Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Medal Diraca dla prof. Kathariny Boguslawski z UMK

Medalem Diraca honorowani są wybitni młodzi chemicy. Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została laureatką tego Medalu za opracowanie nowych metod chemii kwantowej. Medal przyznawany jest corocznie przez Światowe Stowarzyszenie Chemii Teoretycznej i Obliczeniowej (World Association of Theoretical and Computational Chemists - WATOC) i trafia do osób, które nie ukończyły 40. roku życia.

Rusza VI edycja Programu dla studentek kierunków technicznych IT for SHE

Rusza VI edycja Programu IT for SHE - bezprecedensowego działania, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków związanych z nowymi technologiami w wejściu na rynek pracy.


LeaderSHEp in Tech Academy 2022

Uwaga, Dziewczyny! Ruszył nabór do II edycji LeaderSHEp in Tech Academy - programu mentoringowo-szkoleniowego realizowanego przez Perspektywy Women in Tech ze wsparciem Motorola Solutions Foundation.

95 lat temu była tylko Maria Skłodowska-Curie…

To słynne zdjęcie, wykonane w 1927 roku podczas Kongresu Solvaya w Brukseli, pokazuje 29 największych umysłów z fizyki i chemii XX wieku, spośród których aż 17 otrzymało Nagrodę Nobla! Wśród nich jedna kobieta, podwójna noblistka, która po ukończeniu studiów w Paryżu bardzo chciała pracować na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale krakowska profesura jej nie zaakceptowała…

życie akademickie

Absolwenci UMB najlepiej zdali egzamin LDEK

Po raz kolejny czołowe miejsca na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym (LDEK) uzyskali absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

UWM będzie kształcić doradców podatkowych

Od nowego roku akademickiego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpocznie kształcenie specjalistów od doradztwa podatkowego.

PW: Nowa koncepcja obserwacji obiektów kosmicznych

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej stworzyli rozwiązanie, które pozwoli na szybkie i precyzyjne wyznaczenie pozycji stacji kosmicznych, satelitów, szybkich rakiet czy nawet zbioru śmieci.

IDEAS NCBR wspiera doktorantów WAT

Doktoranci Wojskowej Akademii Technicznej będą mogli korzystać ze wsparcia merytorycznego i finansowego IDEAS NCBR – ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej.

Naukowcy z PWr opracują system chłodzenia oparty na OZE

Prace nad projektem COOLSPACES 4 LIFE odbywają się na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczą w nich partnerzy z Polski i Hiszpanii.

o nich się mówi

Rektorzy bez gronostajów

W tym cyklu prezentujemy Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę! Zapraszamy do poznania Ich Magnificencji z odmiennej niż codzienna perspektywy.

Prof. Klemens Budzowski: Lubię aktywnych studentów

Profesor Klemens Budzowski, rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, uważa, że każda porażka czegoś uczy, a za dewizę życiową przyjął zdanie „nic nie jest dane raz na zawsze”.

Prof. Norbert Sczygiol: Uczelnia to praca i logiczne działanie

Dla prof. dr hab. inż. Norberta Sczygiola, rektora Politechniki Częstochowskiej, najważniejszą dewizą życiową jest zachować spokój długodystansowcy – wytrwale dążyć do celu we własnym tempie.

Prof. Ryszard Czekalski: Uniwersytet musi tętnić życiem!

Księdzu prof. dr. hab. Ryszardowi Czekalskiemu jako rektorowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego najtrudniej przychodzi... zarządzanie pustymi budynkami w czasie pandemii. Co jeszcze zdradził nam ksiądz profesor?

umiedzynarodowienie

Zapraszamy na webinarium nt. usieciowienia internacjonalizacji

Jakie są propozycje i oczekiwania Komisji Europejskiej wobec uniwersytetów europejskich? Jak skutecznie pozyskiwać fundusze z Erasmusa+ dla konsorcjów uniwersytetów europejskich? Jakie są dotychczasowe doświadczenia polskich uczelni uczestniczących w konsorcjach europejskich? Jak usieciowienie uczelni wpłynie na rozwój internacjonalizacji? - to główne pytania, na które odpowiedzą uczestnicy webinarium „Usieciowienie internacjonalizacja w praktyce”, które odbędzie się 22 lutego w godz. 13:00-15:00.

webinarium

Konferencja nt. umiędzynarodowienia: 31 marca - 1 kwietnia!

W nawiązaniu do wcześniejszej informacji o zmianie terminu konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” we Wrocławiu, uprzejmie informujemy, że nowy jej termin, uzgodniony podczas obradującego online Prezydium KRASP, to 31 marca - 1 kwietnia. Spowodowane to zostało troską o uniknięcie ewentualnych negatywnych skutków zdrowotnych związanych z przewidywanym przebiegiem V fali pandemii.

Fundusz stypendialny UJ dla wybitnych studentów zagranicznych

Fundusz ten umożliwi podjęcie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim osobom, które pomimo uzyskania wybitnych wyników w nauce nie mają możliwości kształcić się w ojczystym kraju ze względu na sytuację polityczną.

Europejska kampania “Stick to Science”

Polskie instytucje włączyły się w kampanię „Stick to Science” zainicjowaną przez przedstawicieli europejskiej wspólnoty badawczej. Jej celem jest przekonanie wspólnoty europejskiej do szybkiego przyłączenia Wielkiej Brytanii i Szwajcarii do Programu Horyzont Europa oraz potrzeba współpracy naukowej ponad podziałami politycznymi.

O tym się mówi

Paweł Poszytek: Erasmus+ uodpornił się na pandemię!

Wprawdzie w porównaniu do 2019 r. w 2021 r., ponad 2,5-krotnie zmniejszyła się liczba polskich studentów i doktorantów wyjeżdżających w ramach Erasmusa do europejskich uczelni, jednak w ocenie dr. Pawła Poszytka wymiana akademicka i tak została w mniejszy sposób dotknięta przez pandemię, niż branża produkcyjna. Szef Narodowej Agencji Erasmus+ w Polsce przekonuje, że kluczowe dla przetrwania były rozwinięte kompetencje społeczne oraz współpraca w ramach sieci edukacyjnych.


Czwarte Forum Akademicko-Gospodarcze

Potrzebne są zmiany w światowej gospodarce. My widzimy w nich wspólne szanse, tak dla nauki, jak i dla biznesu. Zbliżająca się konferencja 4. Forum Akademicko-Gospodarcze: „Niezbędne zmiany w gospodarce szansą dla nauki i biznesu” 16-17.02.2022 online będzie poświęcona dwóm zagadnieniom, w których ta współpraca jest szczególnie potrzebna.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Inside Higher Ed: Więzienna uczelnia w San Quentin

Dawne więzienie Alcatraz, słynne z wielu filmów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych San Francisco. Ostatnio inny zakład karny w tym mieście zyskał rozgłos. Tym razem powodem nie jest wyjątkowo srogi reżim, ale …. więzienna uczelnia.

The Pie News: Brytyjczycy w drodze po milion studentów zagranicznych

Według kanclerza Uniwersytetu w Birmingham istnieją sposoby, dzięki którym Wielka Brytania może wyprzedzić Stany Zjednoczone pod względem liczby studentów międzynarodowych zapisujących się na studia w tym kraju.

Perspektywy zapraszają

dni otwarte

Otwieramy się na... dni otwarte!!!

Rekrutację na nowy rok akademicki zwyczajowo otwierają Dni Otwarte. Perspektywy oferują swoje wirtualne moce, aby mogli Państwo dobrze zaplanować ich promocję!

Salon Edukacyjny 2022: W kwietniu spotkamy się w EXPO XXI

Wracamy do targów on-site i wracamy do hal Centrum EXPO XXI. XXXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2022 odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>