Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

Konferencja roku: Umiędzynarodowienie w cieniu kryzysów

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, zorganizowana już po raz 15. w ramach programu „Study in Poland” – prowadzonego wspólnie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) - pierwotnie miała dać odpowiedź na pytanie, jak na umiędzynarodowienie polskich uczelni wpłynie digitalizacja, przyspieszona tak dramatycznie przez pandemię. Jednak podczas dwudniowego spotkania, którego gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, najistotniejszym tematem stała się wywołana rosyjska agresją wojna w Ukrainie i jej konsekwencje dla umiędzynarodowienia polskiego i światowego szkolnictwa wyższego.

Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022

Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali, którą poprzedził znakomity koncert Solidarni z Ukrainą w wykonaniu studentów (Polacy i Ukraińcy) Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Digitalizacja internacjonalizacji – tak, ale jak?

Jednym z istotnych tematów poruszanych w czasie konferencji była kwestia digitalizacji polskich uczelni, zarówno w kontekście rozwijania oferty kształcenia i współpracy naukowo-badawczej, jak i w odniesieniu do strategii marketingowo-rekrutacyjnych polskich uczelni.

Rankingi i akredytacje

Więcej polskich uczelni wśród najlepszych

Rewelacyjny awans polskich uczelni w QS by Subject 2022

Nadchodzą zapowiadane przez nas rankingowe żniwa! Rozpoczynając trzy lata temu „International Visibility Project (IntVP)” założyliśmy, że rezultaty pojawią się najwcześniej w rok-dwa po ukończeniu projektu. IntVP zakończył się jesienią ubr. I oto w opublikowanym 6 kwietnia pierwszym tegorocznym rankingu z grupy Big-4 polskie uczelnie odnotowują bezprecedensowy sukces! W skrócie: 23 polskie uczelnie (6 więcej niż przed rokiem) znalazło się wśród najlepszych na świecie w QS World Ranking by Subject 2022. Nasze uczelnie znajdują się w 34 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin (subjects) - jest to o 3 dyscypliny więcej niż przed rokiem. Aż w 57 notowaniach uczelnie poprawiły swoje pozycje (spadły w 10). Tak dobrze w QS World Ranking by Subject polskie uczelnie jeszcze nigdy nie zaistniały!

Ranking Szkół Wyższych 2022 – zlecenia do 29 kwietnia

Najbardziej wyczekiwane wydanie Perspektyw - z Rankingiem Szkół Wyższych i Rankingiem Kierunków Studiów to prawdziwa kopalnia informacji dla maturzystów. Czy jest lepsze miejsce i czas na pokazanie siły uczelnianej marki w tak precyzyjnie dobranym środowisku i kontekście?

15-lecie akcji Dziewczyny na Politechniki

Już od 15 lat rośnie siła inżynierek

Kiedy w 2017 r. kampania Dziewczyny na Politechniki obchodziła jubileusz 10-lecia, dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni tej inicjatywy, a także wielu innych prokobiecych pisała, że należy już mówić o Pokoleniu Inżynierek DNP, dzięki którym „ma miejsce cicha rewolucja kobiet w obszarze STEM”. Dziś, w pięć lat od tamtego jubileuszu, możemy śmiało ogłosić, że rewolucja kobiet w technologiach dawno przestała być cicha – tak jak dynamicznie zmienia się świat nowoczesnych technologii, tak i rośnie w siłę głos kobiet w tym świecie. Kobiety zmieniają STEM!Uczelnie techniczne żeby kwitnąć, potrzebują Pań

– mówi prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, przewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Poznańskiej. Akcja okazuje się bardzo skuteczna. Na mojej uczelni, na Politechnice Poznańskiej, na przestrzeni ostatnich 15 lat zauważa się wzrost liczby kobiet wśród studentów o ponad 10% oraz wzrost liczby kobiet wśród absolwentów o prawie 8%.Iskra, która wywołała płomień

O początkach kampanii Dziewczyny na Politechniki i Dziewczyny do Ścisłych opowiadają osoby zaangażowane w nią od 15 lat, bez których jej sukces nie byłby możliwy.Nie bójcie się wyzwań i ryzyka - radzą uczestniczki akcji

Prezentujemy kilkanaście inspirujących historii o roli akcji Dziewczyny na Politechniki w życiu całego pokolenia młodych kobiet, które pod jej wpływem wybrały studia techniczne i ścisłe.Raport: Kobiety na politechnikach 2022

Jaki jest odsetek kobiet na kierunkach nowotechnologicznych? „Indeks szklanego sufitu” – co to? Ile kobiet podejmuje studia informatyczne? Te i wiele innych informacji można znaleźć w raporcie „Kobiety na politechnikach 2022” przygotowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Polskie uczelnie na rzecz Ukrainy

UG przekazał miastu dwa akademiki

Niemal 400 miejsc noclegowych zostało przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy w sopockich domach studenckich Uniwersytetu Gdańskiego.

Program stażowy dla studentów z Ukrainy

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zainicjował specjalny program stażowy dla studentów z Ukrainy. Na mocy porozumienia z firmami działającymi w stolicy Małopolski przygotowano już ponad 100 takich miejsc.

120 uchodźców z Ukrainy na kursach języka polskiego w PB

W Politechnice Białostockiej rozpoczęły się kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki przed konfliktem zbrojnym.

#DrCrisis pomaga uchodźcom z Ukrainy

Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - Collegium Medicum stworzyła projekt #DrCrisis, którego celem jest pomoc medyczna uchodźcom z Ukrainy.

UPWr niesie pomoc zwierzętom uchodźców

Punkt pomocy weterynaryjnej, w którym pracują weterynarze z Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz leczenie zwierząt z Ukrainy w klinikach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej – tak wrocławska uczelnia angażuje się w pomoc zwierzętom uchodźców.

Collegium Civitas uruchamia studia w języku ukraińskim

Collegium Civitas uruchamia studia z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim, który ma zachęcić młode osoby pochodzące z Ukrainy do rozpoczęcia studiów w Polsce.

życie akademickie

Apel o wycofanie projektu o Akademii Kopernikańskiej

Szefowie KRASP, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP i przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ “Solidarność” zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o wstrzymanie prac dotyczących powołania Akademii Kopernikańskiej.

Apel prezesa PAN w sprawie pomocy dla badaczy z Ukrainy

W obliczu wojny wywołanej atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, śmierci cywilów, rujnowania ukraińskich miast i infrastruktury, w tym instytucji naukowych, apeluję do światowych instytucji finansujących i prowadzących badania naukowe o organizowanie stypendiów dla badaczek i badaczy z Ukrainy - czytamy w oświadczeniu prezesa PAN, Jerzego Duszyńskiego.

PUT zawarł umowę z Europejską Agencją Kosmiczną

Umowa została zawarta w ramach inicjatywy ESA_Lab@. Nowy ESA_Lab@PUT i pozwoli obu jednostkom na wspólną realizację projektów z zakresu inżynierii lotniczej i kosmicznej, innowacyjnych napędów lotniczych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w zastosowaniach kosmicznych, autonomicznych pojazdów i wielu innych.

Katedra Ginekologii i Położnictwa UKSW otwarta

To dla Uniwersytetu historyczny moment – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, otwierając Katedrę Ginekologii i Położnictwa UKSW, która powstała w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.

Otwarcie Fundacji Quantum Cybersecurity Hub Europe

Nowo powstałe przedsiębiorstwo wpisuje się w działania Uniwersytetu Gdańskiego z zakresu technologii kwantowych.

Rusza internetowa platforma do komunikacji naukowców

W kwietniu ruszy internetowa platforma do komunikacji naukowców i osób zainteresowanych nauką. To element projektu "JoinUs4Health", naukowców z Polski, Niemiec i Holandii - poinformowano na konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

umiedzynarodowienie

Sytuacja na Ukrainie - nowe wytyczne Narodowej Agencji

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności wskazały reguły i wytyczne ułatwiające integrację ukraińskich uczestników w programach.

Powołano Branżowe Punkty Kontaktowe

BPK będą wspierać przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu Horyzontu Europa.

Szkolnictwo wyższe na świecie

UWN: Niemcy korzystają z doświadczeń Polski

Joybrato Mukherjee, prezes Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), odwiedził Polskę w ramach przygotowań do przyjęcia na niemieckie uczelnie co najmniej 100 000 ukraińskich studentów i naukowców, aby porozmawiać o tym, jak Polska wspiera uchodźców z Ukrainy.

Erudera: Norweski rząd dofinansuje nowe miejsca na studiach

Norweski rząd zapowiedział, że przeznaczy dodatkowe 48 mln koron norweskich na stworzenie 1000 nowych miejsc dla studentów na uczelniach. Norwegia ma przyjąć w tym roku około 35 tys. uchodźców, w większości z Ukrainy.

Women in Tech

Szansa na karierę w branży IT

Jeszcze tylko do końca tygodnia (do 10 kwietnia) czekamy na zgłoszenie do VI edycji Programu Mentoringowego IT for SHE - naszego flagowego programu, uhonorowanego przez Komisję Europejską prestiżową nagrodą European Digital Skills Award.

Chcemy poznać głos młodego pokolenia

Fundacja Edukacyjna Perspektywy prowadzi obecnie badanie "Wartości młodych. Jakiego świata chcą młode osoby, młode liderki/liderzy, przedsiębiorczynie/przedsiębiorcy, studentki/studenci kierunków technicznych i ścisłych oraz naukowczynie/naukowcy?"

Zaproszenie do Konkursu ENHANCE GIRLS IN STEM

Serdecznie zapraszamy uczennice do udziału w Międzynarodowym Konkursie ENHANCE GIRLS IN STEM. Organizatorem jest Politechnika Warszawska we współpracy z sześcioma czołowymi politechnikami europejskimi oraz ze wsparciem Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Perspektywy zapraszają

Najlepsze studia znajdziesz... w EXPO XXI

Ponad 50 uczelni zaprezentuje się na Salonie Szkół Wyższych podczas Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2022, który już 22-23 kwietnia przyjmie gości w Warszawskim EXPO XXI przy. ul. Prądzyńskiego 12/14. Maturzyści poznają propozycje studiów oferowanych nie tylko w stolicy, ale także w innych ośrodkach akademickich. Warto przedstawić młodzieży perspektywę studiów – także na uczelniach, które znajdują się dalej od ich miejsca zamieszkania. Apelujemy do wszystkich uczestników wydarzenia: bądźmy mobilni, szukajmy studiów kierując się ich jakością, a nie odległością uczelni od domu!

Gratulujemy

Dr hab. Agnieszka Zimmermann prorektorem ds. jakości kształcenia GUMed

Dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. GUMed będzie pełnić nadzór nad systemem zapewnienia jakości kształcenia, znajdujący się dotychczas w obszarze działania prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia.Prof. Jacek Bigda został p.o. kanclerza GUMed

Pełniącym obowiązki kanclerza został prof. dr hab. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia, pierwszy zastępca rektora.Agata Foks przewodniczącą CBE JU

Na przewodniczącą Grupy Przedstawicieli Państw (SRG) Wspólnego Przedsięwzięcia Circular Bio-based Europe (CBE JU) została jednogłośnie wybrana Agata Foks, radca w Departamencie Innowacji i Rozwoju MEiN.

Najczęściej czytane

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 RODO uprzejmie informujemy, że:
1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, kod pocztowy 00-511 (dalej także: "Fundacja"), numer KRS: 0000176397
2) z powołanym w Fundacji Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Fundacji (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.org
3) Państwa dane osobowe będą przetwarzane w następujących okolicznościach w oparciu o poniższe podstawy prawne:
- w celach marketingowych (uwzględniających także profilowanie w tych celach) - jako realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora Danych, do których należy marketing bezpośredni produktów i usług

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>