Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Wobec agresji: Olga Tokarczuk wyraziła emocje nas wszystkich!

Atak na wolną Ukrainę jest atakiem na Europę! - te słowa wypowiedziane przez naszą noblistkę w pierwszym dniu agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę są najtrafniejszym określeniem dziejących się na naszych oczach dramatycznych wydarzeń. - Chciałabym pokłonić się nisko Ukrainkom i Ukraińcom brutalnie zaatakowanym przez moskiewski reżim - zaczęła swoje wystąpienie Olga Tokarczuk, noblistka z dziedziny literatury 2018 roku podczas uroczystości, w której odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - I choć brakuje słów na takie barbarzyństwo, chcę wyrazić moją, naszą, solidarność, wsparcie i dodać im otuchy. Atak na wolną Ukrainę jest dla mnie atakiem na Europę. Stan wojenny nie ma granic, raz rozpoczęta będzie siedziała w naszych umysłach aż nie zrobimy wszystkiego, żeby ją zakończyć.

Oświadczenie środowiska akademickiego w związku z agresją Rosji

W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy - czytamy w oświadczeniu.

Czy Polska jest gotowa przyjąć milion uchodźców z Ukrainy?

- Polska jako kraj «frontowy» powinna mieć scenariusz działania na wypadek kryzysu migracyjnego – podkreślił niedawno w rozmowie z "Kulturą Liberalną" wybitny znawca polityki migracyjnej prof. Maciej Duszczyk.

Solidarni z Ukrainą

Szok, niedowierzanie, wściekłość – to były pierwsze odczucia w środowisku akademickim po wtargnięciu wojsk rosyjskich na Ukrainę. I zaraz potem zdecydowane oświadczenia i działania mające na celu objęcie opieką potencjalnych uchodźców, którzy wkrótce pojawią się również w polskich uczelniach. Poniżej publikujemy niektóre z pierwszych oświadczeń, stanowisk i działań władz polskich uczelni:

Prof. Jacek Popiel: Nie jesteście sami

- Możecie liczyć na nasze wsparcie w tych trudnych dla Was, Waszych Rodzin i Przyjaciół chwilach – zwrócił się do ukraińskich studentów prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytet Jagiellońskiego.


Prof. Michał Zasada: Jesteście integralną częścią naszej społeczności

- SGGW jest Waszą uczelnią, ale też bezpiecznym domem – podkreślił prof. Michał Zasada rektor SGGW.


Prof. Bogumiła Kaniewska: Jesteście wśród przyjaciół

- Jako UAM dołożymy wszelkich starań, by choć trochę ulżyć Państwu w tym trudnym momencie – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zwracając się do ukraińskich studentów.


Prof. Krzysztof Jóźwik: Okażmy sobie zrozumienie i empatię

- Z niepokojem i smutkiem obserwujemy to, co dzieje się na granicach i terytorium tego państwa, a sytuację tę odbieramy osobiście – podkreślił prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.


Prof. Piotr Stepnowski: Bądźcie gotowi na pomoc uchodźcom

- Sytuacja zmieniła się dramatycznie. Mamy do czynienia z dramatycznym konfliktem za naszymi granicami - powiedział prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego podczas posiedzenia Senatu UG.


Prof. Marta Kosior-Kazberuk: Demokracja, równość i wolność

- Politechnika Białostocka jest uczelnią, w której demokracja, równość i wolność są fundamentami współczesnego świata – czytamy w oświadczeniu dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.


Prof. Przemysław Wiszewski: Nie ma naszej zgody na agresję

- W imieniu Uniwersytetu Wrocławskiego chcemy zadeklarować pełne wsparcie dla naszych ukraińskich przyjaciół, koleżanek i kolegów – oświadczył rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Przemysław Wiszewski.


Prof. Arkadiusz Wójs: Możecie liczyć na wsparcie

- Jestem wstrząśnięty ogromem zła, które spotyka Waszą ojczyznę – zwrócił się do studentów z Ukrainy prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.


Prof. Elżbieta Żądzińska: Veritas et Libertas

- Z całą mocą potępiam bezprawną napaść na niezależne, niepodległe Państwo – podkreśliła w swoim oświadczeniu, prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego


Prof. Andrzej Sokala: Czarna karta w historii ludzkości

- Każda wojna zaprzecza uniwersalnym wartościom – podkreślił prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jednocześnie poinformował o dostępnej pomocy terapeutycznej dla ukraińskich studentów.


Prof. Ryszard Koziołek: Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami

- Przyjaciele Ukraińcy, rozumiemy Wasz dramat, łączymy się w oburzeniu i proteście wobec agresji rosyjskiego reżimu, deklarujemy wszelką możliwą pomoc - czytamy w oświadczeniu wydanym przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Fakty i liczby

Ukraińcy najliczniejszą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach

Studenci z Ukrainy od lat stanowią największą grupę obcokrajowców pobierających naukę w Polsce. W roku 2021 stanowili ponad 45% ogółu studentów zagranicznych – ale to nie największy odsetek na przestrzeni ostatnich lat, w latach 2015/16 oraz 2016/17 studenci z Ukrainy stanowili 54% studentów obcokrajowców.

Ilu Polaków studiuje na Ukrainie?

W dyskusjach o umiędzynarodowieniu podkreślamy, że główną grupą studentów obcokrajowców w Polsce są Ukraińcy. A ilu Polaków pobiera naukę na uczelniach ukraińskich? Otóż okazuje się, że nie jest ich tak wielu. W dodatku 4/5 z nich studiuje kierunki medyczne.

O tym się mówi

Aneksja czy rozwój? Wrzenie akademickiego świata w Kaliszu

Luty w Kaliszu okazał się gorącym miesiącem. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej (AK) ogłosił, że będzie zmierzał do przekształcenia Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski. Drogą do tego miałoby być połączenie AK z kaliską filią UAM, czyli z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Zamiar połączenia uczelni, nazywany przez rektora Wojtyłę „ambitnym planem rozwoju uczelni”, dziekan WP-A UAM prof. Piotr Łuszczykiewicz określa innym słowem – „aneksja”.

Prof. Bogumiła Kaniewska: Będziemy o tym dyskutować

- Jako uniwersytet wspieramy działania zmierzające do powstania Uniwersytetu Kaliskiego i jeśli będziemy w stanie pomóc w tych działaniach, bardzo chętnie to uczynimy. Na tym etapie trudno jeszcze mówić o szczegółowych rozwiązaniach i pomysłach, ale jesteśmy gotowi do współpracy - podkreśla prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Prof. Andrzej Wojtyła: Nie jest to jedyny pomysł...

- Muszę zaprotestować przeciw sformułowaniu „przejęcie Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego UAM”, podobnie jak protestuję przeciw określeniom takim jak: aneksja, wchłonięcie itd. Przyświeca mi idea stworzenia Uniwersytetu Kaliskiego - podkreśla w rozmowie z "Perspektywami" prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>