Perspektywy - Newsletter Akademicki 2022

MEiN: Ważne decyzje dla nauki i szkolnictwa wyższego

Mimo upału serwis informacyjny Ministerstwa Edukacji Narodowej codziennie przynosi ważne informacje: publikowane są ogólne wyniki ewaluacji, rozstrzygnięto konkurs na dyrektora NCBR, powołany został Komitet Polityki Naukowej w nowym składzie… Rada Ministrów zatwierdziła też projekt „Polityki Naukowej Państwa”, co z perspektywy będzie zapewne jednym z głównych osiągnięć tego roku. Dyskusja nad skutkami tych decyzji zdominuje akademicką jesień, bo teraz aule, korytarze i gabinety uczelni stają się coraz bardziej puste… Ale te 2-3 tygodnie oddechu bardzo się naszym akademikom przydadzą! Perspektywy też będą pracować w tym okresie w zmniejszonym składzie. Spotkamy się ponownie w połowie sierpnia. Udanych wakacji!

Włodzimierz Bernacki: Jesteśmy najlepsi w naukach ścisłych i teologii

Niecałe 6 proc. uczelni i instytutów z najlepszą oceną, nieco ponad 3 proc. to wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej, o których mówi w wywiadzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki.

“Twin universities” - jak Brytyjczycy pomagają uczelniom ukraińskim

Ukraińskie uczelnie znajdują się w niezwykle trudnej sytuacji i pilnie potrzebują pomocy. Przede wszystkim oczekują na wsparcie ze strony środowiska akademickiego Europy. Brytyjskie uczelnie już przygotowują wspólnie zorganizowaną odpowiedź na to wyzwanie, choć w warunkach działań wojennych nie jest to łatwe.

życie akademickie

Dr Remigiusz Kopoczek nowym dyrektorem NCBR

Dr Remigiusz Kopoczek, człowiek senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, były prezes zarządu jednej z największych konferencji gospodarczych w Polsce – Kongresu 590, został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Politechnika łódzka letnią stolicą sportu akademickiego

W niedzielę (17 lipca) wystartowały w Łodzi oficjalnie Europejskie Igrzyska Akademickie. Nasz kraj reprezentuje ponad 450 studentów-sportowców z 51 uczelni, a w sumie na arenach rywalizować będzie blisko pięć tysięcy osób! Sportowcy rywalizują na kilkunastu obiektach w Łodzi i Zgierzu.


Już oficjalnie: Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

Podczas konferencji EuroScience Open Forum 2022 w Lejdzie Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki 2024. W wydarzeniu uczestniczyła oficjalna delegacja z Katowic, składająca się z przedstawicieli władz miasta, uczelni, a także samorządowców.

UJD w Częstochowie otwiera kierunek lekarski

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie otrzymał zgodę na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim.

Nowe inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich

Akademicki Budżet Partycypacyjny, Interprojekt, Wirtualna Karta Biblioteczna i Staż Za Miedzą - to cztery nowe inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich, które ogłoszono 6 lipca w Trybunale Koronnym w Lublinie.

WUM: Startuje budowa Centrum Symulacji Medycznych

- Takie miejsce jak Centrum Symulacji Medycznych jest nam bezwzględnie potrzebne do właściwego nauczania na kierunkach medycznych - podkreślił prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat Rankingów

Polskie uczelnie umacniają swoje pozycje w Rankingu GRAS 2022

Upały nie szkodzą naszym uniwersytetom! W opublikowanym 19 lipca szanghajskim Global Ranking of Academic Subjects 2022 polskie uczelnie zajęły generalnie lepsze pozycje na świecie niż przed rokiem - choć nie zmieniła się całkowita liczba naszych szkół wyższych uwzględnionych w rankingu (25 uczelni) i liczba dyscyplin, w których odnoszą one sukcesy (28 subjects).UAM z akredytacją ACEUU

UAM jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymał akredytację i tytuł uczelni zaangażowanej. Tytuł przyznawany jest przez międzynarodową organizację Accreditation Council for Entrepreneurial and Engaged Universities (ACEEU).SGH uzyskała certyfikat BSIS IMPACT

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie uzyskała certyfikat Business School Impact System (BSIS IMPACT), który potwierdza wpływ SGH na otoczenie społeczno-gospodarcze oraz rolę w budowaniu społecznej odpowiedzialności uczelni.

Columbia usunięta z „US News Best Colleges Ranking”

Uniwersytet Columbia został usunięty z najbardziej prestiżowego rankingu narodowego w USA po tym, jak Michael Thaddeus, profesor matematyki, publicznie zakwestionował dane, jakie jego uczelnia przekazywała do organizacji rankingowej – US News & World Report.

Technologie i badania

UE w Krakowie z Europejską Nagrodą Dziedzictwa

Wśród tegorocznych laureatów prestiżowej European Heritage Awards (Nagrody Dziedzictwa Europejskiego) w kategorii „Badania” znalazł się współtworzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie projekt „Heritage Opportunities/threats within Mega-Events in Europe (HOMEE)”.

Politechnika Śląska: symulator do badań na komórkach nowotworowych

Mikroukład do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach, to układ pozwalający m.in. na prowadzenie długotrwałych hodowli komórkowych przez dostarczanie komórkom substancji odżywczych z wykorzystaniem zjawiska dyfuzji.

umiedzynarodowienie

Raport UE: 66 proc. absolwentów polskich uczelni to kobiety

5 lipca br. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie na temat osiągnięć naukowych, badawczych i innowacyjnych UE (Science, Research and Innovation Performance – SRIP), w którym przeanalizowano sytuację w Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji w kontekście światowym.

Szkolnictwo wyższe na świecie

Deutsche Welle: Rosjanie zostaną usunięci z czeskich uczelni?

Rosyjscy i białoruscy studenci, studiujący na wyższych uczelniach technicznych w Czechach, mogą być zmuszeni do przerwania studiów lub zmiany kierunku - poinformowały czeskie władze.

CBS: Kanadyjski sposób na rekrutację cudzoziemców

Laurentian University ogłosił, że zamrozi czesne dla cudzoziemców, aby przyjąć więcej kandydatów z zagranicy. To część strategii, aby konkurować z innymi instytucjami szkolnictwa wyższego w Ontario.

Salon Maturzystów 2022

Salon Maturzystów 2022: matura spotka się ze studiami stacjonarnie

Z myślą o maturzystach 2023, którzy jako pierwsi zmierzą się z egzaminem w nowej, trudniejszej formule, przygotowaliśmy Salon Maturzystów Perspektywy 2022, który rozpocznie się już 6 września.

Niezbędny dla kandydatów na studia - niezastąpiony w promocji uczelni

We wrześniu po raz 32. do rąk absolwentów liceów i techników trafi szlagier Perspektyw - „Informator dla Maturzystów”, którzy staną się studentami w roku akademickim 2023/24. Będzie szczególny między innymi ze względu na nową (dla licealistów) wersję egzaminu maturalnego.

Gratulujemy

Dr Tomasz Rożek doradcą ESA

Dr Tomasz Rożek jako jedyny przedstawiciel Polski i krajów naszego regionu został członkiem grupy doradczej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).Prof. Agnieszka Kita członkinią ESFRI

Prof. Agnieszka Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu została członkinią Grupy Roboczej ds. Zdrowia i Żywności Europejskiego Forum Strategicznego ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI).Prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek członkinią EMBO

67 wybitnych naukowców dołączyło do prestiżowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO). Wśród nich jest jedyna Polka – prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek z Instytutu im. Nenckiego, członkini korespondentka PAN.Dr hab. Artur Obłuski laureatem konkursu ERC

Dr hab. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierownik ERC Starting Grant UMMA, otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych „Public Engagement with Research Award”.W najnowszym numerze:

  • Ranking Szkół Wyższych 2022
  • 73 kierunki w Rankingu Kierunków Studiów
  • Perspektywy Women in Tech Summit: Kobiety w technologiach zmieniają świat
  • Prof. Arkadiusz Mężyk o wyzwaniach dla KRASP
  • Prof. Michaił Zgurowski o roli nauki dla suwerenności Ukrainy

Przeczytaj całość w formie e-booka

Najczęściej czytaneZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER AKADEMICKI

Jeśli jesteś zadowolony z otrzymanego Newslettera Akademickiego
poinformuj znajomych o możliwości otrzymywania go.

www.perspektywy.pl

Poprzednie wydania:

2022 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20

2021 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40

2020 r.:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, zobacz podgląd wiadomości w przeglądarce.

Administratorem danych osobowych jest Perspektywy Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-511) przy ul. Nowogrodzkiej 31. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera (podstawa prawna – prawnie uzasadniony interes administratora – art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dane osobowe będą przechowywane do momentu wypisania się z subskrybcji newslettera lub wniesienia skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Z Inspektorem Ochrony Danych mogą Państwo się skontaktować kierując korespondencję drogą tradycyjną pod powyższy adres siedziby Perspektywy Press Sp. z o.o. (z dopiskiem "IOD") lub poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodo@perspektywy.pl
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w szczególności praw przysługujących osobom, których dane przetwarzamy, znajduje się w Polityce prywatności serwisu perspektywy.pl

<resignlink>Zrezygnuj z otrzymywania wiadomości</resignlink>