Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Trudne powroty pozaeuropejskich studentów z Ukrainy

W Ukrainie studiowało ok. 76.000 zagranicznych studentów, czyli prawie tyle samo, co w Polsce, z tą różnicą, że studenci na uczelniach ukraińskich pochodzili nie z krajów ościennych, lecz głównie z Indii oraz Afryki (Nigeria, Maroko i Egipt). Wielu z nich studiowało w uczelniach Charkowa i Sumy, miastach położonych na północnym wschodzie kraju, blisko granicy z Rosją. Ale na te miasta, w pierwszej kolejności, zaczęły spadać rosyjskie rakiety i bomby.

Zagraniczni studenci z Ukrainy będą mogli przebywać w UE do roku

Jak podaje portal euobserver.com w tekście „Foreign students in Ukraine excluded from EU refugee law”, europejscy ministrowie spraw wewnętrznych osiągnęli 3 marca jednomyślne porozumienie dające większości uciekających z Ukrainy bezpieczne schronienie i przedłużające prawo pobytu w Unii Europejskiej do jednego roku. Dotyczy to w szczególności studentów zagranicznych, którzy byli w Ukrainie na pełnych studiach (kończących się dyplomem). Prawo do rocznego pobytu w UE nie odnosi się to natomiast do studentów, którzy przebywali w Ukrainie na pobytach krótkoterminowych.

Polacy studiujący na Ukrainie wrócili do kraju

Zdaniem Oleny Shapovalovej, przebywającej w Kijowie szefowej ukraińskiego programu „Study in Ukraine”, ponad 90 procentów Polaków studiujących na Ukrainie powróciło już do kraju. Według danych z 25 stycznia 2022, w obecnym roku akademickim studiuje w ukraińskich uczelniach 575 osób z Polski. Najwięcej na uniwersytetach medycznych: w Iwanofrankowsku (174 studentów), Tarnopolu (152) i we Lwowie (102). Pełna lista w załączeniu.

Prof. Jerzy Lis koordynatorem działań KRASP związanych z sytuacją w Ukrainie

W związku z sytuacją w Ukrainie władze KRASP zdecydowały, że zadania zespołu koordynatorów regionalnych do spraw przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19 zostaną poszerzone o działania związane z przyjęciem i pomocą udzielaną przez polskie uczelnie osobom ze środowiska akademickiego Ukrainy i ich rodzinom. Koordynacja bieżących działań KRASP w tym zakresie powierzona została prof. dr. hab. inż. Jerzemu Lisowi, rektorowi AGH, przewodniczącemu Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP.

Polska dla Ukrainy

Apel KRASP i innych organizacji w związku z agresją Rosji na Ukrainę

W imieniu instytucji przedstawicielskich nauki i szkolnictwa wyższego oraz podpisanych instytucji nauki apelujemy do środowisk akademickich i elit intelektualnych o podjęcie wszelkich działań zmierzających do pokojowego zakończenia eskalującej agresji militarnej na Ukrainie.

Minister Czarnek: będziemy przyjmować Polaków i Ukraińców studiujących na Ukrainie

Chcę, aby na studia na uczelniach w Polsce przyjmowani byli studiujący do tej pory na Ukrainie bez względu na to, czy są Polakami czy Ukraińcami - powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że dąży do tego, by polscy studenci medycyny, uczący się Ukrainie, byli przyjmowani automatycznie.

Zaprzestajemy współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Zaprzestajemy współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki; oznacza to wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i z ośrodkami badawczymi - poinformował we wtorek wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

Wspieramy uchodźców z Ukrainy!

Każdy uczeń czy student uciekający przed wojną i potrzebujący pomocy w Polsce otrzyma ją! Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało szereg rekomendacji oraz wskazówek, jak zapisać dziecko do szkoły i jak otrzymać pomoc psychologiczno-pedagogiczną. To również informacje dla studentów i naukowców z Ukrainy.

Informacje dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy. W materiale zostały przybliżone najważniejsze kwestie związane z kontynuowaniem studiów oraz kariery naukowej w Polsce.

Pracownicy NCBR przekażą nagrodę EUIPA na pomoc dla Ukrainy

Pracownicy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zdecydowali o przeznaczeniu 25 tys. euro pochodzących z nagrody European Innovation Procurement Awards (EUIPA) na wsparcie działań pomocowych na rzecz Ukrainy.

Solidarni z Ukrainą

Szok, niedowierzanie, wściekłość – to były pierwsze odczucia w środowisku akademickim po wtargnięciu wojsk rosyjskich na Ukrainę. Poniżej publikujemy kolejne oświadczenia i stanowiska władz polskich uczelni:

Prof. Piotr Wachowiak: Rosyjska inwazja haniebnym czynem

Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Piotr Wachowiak wystosował do ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy list, w którym potępił działania zbrojne Rosji wymierzone w Ukrainę.


Prof. Jarosław Bosy: Świat konstytuuje się na nowo

- Wszyscy jesteśmy dzisiaj wspólnotą, wszyscy chcemy pomóc. Również na UPWr – wiele się już zadziało, ogrom pracy i mobilizacji jeszcze przed nami – podkreśla prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Prof. Marcin Gruchała: Zobowiązuje nas dbałość o wspólne wartości europejskie

‒ Powinna być kontynuowana dotychczasowa dobra wieloletnia współpraca ze środowiskami akademickimi na Ukrainie oraz obecność studentów, doktorantów i pracowników ukraińskich wśród członków naszej społeczności akademickiej - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Prof. Grzegorz Mazurek: Wojny nie są dla zwykłych ludzi

- Inwazja na Ukrainę, która nastąpiła dzisiejszej nocy, zburzyła poczucie bezpieczeństwa i nadzieję na pokój w Europie – czytamy w oświadczeniu prof. Grzegorza Mazurka, rektora Akademii Leona Koźmińskiego.


Prof. Zbigniew Gaciong: Suwerenność i demokracja

- W tym dramatycznym czasie wspieramy Ukrainę, a zwłaszcza naszych ukraińskich pracowników i studentów - podkreślił prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Prof. Piotr Ponikowski: Pomagajmy mądrze

- Nie martwicie się zaliczeniami. Zapewniam, że znajdziemy prawne rozwiązania, które pozwolą Państwu na spokojne kontynuowanie nauki - podkreślił w swoim oświadczeniu prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


Polskie uczelnie  na rzecz Ukrainy

Polskie uczelnie podjęły działania mające na celu objęcie opieką potencjalnych uchodźców - od wolontariatu po przyjęcie zmian, które ułatwią funkcjonowanie ukraińskich studentów, naukowców i ich rodzin. Wszystkim przyświeca chęć niesienia pomocy tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i w obliczu zagrożenia.

PWr zebrała ponad 275 tys. zł na pomoc Ukraińcom

Ponad 130 osób wzięło udział w specjalnym wydarzeniu na rzecz studentów Politechniki Wrocławskiej z Ukrainy. Dzięki wpłatom darczyńców oraz sobotniej aukcji charytatywnej zebrano ponad 275 tys. zł.

Sztab kryzysowy na PW w sprawie Ukrainy

Rektor Politechniki Warszawskiej powołał sztab kryzysowy, którego celem jest planowanie i nadzór nad realizacją systemowych działań pomocowych uczelni.

SGH podejmuje działania pomocowe

W związku z bezprecedensową agresją zbrojną Rosji na Ukrainę władze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podjęły działania mające na celu wsparcie społeczności ukraińskiej – studentów, doktorantów i pracowników.

Bezpłatna pomoc prawna na UW

Na Uniwersytecie Warszawskim organizowane są akcje pomocy dla osób pochodzących z Ukrainy. Zbierana jest m.in. żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Dostępna jest także bezpłatna pomoc prawna.

Centrum Wolonatariatu POLSL przyjmuje pomoc dla uchodźców

Za Politechnice Śląskiej trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebne jest dosłownie wszystko - żywność, koce, śpiwory, leki, środki do pielęgnacji i higieny dla dorosłych, dzieci i niemowląt.

Politechnika Opolska oferuje wsparcie lokalowe

Politechnika Opolska aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uczelnia oferuje wsparcie lokalowe, psychologiczne, organizuje także zbiórkę ubrań, żywności oraz środków higienicznych.

Na Koźmińskim ruszyła zbiórka środków finansowych

Akademia Leona Koźmińskiego uruchamia zbiórkę środków finansowych, dzięki której uczelnia będzie mogła pomóc tym, którzy zwrócą się z prośbą o wsparcie.

Raporty z Ukrainy

Uniwersytet Technologiczny w Dnipro w gotowości

Teraz cały kraj jest walczy ramię w ramię. Profesorowie uniwersyteccy, podobnie jak w 2014 roku, masowo dołączają do Sił Zbrojnych Ukrainy i Obrony Terytorialnej.

Politechnika Połtawska przygotowana na atak

- Codziennie robię obchód po schronach na terenie uczelni i kampusu. Schrony są w tych warunkach najlepiej wyposażone i zaopatrzone w wodę - mówi Wołodymyr Oniszczenko, rektor Politechniki Połtawskiej.

Politechnika Kijowska przestrzega przed agresorem

Nieprzyjaciel, na rozkaz naczelnego dowództwa, używa przeciwko ludności cywilnej broni zakazanej przez konwencje, nikczemnie łamiąc prawa i zwyczaje wojenne - informuje Politechnika Kijowska.

Olena Shapovalova: Nie ma już możliwości ucieczki

Olena Shapovalova prowadzi na Ukrainie program "Study in Ukraine" i była kilkakrotnie gościem "Perspektyw" na konferencjach "Study in Poland". Olena mogła wyjechać, ale została w Kijowie... Informuje o ciężkiej sytuacji.

O tym się mówi

Perspektywy wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce!

Najnowszy raport na temat najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce przygotowany przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) wskazuje na szybko rosnącą pozycję Perspektyw. Jesteśmy na 15. miejscu w rankingu głównym obejmującym wszystkie media w Polsce - stacje tv, radio, prasę i portale internetowe. Mamy też siódme miejsce wśród tytułów prasowych i pierwsze wśród miesięczników i dwumiesięczników! Nie ukrywamy, że jesteśmy z tego dumni!


Światowy Dzień Inżyniera – święto z dziewczęcą twarzą

4 marca to światowy Dzień Inżyniera. Ośrodek Przetwarzania Informacji PIB świętuje go grafiką – jak ulał odzwierciedlającą ideę akcji „Dziewczyny na politechniki”, która prowadzona jest w tym roku po raz 15. przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Brawo OPI! Przy okazji przypominamy że tegoroczny dzień otwarty „Tylko dla Dziewczyn” odbędzie się 7 kwietnia. Zapraszają najlepsze uczelnie techniczne i wydziały ścisłe uniwersytetów.

www.dziewczynynapolitechniki.pl

umiedzynarodowienie

41 sojuszy Uniwersytetów Europejskich przeciwko agresji Rosji

41 sojuszy Uniwersytetów Europejskich, reprezentujących 300 uczelni, w tym 14 z Polski, wystąpiło przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę!

Amerykanie wycofują studentów z Ukrainy i obawiają się o tych w Polsce

Rosyjska napaść na Ukrainę już odbija się na międzynarodowej wymianie studenckiej i dotyczy to nie tylko Rosji i Ukrainy.

Ruszył nabór na stypendia Fulbrighta

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta otworzyła nabór wniosków do programów Junior Research Award 2023-24, Graduate Student Award 2023-24, Senior Award 2023-24 i STEM Impact Award 2022-23.

Erasmus+: Klauzula o sile wyższej

Beneficjenci, którzy w ramach dofinansowanych projektów realizują mobilności w Ukrainie lub w Rosji, mogą w możliwie najbardziej elastyczny sposób odwołać, odłożyć w czasie lub zmienić miejsce działań zaplanowanych w obu krajach.

Perspektywy zapraszają

dni otwarte

Dni otwarte – start!

Tradycyjne spotkania z kandydatami na studia w murach uczelni to najcenniejsza okazja na przekazanie informacji i zachęcenie do aplikowania na studia – TE STUDIA, w TEJ UCZELNI. Już w najbliższych tygodniach uczelnie otworzą swoje wrota dla kandydatów, wirtualnie lub w realu. Zawsze zachęcaliśmy do wykorzystania tej formy kontaktu z uczelnią – po dwóch pandemicznych latach jesteśmy przekonani, że udział w takich spotkaniach jest wręcz konieczny, by dobrze wybrać studia.

Salon Edukacyjny 2022: w kwietniu spotkamy się w EXPO XXI

Wracamy do targów on-site i wracamy do hal Centrum EXPO XXI. XXXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2022 odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia.

Genius Universitatis 2022 – zapraszamy do konkursu!

Startujemy z X edycją najbardziej oczekiwanego konkursu marketingowego dla uczelni, który ma pokazać Wasze najlepsze reklamowe działania. Konkurs ma charakter otwarty – jest adresowany do wszystkich polskich szkół wyższych (również wydziałów i instytutów), a udział w nim jest bezpłatny.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>