Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

KRASP apeluje do premiera o zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe: 15 proc. więcej w tym i przyszłym roku

Zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe o 15 proc. (ok. 3,4 mld zł) w roku 2022 i o kolejne 15 proc. w przyszłym roku, regularne zwiększanie wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora, stałe i przewidywalne zwiększanie środków na subwencje dla uczelni publicznych oraz uwolnienie algorytmu podziału subwencji - to podstawowe postulaty zawarte w piśmie przewodniczącego KRASP prof. Arkadiusza Mężyka do premiera Mateusza Morawieckiego z 15 lutego br.

Minister Wojciech Murdzek: Większe pieniądze - tak, ale w roku 2023

- Wzrost o 5,9% to mniej niż inflacja, ale pamiętajmy, że budżet konstruowano jeszcze przed pojawieniem się zjawisk wynikających ze wzrostu cen energii. Pół roku temu ten plan finansowy wyglądał na rozwojowy, a co najmniej solidnie stabilizujący sytuację. Jednak dziś jest całkiem inaczej. Staramy się chronić instytuty i uczelnie przed wzrostami cen gazu, ale na pewno nie zapewnimy wzrostu powyżej aktualnej inflacji – stwierdza Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki na łamach Forum Akademickiego.

życie akademickie

Doktorat honoris causa UW dla prof. Andrzeja Koźmińskiego

Prof. Andrzej K. Koźmiński odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego podczas uroczystości w Pałacu Kazimierzowskim w dniu 16 lutego 2022 r. O nadaniu tytułu jednogłośnie zdecydował Senat UW.

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM członkiem ECPR

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z początkiem roku 2022 został członkiem European Consortium for Political Research (ECPR)

Politechnika Wrocławska zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską

Rektorzy Politechniki Wrocławskiej i Gdańskiej podpisali porozumienie o współpracy między obiema uczelniami. Umowa obejmuje tematy z zakresu działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej.

Polskie instytucje naukowe w konsorcjum Hyper-Kamiokande

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Organizacja Badań Akceleratorów Wysokich Energii (KEK) i Uniwersytet Tokijski (UTokyo) podpisały protokół uzgodnień, którego celem jest promowanie międzynarodowego projektu naukowo-badawczego Hyper-Kamiokande. W skład konsorcjum wchodzi dziewięć polskich instytucji.

Trwają prace nad federacją poznańskich uczelni publicznych

Rada ds. Integracji Poznańskiego Środowiska Akademickiego wystosowała list w sprawie federacji poznańskich uczelni publicznych.

o nich się mówi

Rektorzy bez gronostajów

W tym cyklu prezentujemy Ich Magnificencje inaczej niż zwykle są oni (i one!) ukazywani. Poprosiliśmy rektorów o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki czemu dostajemy barwną i ciekawą lekturę! Zapraszamy do poznania Ich Magnificencji z odmiennej niż codzienna perspektywy.

Prof. Danuta Zawadzka: W życiu nie ma porażek

Nie ma takiej trudności, której nie można pokonać pracą, budowaniem pozytywnych relacji i tworzeniem wspólnot – mówi dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Prof. Marek Adamski: Łączę pracę z pasją

Według prof. dr. hab. inż. Marka Adamskiego, rektora Politechniki Bydgoskiej, polskim szkołom wyższym najbardziej potrzeba większej odwagi i dynamizmu w dotrzymywaniu kroku zmieniającej się rzeczywistości.

uniwersytety europejskie

Una Europa uruchamia pierwszy wspólny program studiów

Una Europa - jest tam Uniwersytet Jagielloński - rozpoczęła swój pierwszy wspólny program studiów - Una Europa Bachelor in European Studies, opracowany przez osiem uniwersytetów Una Europa.

Nowe uczelnie partnerskie w sojuszu SEA-EU

Do sojuszu European University of the Seas SEA-EU - w którym jest Uniwersytet Gdański - dołączą uczelnie z Włoch, Portugalii oraz Norwegii. Rozbudowa aliansu z 6 do 9 partnerów jest zapowiedzią drugiej edycji konkursu Uniwersytetów Europejskich.

SGGW dołączyła do konsorcjum UNIGreen

Osiem uczelni partnerskich UNIgreen - The Green European University podjęło działania w kierunku powołania Uniwersytetu Europejskiego, specjalizującego się w naukach rolniczych, biotechnologii i naukach przyrodniczych (#WeAreUNIgreen).

umiedzynarodowienie

Zapraszamy na webinarium nt. usieciowienia internacjonalizacji

Jakie są propozycje i oczekiwania Komisji Europejskiej wobec uniwersytetów europejskich? Jak skutecznie pozyskiwać fundusze z Erasmusa+ dla konsorcjów uniwersytetów europejskich? Jakie są dotychczasowe doświadczenia polskich uczelni uczestniczących w konsorcjach europejskich? Jak usieciowienie uczelni wpłynie na rozwój internacjonalizacji? - to główne pytania, na które odpowiedzą uczestnicy webinarium „Usieciowienie internacjonalizacja w praktyce”, które odbędzie się 22 lutego w godz. 13:00-15:00.

webinarium

Konferencja nt. umiędzynarodowienia: 31 marca - 1 kwietnia!

W nawiązaniu do wcześniejszej informacji o zmianie terminu konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” we Wrocławiu, uprzejmie informujemy, że nowy jej termin, uzgodniony podczas obradującego online Prezydium KRASP, to 31 marca - 1 kwietnia. Spowodowane to zostało troską o uniknięcie ewentualnych negatywnych skutków zdrowotnych związanych z przewidywanym przebiegiem V fali pandemii.

Wysoka ocena polskich osiągnięć w dziedzinie badań

„Polska radzi sobie bardzo dobrze i robi dużo, by wspierać badania naukowe, w tym podstawowe na poziomie krajowym” – mówiła na konferencji w Brukseli prof. Maria Leptin, przewodnicząca Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Wystawa „Poland in the Heart of Europe" na Expo 2020 w Dubaju

Na Expo 2020 w Dubaju widzowie poznają wystawę o osiągnięciach polskiej medycyny. To nośny temat w czasach, gdy coraz więcej młodych ludzi z krajów arabskich chce studiować kierunki medyczne na polskich uczelniach.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Na Ukrainie bez paniki - uczelnie działają normalnie

Podczas gdy przywódcy polityczni wciąż poszukują rozwiązania problemu w związku z gromadzeniem się rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą, sytuacja na ukraińskich uniwersytetach pozostaje stabilna.

Expats.cz: Ukraińscy studenci wiodącą nacją na czeskich uczelniach

Studenci z obywatelstwem ukraińskim stanowią obecnie trzecią co do wielkości grupę zagranicznych studentów na czeskich uniwersytetach, po Słowakach i Rosjanach.

Jerusalem Post: Przełomowe badania naukowców z Izraela

Osoby z długotrwałym paraliżem mogą odzyskać zdolność chodzenia po tym, jak izraelscy naukowcy pomyślnie zaprojektowali pierwszą ludzką tkankę rdzenia kręgowego 3D.

Perspektywy zapraszają

dni otwarte

Otwieramy się na... dni otwarte!!!

Rekrutację na nowy rok akademicki zwyczajowo otwierają Dni Otwarte. Perspektywy oferują swoje wirtualne moce, aby mogli Państwo dobrze zaplanować ich promocję!

Salon Edukacyjny 2022: w kwietniu spotkamy się w EXPO XXI

Wracamy do targów on-site i wracamy do hal Centrum EXPO XXI. XXXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2022 odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia.

Świat Rankingów

UMK z akredytacją AACSB

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz kolejny uzyskał prestiżową, międzynarodową akredytację AACSB.

Weterynaria na UPWr z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia

PKA przyznała Wydziałowi Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Certyfikat Doskonałości Kształcenia. Następna ocena programowa odbędzie się w roku akademickim 2026/2027.

Women in Tech

Rusza VI edycja Programu dla studentek kierunków technicznych IT for SHE

Rusza VI edycja Programu IT for SHE - bezprecedensowego działania, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków związanych z nowymi technologiami w wejściu na rynek pracy.

Gratulujemy

Prof. Marta Kosior-Kazberuk wiceprzewodniczącą Administrative Council ENAEE

Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB została wiceprzewodniczącą Rady Administracyjnej European Network of Accreditation of Engineering Education (ENAEE).Dr hab. Marcin Czepelak sekretarzem generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze

Dr hab. Marcin Czepelak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego został nowym sekretarzem generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>