoring z role-models ze świata technologii i impactu społecznego, warsztaty z przywództwa adaptacyjnego i wymianę doświadczeń z osobami na podobnym etapie rozwoju kariery.

Gratulujemy

Prof. Natalia Marek-Trzonkowska pokieruje ICCVS

Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi Uniwersytetu Gdańskiego (ICCVS) zyskało nowego dyrektora. Została nim prof. dr hab. Natalia Marek-TrzonkowskaDr Małgorzata Kożuch wiceprezesem Sądu Polubownego przy PGRP

Dr Małgorzata Kożuch z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego została powołana na stanowisko wiceprezesa Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

To już 200. numer Perspektyw! Historia polskiej edukacji w pigułce: 100 rankingów, ponad 3000 artykułów...
W jubileuszowym numerze:

  • RANKING LICEÓW I TECHNIKÓW 2022
  • Tabele rankingowe
  • Zatrzymać falę naukoholików - rozmowa z Pawłem Atroszko

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>